Споделена история от Други

Защо българите сме толкова малко?
Здравейте. Както виждате ние българите намаляваме като народ с адаки бързи темпове. В момента се намираме не в демогравска катастрофа, а в демографски апокалипсис. Имаме по-висока смъртност от Либия, Сирия, Ирак и Афганистан. Държави, в които от дълги години бушуват войни. Намаляваме с по близо милион за 10 години. В целия свят сме по-малко от 10 милиона души. Винаги тва много ми е тежало и са чудех защо. Защо намаляваме толкова бързо и защо изобщо сме толкова малко? Ние съществуваме от повече от хиляда години и сме дна шепа народ, а други, които ги е имало горе-долу същото време са понякога по над 100 милиона. Ето на север от нас Румъния от кога я има? Сравнително кратко време, а са над 20 милиона по целия свят. Чудех се и стигнах до един извод. Ние българите сме имали много тежко минало и сега все още живеем в трудни времена. Като почнем още от Средновековието там са ни нападали всякакви. Византийци, хазари, маджари и най-различни други. Непрекъснато сме водели войни, в които много от предците ни са загивали. С Източната Римска империя сме били най-големите врагове. Все сме били във война с една от най-силните държави за времето си и накрая те са ни завладели. 200 години сме били под византийско владичество. После се освобождаваме и следват още войни с най-различни. Сега Монголия е на хиляди километри от България. Някога е била най-силната дуржава в света и е стигнала до България. Нападнали са ни. Единствено Дувана ни е спасил. Когато монголците превзели Северен Китай 1/3 от населението му било избито. Ако ни бяха превзели какво е щяло да стане с малка България? Оставили са ни техните приятели татарите. После следват изтощителни войни със Сърбия. След това идват османските турци. А кръстоносците, дето уж ни защитавали, но някои са ни нападали. Един унгарски благородник вместо да се бие с турците нападал българските крайморски крепости. Е с такива спасители не са трябвали нападатели. После турците ни превзели. Плячкосали всичко, опожарили много градове и села и съм чел, че с кланетата си обезлюдявали цели райони. Прогонили много хора по планините. 500 години сме били под турско робство. Сега някои имат наглостта да казват, че не е имало робство. Ако не е имало робство сега сме щели да бъдем към 30-40 милиона, а ние нямаме и 10. А ако някой пак мисли, че не е имало робство да погледне какво е сега на местата където е била Турция и местата където е била Австрия. Да сравни Будапеща с Багдат, Загреб с Триполи, Прага с Алепо, Братислава с Дамаск и да каже дали е имало робство. Но да се върнем на темата. Нашите предци са били роби на турците и броя им стабилно стоял нисък. По едно време българите сме изгубили националното си самосъзнание. А освен турците и нашите съседи гърците и сърбите са ни третирали, като по-низши. Ние не само не сме имали национално самосъзнание, а не сме имало и национално самочувствие. И книга за историята си не сме имали доста дълго време. Да не забравяме кланетата на турците и башибозуците, които са избивали предците ни, ксто невидели. И част от тези башибозуци са били и татарите, които монголците ни оставили. Малко преди Освобождението турците и башибозуците опожарили много села и градове и избили много народ. Различните източници казват различно. Между 20 и 100 хиляди души. Ами те с раждаемостта сега можеше да са милион. И се освобождаваме. Орязват държавата от етническите ѝ територии и ни е назначено смотано правителство. Обединяваме се с Източна Румелия и за подкрепа братята сърби ни обявяват война. После следва Първата Балканска война, с която има надежда дългата ни история на геноциди от страна на чужди сили да бъде прекратена. Но не, гърците и сърбите почват да трепят македонските българи. А ние без подготвен боен план решаваме да ги нападнем. Или решава нашият австрийски цар Фердинанд без даже да говори с управлението. После яко ни бият, нападат ни и румънците и турците. Пагубно губим територии от всички сърани към всички съседи. Тракийските българи са разорени от турците. Добруджа е загубена. И оше много територии. Навите господари са се постарали да изгонят българите от там с най-различни средства. После вместо да се развиваме сме оправяли бежанци, които изобщо не е трябвало да бъдат премествани. Следва Първата световна война. Отново вместо да се развиваме сме изпратили над 1 милион войника на фронта. Над 100 хиляди са били жертвите. Че то за няма и 50 години тия войни и геноциди са избили има-няма 1 милион българи. А национално обединение така и не е постигнато. А защо е трябвало да има национално обединение изобщо? Сега има много народи, които живеят разделени. Германия на юг граничи само с германци. Франция на север граничи с французи, Нидерландия на юг с нидерландци. Унгарците пък граничат със самите себе си. Но нашите съседи не са искали нашите българи в техните държави. Ето за това сме се стремили към национално обединение, но не сме го постигнали и даже е имало тежък обратен ефект. След като яко губим територии към Гърция, Сърбия и Румъния те правят всичко възможно да изгонят българите от там. Румънците сега ни се правят на приятели. С такива приятели не не трябват врагове. Гърците са били ОК с факта в Западна Тракия да живеят турци, помаци и разни други, които мразят Гърция и в червата си, но дай да изгоним българите от там, все едно как. Сърбите пък са били най-зли. Видели са една пропагандна дренска пощенска картичка с карикатура на нея. Наскоро разбрах за нея, ще ви разкажа, защото е много интересно. На тази карикатура кайзерите на Австрия и Германия са представени, като зли хищни зверове, които нападат Сърбия без причина. Честно казано е имало много голяма причина според мен. Има едни сръбски войник, който е показан, като смел и честен защитник. И отзад има един български войник, който забива нож в гърба на сръбския войник и изглежда, като долен предател. И тази долна пропаганда се е запечатала в ума на сърбите. Изпирали са мозъците на македонските българи да се мислят за сърби. После по време на Втората световна война англо-американските военновъздушни