Споделена история от Други

Ставало ли е някога ураган,смерч или друго явление в България?
Здравейте! Ставало ли е някога ураган, смерч или друго необичайно за нашите географски ширини явление? Чел в сайтове, че е имало смерчове, ураганни ветрове, но били ли са доста силни. Също така пясъчна или по-право прашна буря ставало ли? Знам, че това явление е обичайно за пустините, но все пак.

Коментари

1.   Ураганни бури имаме, но често са значително по-слаби от тези, които сме свикнали да чуваме в САЩ. Това не означава, че не са опасни. 2014 във Варна имаше жертви. Също така имаме и смерчове, но пак нищо общо с някое "торнадо", което е в състояние да отвее не само хора, ами автомобили. Аз съм виждал т.нар. вихър - подобно завъртане на въздуха, но без облак отгоре. Наблюдава се често в полята, така че ако си напът, особено лятото, когато е по-сухо
Колкото до прашните бури - просто ги няма тези условия в България. Трябва да имам сух климат - пустни и полупустини.

2.   Когато бях дете, ходихме да гледаме, как вятъра е отскубнал огромни дървета, буквално измъкнати от земята. Не можехме да си представим каква сила е била, но днес си обяснявам всичко, с природата не можем да се борим.

3.   Авторе ураган се нарича всеки силен вятър над 40 км/ч, така че урагани имаме но слаби в сравнение с ветровете в много други части на света. Една от причините е че имаме планини, които спират или поне намалят силата. гр Сливен примерно е известен с ветровете си , защото има "пролука" в стара планина, която пропуска/насочва северен вятър в града.
Смерч също има, най често съм наблюдавал в Созопол от плаж Градина, красиви фунии.
До №1 смерч и торнадо е едно и също явление, просто смерч е руската дума.

Колкото до прашна буря има навсякъде, където има количества леки и средно леки частици.

4.   Това е от една статия

"И в България се наблюдават смерч или торнадо. Най-честите райони, в които може да се очаква такова нещо, са Централна България, Югозападна и Североизточна”, обясни Анастасия Стойчева за предаването "Здравей, България" по NOVA.

Тя припомни случай от 1956 г., когато хижа "Кумата" на Витоша е била разрушена от торнадо. През 1989 г. в село Бохот, Плевенско, 144 къщи са били напълно разрушени, а много други са били частично повредени.

„Това не е нещо, което не се наблюдава в България. Източната част на Румъния благоприятства развитието на торнадо”, добави Стойчева.

По думите ѝ в България се е наблюдавало торнадо до над 300 км в час."

6.   В Беларус е ставала прашна бура в град Солигорск на 13 април 2015 г.А Беларус още по-далече от пустини.https://www.youtube.com/watch?v=TC_sV-7-msI деня става нощ.
Автора

7.   Здравей, чувал съм за торнадо на Витоша преди 20-ина години, даже май има документалка в интернет.

8.   Аз знам от баби и съм чел, че 1910-те/1920-те в Стара Загора е имало опустошителен смерч, който е събарял покриви, изкоренявал дървета и др. (напомня за торнадо). Може да се провери онлайн. Рядки явления са, но от време на време има сериозни бури.