Споделена история от Други

Това ли е днешния бизнес
Напоследък гледам, че тенденцията е бизнесът да е следното - правиш Ютюб канал, Инстаграм, Фейсбук страница; после пускаш разни афилиейт линкчета, продаваш разни китайски дрънкулки от Алиекспрес, продаваш тениски със своя "бранд", пишеш безмислени книги, които да продадеш и в общи линии в този дух. Само на мен ли ми се струва, че това е несериозно, а и всеки втори го прави? То едно нещо, ако може всеки втори да го прави, нещо не ми се струва много сериозно. Не знам въобще някой изградил ли е сериозен бизнес по този начин. Под сериозен имам предвид смислен, а не като Ким Кардашиян да си снимаш големия задник, за да набереш последователи и после да си правиш "бранд" за парфюми, козметика и всякакви простотии, но да ги предлагаш в лъскава опаковка.

Преди имаше сериози производства, сериозни бизнеси с големи капитали, а сега Китай произвеждат евтина долнокачествена стока, разни инфуенсъри, блогари, дропшипъри си лепят по някой етикет от мобилно приложение и това е бизнеса. А те всичките едни и същи боклуци, просто с различни етикети.

Едно време като са се основавали сериозни компании като Форд, Фолксваген, Дженеръл Електрик е било съвсем друго. Това са компании, основани от инженери, разбиращи хора, които са били учени с патенти и сериозни спонсори. Правели са големи инвестиции, за да направят нещо, което си заслужава. А сега всеки втори с 1000 лв в джоба купува дрънкулки и ги преподава за стотинки. Няма мисъл, няма производство, няма качество, няма знания, ама гледал 2 клипа как се става дропшипър и станал. И сега се чудят как да се конкурират толкова маймуни на клона.

Добре, че дойде тоя коронавирус, че да окапят всякакви, дето си мислят, че всичко, което лети, се яде. Всеки теглил кредит да си купи кола и да ходи на почивки, че да демонстрира колко е успял, че да продаде някой курс през Ютюб канал. Всеки втори вече разбира от акции, инвестиции, бизнеси и т. н. То сякаш ако някой е успял в бизнеса, ще се занимава с идиоти да ги светне как стават нещата. Всеки си мисли, че като посети курс и изгледа 5 видеа, вече е станал бизнесмен. Ама за бизнесмен в истинския смисъл на думата, трябва да си роден. Не може всеки втори да е Хенри Форд или Томас Едисон. Другото са тарикати на дребно. Всеки втори си напомпал мускулите или си снима циците в Инстаграм и давай сега, ще продаваме добавки и козметика. Глупости на търкалета. Лошото е, че покрай тия отрепки, страда свестния бизнес, защото всичко се разводни и стана пошло и хората вече нямат вяра на нормалния бизнес.

Коментари

1.   Главното, което разбрах от темата ти е, че би ти се искало да няма какво 'да разводнява' 'свестния' ти бизнес. Ако може само за производствения процес да мислиш, за друго като конкуренция, продажби, да нямаш много грижи.

Ама особено да няма какво 'да им разводнява' 'вярата' на хората :)

Та без особено усилие от твоя страна, стоката ти да се пласира, хората да се редят на опашки за твоя продукт, и така той да се продава като топъл хляб по времето на кома :) - това подозирам, е визията ти за 'нормален' бизнес :)

Маймуни винаги е имало и винаги ще има, но ако ти си действително 'роден' за бизнес, няма да ти пречат всички 'тия отрепки', хората ще 'имат вяра' в 'нормалния' ти бизнес.
А защо не ни споделиш какъв е той?

2.   И сега се основават много сериозни компании, но едва ли си запознат с тях. Погледни Rimac, Koenigsegg. Singerautomotive, Tesla и още много по-малки компании, като Fitment industries, Accuair. А ако искаш да видиш инжинерство от съвсем обикновен човек виж Rob Dahm.
Дропшипинга е бизнес.
Да продаваш тениски е бизнес.
Щом все още продават, имат клиенти.
Те просто целят печалба, а не да създат нещо иновативно, и това е напълно окей.
Аз проблем в това ще искат да печелят не виждам.

3.   Просто живееш в Западния свят, където всичко се скапва и запада. Има производство, има технологии, но не са в САЩ и още по-малко в Европа. Ако отидеш в Шанхай ще се почувстваш все едно си отишъл на гости в бъдещето.