сили ни бомбардират защото нашият цар, в който е нямало нишо българско решил да се шегува с тях. Какъв шегаджия! Явно за нас българите е типична черта да си слагаме клоуни за политици. Но ние не сме атакували никого през войната. Случайно да попитам бомбардираха ли Унгария, Румъния и Италия? Авно не съм видял, извинявам се. След войната отново губим. Поне сме си върнали Южна Добруджа. Но знаете ли как сме си в върнали? Направили сме договор с румънците. Трябвало е румънските колонизатори на Южна Добруджа да се преместят в Северна Добруджа и на тяхно място да идат българи. И бългсрите са се преместили от Северна Добруджа. Голяма размяна сме направили. Едва ли не сме им подарили една чисто българска земя, за да си върнем една друга чисто българска земя. Българска работа. И след войната идват комунистите. Едни селяни превземат властта. Слага се марионетно правителство. Избиват цялата българска интелигенция. Избиват и още 100 хиляди души. Българи убиват българи. На власт идват марионетки. Каквото сме си върнали от Македония пак е дадено на сърбите. Българска работа. Сръбските комунисти за няколко дена избиват 30 000 македонски българи. Хвърляли са трупове в езерата. С убийства, палежи и яростна анти-българкса пропаганда въздават изкуствената македонска нация в рамките на Югославия. Пред новите “македонци” ние сме представени, като фашисти и окупатори и яростни убийци, които лампят за чуждото и избиват други народи, защото си нямат друга работа. Казват им и че сме “татаро-монголи”, за да ни намразят още повече. Отделно на това се и омешват с тях, за да заличат всичко българско там. За пореден път една значителна част от българското етническо землище е подарена на лоши стопани и загубена безвъзвратно. А Сърбия до ден днешен бяга от отговорност за военните си престъпления там и ги приписва на нас. Изпрали са мозъците повече от 1 милион българи и после стават 2 милиона. Ами да ни е честито. Даже искали Благоевградско да бъде присъединено към Югославия и националния предател Георги Димитров бил готов да им го даде. Но той е един от многото ни политици, които зорлян прахосаха и половин България и сега продължават да прахосват. И все още Сърбия ги използва като оръжие срещу нас. Кара ти да ни мразят с нак-различни лъжи. А иначе ние ако направим нещо сърбите надогат вой до небето “Нож у леджа! Нож у леджа!” Това значи “нож в гърба” и е от онази френска пропагандна пощенска картичка. Албанците им взеха Косово, НАТО ги бомбардира, но бързо, вижте българите. Стараят се да изгонят българите и от Босилеград и Димитровград. И тука се вижда проблема, че България е една държава, която не пази своите граждани, не се интересува от тях, зарязва ги и ги оставя на произвола на съдбата. Не да присъедини териториите, в които живеят, а просто да ти пази. Ние тва не го правим. Но да се върнем към темата. По едно време след многото геноциди и масови изтребления идват мирни времена. Според мене са дошли на прекалено висока цена, каквато скромна държава, като нашата не може да плати, но все пак идват. Кой ти ги дава? Но по едно време в Европа във всички държави, без значение комунистически или капиталистически идва ниската раждаемост. Казах капиталистически нарочно. Такова нещо, като демокрация няма. В днешно време на капитализма се вика демокрация, но те нямат нищо общо. Демокрацията работи за народа, докато капитализма и комунизма само смучат от него и го ядат. В България демокрация може и да е имало за кратък период от време преди Втората световна война, но след това не е имало, каквото и да се говори. И хората в цяла Европа започват да раждат по-малко бебета. Децата са голяма отговорност, а да ги издържаш е все по-скъпо. И ние европейците, за да им осигурим достойно съществуване, възпитание, добро образование, здравеопазване, да им купим неща, от които имат нужда и да им оставим наследство сме започнали да раждаме все по-малко. В Бългсрия демографската криза е започнала много преди крахът на комунизма. Още през 80-те. И накрая комунизма пада. Една фалшива система, в която всичко е било изкуствено. А изкуствените и фалшиви неща винаги се разпадат. Но тук нещата рухват. В България, както и във всяка бивша комунистическа република започва политическа криза. В парламента се установяват престъпници, мафии и все хора, които ня трябва да са там. Дори и турци влизат в нашето управление, а те както знаете ни мразят. И в целия този хаос започва яростно да се краде, краде, краде и държавата тръгва на зле. България фалирва. Валутата ни, която до тогава е била истинска е окрадена. Левът се обезценява и започва да слага нули. Идва хиперинфлация. Решават да ни затворят и заводите, което води до безработица. Политическа нестабилност, фалит на държавата, хиперинфлация, безработица, това прави народа беден. Стотици хиляди напускат държавата и бягат в чужбина. И смъртността се покачва. После правителствата се сменят и идват други крадци. Уж са нови, а пак са си същите. Престъпността също се покачва. България се управлява от престъпници, а народа спи, та спи. Оставяме ги да крадат. Те са марионетки, които работат за чужди интереси. И не ги избираме ние, а ни ги поставят. А когсро излизаме за промяна те изпращат полицаите на една братоубийствена война да ни обгазяват и да ни бият с метални палки по главите. Как да не бягат хората? Непрекъснато вдигат данъците, сметките, поставят цени на неща, които преди бяха безплатни. Работят само за чужди интереси и продават нашите за жълти стотинки. Искат и евро да ни вкарат и пак да има инфлация. Вече посегнаха и на природата ни. Колко дървета изсякоха? Колко реки отровиха? Горят отпадъците на цяла Европа. Почнаха да източват и язовирите. Те ще ни отровят. А накрая и ни затвориха. Докато горяха отпадъци, отравяха реки и източваха язори изведнъж решиха да ни пазят от някакъв вирус и за пореден път съсипаха крехката ни икономика. Не предприеха никакви мерки да запазят предприятията. Говорят, че през 2022-ра сме щели пак да станем като преди, не няма да станем! Пак ше фалираме. За 4-ти път за няма и 35 години. Откакто ГЕРБ са на власт над 700 хиляди души са били прогонени