Споделена история от Други

Живот от ренти
Здравейте!
Искам да ви запитам дали е добра идея да се инвестирам в земя за стари години? Нека обясня. Работещ съм, но ме осигуряват на близка до минималната работна заплата, което означава, че няма и видя добра пенсия - по днешни стандарти дали ще събера и 300 лв, което си е нищо! Семейството ми обаче има доста земя, около 70 дка. За тях вземаме по 75 лв за дка, което прави 5250 лв за година, а за месец по 437 лв. Идеята ми е дали да инвестирам в още 30 дка, за да ги направя 100 и от тях да вземам грубо по 7500 за година, което пък за месец е 625 лв + тези 300 (от пенсия) = 925 лв. Това е една много груба сметка. Страхувам се обаче държавата да не вземе земите на всички такива малки хора като мен (както през комунизма) и аз да увисна. А до тогава има много време...
Какво бихте ме посъветвали?

М27

Коментари

1.   Да ти отнемат земите? Защо?

2.   Частната собственост е неприконовена, написано е в конституцията. Инвестирането в земя не е лоша идея, последните години се нсблюдава тренд нсгоре в цените. Рискът е, че може никой дс не ти иска земята под наем, другото е дали си зсслужава, защото на декср в пловдивско ценста е около 1000лв,а наемът е 50лв годишно, За пенсия първо по твое време ще е 70години,не го мисли от дега

3.   До 1

Защото когато великият комунизъм дойде, имаше нещо, наречено колективизация, което беше добровлно, само дето тея, които не се съгласяваха, първо им обработваха децата в училище, за да им набият в главите, че родителите им са родоостъпници и зли хора, които искат всички да умрат от глад, после почваха да им чупят прозорците, да им събарят керемидите, да ги бият в тъмного, да ги крадат, а понякога се случваха и пожари. Но всичко приклюяваше, като си дадеш земята и се започнеш работа, в местното ТКЗС, където някой, който може да е 10 пъти по-прост и неук от теб, ти казва, какво да правиш по цял дени, ще трябва да бачкаш по 12 месеца в годината, включително и в събота, такива свободии, като да си гледаш кефа и да пиеш цяла зима няма.

Това иска, да каже автора - страх го е от подобен сценарии и е прав, да си има едно наум.

А до автора:

Няма нищо лошо в това, да инвестираш в земя, ако не знаеш в какво друго. Трябва да занеш още, че ако евро субсидийте спрат, може да има голям спад в арендата. Другото е, че се целиш ниско. 900 лева на месец? Че те 18 годишни продавачки в мола взимат повече. Имай по-високи цели и може би ще станат нещата.

4.   От земяна по сигурно нещо няма, тя е вечна, но №1 е прав, времената са несигурни и се менят, но все пак, много по добре е да се инвестира в земя, отколкото в други неща.

5.   Сам си се нагъзил да те осигуряват ниско и ще си сърбаш попарата някой ден, защото нито кредит за лечение ще може да изтеглиш ако ти се наложи, нито евентуално пенсия ще вземаш. Аз никога не съм плащал осигуровки вече 15 години и няма да им платя ако не ме оставят да правя истински пари. Държавата само иска, тя не дава а така не става. В крайна сметка социалната пенсия е почти колкото е минималната, само разликата е около 100 000 лв в осигуровки докато стане време за пенсия и съм жив въобще. Земята е добра дългосрочна инвестиция, защото е константа и винаги ще поскъпва.

6.   Действай. Едната от целите ми е да инвестирам в земя и имот.
Късметлия си, че поне имате някакви земи.
Майка ми имаше малко земя, но я продаде без мое знание.
Сега нито земя имам, нито странични имоти.
И да мислиш какво ще стане след 40 години, файда няма, никой не знае какво реално ще се случи.

7.   Аз имам доста земи, но треперя пред мисълта да не ни треснат някой данък върху земеделски площи, че тогава ще я втасаме. Иначе ги давам под аренда. Но цените са толкова ниски, че арендаторът ми се разплаща с бутилки олио, саздърма и ей такива смехории, т.е. натурално стопанство един вид. Ако на това му се вика рента... значи без саздърма няма да останеш... Но поне не пустее земята.
Не зная какво да ти кажа авторе. Пазарът в момента не е за продаване, за купуване също не е. Нямаш ли някаква друга идея?

