Споделена история от Други

Моята "тайна" на щастието
Провокиран от темите за щастието, искам да напиша моето мнение, без да убеждавам никого. Просто излагам една гл. т. от личния си опит. Вече го написах като коментар, но нека го напиша и като тема.

Колкото и тривиално да звучи, щастието се състои в това (за мен поне), сутрин да се събудиш и да можеш да станеш, да не те боли нищо и да си в добро здраве, както и да има какво да сложиш на масата и да имаш подслон. Ако може и да имаш качествени хора около себе си, това вече е върховно щастие и абсолютно нищо друго не ти трябва. Ако имаш и друго е добре дошло, но и да го нямаш, не е проблем, просто не е толкова необходимо, колкото много хора си мислят (не че не е хубаво да го имаш).

Знам, че всичко това звучи банално. И аз така си мислех. Исках още и още и все не бях доволен, дори и да постигна нещо, защото веднага насочвах вниманието си към следващото нещо, което още нямам. Това е като наркотик.

Една сутрин се събудих и не можех да помръдна. Дойде ми като гръм от ясно небе, нямах никакви здравословни проблеми. Бях скован и изпитвах силни болки по цялото тяло без причина. Болеше ме дори при леко докосване с пръст. Бях толкова зле, че си мислех, че умирам. В този момент абсолютно всичко освен здравето ми и семейството ми изгуби смисъл за мен. Исках просто да мога да стана, да не ме боли и детето ми да има баща. Исках просто да оздравея. Слава Богу болестта се оказа лечима и скоро бях на крака и без болки. Не мога да опиша какво щастие изпитах. От тогава насам всеки Божи ден като стана сутрин, благодаря на съдбата, само че сме се събудили живи и здрави и нямаме болки. Това ми е абсолютно достатъчно да съм щастлив. Слава Богу сме щастливи заедно и имаме какво да сложим на масата. Колкото и "дребни" да са тези неща, те са абсолютно достатъчни и не са даденост, както много си мислят, всичко друго е бонус. Много хора си мислят, че болестите се случват само на другите и те едва ли не са застраховани.

Точно толкова малко му трябва на човек. Но ако това не си го губил никога, вероятно няма и да го оцениш. Това за мен беше повратната точка, в която веднъж завинаги станах щастлив и доволен от живота. Човек, който винаги е бил здрав, трудно ще го оцени и разбере, но повярвайте ми повече от това не ви трябва. Останалите желания повече ви натоварват и ви правят нещастни, отколкото да помагат. Жалко, че толкова малко хора го осъзнават. И не, не казвам, че не трябва да работите за мечтите. Напротив - работете, но никога не поставяйте щастието си в зависимост от резултата и знайте, че на първо място е здравето, а другото е бонус.

В този ред на мисли има два цитата от "Дао дъ дзин" на Лао Дзъ, които много ми харесват.

"Излишното се съкращава,
достатъчното се допълва. "

"Ето защо онзи, който знае,
че достатъчното е достатъчно,
винаги ще има достатъчно. "

В други преводи:
"Ето защо: Който умее да бъде доволен,
винаги е удовлетворен. "

Коментари

1.   Нямал си никакви здравословни проблеми, а една сутрин се събуждаш скован със силни болки и дори не можеш да се мръднеш. После болестта се оказала лечима и скоро всичко се оказало отново нормално. Авторе , кой те излекува, какво е името на болестта. Това също ли е тайна. Ако на някой от нас се случи подобно нещо кажи твоя лечител и дай подробности как те излекуваха. Не бъди егоист, защото егоизма е грях. Чакаме за отговор.

2.   Така е! Поздрави, че си осъзнал важните неща и дано повече хора ги осъзнаят в днешния меркантилен свят! Материалните неща, ако изобщо имат някакъв смисъл, придобиват смисъл САМО ако си здрав. Здравето е основата без, която и пари и всичко друго губи смисъл. Ако не можеш да се събудиш сутрин с усмивка и радост, че си жив и здрав сакън им на парите и на всичко друго.

4.   За какво ви е здраве бе хора? За да вършите същите беззакония като преди вируса ли? Промяна трябва, не здраве. Пък и голото здраве си е жива болест.

5.   Хм, виж пирамидата на Маслоу - на всяко ниво щастие за теб е това, да постигнеш следващото.
Да ти споделя и личен опит: Щастието е временно състояние, последващо изкачването на още една стълбичка в живота. Дали тази стълбичка ще е завършва не образование, свързване с любим човек, намиране на хубава работа, придобиване на собствено жилище, обществено признание и т.н. - няма значение. Щастието е кратковременно и такова трябва да бъде. За него трябва да се работи!
Иначе, през останалата част от живота, човек трябва да се стреми към едно добре балансирано състояние, без излишни (и главно без отрицателни) емоции - всички житейски задачи да вървят едновременно, всичко да направи навреме - образование, семейство, деца, кариера, приятели, хобита и т.н.

6.   Слава на Господ Исус Христос. Това е важното.

8.   Номер 6, до кога ще продължаваш да наричаш Исус Христос Господ. Исус е месия, а не Господ. Според твоите разбирания дай определение какво е Господ. Всички религии казват, че Господ е сътворил света. Според теб Исус ли е сътворил света?