или са умрели. А ние българите сме овце и вместо да си помгаме се ядем. Тоя бил такъв, оня бил такъв. Само си правим мръсно. Сами мразим народа си. Вместо да се помагаме се ядем. Бием се, портим се, крадем едни от други, радваме се на чуждото нещастие и така се самоунищожаваме. Нашите дядовци на война са ходели за България, ние са отрекохме от нея и я оставихме на чужди сили да я откраднат от нас. Продажната ни политика прогони и изби 3 милиона души. По пътишата какво става? От няколко години вече използваме термина война по пътищата. Ганьо може да е много неща, но определено не е собър шофьор. Кара пият, кара бързо, не внимава, перчи се и всичко това води до катастрофи, които избиват по няколко стотин човека на година. На нас българите не ни трябват войни, ние ще се изпотрепем на пътя. А здравеопазването ни какво е? Лекарите не приемат пациентите си. Бият ги, обиждат ги, крещат им. Линейките ни са поне 3 пъти по-малко от необходимото. И не пристигат на време. Понякога се бавят с часове. Колко хора, които е можело да бъдат спасени са умрели от линейка, която се бави с часове или от лекарска немарливост? В училищата пък се налагат, все едно са маймуни. В детските градини децата се бият и аз съм бил бит в детска градина. Една типично българска черта е да си правим мръсно. И много хора бягат от това. Тва не е напускане на България, тва е избавление. И много от българите в чужбина ше загубят своята национална идентичност. До едно-две поколения нищо българско няма да е останало в тях. Например в Аржентина има 20 милиона италианци. Мислите ли, че са останали италианци? Не, не са. Ами и с българите в чужбина ше стане същото. Те са вече загубени. Не можем да ги върнем. Тука в България единствения проблем не са заплатите. Заплатите са единствен проблем може би в Италия или в Испания. Но заплатите ни какви са? Ужасно ниски. А цените високи. Колко хора работят, а живеят бедно? И все ни вдигат цените. Създават ли ни условия да плашаме толкова високи цени? Определено не. Но заплатите са като на някой Рокфелер в сравнение с пенсиите. Мене винаги ме е било яд, че пенсионерите са изградили нашата държава такава, каквато я познаваме, а сега гният в мизерия с някакви смешни пенсии от по 200 лева. Но какво ли не бих дал, че поне само парите да бяха проблем в България. Тука проблемите са толкова много, че не могат да бъдат описани само в една тема в такъв сайт. И това допълнително нямалява и малката ни бройка. От 9 милиона станахме 6,9 милиона, но вярвате ли на това? Сигурно сме не повече от 5 милиона. Или 5,5 милиона. А колко от тях са българи? Има толкова много цигани, които нищо не правят, а живеят на наш гръб. Колко хора бяха убити от ромски побой от началото на 2020-та година? Аз съм чул за поне 3-ма. Ограбват цели села, пребиват наред и само смучат. А турците? Създават партии тука, само ни обиждат и прават провокации. Турция малцинства в себе си не държи, но много набляга турските малцинства в другите държави да имат много права и малко задължения. Я ни метнат един референдум и още една част от България отива. И в изборите ни се месят, но както казах тия политици не си ги избираме ние. А останалите ни съседи са затънали в проблеми до ушите, но вижте българите! На макетата Северна Македония им е малка, че след някоя друга годинка албанците ше им направят второ Косово, правят партии тука, които отново само обиждат и правят провокации, месят ни се в изборите и в политиката, идват в България и правят цигании. Единственото българско нещо, което е останало у тях е бай Ганьовския манталитет умножен по 5. На сърбите за всичко ние сме им виновни, въпреки, че скоро Косово ще са слее с Албания и ше стигне до България. Но на тях тва не им пука, важна е 100 годишната френска пропагандна картичка и продължават да поддържат анти-българската пропаганда в Северна Македония. И все си мисля, че ако НАТО не ги бяха бомбардирали през 1999-та те можеше да бомбардират нас. А гърците всичките им съседи ги наливат, те на нас се сърдят. Как да не намаляваме? И направихме голяма грешка, като влязохме в Европейския съюз. Това е вече нещо, което не е полезно и за събаление ние не упсхяме да оцелим времето, когато ЕС беше нещо хубаво. То отдавна се изчерпа и трябва да бъде прекратено. Какво печелим от него? Имаме дълг от 35 милиарда долара. А как го направихме не знам. Нашите “съюзници” американците са ни казали, че повече от 4 милиона не сме им нужни. А един от фамилията Ротшилд се заклел, че до 2030-та година няма д аима нито държава България, нито живи българи. И като гледам е напълно възможно тва да се случи. Ето за това сме малко. Историята ни е изпъстрена с войни, робство, геноциди, гонения, съседите ни ни мразят, политиката ни е кошмарна, здравеопазването ни също, а ние като народ сме дебили, които се мразят, правят си мръсно и се самоунищожават. Явно сте попадали на някой от онези глупави клипове в интернет, където една пералня работи на цетрофуга, празна с отворена врата и се самоунищожава. Ние сме същите. Като се самоунищожаваме изглеждаме точно толкова тъпо, колкото и онази пералня. И се унищожаваме за нищо, както и тя. Ето за това сме толкова малко. Но надеждата умира последна. Както казах, нападали са ни най-различни, 2 пъти сме били под робство, преживели сме куп войни, но все още съществуваме. Така че няма да успеят да ни затрият някакви клоуни с вратовръзки. Според мене някой, който вярва, че Бойко Борисов, който даже и маската на лицето не може да си сложи ще ни затрие е пълен идиот, с извинение, който трябва да се прегледа. А държава, която не е преминала през такъв период, през какъвто ние сега преминаваме не е държава, по простата причина, че вече не съществува. Това е просто тест за издръжливост. А за демографската криза, не можем вечно да намаляваме, някой ден ще започнем и да се увеличаваме. Нашата държава може да изглежда много слаба, но реално е много силна. Няма как да бъде изтрита заради такива като Бойко, Гойко и Мойко. Но все пак ми е много мъчно, че след толкова много трудности в налата държава все още не може да има нормален живот, заради нещата, които по-горе изброих.

