Споделена история от Други

Има ли нещо общо между България и Иран?
Здравейте. Наскоро се поинтересувах от една тема. Дали има нещо общо между България и Иран. На пръв поглед няма нищо общо. Но като се замислиш има много общи неща. Иранците не са араби, те са персийци, тоест индо-европейци, каквито сме и ние. Аз преди мразех Иран заради религията им, но като се поинтересувах малко ми стана една от любимите държави в света. Те не са мюсюлмани сунити, а шиити и има разлика. Изглежда не са чак толкова гресивни, като арабите, турците и другите мюсюлмани. Друго общо нещо между нас и тях, е че знамената ни си приличат. Разбрах и че ние споделяме много повече общи неща от цветовете на нашите знамена. За нас лъвът е национален символ, а иранците са го използвали много пъти в старите си знамена. Аз видях още едно интересно нещо по телевизията преди няколко години. Едни ирански музиканти, дето свирят на традиционни музикални инструменти бяха дошли в България и казаха, че България им харесвала и приличала на тяхната държава. И наистина си приличат. А най-интересното нещо, което видях беше един клип с българин и иранец, където сравняват суми от българския и персийския език. Много думи съвпадаха и в двата езика. Някои бяха различни, други съвсем еднакви. Казаха шише, пазар, сандък, чорап, шкембе, чадър, чорба и други думи, които ги имаше и в двата езика с малки разлики. Преди тва бях видял и че перде, чешма, шатра и много други думи ги има и в българския и в персийския. Казват, че турците са ги взели от иранците, после са ги пренесли и в България, но някои думи изобщо ги няма в турския. Как е възможно? Чувал съм, че прабългарите може да са теъгнали от Иран. Ако нашата история е истина ние българите ще сме смесица от траки, славяни и прабългари. И трите са били близо до Персия и са имали връзки с нея. Персийската империя е заемала половината от територията на днешна България и може траките да са взели думи от персийския език и после те да са попаднали в българския. А за прабългарите се говори, че уж били тюркско племе, но ние сега нямаме много монголоидни черти. А и персийците доколкото разбрах всъщност са наричали Персийската империя Ария. Ария-България. Казах за лъва. И ние го използваме като символ от хилядолетия. Още в Династията Дуло са използвали лъва за символ. А Иран сигурно е сменил поне 5 знамена с лъв по средата, който държи меч в лапата си. Също и в някои от нас има прилики с някои от тях. Не всички иранци са черни, даже повечето са бели. Мислех, че те са били башибозуци, които идвали тука и убивали българи, но те никога не са били част от Османската империя, дори и са били нейни противници. Даже и тюрската династията на Сафавидите, която управлявала Иран е била враг на османците. Дори още в началото на Османската империя Иран я е натискал и превземал територии от нея. Още от тогава сме имали общ враг. Също и Византия ни е била общ враг. Доколкото знам те и до ден днешен са враг на Турция, въпреки че им помагат малко. Иран е също и враг за САЩ и Израел, които както знаете в България също не са много на почит. Да не казвам, че също и икономически не сме кой знае колко напреднали. :D И инфлацията в двете държави расте бързо. Също и имаме емигрантска вълна към Западна Европа. Мислех, че България и Иран нямат нищо общо, а се оказа, че имаме повече прилики с тях, отколкото имаме с народите от Западна Европа. Какво знаете вие? Мислите ли, че България и Иран си приличат? Споделете вашето мнение.

Коментари

1.   Със съквартиранта ми индиец отркриваме общи думи, че и дори близки приказки и истории между българския и хинди. Та какво да говорим за Иран/ Персия.
Авторе, тези неща са нормални. Не е голямо откритие. Все пак живеем на една планета. Всички имаме общ корен и прародина, така да се каже.
Всяка култура е взаимствала от някоя по-древна, народи са емигрирали и имигрирали и тн.
Още древен Рим е имал търговски пътища с Индия и Персия.
Виж и как са се образували езиците и различните писмености, отново има взаимстване и преоткриване.

2.   Да, има общо. Много думи идват от фарси - персийски език, брат е братар, фурма е хурма и тн.
Иран е много интересна и древна държава, с много интересна история и до колкото съм гледал с много доброжелателни и гостоприемни хора, по принцип мюсюлманските държави са гостоприемни, защото богатството и авторитета от древни времена се измерва не толкова с пари, колкото с това колко гости имаш, за това когато си гост ще те нахранят и напоят и ще ти дадат къде да спиш, дори да не си мюсюлманин, дори ако си гледал в ютуб подобни канали за пътешествия си виждал как дори туристите преспиват по домовете на обикновените хора или дори в джамиите.

