Споделена история от Други

Първата кола
Здравейте, момче на 21 години съм. Изкарах шофьорските курсове и съм решил да си закупя автомобил. Не разбирам много от коли, но според моите виждания първата кола трябва да е икономична и с евтина подръжка и не много мощна. Татко ми каза, че ще отдели до 5000 лева за закупуване на автомобил. Бихте ли ми казали за този бюджет може ли да се намери нещо читаво, като за начинаещ шофьор. Знам също че колата влачи и много разходи, като масла, ремъци, спирачни течности и др, отделно застраховки, данък и гориво. Гледайки обявите в интернет ми допадат коли, като Пежо 308, Фиат Стило1. 6, Рено Клио, такъв тип коли до 90 конски сили и с малък двигател. Ще се радвам да чуя и вашите съвети и мнения по темата.
Поздрави!

Коментари

1.   Точно Фиат и Рено не ти препоръчвам, но каквото и да вземеш, задължително преди покупката я закарай на сервиз за пълен преглед да няма изненади.

2.   Здравей! И аз не бих си взел Фиат или Рено. Всъщност за 5 хиляди може да си вземеш доста сносна първа кола, но въпросът тук е ти точно какво искаш. Ако искаш гъзарийка може да си вземеш ауди а3, но там поддръжката ще е леко по-скъпа. Ако търсиш просто здравина, икономичност и евтина поддръжка ти препоръчвам два варианта. 1) Фолксваген Голф - 4 или може би 5(не знам дали ще ти стигнат парите за 5). Доста е евтин за поддръжка, здрав, икономичен. Другото е Opel Astra - неслучайно дълги години бяха полицейските коли, просто защото са много здрави и надеждни, а освен всичко друго и не са съвсем слаби. Успех и кажи какво си решил!

3.   точно пък рено клио ти препоръчвам - малка, маневрена, икономична кола. Препоръчително е също щом ти е първа кола и ще я караш повече да си направиш каско, но това е разход гражданска, винетка, ГТП, консумативи, смяна на гуми гориво.

4.   Ауди а4 б5 -90конски сили търси около 2000г до 2003г примерно защото този мотор е много икономичен и здрав от опит ти казвам! А колата е с много здраво окачване за наще пътища. Също така една предница ти е 340лв чисто нова това ще рече че всичко по нея е още по евтино а мотора щи дава раздох 4-5л на 100км а сметни нафтата на какви пари е ;) от личен опит ти го казвам имам такъв автомобил за 3 000лв го взех 2000г от германия и съм много доволен запазен и здрав и евтин за подръжка

5.   Точно тези, които си набелязал, не си и помисляй да ги взимаш, ако не искаш от сега главоболия с колата... Нахвърлил си се точно на това, което трябва да избягваш.

6.   Хахаха и как ще отидеш на диско с Фиат... Хахахаха

7.   6, е, да. Там тряа си вървежен, брат. Тряа изтеглиш един бърз кредит с 300% лихва за баварка Е36 - 99 г. с газов инжекцион и десен волан, че да е по-евтино.

9.   Тати дава 5 бона за кола, ех защо ли моя не ми даде и пукнат лев!? Моята кола беше за по малко от 1000 лв, но точно толкова и малко отгоре излезе със стягането и прехвърлянето. Всичко до стотинка аз си го бях събрала със собствени пари. Не е известен модел кола, но пък доста здрава излезе. С козметични забележки, голяма част от тях оправих но има още какво да се желае. Отново тати не ми дава нищо за колата, това и беше уговорката - купуваш си кола и си носиш отговорността. Нося си я! Да, по време на карантината малко го закъсах покрай основен ремонт и сега лятото щях да карам с доста износени летни гуми, планирах нови да сложа но плановете се провалиха. Тати за моята безопасност ми даде забележи заем за нови гуми, щото не иска щерка му да се завърти някъде когато завали дъжд и да се утрепе. Имам на разположение месец да му върна заема. Ще го направя! И въпреки че моя тати не ми дава 5 бона за кола, аз пак си го обичам защото ме превръща в силна и отговорна жена, която може да се грижи за себе си, да се издържа и да поема отговорност за имуществото, което притежава!

10.   Първата ми кола беше Голф 4-ка и бях супер доволна- нито веднъж не ме е оставяла на пътя (налагаше ми се да пътувам по над 500-600 км на седмица), ремонтите бяха само смяна на масло и накладки. Малка, намираш навсякъде къде да паркираш, не се притесняваш ако нещо я чукнеш, ремонтите не са кой знае какво. Моята я взехме за 3500 лв и това беше преди почти 6-7 години. Обаче нали знаеш- жена и кола са на късмет. Успех в търсенето!