Коментари

1.   Не изчетох този ферман, но раждаемостта ни не е била толкова ниска дори през двете световни войни, при все че циганите компенсират до някъде. България е единствената страна, която никога не е изпадала от топ 3 на най-отрицателния естествен прираст от 1990 насам.

За мен това идва от ниската духовност и прекаленото его. Всеки иска да се "наживее", разбирай ебе и курвее, до 40 и тогава евентуално да прави деца. Вече половината дори не на 40, а въобще не искат деца. Предпочитат да гледат кучета, но не и деца.

2.   Демографския срив не е само в България а като цяло в развитият и развиващ се свят. Освен калколации посредством индекс на човешкото развитие за изчисление на регионалният икономически потенциал някъде, също се извършва и калкулация 'средна възраст на населението'. За повеето страни от Запад това е 40 години, което значи че населението застарява. Най-старо е населението на Германия, Италия и Япония със средна възраст около 46 години на населенията. Това ще рече че на тези страни половината население е от 46 тодини надолу, а другата половина от 46 години нагоре. Германия със население 80 милиона души и имайки наделение от 40 милиона души които са от 46 години нагоре, значи че има много възрастни и малко млади хора.

Ниската раждаемост е афектирана от PESTEL фактори и тяхните преплитащи се елементи в други под-форми.

3.   Проблемът е, че никой не иска "да си разваля живота" с деца. Е, примерно в София, имат апартаменти(имаме, понеже съм от тук), то са да кажем 500 000 млади, примерно. Колко от тях са с деца? Има и такива, но повечето искат "да се наживеят". Работят, за не по-малко от 1000 лева, особено младите. Млади, здрави, прави(тия, които не се друсат, та дори и те), взимат пари, ходят си насам-натам, жилище си имат. Не желаят да имат деца. Еми, няма как да "не сме малко". Така ги научиха през последните години, да ходят да следват индийски гурота и рани веган простотии и каквито се сетиш "движения" и да откриват себе си, ама не и да поемат отговорност и да отгледат 2-3 българчета. Щото то не е лесно, казвам го от опит, аз имам 1 дете засега. Трудно е, не спиш, карате се, нямаш време за много неща и така. Та, повечето хора са егоисти и консуматори и гледат само собствения си гъз. И така... Може да ги стимулират с пари :)

4.   България ОФИЦИАЛНО е на ПОСЛЕДНО място В СВЕТА по прираст на населението.

Причините?

Ниска раждаемост. За да се увеличава населението в геометрична прогресия трябва всяко семейство в България да има по три или повече деца. Колко често виждаде подобна картинка, семейство от минимум 5 члена? За да бъде запазен броят на населението очевидно са нужни минимум по 2 деца в семейство. В днешно време просто не е модерно да си многодетна майка. Също така много хора живеят в панелките, УМИШЛЕНО създадени тесни, за да бъде намалено населението, да бъде ограничена раждаемостта. Нямаше как през соца да имаш повече от две деца, просто защото нямаше да има място къде да живеят.