Аз съм пътувал доста, но в Иран за сега не съм бил, но бях в Пакистан, в Кашмир срещнах най-милите и топли хора, макар да са бедни са толкова гостоприемни, че дори не ти трябва хотел. Насаждането на омраза към другите религии е изкуствено, всички хора навсякъде са еднакви, имат еднакви съдби, еднакви мечти и никой няма да ти стори нещо лошо, ако не се буташ в разни радикализирани и конфликтни зони де. Но примерно в Пакистан също преди 10 г. беше опасно, террористи и тн. и вдички мислят, че са лоши хората там, а е тотално различно, аз по-добри хора не съм срещал. Освен това Пакистан е много красива страна, особено планините, уникално е. Иран също ми е в плановете, Саудитска Арабия също се отваря към света и съм гледал много за нея в ютуб, също си струва да се види. Не, че се интересувам от исляма толкова, но със сигурност мнението на много хора за тези държави е грешно.

4.   До преди няколко века сме били съседи, може би дори в една и съща държава.

5.   Между българи и иранци няма нищо общо, дори генитически сме различни. Влез в YOUTUBE и напиши - Allahs child brides - от този клип ще разбереш много неща. Това че има някои сходни думи, не означава нищо. Между всички държави има сходни думи, но това не значи че имат нещо общо.

6.   "Иранците не са араби, те са персийци, тоест индо-европейци" Те и арабите са европейска раса! Индоевропейците не са раса, индоевропейците ги свързва общ език, доста се разпростират, като започнеш от северна Индия и стигнеш до южните части на швеция, общо 443 езика и диалекта имат един първоизточник.
По кое си приличат знамената ни с Иранското, по надписа Аллах акбар със ситен шрифт между райето ли?
Лъвът е символ на сила и много народи го използват, със същия смисъл, турците на галено наричат децата си от мъжки пол Асланъм "лъве мой" и го правят не заради нашия герб.
Мисля че с всички народи по света имаме прилики и това най често не означава прилика, а просто размяна на информация на народите през хилядолетията. Имаме подобни шевици с мексико и старите американски племена и от двете америки, имаме по 10-15 общи думи с почти всички езици, примерно думата оракул е достатъчно древна да не знаеш от кой език е произлязла. Англичаните казват лонг ние лонгур за дълъг или пък чайлд- челяд нима не е общо? Германците казват шляген ние шляпам, за гледам казват зее ние зея или зяпам. Дреем за сън, ние дремя за задрямване. Казват олл за много, ние казваме олеее при нещо голямо. Юнге, янг, а ние сме запазили думата като юноша, юнак. На немски шикен е изпращам ние казваме "ще го шитна". Погледни името на държавата Сирия, сирийците наричат държавата си Сурия, на български какво е сурия? Чувал си на български израза "една сурия деца е родила". Японското имераторско семейство пази рисунки и йероглифи че българите са им дали цивилизацията преди хиляди години, ако начертаеш права линия между България и Япония не мниава ли през Иран? Ако твърдението на японците е вярно, то онова племе траки отишло до Япония е минало през Иран и най вероятно е хвърлило семе и акъл по пътя.
Така че версии много, вярвай в която си искаш.

7.   По индо-европейската линия имаме доста общо. Сам си го видял в езика. Всички езици в индо-европейското семейство имат сходни корени на думите най-малкото, затова са в това езиково семейство.

Освен това имаше спекулации, че първите прабългари всъщност са практикували религия подобна на зороастризма - оригиналната персийска религия, защото бяха открили огнени огнени олтари в Плиска.

8.   Прабългарите са братовчеди на иранците, с общ корен... арии. Те имат много общо с нас - някои неща в езика, културата, антропологически си приличаме (чертите на лицето ни са еднакви).

