Споделена история от Други

Обръщение към учителите!
Ако аи учител и четеш, искам да ви кажа някои неща.
Първо да кажа че щом имаме онлайн училище, това не значи че защото сме си у дома можем да правим тестове за по 10 минути!
Второ, спрете се с тези презентации. Сериозно. Прекалявате. На мен просто ми е омръзнало да правя презентациите ви. Вие просто се оляхте. По каквото се сетите все презентации. Е няма такава страна. Като бях 5, 6, 7 клас много ми харесваше да правя презентации, тогава ни даваха по две, три най-много за година, а сега всяко второ домашно е презентация.
Трето. Когато ще правим тест, моля ви, предупреждавайте. Особено ако е на хартия, защото ако нямаш батерия как ще пратиш снимка с решените задачи??? Давайте повечко време, не знаеш кога ще ти прекъсне wi-fi.
Четвърто. Моля ви, не е честно всички учители да слагате срок до 16 или 17 следобед и ако е пратено след това да не проверявате. Просто няма как след като до 14 си на училище.
Пето. Омръзна ми от тези онлайн тестове. Не е същото. Вече осрах 2 или 3 теста, имам предвид че ги направих за три просто защото беше на материал предаван онлайн, а то не е същото. От онлайна преминах на самостоятелно обучение... първо си мислищ че ще е много лесно, а се оказва че дори да ти пратят отговорите не могат защото са 40 въпроса за 30 минути....

Коментари

1.   Ти да не мислиш, че тия неща са ги измислили учителите и на тях им е супер приятно от създалото се положение? Измислени са от някой "експерт" от Мин. на образованието, а учителите просто да длъжни да ги прилагат.

2.   А до кога ще има това онлайн обучение? До 30 юни ли?

3.   Боже Господи!

4.   Като го написа това, мислиш ли, че учителите ще си кажат "да, този от спдели.нет е прав, дайте да се засрамим и да го послушаме"?

6.   И мен тези неща ме тормозят, но погледни от добрата страна на нещата. Остава 1 месец.

Явно вече никой няма да си казва "Искам вкъщи" "Не искам на училище" "Искам да уча вкъщи". Сигурна съм че и ако имаме грипни ваканции за в бъдеще пак ще учим онлайн :(((
Аз му свикнах вече.

7.   И в университетите е същата пародия, четвърти курс, последен семестър, те ни занимават с измишльотините си - презентации, курсови, реферати, не знам си какво си.. Аз ходя на работа, правя планове за лятото, само с техните глупости ще седна да се занимавам, как ли пък не... Не се впрягай излишно, захвърляй ги тия неща и си живей живота, аз изобщо не съм го включвал това онлайн обучение месеци наред :)