4.   Не сте ме разбрали. Казвам само, че заблуждават хората и не продават реално полезен продукт, а само мечти. Типичният пример - курсове тип Юли Тонкин и Румен Виста. Не казвам да ги няма, а да продават продукти, без да спестяват истини, без да се правят на супер големите бизнесмени, за да заблудят хората да им купят курса. Тези интернет канали от една страна дават възможност, но от друга страна дават поле за изява на мошеници с добри ораторски възможности. Или ей го някоя си снимала циците и представя на последователите си някакъв "нов собствен бранд", а то от Алиескрепс. А за добавките да не говорим - там всеки втори си продава каквото си иска - няма тестове, няма нищо. Сложил в шишенцето няколко капки зехтин и го продава като добавка за мускули, екстракт от маслинови листа. и понеже има 100 000 последователя, все ще има 1000 идиота да му купуват продуктите и това на практика не се контролира от никого. Защото има милиони такива, кого по-напред да контролират?

И да, знам за Тесла и подобни, но визирам ей такива като Румен Виста - продавачи на мечти. Може да има примерно човек, който наистина ги разбира нещата и няма да заблуждава хората и да пести истини, но понеже не е теглил кредит да си купи нов джип и няма да има дар-слово, всички ще си мислят, че е някакъв убитак. Виж, Румен Виста който веднъж отишъл на почивка на Бали и от две години си върти това интро в клиповете е "милионер" и големия бизнесмен, защото си купил и джип на лизинг и една почивка в Бали на кредит.

5.   Авторе, замисли се България изобщо произвежда ли нещо и имаш ли твои близки приятели с наистина сериозни и отговорни професии, които произвеждат или се мъчат да открият нещо, някаква технология, лекарство, нещо иновативно и прочие.
Отдавна не живея в България, но до колкото знам, главно държавата се издържа от ресторантьорство, туризъм по черноморието, проституция, хотелиерство, дребни наркотици, далавери и подобните им.
Като цяло в България малкият и среден бизнес са в много тежко състояние.
Познавам няколко хора в БГ с малък до среден бизнес, наистина честни и умни пичове, ама системата в България е такава, че само гледа как да те унищожи.
Един приятел какво ли не му правиха само и само да фалира. Маймуните които му правиха мръсно, не осъзнаваха, че и те стоят на същият клон, но от злоба са говоти и те да се довършат, само и само да направят мръсно на някой издигнал се.
Трябва да си от дадената партия, да си тарикат, да се мазниш, да плащаш "данък спокойствие" и евентуално може и да те оставят да си гледаш бизнеса.
Един друг приятел има 3 бизнеса, ами той на ден да спи максимум по 3-4 часа. Като раздаде заплатите, я остане с едни 2000лв. я не.
Та по темата....
Когато разни 20 годишни келеши не виждат друга реализация в корумпираната държава, започват да търсят на хляба мекото.
Мърчандайзинг, влогчета, инстаграмчета, онлайн курсчета и подобните им.
Аз на това му викам Пишмян бизнес. Имаш нещо което всъщност не съществува, то е някаква бутафория и параван. Всичко е някакви стойкаджийски номерца, без реално покритие.
Прави ми впечатление целевата група на такива инфлуенсърчета. Тяхната таргет група е винаги към 10-16 годишните лапета, защо ли... Защото в тази възраст децата са прости и се впечатляват от разни евтини щамповани тениски и джунджурийки от китайските сайтове.
В държавата на проститутките, пишмян бизнесменчетата просперират. Всичко е избиване на комплекси, стойкаджийство и бутафория.

7.   Аз не разбирам на теб какво ти пречи, кой как си е организирал бизнеса и защо се дразниш? Ако има търсене, има и предлагане - ако нещо се търси и Петкан не се захване да го предлага, ще се захване Иван. За всеки влак си има пътници. Много маймуни били на клона - докато капе по нещо, ще стоят на клона, ако излязат на загуба, ще спрат да го правят - не са опряли до теб да ги мислиш. Да - има много измислени марки, нискокачествени продукти и псевдокурсове - но има и огромна маса от хора, с точно такива потребности, които очевидно нямат нищо против да си харчат парите за тях. Имам чувството че живееш в миналото, чувстваш се изключен от случващото се и очакваш псивно някой отвън да се погрижи да подреди реалността според вкусовете ти, а когато това очевидно не се случва, започваш да сочиш с пръст и да тропаш с крак като малко дете...

Ти се дразниш. Аз пък се радвам на всеки, които се опитва да започне нещо сам и да работи и печели за себе си, вместо да си проспива живота, докато изкарва пари за някои друг и участва в градежа на чуждите мечти. Идиоти и глупаци винаги ще има, както ще има и безскрупулни личности, които да се възползват от тях. Не всички купувачи обаче са идиоти и не всички предприемачи са безсъвестни измамници. И това не е ново - винаги е било така, включително и в миналото, към което си толкова привързан. Просто на някои нива е много явно, на други не. Всеки опитва да направи бизнес според възможностите си - някои по-успешно, други недотам - не можеш да съдиш хората, за това че искат да печелят и че имат мечти.