Висока смъртност породена от вреден начин на живот. Погледнете какво купуваме от магазините. Ако все още не виждате, дори и след като сте прочели етиката, то спокойно може да спрете да четете коментара ми и да слагате една звезда. Дори водата е натъпкана с "антибиотици". Ами пастата за зъби? Върши работа разбира се, унищожава бактериите, но е същото като да си измиеш устата със сапун. Това са чисти химикали. Някой да е виждал българско домате в Лидъл последно време? Предимно попадам на полско. Как е възможно в северна Полша да отглеждат домате? Но най-лошото нещо е алкохолизацията на населението. Някой знае ли от какво се прави алкохола? Разреден спирт. Има хора които си купуват медицински спирт и го разреждат с вода за зимата. След като погълнеш спиртната напитка, алкохола попада в мозъка, обвивката на кръвните телца изчезва и става "задръстване" в кръвоносните съдове. Това дори и на малки дози е пагубно за мозъка. Като цяло всичко това бива проповядвано през синият екран на дебилизатора. Няма да намерите предаване в което да няма сцени с алкохол. Това го е имало и през социализма и сега, но на много по-висока честота. За това когато има криза, цените на алкохола до последно се задържат ниски.

Ще спра до тук. Има доста причини по които да сме толкова малко.
Въпреки, че ако не беше емиграцията щяхме да сме повече от западна Европа. Това е цивилизационната разлика. Тук хората винаги са поддържали нужното ниво на хигиена. На запад в миналото са измирали от хиляди болести поради ужасното си ниво на хигиена. Там чисто и просто не са се къпали. Ако прочетете западна приказка от онова време без цензура ще ме разберете за какво говоря, НО това би трябвало да го знаете от обща култура.
Сега разбирасе се обърнаха нещата. Ако погледнем колко е мръсно по нашите улици... а при тях колко е чисто.
Като цяло това е според мен. Ако някой не е съгласен нека се обоснове, вместо да слага една звезда.

5.   Българина много се страхува да не се мине и да не си развали рахатлъка с гледане на дете. Свидят му 2 лв за дете, обаче всяка вечер пие ракия със салата и салам, пуши по 2 кутии цигари и плаща безбожни лихви за бързи кредити, за да кара "ново" 10 годишно БМВ и да говори с най-новия Айфон за 3 бона. Това му е радостта в жалкия животец.

6.   Напълно съм съгласен с автора затова, че намаляваме драстично. Имай предвид, че този проблем не е само в нашата мила страна! Демографски кризи има в почти всички западноевропейски държави и също така и в Америка.

Относно хората, те вече са станали прекалено мързеливи, разглезени, претенциозни. Почти всеки се стреми да завърши лесна специалност, да не си дава много зор в работата и да се забавлява постоянно.

Имам една молба към всеки човек. Вършете си работата усърдно, учете се, развивайте се, мислете критично, спортувайте и НАЙ-ВАЖНОТО, стремете се да вършите добри дела.

Откакто съществува човек на този свят, животът винаги е бил труден и ще бъде труден в бъдеще. Така, че спрете да се оплаквате и да обвинявате околните.

7.   5, напълно съм съгласна с теб! Като жена на 30 това виждам около себе си - двете кутии цигари, заведенията или скъпите хобита и почивки, но рядко някой около мен мисли за дете или има такова - 2 души на кръст. Водила съм разговори с мои приятели, не се чувствали зрели, чувствали се малки още. Масово на по 30 се чувстват като тийнове - за скъпи дрешки и почивки може, за дете - не може! Странно ми е това. Аз лично скоро чакам да ми се роди първото, живот и здраве след няколко месеца.

8.   Това ако някой го прочете цялото, ще го помоля да го помоля да го преразкаже в 5-6 реда. Стигнах до Багдат и се отказах.

9.   Лелеее... Значи за това историите се забавиха с 1 седмица.

10.   На мен ми се изтърка пръстта, само докато го скролна. Има ли поне един, който го е прочел това?

11.   Брат, много е дълго... не го изчетох цялото, но схванах основните идеи.

Най-важното е да не се психираш. Гледай да имаш деца ти. Подтиквай си приятелите и познатите ти и те да имат, но без да им го натякваш. Какво друго да направим?

Да, вярно е, че културата е такава. Медиите и американските филми и сериали са такива, но не само медиите. Самата култура.

Преди година смених квартирата. Като се нанасях в новия апартамент се запознах със съседката отгоре - жена на към 60. Пита ме имам ли приятелка. Аз викам "нямам". Пита ме на колко съм, аз й викам - на 28. Тя вика "е, то моя син е на 35 и още няма и си е много добре." Самата тя не искаше синът й да има деца, поне на този етап.

13.   Природата си знае работата,естествения отбор на Павлов работи безотказно.Я да се погледнем отстрани безпристрастно и да видим какви боклуци сме и как нищо не става от нас-ти би ли искал такова население в размер примерно 20 милиона?Пази Боже........Съвсем хипотетично си представи 20 милиона боклука от нашия калибър-че ние ще се избием бе човек,направо си нямаш на идея какво ще стане.
Та природата си знае работата.

