Споделена история от Други

Неудобни въпроси за пари на работа
Как отговаряте на въпроси от рода на "Откъде са ти обувките и колко струват?", "Откъде ти е панталона, какви пари е?", "С какъв парфюм си?", а след като разберат и ако е нещо качествено и по-скъпичко става тъпо, защото се започва едно обсъждане и не е приятно. Как да отговарям на тези въпроси за да не става въпрос за пари? Вие как процедирате?

Коментари

2.   Просто следващият път като те попитат казвай "Не си спомням", "Подарък ми е" или нещо подобно.

3.   Аз купувам ползвани дрехи от и-бей примерно. Често нося нещо много скъпо купено примерно за 20-30 лева. Също и продавам неща, които не нося или не ползвам обратно в интернет.
Не трябва да се обясняваш на никого, но можеш да кажеш, че имаш леля в чужбина, която ти праща подаръци и нямаш идея колко струват.

4.   Никога не са ми задавали подобен въпрос.

Пробвай със - не си спомням - за дрехи и обувки
Как не си спомняш? - къса ми е паметта.

За парфюма (принципно не е много желателно парфюм да се използва през деня) - така си мириша.

5.   Ако си с много скъпи дрехи, то внимавай пред колеги, защото е напълно възможно, да станеш жертва на грабеж. Всякакви хора има. Не знаеш, кой с какви е роднина или копмания. Ако надушат някого с пари и имат познати, като нищо, ще те посочат и ще "заработят" едни бързи 200-300 лева, докато някой ти претършува къщата. Човек с палто за 2000 лева, е мнгоо по-вероянто, да ма нещо за крадене, отколкто такъв с преоценено яке от H&M за 60 лева.

Ако не са най-скъпите дрехи, каквото и да кажеш, ако някой иска да приказва, ще приказва. Или ще са "имитации" или ще са "преоценени" или ще се подхвърлят фрази от рода на "хората нямат какво да ядат, па някой тука се правят на важи" ... Просто се научи, да ги игнорираш, защото в един момент стават банални за всички останали и млъкват.

6.   На мен такива въпроси не са ми неудобни, не се засягам и ако ме питат за деца кога ще имам. Просто когато са ме питали за дреха или парфюм, човека му харесва и иска и той да си вземе. За мен такива въпроси не са неудобни, не знам защо някой се засяга или му е неудобно ако друг искрено хареса какво носи, какво толкова? Или ако някой пита 30 годишен човек мисли ли да има деца? Какво чак пък толкова? Не знам защо се засягате от подобни неща.

7.   Не си длъжна да отговаряш. А и не виждам защо нямаш увереност. Ако почнат да те обсъждат, питай прямо: "Моите пари ли броиш? "

А и винаги можеш да лъжеш. Приятелка ти ги е дала, магазин за втора употреба, какво ли не.

8.   Ако е за парфюм-казвам какъв е. Ако е наистина по-скъп, винаги може да кажеш, че ти е бил подарък, дори и да не е така.
За дрехи и обувки-мога да кажа от кой магазин са, но не казвам цена.
Хората спират да питат, ако им кажеш, че даденото нещо е подарък.

10.   Автор: Благодаря. Ще казвам, че не си спомням и че е било преди време. Ами за дрехите минава номера, но за парфюма е трудно, зашото не мога за излъоя че не помня името му... а 50 мл са 195 лв и това може да се провери онлайн, а аз имам два любими и не оставам без тях. Ще помисля за начин и за това... освен че ми е подарък и парфюма... Колегиге ми печелят повече от мен, но въпреки това доста си врат носа.. аз взимам под 800 лв.... чисто имам предвид.

11.   Номер 5, съгласна съм с теб, благодаря. Прав си, но всеки си знае доходите и се справя сам. Аз не винаги съм имала възможност за нещата, които обичам. Цял живот износвах и нямахме храна. Сега работя, отделно изкарвам пари от работа като преводач с испански и френски и с тези пари се глезя и подпомагам семейния бюджет. Но това не го казвам на колегите си естествено.

12.   Странно, аз когато питам за нещо, то е защото наистина ми харесва. А, когато нещото се окаже евтино, обикновено разговорът продължава в посока, кое е най-хубавото евтино нещо, което сме си купували.
Ти сигурна ли си, че тези въпроси са злонамерени?

