Споделена история от Други

Освобождаване на пратка
Здравейте на всички! Имам нужда от малко помощ, защото къде ли не търсих информация, но абсолютно нищо не разбрах, навсякъде е обяснено по отвратителен начин и няма как обикновен човек да схване. Става въпрос за това, че си харесах една чанта, която е страхотна, няма я никъде в Европа, само от Али Експрес (не е реклама, искам просто да поясня), чантата е 60 долара и доставката и е 6 долара, доставя се с Али Експрес стандартна доставка, има и опция с DHL, но като цена е колкото чантата и не виждам смисъл да давам още толкова пари. Чела съм доста и знам, че ако пратката ти надвишава 15 долара или 30 български лева, се задържа на митница, но оттам нататък нито знам как се освобождава, нито нищо, къде се ходи, трябва ли да се предостави нещо, плаща ли се някаква такса и така нататък. Знам, че може да се накара самия търговец да напише по-ниска такса, но дори и да напише чантата е доста голяма и ще е изключително съмнително , а и ако се усъмнят дори малко, пак имат право да я задържат. Въпроса ми е някой, който си е освобождавал пратка на митница от Али Експрес да ми каже какво точно се прави и каква е процедурата, още не съм поръчала чантата, ще изчакам още малко да мине цялата тази истерия с този вирус и тогава ще я поръчам, но дотогава искам да съм информирана. От София съм, ако има някакво значение. Много ще се радвам да ми помогнете и най-вече, ако модераторите ми одобрят историята, защото няма кой да попитам наистина. Благодаря!

Коментари

1.   Аз освобождавах наскоро и минах през тези въпросителни. Трябва да минете през банката и да вземете едно извлечение за сумата, която сте платили. Те знаят, веднага ще ви направят. Второ. Трябва да принтирате страницата, от която сте направили поръчката, и там трябва да има снимката на стоката и цената. С тези две неща отивате до митницата, когато разберете, че стоката ви е дошла, и там ви дават да попълните една декларация. Приемат ви документите и тъй като има многа поръчки, ще ви се обадят след десетина дена. Ще ви искат 16 и нещо за пощата и 20 % ДДС. Без този разход не може да мине. Дано съм ви бил полезен.

2.   Мисля, че се дава документ за самоличност и разпечатка от транзакцията и се плаща 20% от стойността на покупката. Така поне са ми казвали, но за всеки случай можеш да отидеш в пощата и да попиташ, не смятам, че биха отказали да ти съдействат, все пак пощата си е съдружник с митницата.

3.   Можеш просто да помолиш продавача да декларира пратката като нещо евтино на стойност 5 долара примерно. Аз така правя и не съм имал проблем и не се занимавам с глупости и излишни разходи. Преди години съм ходил в митницата 2 пъти, преди да започна да практикувам това. Доколкото помня, ми искаха само лична карта и доказателство за стойността на пратката. Аз понеже нямах фактура от продавача, им разпечатах плащането от банковото си извлечение (от ел. банкирането, ако нямаш такова, трябва да отидеш до банката си). После на място си попълних някакъв документ, платих 20% ДДС на тяхна каса и си взех пратката.