9.   Персийците не са иранци, а етническа група в Иран. Даже четох, че Иран официално поискал да не бъдат наричани перси именно, поради по-горе посочената причина.
В иранското знаме зеленото олицетворява исляма. А българското е по италиански модел, колкото и да ви е странно. Просто Италия е обединена точно по това време, а нашите революционери черпят идеи от там.
Друго интересно нещо е Мадарският Конник, в Иран~Афганистан има същият Конник, но се нарича Модара.
Днешен Иран няма нищо общо с Персия. Персийците са били арийци. Също така знам, че думата България се дели на Бълг-Ария, а в английският българин е bulgArian. Даже ако в интернет в англоезичен форум напишете bulgarian, думата ще бъде цензурирана по следният начин---> bulg*****. На мен ми се е случвало. Същото става и с БавАрия, УнагАрия. Както знаем унгарците са дошли от Азия.
Що се отнася до думите си прав Авторе.
Едва ли много хора знаят, но в Ирак близо до Багдад има град на име Самара, какъвто има и в Русия, в който град пък има много българи още от едно време, от там идва и самарското знаме. Има много примери, но те не са важни сега. Важното е че можем да направим извод, че между България и Персия има много общи неща.
Също така трябва да кажем, че в миналото Персия се е простирала до Бургас, Варна.
Най-голямата загадка за мен са траките принципно, за тях има много противоречива информация.

10.   6, само от любопитство, туркиня ли си?

11.   "Англичаните казват лонг ние лонгур за дълъг или пък чайлд- челяд нима не е общо?"

Освен ако не можеш да проследиш един общ корен... не точно.
Пеперудите имат крила. Прилепите също. Хората нямат крила.
Това означава ли, че пеперудите са по-близо до прилепите, отколкото храта?

12.   10 как пък реши какъв пол съм и етнос ми сложи? По какво прецени? Не не съм туркиня, нито турчин. само се интересувам от история и за разлика от повечето не мразя никой народ.

13.   11 от биология не разбирам много, но до колкото имам информация, пеперудите не са близо до хората, а прилепите са бозайници, макар ти да действаш като пеперудка.

14.   Това с лонг и лонгур и подобните отрепа коня с правата лопата.

15.   До 13

Сама си си отговорила.
Прекалено си злобна, за да води човек дискусия с теб. Сега вече идеите ти не ме интересуват. Научи се да комуникираш нормално и с уважение, преди всичко! Лека нощ!

16.   Кой слабоумник ми е сложил една звезда? Да се обоснове! Аз дадох много грамотен отговор, а той сложи звезда.

17.   От 13 В интерес на истината "лонг и лонгур" не ги измислих аз, а Илиян Бучков, проверете в нета има десетки клипове и дори книга написал.

19.   Препоръчвам на автора (и на всеки, който се интересува от темата) книгата "Българите - 30 000 километра в търсене на прародината" (авторът е Пламен Петков). Има и документален филм по същатат тема.

20.   Там ни е корена, от там сме тръгнали по света. Не само в думите имаме прилика, но и като хора си приличаме. И кюрдите от там са тръгнали, затова са миролюбиви!

21.   До 16

Добър начин за питане - започвай с обида. Няма да стигнеш далеч в този живот.

24.   21, не ме познаваш за да казваш докъде ще стигна в този живот и това че си слабоумник не е обида, а си е самата истина. Ти не гледай мен, гледай себе си, че ти няма да стигнеш далеч с това твоето дребнаво заяждане.

26.   Имало ли нещо общо между България и Иран? Ако съдим по такива външни общи белези каквито си описал в темата, можем да твърдим, че имаме много повече общо с Белгия примерно, тъй като гербът и е не само същият като този на България, но и посланието му е същото като в българският, което наистина идва в повече. Да не говорим, че народните им носии също страшно много приличат на българските. Отделно не пускат Турция вече над 50 години в ЕС, докато нас които при това сме много слаба страна, само щом им смигнахме ни вкараха, и на всичкото отгоре ни дадоха страшно много пари да си оправяме градовете и пътищата. Отделно сме една от най-уважаваните страни от тях, вслушват се в България, и сложиха едни от най-големите в ЕС да са българи-Мария Габриел и Кристалина Георгиева която е шев на международният валутен фонд. Как да не твърдя, че белгииците са българи, бягали от България през вековете на турско владичество нагоре към Европа и обособили тази малка държава на границата между Франция и Германия, като в нея затова и няма един официален език, а няколко-предимно взети от околностите с които граничи. Също ако гледам само външното мога да твърдя и че Ердоган е с български ген и е потомък на полковник Христо Калфов. Приликата им е поразителна, а се знае, че по турско владичество масово са крадени български деца от турците, така нареченият кръвен данък и после като пораснат са слагани на най-високи позиции в Турската империя, така наречените еничери. И, че само той знае тази тайна за себе си и това да е причината да е солидарен с България, докато разказва отвсякъде играта на Турция, заради миналото. Не случайно посреща Баце като приятел, а се зъби на всички останали. А това, че в България САЩ и Израел не са на почит е пълна глупост. Управляващата партия на България, избрана с мнозинството от народа е проамериканска, всички нормални хора в България, тоест некомунисти уважават и подкрепят САЩ истински, да не говорим, че България заедно с Унгария са единствените страни на света които спасиха евреите си от нацистите. България макар и бедна и изостанала заради комунизмът е културна европейска страна с едни от най-ниските нива на престъпност, сравнително спокойно се живее в нея, и няма нищо общо с Иранците и други подобни които се държат провокативно, нагло, варварски и клатят спокойствието в света с ядрени програми или химически оръжия или потъпкване на човешките права или престъпления срещу човечеството.

