Споделена история от Други

Напускане без предизвестие от студент в редовна форма на обучение
Здравейте,

Както сигурно се досещате от заглавието на темата - искам да напусна настоящия си работодател без предизвестие и доколкото знам, имам право на това, тъй като съм студент редовна форма на обучение.
Желанието ми за напускане се изостри, след като разбрах, че Петрол АД(в която работя, за да си изкарам някой лев покрай ученето) намаля заплатите на служителите си вследствие на кризата с т. н. коронавирус. Резултатът е, че вече оставаме на основно трудово възнаграждение от 610 само, без бонуси за три месеца. Това мен не ме устройва, няма как да им работя за чисти 470 лв цял месец и да си съсипвам ученето, което и без това закъсва допълнително в това абсурдно извънредно положение... Та, въпросът ми е... как точно да си оформя молбата, така че да не ме оставят без последната заплата. Моля, ако някой знае как точно да процедирам, да ми каже. Благодаря!!

Коментари

1.   Здравей! Аз съм в абсолютно същото положение. Уча на редовна форма на обучение в друг град и работя. Но искам да си се прибера в родния ми град заради карантината. Тя е до 13ти май, а от юни вече сме в сесия. И не искам да губя време в спазване на предизвестие. Не мога да ти помогна много, защото имам същия проблем, но това, което мисля е, че нямаме право на такива "облаги". Все пак работата ни не е обвързана документално с университета ни и това са различни неща. Ако напуснем без предизвестие те по кодекса на труда ще имат право да не ни платят последната заплата. Така мисля. Ще следя темата ти! Успех! :)

2.   Чета темата и се чудя как си станали студент. С какъв акъл пишеш името на фирмата, заплата си....? Не се ли сещаш, че не е редно.
В Кодекса на труда незнам да има основание, защото си редовен студент. Просто отвори и прочети.

3.   Това, че си студент не значи абсолютно нищо за работодателя ти, освен задължението му да те пуска отпуска за изпити.
Не можеш да напуснеш просто така, без предизвестие, защото навярно по договор имаш 1 месец задължително предизвестие, а при неспазване - дължиш обещетение в размер на една работна заплата.
Вариант е да си пуснеш предизвестието и да излезеш отпуск, ако ти се полага, или болничен, ако не се чувстваш добре.

4.   Бий им шута веднага или ги съди до дупка, мисля че нямат право да намаляват заплатата ти особено ако в договора не е описан точния размер. А автомобилистите призовавам да спрат да зареждат от бензиностанциите на Петрол!

5.   Това, че си студент не променя положението. Не виждам драма, кажи им като човек-парите не ми стигат-дайте да се разделим и това е. Иначе естествено, че не могат да ти променят заплатата еднолично, това е все едно ти да им кажеш-ние се разбрахме за 40 часа седмично работа, ама от утре ще работя 20 часа само.

6.   Ами просто прочети, аз си мисля, че имаше някаква вратичка за студенти редовно обучение.
Номер 2, това да станеш студент не означава, че човек няма право да допуска грешки, човек постоянно се учи. Ако се чудиш как се става студент - ами човек се готви за изпити и ако му стигне бала за избраната по първо желание специалност го приемат, ако не се взема под внимание второто желание и т. н. общо взето не е кой знае каква философия да станеш студент.

7.   Здрвей, вземи си бележка от университета, че учиш редовно и я дай на работодателя ти. За да си по-сигурен може да потърсиш в гугъл, коя точка от закона е и да я цитираш. Това е .. на следващия ден няма да си на работа. Не се притеснявай, много студенти го правят.