15.   Няколко и свързани са причините.
1. Манталитет, бит и култура.
До преди 100 години, българинът е мислим по следният начин.
- Ще направим 10 деца, едно-две могат да умрат от чума, още толкова по време на някоя война, пък другите да помагат на полето.
На хората буквално им е трябвала жива сила, за да се изхранват и оцеляват. Тогава и детската смъртност е била по-голяма и хората просто са раждали, а което оцелее, оцелее.
В днешният свят, сам разбираш, че тези неща е нормално да бъдат изместени, поради технологичното развитие на белия свят.
В днешно време нямаш чума, нямаш глобални войни, нямаш поле със земя и тн.
Така българина иска 1-2 изучени деца, а не 10, които да работят на полето или да се трепят по някои войни.
-Отново свързано с манталитета и развитието е еманципацията на жената.
В днешно време, на жената не се гледа само като крава за разплод. Тя не е слугиня, която само ражда и си мълчи.
В 21ви век, една жена може да иска да се развива кариерно, да учи, да работи престижна професия, да е на равно с мъжете.
По този начин една жена има правото да роди чак на 35-40 годишна възраст.
За сметка на това в Третият свят, жените нямат такива превилегии, съответно започват да раждат от малки.
Общо взето авторе, за да накараш българина да се множи повече, трябва да го върнеш с 100-200 години назад, което естествено е невъзможно.
Ниска раждаемост няма само в България, има я и в другите развиващи се страни. За сметка на това, в държави от Третият свят, хората се множат. Тоест, трябва ти затворено, религиозно фанатично, полу-грамотно население, само то се множи в днешно време.

16.   Защото сега навсакъде, повсяко време, всеки иска да краде.
Само,че не са запомнили съвета на Бай Тодар "да крадеш, ама по-малко..."

17.   Ми то не е модерно да си майка и да раждаш деца. Аз наскоро родих второто. Ами да ви кажа, като отида до магазина с големия корем и първото дете, здрави и прави мъже ми показват къде е края на опашката. Освен, че не е модерно, явно не е и готино.

18.   Аз, честно казано, не успях да прочета всичко. Но от това, което прочетох, разбрах, че на автора всички са му виновни-сърби, Рокфелер, турци и кой ли не. Авторе, това, което всички те правят, е да защитават интересите си. И не можем да им се сърдим, нали? Въпросът е, че българите не защитават интересите си като тях. А защо?
Иначе за раждаемостта си е въпрос на личен избор. Не може да накараш хората да имат деца, ако не искат. Трябва обстановката у нас да е спокойна и сигурна и тогава повече ще искат да имат деца.

19.   Човек гледай си своя живот, остави населението на България. Ти си като една топка от населението на България и една дъвка от населението на света. Аз пък не харесвам някой ако каже "Малее имаме голяма демографска криза, хайде да правим деца" Ама от кой, от първият в дискотеката ли, само заради кризата. Аз искам да намеря човек, който ще обичам завинаги и при който ще ми е хубаво да се прибирам вечер и тогава ще правим деца, а не заради ниското население. И ще се радвам, че това е наше дете, а не че малко съм увеличила населението. Нали си има 7 милиарда хора по света. Всеки човек по света има сърце, мозък, бъбреци и всичко друго и всеки е излязал от корема на майка си. Тва дали човек е българин, италианец, грък, германец или какъвто и да е няма значение.

20.   Някои хора не могат да различават важните неща в живота.

Фокусират се върху преходни явления и емоции - забавление, парцалки от мола, "последен" телефон и други временни дрънкулки...

В последно време нивото на образование е спаднало рязко, чалгата и простотията ни заливат от всякъде, младите са "мамини" и "татини" дечица, научени да не поемат отговорности - гледането на деца е огромна отговорност... Като цяло, дневните млади са безотговорни, татуирани, всичките пушат, губят си времето и нямат визия за бъдещето (си).

21.   Аз го прочетох цялото (в един момент човека леко започва да се повтаря). Общо взето говори за това как през вековете почти постоянно са ни нападали и изтощавали, особено през двата периода на робство. Как след Освобождението са ни изпотрепали във войни, в които изобщо не е трябвало да взимаме участие. Как и сърби, и гърци ни мразят безпричинно под влиянието на европейска пропаганда и ни изселват и стискат за гушите. Как сякаш постоянно сме под управлението на политици-олигофрени или марионетки, които не избираме сами, ами ни ги слагат нарочно. Как тези политици правят също-толкова малоумни сделки, разграбват държавата и после я продават на румънци, турци и арменци. Спомена и за това как американците ни гледат от високо и даже Рокфелер бил направил изказване, че до 30 години няма да има нито България, нито живи българи.
И на фона на всичкото това ние като народ все гледаме да си избършем ръцете на чужд гръб, крадем едни от други и взаимно се прецакваме за да има сеир. Условията са мизерни по всички възможни критерии, но сме твърде големи мързели и дебили, за да направим нещо по въпроса. Спим си като овчички докато ни тровят природата, умовете и живота.
Накрая завърши с разсъждението, че макар ситуацията да е отвратителна, българите сме минали през твърде много, за да ни затрият някакви идиоти като Бойко Борисов и компания. Или поне така се надява, защото надеждата умира последна.