11.   Забрави за френски и италиански "коли"!
Немските бяха много добри, но си изпяха песента. Само японски коли втора ръка имат още живот. Разгледай Мазда 3 и Мазда 6 модели 2005-2007год. Много здрави и сигурни. Само трябва да се огледа за ръжди по калниците, праговете и отдолу!
Автомеханик съм.
М 32

12.   Изброил си точно колите, които трябва да избягваш на всяка цена като първи автомобил....а и по-принцип. Френските и италиански коли имат катастрофален имидж за надеждност. Не случайно цените им са толнова ниски.
От моят дългогодишен изстрадан опит с колите, мога горещо да ти препоръчам първата ти кола да е японска. По-специално марките Тойота, Хонда или Мазда. Това са изключително надежни и и безпроблемни коли. Рейтингът им за надеждност е точно по реда, който съм ги изредил. Не блестят с някакъв уникален дизайн, но ще ти служат вярно и няма да ти се налага да ставаш приятел с всички квартални сервизджии. Чудесен автомобил за теб би бил една бензинова Хонда Сивик или Джаз. От тойотите - Авенсис или някоя Корола. Цената им около годините 2002-2005 е горе-долу около твоя бюджет. От Маздите - определено Мазда 3.
На второ място са германските автомобили - горе са ти дали доста добри съвети за някой дизелов 1,9TDI Голф или Ауди А3/А4, те са си класика. Избягвай автоматиците на групата VW/AUDI, защото са проблемни. Проблемни са и дизеливите двигатели 2.0TDI, особено в началните години на производство - около 2005 до 2008. Опитай да си намериш читав дизел 1.9TDI, това са бесмъртни и доказали се двигатели.
Съветът ми е, като за първи автомобил и с ограничен бюджет, да избягваш "гъзарските" БМВ и Мерцедес. За тези пари със сигурност ще си купиш някоя невероятна бракма, която ще ти стъжни живота. Тези марки са сравнително проблематични и си искат солиден финансов ресурс за подръжка.
Както вече казах - френските и италианските коли са тези, които трябва да избягваш на всяка цена. Това са най-проблематичните коли на пазара. В никакъв случай не се полъгвай по достъната им цена и многото екстри, които предлагат. Имай предвид, че японската Нисан, Дачия, както и Jeep са собственост на италианската група FIAT, и съответно качеството им е под всякаква критика. Стой далеч и от тях.
Когато си харесаш нещо - първо в някой доверен сервиз за обстоен оглед. това е много важно, защото ще ти спести много потенциялни главоболия. Ако търговеца откаже, казваш му "Довиждане" и се ориентираш към друг търговец. Най-добре е да намериш кола директно от собственик или от някой познат, защото така ще знаеш историята и.
Успех!

13.   От изброените Пежото е ок.

14.   Приятелю, всеки ще ти каже "това не взимай, онова не взимай" и така. Колата е за да ти върши работа, не за да се правиш на някакъв важен. Ако успееш да намериш поддържан Голф 4 / Ауди А3 за тези пари, няма да сгрешиш. Да не те плаши толкова по-старата година. Toyota Corolla също е много добър избор. Ако държиш все пак да е на малко по-малко години, Opel Astra/Corsa или Пежо 307/308 също са добри избори. За предпочитане е бензинов двигател, гори малко повече от дизеловия, но създава по-малко проблеми като цяло.

Естествено, ще се намерят разбирачи, които да ти препоръчат W203 или e46 за тези пари, но недей, защото това са коли от съвсем друг клас, с много електроника и скъпа поддръжка. Успех и да се похвалиш като я вземеш. :)

15.   Toyota Corolla или Honda Civic - това е твоята кола. ;)
Японска здравина и качество, евтина поддръжка. Може и да ти останат малко пари, тъкмо за първоначално обслужване - смяна на масло, ремъци, нови гуми евентуално. И после ще си я караш с кеф.

16.   9, радвам се, че си толкова отговорна, обаче не разбрах какво общо има с темата.

17.   16, как да няма общо с темата. Точно ей такива като този автор ги правят тежките катастрофи. На тати златните момченца...

18.   А катастрофите какво общо имат с темата и с това кой е дал парите за колата? Човекът пита каква кола му препоръчваме, а не как да кара, за да не прави катастрофа и кой да му плати колата.

19.   Още един глас за Toyota Corolla! :)

20.   Хубаво е скъпите играчки човек да си ги купува сам, особено ако е от мъжки пол, защото това изгражда характера.
Получавайки парите за кола наготово човек рядко е достатъчно отговорен на пътя, защото е с подсъзнателна нагласа, че при проблем тати ще се погрижи.