8.   И аз бих инвестирал, но не знам от къде да купя! Ако някой знае нека сподели

9.   Значи хора, ако напред във времето държавата реши пак да ни вземе земите нещо там тип комунизъм нали, или ако треснат данък на земеделската земя, директно продавам всичко и ЕМИГРИРАМ ЗАВИНАГИ, като даже и името ще си сменя с някое небългарско име. Тотално ще зачерктна България от живота си и от себе си.

10.   Аз зная, но не мога да споделя, защото сайтът е анонимен и няма да ми публикуват поста. Става дума за парцел до софийското село Драговищиа, на 10 минути с кола от града, с ток, вода, но и с плодородна земя, т.е. може да се използва за всичко - земеделски култури, вила, хотел и т.н. Аз го продавам, защото имам достатъчно наследени земи и това ми е в излишък. Но как да ти дам координати, като условието да пишем тук, е да не разменяме лична информация?!

11.   Инвестирай в 2 апартамента в София и ще имаш по 1000 лева месечно от наеми, пенсия не ти трябва.

12.   До 2

Забравял, че живееш в България, а масата от сънародниците ни са прекалено злобни и недодялани, за да признават Коституцията и да зачитат правата на някой други, освен на себе си.

13.   Да това е добра идея, земя за продукция на храна и био горива ще се търси все повече. За субсидиите, не мисля че някога ще спрат, производството на храна е стратегически отрасъл, всяко правителство във всяка държава има изгода да има евтина изобилна храна, ако храната стане недостъпна, нещата много бързо ще излязат извън контрол...

Вие от къде я намирате тая земя за продажба? Аз редовно следя сайтовете за обяви и се продават единствено някакви змиярници 10 та категория, или големи блокове за милиони, или единични читави декари но много завишени цени, които при сегашните ренти няма да се избият следващите 80-90 години.

14.   Съдейки по данните на НСИ, ти получаваш от среден до по-скоро висок наем за земята, средният през 2017-та е бил 46 лв/дка. Уловката е, че няма гаранция колко време земята ще си държи цената, това зависи много от политическата стабилност на България и въобще на района. Разликата от 70 на 100 декара няма да направи особена разлика, най-малкото защото цените се менят, а инфлацията все така си убива стойността на валутата. Най-доброто нещо в инвестирането (и единственият безплатен обяд) е диверсификацията: не дръж яйцата само в една кошница. Не можеш да разчиташ само на земя, на един-единствен актив да те издържа. Най-малкото, не виждаш бъдещето и не знаеш дали след 30 години няма да има суша и пожари по тези земи, правейки земята ти безполезна. Това е все едно някой да се надява, че само едно жилище под наем ще го опази при наличието на неща като земетресения, пожари, падащи цени, пазарни сривове и др.

Моят съвет - инвестирай в международни индексни фондове, покриващи акциите на големи, средни и малки предприятия. Можеш и да инвестираш в индексни фондове с държавни облигации, пак от цял свят. Има си немалко научна литература, показваща как стабилните, постоянни и диверсифицирани инвестиции дават добри дългосрочни резултати, което е целта ти - пенсиониране.

Ако те е страх за пенсия, то си има допълнителни пенсионни фондове със съответните ценни книжа. Можеш и лично портфолио да си направиш, инвестирайки в нискотраифни индексни фондове. Има си финансови консултанти за тази цел, които са по-наясно със състоянието на финансовите пазари.

15.   До 14

За цената на 30 дка. земя, няма в какво святсно да инвестиращ. Инвестиции се правят за на 50 000 лева.

16.   До 9

Ти имаш "треснат" танък и над жилището и заплатата си, но явно не си емигрирал. Трябва да има данък върху този доход, ако искат да има баланс. Върпосът е, в какви граници ще е.

17.   От 16

Нещо не ти хареса, май? Земеделски данк ще има един ден, но ще е нисък. Да няма земеделски данък, при подобряваща се икономика е просто шамар в лицето на всички останали. Защо аз плащам данъци за парите от наеми, акции и от общ доход, а земеделецът да не плаща същите данъци? Ако ще е така, махнете и моите? Или земята е някак си по-вълшебна?