Споделена история от Други

Нямаш право на връщане на пратка или?
Поръчах стока от един магазин. По принцип те нямат сайт, продават само във физически магазин, но заради извънредното положение изпращат поръчки по куриер. Впоследствие се оказа, че няма да ми е възможно да приема пратката, поради което се обадих на куриер и помолих да не ми я доставя. От магазина се обадиха и доста гневно ми обясниха, че нямам право да откажа пратката, защото сега има вирус и отгоре на всичкото била отваряна и пипана. Аз с куриер не се срещнах и ми е много странно кой е отварял пратката, а също и че нямам право да я откажа? Това така ли е? Наистина ли щом нямат сайт и пратят по куриер - няма право да я върнеш?

Коментари

1.   Ако има опция за преглед, можеш да я върнеш, но трябва да поемеш доставките в двете посоки.

2.   Ами те бяха упоменали безплатна доставка. А аз отказах получаване на пратка на куриерската фирма, защото имат опция. Но...

3.   Използват Извънредното положение като оправдание. Връщай я и ако наглеят се обади на комисия за защита на потребителите.

4.   Имаш право да връщаш без обяснения всичко, което си купил в рамките на 30 дни, а от Интернет срокът е по-дълъг. Но е редно да си платиш всички разходи. Не си платил артикула за да имаш безплатна доставка.

5.   Ако ти лично не си се срещнал/а с куриер, нямаш право за притеснение. Винаги , ако пратката не представлява интерес за теб вече, можеш да я откажеш на куриер преди доставката и тя си се връща към подателя. Или се свързваш с търговеца, за да отмениш поръчката. Може би е трябвало да се свържеш първо с търговеца, а не с куриерите.
Не знам как стои въпроса с физическите магазини, но със сайтовете е така-клиента може да я откаже на куриерската фирма. Ако поръчката е платена, се връщат парите по банков път.
Кажи им, че не си я получавал/а, няма твой подпис, нито нищо,което да докаже, че ти си я получил/а.

6.   Безплатната доставка може да е по-няколко причини. Дали се надвишава определена сума на стойността на поръчката и като бонус се предлага на клиента да заплати само цената на продукта, без разходите по доставка, и е по-изгодно.
Или има в момента промоция в самият магазин, и всички доставки са безплатни. Това е безплатната доставка, не ти се начисляват разходите от там-магазина, или склада им, до желаният от теб адрес за доставка ,колкото и лева да е. Плащаш само стойността на продукта.
Ти реално си отказала поръчката на куриера, и тя не е приета и отваряна от теб. Това си е твое право като клиент. Може би е трябвало да уведомиш и самият търговец, защото ти реално имаш договорни отношения с него, не с фирмата-доставчик, която е само посредник, нищо повече.Примерно, ако може да я откажат още, да не я пращат , или даже да изместиш срока за получаване , ако може, и ако държиш да я получиш.
Ако твърдят, че е пипана и отваряна пратката,а тя даже не е била получавана, проблема не е твой. Може да е повредена даже при транспорта или от някой куриер, но не може да обвинят теб като клиент.
Ако е предварително платен продуктът, трябва да ти възстановят сумата.
Ако много нахалстват, подай жалба.