Споделена история от Други

Ходи ми се в Албания.
Здравейте. От известно време имам желание да отида в Албания. Не да живея там, разбира се. Предпочитам си България, въпреки безбройните ни абсурди. Просто на почивка. Искам да обиколя държавата, а не да ходя само на едно място. Искам да отида На Охридското езеро, на Преспанското езеро и на езерото Сладар, също и в Тирана, после на Курорт в Дуръс, да отида на албанската ривиера и ако може и на някой остров. Много хубава държава ми изглежда, въпреки че е малка, а и албанките са много хубави и ми се ще да ги погледам и на живо. Разбира се няма да е тая година, защото сега с тия коронавируси и карантини не виждам дали ше успея. А и пари нямам, ше трябва да поработя. Но се притеснявам от много неща. Ние българите сме изостанали в някои отношения, но на Западните Балкани доколкото съм видял са много, много по-зле от нас. Албанците са големи шовинисти и не гледат с добро око на държавите на изток от тях, особено на Сърбия и Северна Македония, виждал съм в интернета да обиждат дори България, въпреки че ние не сме им направили нищо лошо и даже им помагаме. Мразят и Гърция. Като цяло типични западни балканци. Мразят всичко. А и знаете че към нас българите много често има предразсъдъци. Притеснявам са там да не ма натупат за дето съм българин, или още по-лошо ако проговора на български да си помислят, че съм сърбин или маке и да ме преметнат. Не съм голям здравеняк и не съм боен тип, така че трудно ше са защитя. Даже някъде бях попаднал на една новина че един албанец убил испански турист в ресторанта си. Не знам дали е вярно, но си ме плаши. Четох и че албанци убили един грък, който живеел в Албания защото говорел на гръцки. Винаги съм знаел че албанците са расисти. Друго нещо което ма плаши е да не ма оберат. Отделно на тва ма е страх и че повечето от албанците са мюсюлмани. Ходи ми се там, но ма е страх да не ме набият, да не ме оберат или да не ма убият. А и ма е страх ако някой разбере че съм от България да не почне да ми са подиграва или да ма обижда. Не си мислете че мразя албанците. Ако ги мразех нямаше да искам да отида в Албания. Просто ма е страх. Може ли ако някой от вас е ходил там или знае нещо да ми каже тва-онова дали е безопасно да отида на почивка в Албания или няма смисъл да поемам риска?

Коментари

1.   Само на почивка!Да живееш-НИКОГА!

3.   Даже и за почивка има по-добри и безопасни дестинации - Португалия, Италия, Словения, Швеция извън големите градове през лятото. И някои непознати наши градове - Петрич, Севлиево, Смолян, Доспат, Аврен предлагат екзотика и безопасност.

4.   Спокойно, пич, аз съм ходила в Албания и никой не мА е набил, обрал или обиждал. Ти ги изкара най-големите изроди на Европа :-) Ако се държиш нормално и човешки с хората, и те се държат така с тебе, поне повечето, а останалите (ако има такива) не си струва да ги споменаваш.
Да отидеш на почивка или екскурзия по туристическите места е напълно безопасно. Ся ако си човек, който си търси белята по принцип, може и там да си я намериш. Ако се напиеш в някой бар еи почнеш да им крещиш, най-вероятно ще те набият, както впрочем и на други места по света :-)

5.   Говори на английски, ходи на места за туристи и няма да имаш проблеми.

6.   Ходил съм на екскурзия предимно по дивите места, където е много красиво и все още натурално. В градовете навсякъде мошеници, където така ще те извозят, че няма да се усетиш дълго след това. Последната вечер в един уж реномирам ресторант не зная какво му имаше на яденето, но беше такова повръщане в автобуса, че си нямаш на идея за какво иде реч. Всеки повръщаше буквално във врата на предния, а шофьора направо на таблото и стъклото. Там също са се увълчили за печалби, морето на много места е точно като нашето, често се забелязват плаващи мини.

7.   При това положение в условия на пандемия няма да отидеш скоро колкото и да ти се иска.

8.   "Швеция извън големите градове през лятото."

За Швеция, ще кажа, че золумите стават в разни гета и проблемът с меснтите е, че са все някакви пакистанци макистанци, дето не казват нищо на полицията. Из разните туристически региони и скъпите квартали, няма такива проблеми.