Споделена история от Други

Сигурност на парите ни в интернет
Здравейте, предполагам съм един от милионите хора с дебитна карта на тази планета. На нея получавам само заплатата си. Нямам навика да тегля всичко и така успях да спестя някакви пари. Проблема,е че ме е страх с тази карта да правя транзакции в интернет, например купуване на самолетен билет, някаква стока от чужбина и т.н.

Същевременно не искам да си правя нова сметка само за интернет плащания, защото дефакто ще плащам още една такса подръжа на сметка, а това са още едни 3лв месечно.

Какъв ми е вариянта в такъв случай? Доколкото разбрах мога да си изкарам още една карта към сметката на която получавам заплата и така да избегна таксата от 3лв. Само че по този начин няма ли и на двете карти баланса ми да е един и същ.

Коментари

1.   Ми ти и 10 карти да си направиш към сметката, те пак са към едно и съща сметка и могат да ти я източат. Те парите ти са в сметката реално, не в картата. Направи си виртуална сметка, но сигурно има месечна такса. Ако толкова се притесняваш, не виждам какъв е проблема в тъпите 3 лв. Има и такива застраховки, но със сигурност няма да е под 36 лв годишно.

2.   аз имам спестовна сметка, я която прехвърлям сумите, които не са за текущи разходи. Тя има карта, която никога не ползвам, а таксите за обслужване са минимални. Лихвите също са нищожни, но това не ми е проблем, важното в случая е парите да са защитени. От нея директен превод не може да се прави, само в друга моя сметка и тогава на друг.
А и дори да струва 3 лв, не е ли по-добре да ги дадеш, но да са ти сигурно няколко хиляди?

3.   Може да използваш виртуална карта, ако искаш да си защитен.

4.   Съвествм те, да помолиш банкта, ако не го правят автоматично, да ти активират двустъпкова идентификация на дадената карта (или както е решила конкрентата банка да го нарича). Т.е - преди всяко плащане в интернет, ще ти праща SMS с код, който трябва да въведеш. Без този код, плащането няма да се одобри. Дургото, което те съветвам е, ако банката има апликация, която те уведомява за всякакви харчения от сметката ти, да си я инсталираш. Може да е дразнещо на моменти, но е далеч по-сигурно от това, да нямаш идея, какво се случва.

Ако получиш код, за плащане, а не ползваш картата си - на момента се обади в банката.
Ако видиш, че има някакво голямо плащане, без твое одобрение, веднага се обаждай.
Това, че плащането е одобрено или е в процес на одобряване, не значи, че е извършено. В някой случаи, примерно Visa, задържат плащанията до 30 дни. Ако има оплаквания, плащането се блокира, докато не се изясни случая.

Трябва да знаеш, че повечето имат едни лимите, под които не изискват таква сигурност. Можеш да намалиш този лимит и ли да го премахнеш изцяло. Ако банката ти не предлага такива услуги - ами смени банката. Нямам какво друго да кажа.

Другият вариан - PayPal, но там ще трябва, да се позанимаваш малко повере - отнема екстра 15 минути първият път.

5.   Аз имам дебитна карта (САЩ) и използвам privacy.com (безплатно) за пазаруване по Интернет, чрез създаване на виртуални карти. Не зная дали става за български дебитни карти, но тази информация може да бъде полезна за хора като мен. Ако не е така, потърси еквивалент за Европейски банки.
Мой съвет е да имаш и запаси кеш (урок от Кипър 2012-13) злато/сребро (монети- Кругеранд,, Филхармония, Кленов Лист). Това е, което ни учи човешката история.
Успех!