8.   Учител съм, в майчинство. Не преподавам он-лайн, но е редно да знаеш, че план-конспектът е направен от МОН, т.е. учителите ти са проверявани, дали са провели тестовете, които са им изпратени, дали са предали материала по програмата и т.н.
С цялото ми уважение, но за МОН и инспектората, изглежда е най-важно вие просто да имате оценки. Оценката уж означава, че даден материал е преподаден и е проверено как е бил усвоен. Вашата оценка за инспектората е доказателството, че ние работим, както е доказателство пред МОН, че инспекторатът работи. А, колко е ефективен този модел, притеснява единствено нас- учителите и учениците. Ако в час можем да проявяваме гъвкавост, разбиране и творчество, лавирайки с програмата и оценяването, сега работата се наблюдава и всички изисквания се следят. На работещите ми колеги, също като на теб им е неприятно, не се чувстват пълноценни и се притесняват за учениците си.
По останалите въпроси те съветвам да говориш с учителите си, или да им пишеш мейл, че интернетът ти е слаб и домашните ти отнемат по-дълго. Кажи им, че би искал да ги изпращаш, когато си готов и доволен от себе си, ако е удобно. Част от тях ще се съгласят и ще имаш повече време.
За подготовката за тестове- когато имате класни и контролни работи е желателно да се подготвяте, това са обобщаващи оценки. Но, когато трябва да се провери текущото ниво, подготовката го компрометира. Просто казано- аз искам да видя какво вече знаеш, а не какво можеш да си припомниш. Това ще ми помогне да те подготвя за добра обобщаваща оценка.
Относно презентациите не те разбирам. Доста по-скучно и ограничаващо ми изглежда да се изпълни проект на хартиен носител. Например, когато аз дам на учениците задача да направят проучване за нестинарите и им предложа да го представят по желание във формата на презентация, или в тетрадката, никой не предпочита да работи в тетрадка. Всеки иска да прояви творчество, вмъквайки карта на Странджа, снимки на нестинари, линкове към видеа с ритуалите, интервюта с местни очевидци и историци, музикален фон. Текстът, които вмъкваш в презентацията пък е текст, който прочиташ, копираш и поставяш. Сега си представи как се изпълнява проектът в тетрадка- преминаваш същия обем информация, но трябва да опишеш къде се правят тези ритуали, как изглеждат костюмите, как звучи музиката им, как изглеждат танците, да преразкажеш разказите на очевидците (желателно в сегашно историческо време, което ви е много трудно) и разбира се, накрая да оформиш работата и да я запишеш в тетрадка. Наистина ли мислиш, че такъв вариант те устройва повече? Аз винаги давам опция презентация, или писмен доклад- може някой да няма интернет, компютър, или да има 2-ма братя, от които не може да се вреди на него. Но досега не съм получила за проверка такъв. Виж получавала съм предложения "Може ли да не е презентация, а късометражен филм, анкета или друго?", или "Може ли да вместо да преподавам урок, да изиграем съдебно дело?" -за митологията много ми харесва този тип анализ. Всичко може, щом ще прояви максимума ти.
Ние (повечето) не сме цербери, не искаме да потискаме вашата креативност, но помагайте и вие, когато не ни се получава да я извадим на яве. Другият път като не ти се прави презентация, помисли какво ти се прави по темата и го предложи, учителите ти дори ще се зарадват.
Не забравяй, че сме хора. Учителите ти в момента са натоварени двойно, а плодовете от труда им са нищожни. Едно е подготвяш урок на живо, нали се сещаш колко пъти съм преподавала Илиада, например и колко подготовка ми трябва за да го направя отново. Помисли, колко време, обаче отнема това да се приведе в ел. вариант, всеки ден за няколко класа. Помисли и колко различно е да можеш да приложиш оценяване, когато прецениш, че ще извлечеш максимума от усвояването, и колко, когато просто трябва да изпратиш оценки в сряда.
Няма щастливи в ситуацията, прояви разбиране, ако искаш да получиш такова. Излишно е да търсиш вина в учителите си, както и те в теб. Никой от нас не е виновен за това, което се случва в момента.

9.   Образованието в България е във вечна липса...
Загуба на време...

10.   Да 6. Тъпият ни министър каза че вече няма да има грипни ваканции. Това значи, че ще трябва болен да стоиш пред екрана от 8 до 14. Ама така е в България.

11.   до 10- И в западна Европа няма, но не са измрели.

12.   Извинете Учители, че Ви обвиних. Виновни са МОН и Б.Б. Обещавам, че няма да гласувам за ГЕРБ.

13.   Добре, ще си вземем поука!

14.   Имаш право на мнение и свободно да го изказваш. По мое време пък се пишеха доклади, тамън навлизаха компютрите за домашна употреба и трябваше да правим сумати доклади със снимки от гугъл. Презентация те прави супер лесно според мен и учителите разчитат на това, че вие сте по-добре работещи с компютри и таблети и ще подадете някоя супер интересна идея, която и те биха използвали. Или просто им е итеесно да разглеждат презентации вместо да четът есета и реферати.
Това с телефона е нелепо извинепие след някоя и друга година когато работите няма да мине "Ей Бос обаждай ми се, за да си зареждам телефона." Иначе може би това е е вашият начин на учене и в това няма нищо лошо, но в момента обстоятелствата са такива и това не е само в България. Силно е възможно да се приключи онлайн учебната година и трябва да се радвате, защото можеше да я занулят и догодина да повторите същия клас.

Ж33