8.   Да, прав си. Всичко е фейк, много хора си помислиха, че ей така ще си цъкат в нета и ще правят луди пари. Да, ама не. Имаше го тоя филм, но съвсем за кратко. Просто няма как да се движи икономиката по този начин, близко е до акъла. И пак опираме до проблема, че много хора видяха как е на "Запад" и се помислиха и те за големите звезди..

9.   Гледащ прекалено много YouTube и си мислиш, че това е "бизнесът днес". Не е. Това е една часат от него. Едни местен салам с България, дето няма и да ее сетш за него, ако утре изчесзне от веригите, продава многократно повече, от всичките "беге ютубъри" и реализира много по-стабилни печалби. Но върпосните тубъри са много популярни и са ти все наврени в лицето, следователно те засляпяват за много неща.
За тоя Румен Виста, чета за втори път и то тук. Благодарение на теб и на предният човек, който го спомонеа (ако сте различни, изобщо), аз вече знам, че съществува лице на име Румен Виста. Спри да му правиш реклама, моля те.

10.   Искам да кажа за Тесла, че е единствената компания, която и се разминава, да не си прави платен маркетинг, но затова си имат Мъск. Ако аз имах копания и тя имаше Мъск, аз нямаше да давам милиарди на година за реклама, просто щях да му дам телефон с инсталиран Twitter.

11.   "Бранд" е "марка", защо не си говорим на български, авторе? А относно клиповете, аз не ги приемам за чиста монета! Нито ги гледам, нито нищо! Никога не са ми будили интереса! То ако така се правеше бизнес, нямаше да има семейства да живеят в мизерия! Нали гледам новините! Наскоро едно семейство търсеше съдействие от телевизията, защото хазайнът ги е изгонил от квартирата си, защото са закъснели с наема-жената работела доскоро, но заради коронавируса я освободили от работа! Мъжът й също е безработен, а преди това пък семейство с две малки деца се оказа със същата участ! Така че ако така се правеха пари хората отдавна щяха да си имат свои жилища и за храна, и за децата си щяха да се грижат пълноценно, а не да треперят дали всеки момент няма да ги изгонят от квартирата им, само защото не могат да си покрият наема! Това е истинската страна на живота, а не дрешки, козметики и други уж оборотни стоки от които уж тутакси ще се къпеш в пари! Убеждения за наивници!

12.   Съгласна съм за такива като Юли Тонкин и този Румен(и аз не го знаех, сега погледнах, ужасен е). Говорят празни приказки и хората им се връзват да им ходят на Несеминарите и единственото, което става е те да богатеят. Този Тонкин ми е особено неприятен. Гледала съм му няколко клипа дето говори някакви неща, които съм ги чела в книги още преди 10 години. Жена му и тя издала готварски книги, картини продава, книги за психология. Е чакай малко как такива специалисти по всичко станаха. Печелят от празни приказки и това е. Яд ме е много на такива, но щом има хора да им се връзват и да им дават парите си, аз нищо не мога да направя. И добре нека има такива, съгласна съм, но нека излязат хора които са им послушали съветите, ходили на семинарите и да покажат дали са успели. Или само четат книжки, гледат клипове и накрая в живота им промяна нула.

13.   12, много добре го каза - специалисти по всичко. Всяка кифла, показала си циците разбира от козметика. Всеки втори разбира и от добавки, и от позитивно мислене, и от бизнес, и от акции, и от психология, и от готвене, и от жени. Все едно и също въртят, все едни и същи книги цитират.

14.   Не се притеснявай, вирусчо си върши работата-тихо, спокойно, безотказно.
Само гледай колко кухи лейки ще си седнат на е.. ните задници и системата ще се уравновеси. Тя природата си знае работата.

15.   Виж, всеки иновативен бизнес модел, независимо през кой век е бил развит, вдъхновява хора, които започват да го копират. Къде успешно, къде - не чак толкова.

Примерът ти с Ким Кардашиян, тази така отблъскваща жена, не е много точен. Колкото и да не виждаме смисъл в това, което тя прави, не можем да отречем, че е успешна, защото е осъществила доста голяма печалба. Очевидно е имало търсене за продукта й. А продуктът й всъщност не е козметика, а самочувствие за множеството простовати жени с големи дупета като нея самата.

В даден момент (годините между 2010 и 2015, бумът на риалити ТВ) обществото е било презадоволено и се е концентрирало не върху технологичния напредък и медицината, а върху най-горната част на пирамидата на Маслоу, само че в съвременен прочит. С две думи: това да се чувстваш добре в кожата си, без да се променяш кой знае колко. Глупавото мото "Просто бъди себе си" е родило вълна от влогъри, но пък е спасило някой и друг пъпчив тийнейджър от депресията и самоубийството например.

