Споделена история от Други

Въпрос към художниците
Здравейте!

Някой може ли да ми каже горе долу колко вървят цените за взимане на изпити в университет? Да речем, че трябва да взема изпит по живопис, около 5-6 картини на брой със средна големина платно. Ако "наема" художник да ми ги нарисува, колко горе долу варират цените?
А да речем по графика, където трябват 2-3 картини черно-бели в А4 формат?
Т. е. какви са вашите цени за такива услуги и според какво преценявате колко пари да искате?

Коментари

1.   Аз съм художничка. Стойността на картината не се определя само от големината на платното. Ако е за изпит, няма да заблудиш никого, но пък винаги има шанс да те пуснат. Една част от картините, които се носят за изпита се рисуват в университета, а другите са по определена тема за вкъщи, един вид, като домашни, но без практическите няма как. Често се рисува модел, който трудно, даже невъзможно ще се навие да дойде да позира във вас. По графика се правят различни техники, които без определени машини за отпечатване няма как да станат. Та каузата ти е почти загубена. Но, напоследък няма много желаещи по тези специалности и всички минават. Има евтини картини в сайтовете по 20-30лв. Показваш ги и се молиш да те пуснат, може и да се получи, понеже и професорите чакат заплати, а тези факултети са пред закриване. Конкретно на въпроса ти, най-ниско продадената картината ми е за 150лв. , така че не наемай художник, пак т казвам погледни в разни сайтове, ще намериш всичко по-евтино.

2.   Бих повторил казаното от номер едно, но тя го е написала вече удачно. В зависимост от това къде следваш, може да няма въобще шанс за такава манипулация. Нужно е веднъж да те извикат на един практически изпит и като видят веднага, че не можеш например да рисуваш в перспектива или не владееш светлосянката, то ще те отрежат. А и всеки си има един вид почерк, така че дори въпросните картини да са на сравнително базово ниво, то професорите пак ще забележат неконсистентността. Леля ми е художник, тя навремето се нае да помогне на една студентка така, но на изпита просто я хванаха и само си губи пари и време.

А и не виждам смисъл да си правиш труда с това, защото буквално никого няма да заблудиш. Ако си търсиш после работа, то дипломата няма да те спаси. За художници или дизайнери работодателят ще иска да види портфолио, твои лични творби. Дори и някак си да минеш метъра с чужди картини, после ще ти проличат незнанията. Това личи, че е от онези случаи, в които просто искаш да завършиш нещо, но си хабиш времето. По-добре опитай с нещо друго.

3.   От автора:

Точно обратното е, аз рисувам за изпит, просто се чудя какви пари да искам.