27.   До 17

Думата лонгур никой не я ползва така, както си мислиш, а думата "long" ще се счете за граматическа грешка.

28.   "примерно думата оракул е достатъчно древна "

Аз дори не съм лингвист, но обичам да чета книги, при това на чужди езици, следователно имам и няколко големи речника и енциклопедии, за да рзбирам по-добре това, което чета.
И ще ви кажа, че тук се говорят ПЪЪЪЪЪЪЪЛНИ ГЛУПОСТИ!

31.   Единственното нещо което хората от Иран и България имат сходно е, че и едните и другите ходят на два крака и могат да говорят, макар и на съвсем различни езици. Доказано е, че генитически са напълно различни.

Само за пример --- сходни думи между българския и италианския език;
фонтан - fontana,
скеле - scala,
арматура - armatura
колона - colonna
монета - moneta
купол - cupola
сироп - siropo
роба - poba
ранталони - pantaloni
лотария - lotaria
секретар - segretario
камион - camion
кондуктор - conduttore
шофьор - chauffeur................
............. Сотици са.
Същото е положението между българския с френскя, германския и останалите европейски езици.
Като хора това не значи че имаме нещо общо с тях.

32.   "не ме познаваш за да казваш докъде ще стигна в този живот"

Вече те опозна.
Аз вече съм стигнал достатъчно далеч, така че не ми трябва, да се съревновамам с други хора.

Налсади се на работата в екип и с хора! Идеята, че си винаги права и всеки, който не одобрява мението ти, залужава да бъде обиждан и нападан, няма да те докара далеч.

34.   32, защо продължаваш да ми говориш в женски род и да се заяждаш с мен? Аз не съм жена а съм мъж. Мечтай си ти да ме опознаеш, ама май никога няма да ме опознаеш колкото и да ти се иска. Не се безпокой за мен, аз вече съм стигнал достатъчно далеч, но ти няма да стигнеш до никъде с този твой изтрещял, детски инфантилизъм. Разбери най после, че никой не е длъжен да се съгласява с теб, само защото ти винаги се смяташ себе си за права. Спри се бе, момиче ставаш твърде досадна вече.

35.   Да ти изброявам ли - знамето, колко знамена са почти еднакви; лъвът, колко държави имат лъвове по гербове; думите и т.н. По тая логика някой без проблем ще те убеди, че сме 98% руснаци - знамето ни еднакво с 1 цвят разлика, езикът ни почти еднакъв (ако ще сравняваш с персийски), цвят на кожа, религия и т.н.

36.   Вие да видите: моят мъж се оказа иранец. Аз отдавна подозирах, че е осиновен, защото другите му двама братя са просто като близнаци, а той е напълно различен. Притиснах свекърва ми и тя накрая призна, че го е взела на 10 дена от Майчин дом. Но нищо друго не каза. Мълчи! Ние започнахме сами да търсим не биологичните му родители, а корените му, от чисто любопитство. Накрая намерихме решението на загадката, помогна ми мой приятел арабин, посланик в Москва - съпругът ми е инарец! По онова време, когато е бил заченат, тук е имало много ирански студенти. Какво да ви кажа? Още първия път, когато ме целуна, усетих различен вкус. Не лош, просто различен. Той си е чист персиец. Уважава възрастните хора, боготвори жена си, но държи на уважение у дома, грижи се за семейството, невероятен любовник е, това им е в културата, но налага решения и си ги изпълнява... Планираме екскурзия до Иран - искам да видя как той ще се почувства там, дали ще усети гена - само да отворят границите, че с тази пандемия нищо не става.