Споделена история от Други

Диоген и Александър Македонски
Здравейте, много бих искала да чуя различни интерпретации на кратката беседа между Диоген Синопски и Александър Македонски. Легендата (предполагам мога да я нарека така) разказва, че когато Александър запитал Диоген как може да му служи вторият му отвърнал: -''Отдръпни се, че ми закриваш слънцето'', след което Александър на свой ред добавил: -''О, ако не бях Александър бих искал да съм Диоген''. Имам си своето разбиране, но след разговори с познати останах с впечатление, че всеки го тълкува по различен начин. Вие как мислите? Какво са искали да кажат и двамата участници в диалога?

Коментари

1.   Диоген е над тези глупости и няма нужда някой да му служи, пък бил той и "голям" човек. За него е важно да не му пречат само.
Дори още повече, когато някой ти служи, ти сам вредиш на себе си, защото се лишаваш от ценен опит.

2.   Не зная къде си чел това и дали си го запомнил правилно, но диалога между Диоген и Александър и следния. Диоген лежи на земята и се припича на слънцето и Александър отивайки при него застава над него и го пита: "С какво мога да ти помогна", а Диоген му казва: "Не ми отнемай това, което не можеш да ми дадеш". Александър му отговаря: "Няма нещо което да не мога да ти дам". Диоген казва: "Слънцето".

3.   Диоген е последовател на аскетизма.
Вярвал е че човек не трябва да притежава нищо, за да не е зависим от нищо.
Затова и Александър Македонски, който тогава е бил най-могъщият човек е нямал какво да му предложи - той нямал нужда от нищо.

Спял е под небето, хранел се е с каквото намери.

Разбил единственото си притежание което имал - чаша за вода, когато видял друг да пие от шепите си.

Маструбирал за да не изпитва нужда от жени ;)

За съжаление не е оставил никакви написани книги а са останали само разкази да чудатостите му.

5.   Диоген всъщност не е аскет, а киник (т. е. от течението на философите-киници). В основата на това течение стои, най-общо, критиката към обществените ценности. Но то не се развива до самостоятелна философска школа.

А иначе популярният анекдот с Александър Велики има много версии. Много подобно на казаното от номер 2 е описанието в "Смях и мъдрост през вековете" (изд. Народна култура, София, 1966). Ето го:

"Когато Александър Македонски победил Атина и завладял цяла Гърция, всички знатни гърци побързали да му се представят и да го поздравят. Само философът Диоген не бил между тях. Тогава царят сам отишъл при него в Коринт. Намерил го излегнат на припек пред бъчвата. Философът се понадигнал на лакът, за да види кой го безпокои, и познал великия завоевател.
Александър поздравил вежливо философа и рекъл:
- Мъдри старче, аз те уважавам! Кажи какво да направя за тебе?
Диоген отговорил спокойно:
- Искам само да се отместиш, за да не ми отнемаш това, което не можеш да ми дадеш.
- Няма такова нещо, което аз не бих могъл да ти дам!
- Има! - рекъл Диоген и му посочил слънцето. "