Не съм съгласна с него, че българите сме съвсем света вода ненапита, защото доста често сами сме си търсели ядове точно със сърби и гърци, но фактите са си факти. Години наред сме теглили все късата клечка и в момента сме във фазата: "Всеки се оправя сам, кой както може". В повечето случаи това включва да си хванеш партакешите и да се изнесеш по бързата процедура. И можем ли да обвиняваме когото и да е българин за това си решение? Или за това, че не иска деца? Какво пък някога сме му дали ние, че да изискваме от него да си прецаква живота?

22.   Имаш ли конкретен въпрос или просото изнасяш безпочвени аргументи, недоказуеми факти, лични мнение и извадени от контекст, слабо разбрани исторически събития?

"В днешно време на капитализма се вика демокрация, но те нямат нищо общо."

Facepalm! Едното е система на икономика, другото е принцип на управление.

24.   Не е чак толкова драматичен спадът. Намаляваме с милион заради емиграция, а не смъртност и отрицателен прираст. Ако събереш всички българи по света (тръгнали след 1990) сигурно сме към 10 милиона вече. А поначало "постижението" до 1989 се дължи на "хубавия" социализъм. Много го хвалят разни заблудени телета и не могат да си зададат елементарния въпрос - като е бил много хубав, спокоен, надежден, сигурен, загрижен за хората и т.н. ЗАЩО масово хората бяха с 2 деца или 1? С 3 деца бяха циганите, някои социално слаби и тук там по изключение нормални семейства (или по-заможни партийни кадри). Тъй като масово с 3 деца бяха по-бедни или просто цигани се стигна до там, ако някой каже че има 3 деца веднага да го поглеждат със снизхождение, защото се очаква, че е от социално слабите (имаше и такива през соца, когато уж всички са равни и имат еднакви неща). Имаше хора, които живеят в мизерно жилище, нямат кола естествено, ходят с чехли вкъщи не защото са с модерен стил по плочки, а просто нямат пари за килими, по-точно черги. Това нещо се постига поради политиката на "равенство" в бедността. Някой прави тънки сметки да дава толкова, колкото на хората им е нужно криво ляво да живеят. Само че от много тънки сметки се стига дотам да трябва да икономисват деца - вместо да имат 3-4, те имат 2 или даже 1. Защото уж Партията мисли за всичко. Мисли ама друг път. В СССР даже е имало по-сериозно разпространение на случаите с 1 дете - тук някак имаше стандарт за 2. Ако си с 3 си съмнителен елемент - сигурно си бедняк. Ако си с 1 - защо така, да не ти има нещо. И така при стандарт от 2 деца, отрицателният прираст е гарантиран. Като сложиш кризата от 90те, емиграцията и т.н. ето ти сегашното положение. А за миналото с турското, изтреблението и асимилацията си прав. Който каже, че сме си живели нормално под турско да намери оправдание къде са изчезнали хората - при население около милион през 1396 е трябвало да имаме поне 50 милиона през 19-ти век, а не 3. За успокоение ще ти кажа, че прирастът на Германия, Швеция и Норвегия е не по-добър от нашия при положение, че имат маса пари. Норвегия нямат 5 милиона, а имат трилион евро резерв (обратното на дълг). Могат спокойно да дават по 50 хиляди за всяко родено дете.

25.   Раждаемостта не се оправя с фермани, а с ебане! Кифлите не искат да раждат, а искат да живуркат по кафенета и курорти, а мамините джендърчета не могат да чукат, а сомо се лигавят до момичетата, затова няма бебета. Чалгаджийското шоу на Славуца повреди няколко поколения. Колкото той стана мъж и направи деца, толкова и последователите му ще станат мъже. Подражават на мутрите, но мутрите нямат деца! А народ се прави с деца!

26.   24, явно не си чел статистиките. Имаме по-висока смъртност от държави във война. Каква емиграция?

27.   Аз ако можех да наема бавачки бих родила още два пъти, имам две деца. Чувствам се страхотно, като съм бременна, но не мога да си позволя повече деца, не че няма да ги гледам, но и на почивка дори няма да можем да отидем, а на мен много ми се обикаля, но нямам време.

28.   "Работят, за не по-малко от 1000 лева, особено младите. Млади, здрави, прави"

И какво, като са млади, здрави и прави? Нямат ли пари, то са яко прецакани. Хиляда лева са някаква шега в София. Как с 2000 лева, и това е, ако приемем, че са след данъците, двама души ще изгледат 3 деца в София, без някакви глупсоти от рода на "ами ние 6 години продред бяхме само на ориз, боб и картофи, затова сме по 1.48 метра високи, и чак на 25 години си купихме дрехи, които не бяха втора ръка"?!?1

30.   Не са чак толкова драстични нали. Никак даже. Само дето сме на първо масто в света по отрицателен прираст. Скоро ще заприличаме на арменците официално 6 милиона, а в Армения живеят само 3 .