Според мен печалбата е единственият точен моментен показател за успеха на даден бизнес. Другият, вече дълготраен показател за успеха е смисълът от него и добрата му репутация. Но той излиза наяве чак след години, често когато самият смислен бизнес е фалирал, а създателят му просто е поставил основата за развитие на нови и полезни за света достижения.

И така, първите дропшипъри (така се наричат онези хитреци, препродаващи стоки от Алиекспрес), всъщност са били полезни.

През 2010-та хората все още нямаха смелост да пазаруват по интернет, особено от Азия. Пример: Самата аз тогава не знаех как се поръчва от чужбина, нямах онлайн банкиране, а и нашите шяха да ме заколят, ако разберат, че си въвеждам данните от банковата карта в сайтове от Китай. Затова когато исках да купя нещо наистина трудно за намиране на нашия пазар, първите дропшипъри ми го доставяха на относително ниска цена. Живи и здрави да са с техните надценки, осигурих си много добри приспособления за работа на терен.

Днес техните последователи обаче са по-скоро закъснели и правят безплодни инвестиции в една отмираща сфера.

Същото е и с глуповатите курсове за личностно развитие и т.н.

Според мен разликата между смислените бизнеси и тъпите такива е в това, че първите са направени със страст, а вторите са като да пуснеш тото или да търкаш листче - пробваш си късмета, защото всички останали го правят.

Първите дропшипъри са започнали внимателно, с проучване на доставките до БГ, с много риск и с желание наистина хората да имат достъп до нови неща тук. Същото и с първите коучове (тъпа дума). Хората са си били природни психолози, за които рискът да останат без клиенти/печалба не е бил по-важен от това да правят нещо, което харесват. Затова не ги заклеймявай с лекота...

Сега изборът на тези сфери показва по-скоро мързел, тъпота и липса на въображение. Както и желание да прее-еш повече хора за по-кратко време.

Също така, не всяка нова книга е тъпа. Стивън Кинг можеше да се роди през 1995 г. и да реши да пише днес. Това щеше ли да го направи безсмислен автор и трябва ли да се откаже той, само защото всички днес пишат.

Що се отнася до истинските иновации, просто не четем за тях, защото не са толкова масови. Има ги и днес, но се публикуват в специализирани журнали и разработчиците са доста добре платени. Просто не се показват в ютюб.

Според мен така или иначе накрая всеки получава това, което заслужава. Безсмислените начинания винаги фалират, повярвай ми. Лошото е, че понякога и смислените го правят.

Ако имаш идея за смислен бизнес, давай смело и успех!

16.   15, aвторът съм. Само искам да те поздравя за наистина смисления и дълбок коментар. Замисли ме и ме накара да разбера по-добре темата. Струваш ми се доста интелигентен човек.

17.   Ако можеха сигурно щяха да направят повече, но в момента това е достъпното. Не ги съди, всеки се справя както може. И на мен ми е тъжно, че сме в това положение, но истински бизнес се прави с пари. Дори и нещо във гараж да отвориш ако ще магазинче за чорапи и бельо пак трябват пари. Какво остава за фабрики и т.н? Колко са хората с възможности за голям проект?

18.   Много правилно разсъждаваш според мен. Ние у дома често се радваме, че стана така, та разни самозванци и измамници със съмнителни бизнеси да си го получат.

19.   Даь щеше да е хубаво в България да има повече истински бизнеси, но за такива като тези, които ти визираш трябват стотици хиляди, ако не и милиони. Кой и откъде ще ти ги извади в нашата бедна държава? Казваш спонсори имало, ами нали наистина не мислиш, че някой такъв спонсор няма просто да ти открадне идеята и да си инвестира милионите, пък теб кучета те яли. Наивно и мечтателски звучиш. Хората днес са се захванала с тези малки у китайски бизнесчета, за да има какво да ядат после, понеже тук много възможности няма. Аз завърших висше и първите си 3 години стаж работих за до 800 лв на месец, а първите 2 години за 500 лв. Това е смешна работа, сервитьор ите взимат повече (нищо лично против професията). И аз мечтая за времената, в които България беше производствена сила на Балканите и не само, но те от минаха и не знам дали ще се върнат предвид управляващите какво представляват.

20.   Светът се промени просто, това е. Преди 50 г. един футболист не е имал такива доходи. Днес милионери са хора очевидно изкарали парите си, но в тези хора няма интелект. Жалко,. че в такива се съсредоточават огромни суми и са пример. А като ква кой да кепеваъмарките им, е А ще по-показателно за нивото на света.