13.   Купувам си дрехи най-вече от Илиянци, давам повече от средното само за обувки. Като ме питат им казвам реалната цена и това е. Ако носиш скъпи и маркови дрехи по-скоро казвай, че са втора употреба или от някъде евтино си ги взела от Интернет, защото в колективите завистта е страшна.

14.   Ти пак че не трябва предполагам да делиш квартира със други хора. Във една студентска къща живях със пора които се срещнаха там но обсъждаха какви ли не лични неща, включително кой-какви пари има, няма, какви заеми дължи, колко озкарва и прочие. Много е грозно и неудобно с външни лица да се говори или разпитва за финанси. Това е нещо лично.

15.   Да питаш някого колко му струват дрехите е проява на много лош вкус! Дори не знам от къде се появи това нездраво любопитство у българите. Може би компенсация за времето преди 89 когато всички ходехме с подобни дрехи защото по магазините имаше 5 модела блузи, 3 модела поли и т.н. Странно ми е! В Европа на никой и през ум няма да му мине да пита за цената на чантата ти или от къде си я купил. Най-много да получите комплимент, че имате прекрасна чанта/обувки или се обличате с вкус. Но да ти се изтрае колежка рано сутрин на бюрото и "Марче, от къде пари за таз рокля, бе?! И знаеш ли Мимето, уж пари няма, пък какво обувки си купила!" няма как да стане.

16.   Отговарям истината, какъв е проблемът?
Аман от комплексари.

17.   По принцип подобни въпроси за цена на дрехи, обувки и т. н. са допустими между много близки хора. Можеш да кажеш, че е подарък, че е от миналата година и не си спомняш или е от интернет или от чужбина с голямо намаление (аз наистина имам не малко такива дрехи и ако човек не знае за колко са купувани, наистина ще реши, че са скъпи).
Отговаряй уклончиво и в 1 момент ще се откажат.

18.   Такива хора ги отбягвам. Подарък са ми и край. Отдалечавам се от тях и миниваме на здравей, здрасти. А може и директно да ги закова с въпроса: "какво ти влиза в работата? "

19.   Една колежка веднъж ме попита какъв ми е парфюма и колко струва.
Отговорих, че това е обикновена камилска урина и струва 4 португалски ескудо. Погледна ме както Моисей гледа газова запалка и повече нищо не са ме питали. На въпроси от личното пространство така се отговаря.

20.   До 18 и 19

Полека с подобни съвети. Въпрос "от личното пространство" е какво бельо носиш, каква религия изповядваш и подобни, а не, какво е това яке и на какъв парфюм миришеш. Да, не сте длъжни да отговаряте, но ако първата ви работа е, да покажете на колегите си, че сте голяма работа, а после да се оплаквате, че в офиса било токсично, нека да ви кажа, че и вие не отстъпвате.

21.   Ама ти пред тях ли се пръскаш с тоя парфюм :) :)
Бъзикам се ; -)

Разбира се, че може да излъжеш. Можеш да им кажеш нещо от сорта на: "Ами всичко ми пращат от Турция леля ми и новият ѝ приятел, който работи там нещо с търговия, и така". За кое колко струва: "Ами предполагам, че не са скъпи, не знам, но и не ми е удобно да питам. Тя леля от малка ме има като свое дете и много обича да ми прави подаръци".

Иначе, съветът на номер 19 също е добър, но трябва да бъдеш смела, за да го приложиш.

22.   Винаги са ме очудвали хора вземщи по 7-800 лева, купуващи си парфюми за 200 лева (сигурно и телефон за 2000 изплащаш 2 години), и хранещи се с боклуци, защото с остатъка от заплатата нищо качествено за ядене не може да се купи. Предпочитам да дам половината си заплата за качествени продукти за хранене, отколкото да мириша като Мадона.

23.   22, освен тези пари изкарвам доста от преводи. Просто имам възможността, но те мислят че чакам на тази заплата. Живея в собствено жилище и нямам никакви кредити или на изплащане.. не си полезна.. никак...

24.   Осигурявам си и хубава храна... защо рещи че не си осигуравам.. леле какви хора налазиха...

25.   Това само в България го има, защото хората повече клюкарстват отколкото работят. В чужбина дори името на колегата си не знаеш, защото бачкаш яко и време за празни приказки няма, а и никой нито го интересува, нито пита, нито е нормално и редно.
Само в България съществена диалог в стил:
Какво провиш?
Нищо, на работа съм.

19 чудесен отговор.