31.   И аз честно казано не успях да прочета целия ферман.Нормално е да се сравняват данните от 90та година насам.Няма как да се сравняваме с другите държави от ЕС,защото половината са с положителен прираст,а тези с отрицателен имат много чужденци,а пък и ние сме на първо място по отрицателен прираст от години.Проблемът е изключително сериозен,а в същото време управляващите нямат никакви решения.Чисто икономически демографската криза води до намаляване на БВП(по-малко хора,по-малко продукт),потенциален взрив в социалната система и здравеопазването заради застаряването на населението,недостигът на работна ръка ще доведе до отлив от инвеститори,особено големи.Бих разделил проблема с нераждането на две направления-първото е финансовото,ясно е,че отглеждането на дете е свързано с повече разходи,хубаво е да имаш собствено жилище,желателно е да имаш кола,свързано е с това да имаш постоянни и добри доходи и тн.Второто направление е нежеланието-на мен ми се живее,не съм намерила подходящия,искам да се развиван,не е подходящо времето и тн.Разбира се тук е мястото да кажем,че няма никаква политика за хората с деца-детски 30 лв,еднократна помощ-200-300лв,няма места в градини и ясли,работодателят не е съгласен постоянно да отсъстваш и тн.Чисто цифрово всяка година намаляваме с около 50 000 граждани или един град като Асеновград изчезва за една година.В скоби трябва да кажем и за българите,които живеят в чужбина,на теория те са част от населението,но на практика голяма част от тях ще родят в чужбина и децата им никога няма да живеят в България.

32.   Без теории и глупости, Номер 3 ти е дал директно анализи посредством измерващи системи. Трима умни българи са дали минус.

33.   17, да, масово не правят път на бременни по опашките. Поне мъжете. Стои човек с корема и ги чака. Ама какво им пука.

34.   България ще се възроди като народ, ще се започне възход на раждаемостта на всички Българи.Има естествени начини, по които да се постигне този ефект има и други задкулистни методи, но пак ще се постигне желания ефект - Възход и Възраждане на България!

Другите народи, могат само да се покланят на Великия Български Дух и ще го направят:

1. България - Най-древната държава в Европа !!!
2. България - Държавата, която никога от основаването си не е променяла името си !!! БЪЛГАРИЯ !!!
3. България - Държавата, която никога е нямала пленено знаме в историята си !!! ( Поклон пред Райна Княгиня и пред всички ВЕЛИКИ БЪЛГАРИ !!! )

Братя Българи, САМО за тези 3 факта, ДОКАЗВАТ ЧЕ СМЕ ВЕЛИК НАРОД!!!

Лошата карма на България в момента ( визириам положението на Вътрешната и Външната политика на държавата ни и всеки един обществен отрасъл на човешкото битие на Българина ) ще се промени към по-добро, бъдете убедени !!!

Един ден другите народи ще се прекланят пред нашата Родина!!!

България един ден ще бъде въздигната в култ, помнете ми думата брaтя Българи !!!

35.   Не разбрах само защо трябва да отстъпвам място на бременни жени-нали сега правата са изравнени? Аз чакам и тя чака. Ако съм седнал в автобуса а тя права би трябвало да и отстъпя място, но тя ще ми отстъпи ли ако аз съм прав? Нали сме с равни права? Бременните често пъти са се надули буквално и преносно и като вървят земята под тех се тресе буквално и преносно. Те си мислят, че целия свят им е длъжен с нещо и трябва да се съобразява с тях и корема им. Ами не е така мили бременни жени, това, че ще птъкнете полезно лигаво и егоистично консуматорче, което ще иска мама да набие камъчето задето спъна "добрту дите" не ви прави някаква висша категория над останалите хора. Няма да забравя как преди години на опашка за банани отпред жените си подаваха една на друга едно и също дете и с цялата си наглост се пререждаха, дори не се и криеха. Та на такива ли да отстъпвам място? Ами не, няма да ви отстъпя място, ще чакате наравно с другите.

36.   35 Защто не и лесно например, да носи 4/5 кг корем.. Какви права, хората трябва да си помагат, а не всеки само себе си да гледа.. Но нали си мъж как да разбереш какво и е на бременната дето едва седи...

39.   Периода 1950-1990 почти всички държави са претърпяли демографски бум. На ден днешен почти всички държави изпитват демографска криза със много малко изключения. Мога даже да ти ги изреда. И само да добавя че точно това изписаното от теб ни е оформило етноса, бита, културата и още много други наши черти та ако щеш и гена. Само едно нещо да не се беше случвало във нашата дълга история е могло тотално да ни промени и във момента може само да гадаем какви и къде щяхме да бъдем.

40.   26, смъртността е от много старци и малко бебета, а не детска смъртност или злополуки. А бебета няма как да има много след като масово младите отиват в чужбина. Кой да ражда - 50 годишните ли?

41.   от 26 до 40

Анджак. И аз тъй казвам. Не знам защо реши, че визирам детската смъртност и злополуки.

42.   До 36

Не че нещо, ама твоето време по-ценно ли е от моето време?

44.   Много от студентките са на мнение, че е важно да се гони кариерата, не да се създава семейство. Раждат доста след 25, а и дори и на тия години са девствени, което си е катастрофа. Няма такова нещо, че младите отивали в чужбина! Има достатъчно млади у нас. И циганите знаят, че българките са снобарки и грандоманки, говирил съм си. Българите са под 6 млн. Истината се крие, защото се създава паника сред населението, но ЦРУ знае перфектно, че се топим и сме стремглаво надолу демографски, проучили са. Ниска раждаемост - причината за топенето. Разберете, че жената у нас е материалистка и търси паричките, не за оцеляване и по майчин инстинкт, а просто комерсиал. Процесът на еманципиране е много пагубен, ама много.

Запознат