21.   пасат 4ка чиста работа газ или метан, може и дизелче и олио, евтина поддръжка голяма кола, махай тез дранголници имам голф4 ко6ник повече не купувам пути кола, че и с 2 врати го взем язак де се набутах ,или пасат 2001 под 102 коня мисля че беше малкия данък нагоре плащаш големия, имам голф 4 1.6 101 гори ми 10 бензин, направо съм бесен или 10 литра за 80км, понеже карам яко до долу педала смятай . клио корса никога, мъж си бе трябва голям седан 4 врати не пути кола, място да има, имах опел вектра преди 1.8 90 коня метан 92 горина пълна с ръжда, грозна вишнено червена беше, казвам ти смлях я от каране, само в червения сектор гореше 7.50 8лв на 100 километра на метан повтарям, в момента мисля че метана и газта е едно и също, май йпо добре газов инжекцион. Ако ме послушаш няма да сбъркаш.
Намираш един пасат 5ца 2001 година газов инжекцион климатроник ел джам, на малко км, ще изкара 5,10 години тази кола, проста евтина кола народна, това бих си закупил аз

23.   N 9, мацко, също съм жена. Също като теб моя тати помага, сменя гуми, когато закъса неговата кола взема моята назаем, даже с пълен резервоар, забравя да я зареди. Иначе ремонти ако има и се наложи дава, и като искам да му ги върна не дава и дума да се чуе! Обичам го, обича ме, но кола да ми купят? Никога! Дори шофьорските курсове сама заплатих и така е редно според мен!

24.   Вземай полицейски Опел 2002-2003, важното да е внос от Италия (!), за да ръждяса по-късно. Вземаш го за 3000лв, с начални ремонти, застраховки и т.н. 5000 трябва да стигнат.

25.   На такива, като 21 - не само, че не бива книжка да се дава, а и трябва да им се забрани да се размножават.
Онази мадама, дето "тати", нищо не ѝ дал, позеленя от завист, изяде момчето с парцалите.

26.   До 20

Колата не е играчка, нито е скъпа, ако струва 5000 лева.
Та то един Голф стурва от 40 000 лева нагоре, като е нов.

27.   Само немските коли ти препоръчвам, стой далеч от другите. За този бюджет нямаш колко знае какви варианти, но аз бих си взел ауди А3 или А4. Цял живот карам Ауди минал съм от А3 2005, Q7 2012, А7 2016 като сега карам новата А8, но тя е много скъпа за подръжка и не е за всеки. И не се подлъглвай да си вземеш някоя Q7 на старо, защото след 200,000 е пълна скръб и портфейла ти много ще страда.

28.   Модератор, колко такива безсмислени теми са публикувани тук? Сигурно 100 теми за избор на първа кола, аре стига с тия глупости. Сульо и Пулльо ще задават въпроси. До 30 години седят без деца и нямат никаква необходимост от кола, а бързат да карат коли. Защо не позволявате и другите ми да се повтарят? Има теми за първа кола, айде стига вече сме им чели тъпните!

Модератор: свободни сте да не четете всички теми.

29.   Мацката съм, дето не получава нищо на готово. Коментирам за да си знае автора, че покупката на колата далеч не е единственият разход и преди да си вземе трябва да се научи на отговорността малка или голяма която идва с удоволствието да се возиш в личен автомобил. Или пък не, ако друг е готов да плаща, но така никак не говори хубаво за този човек освен че е готованец в живота. Такива далеч не се стига. Номер 25 да съм позеленяла от яд, не почервенях от смях щото на големия пич тати му дава парички да си купи кола, вместо да си стегне гъзо да работи като здрав, прав и млад мъж, а не да чака. Жена съм и се гордя с това което съм постигнала без помощ финансова от родители. В противен случай защо ти е кола като пак ще зависиш от родителя? Нали идеята е да бъдем големи и самостоятелни. Номер 17 и 23 разбират моята логика, другите могат да продължат да сучат от мама и тате до 30-40 години и да чакат някое свястно момиче да им обърне внимание!

30.   Като цяло за кола до 5000лв., особено, когато не се вълнуваш особено от модел/марка/конски сили важи едно правило - В колкото по-добро състояние е автомобила - толкова по-добре.

ВИНАГИ кола се закупува след обстоен оглед в сервиз (ако ти не разбираш). Въпреки, че съм ентусиаст и разбирам много от коли, дори аз карам моите при доверен майстор да си каже мнението. Независимо дали е от автокъща или от физическо лице. Ако ти откажат - просто търсиш друга. Дадените 200-300лв по сервизи, докато си намериш правилната кола са нищожни на фона на главоболията, които можеш да си навлечеш с някой таралясник.

Лично аз не понасям френските автомобили, но имат сполучливи модели. Модели като Голф 4 и Ауди А3, пък са прекалено скъпи, за това което са. Попринцип за човек, който не е особено заинтересован от автомобила, който кара винаги бих препоръчал нещо японско. Надеждни, обикновено запазени и идиотоустойчиви. Минуса при тях е, че лукса не им е сила. Возията и интериора на повечето е под всякаква критика.

Фен съм на задното задвижване като цяло и карам почти екслузивно БМВ, но не бих препоръчал марката на някой, който не желае да обръща кой знае колко внимание на колата и иска просто да се вози. Капризни са и трябва да знаеш какво правиш при покупката на подобен автомобил. За Мерцедес важи същото.

Също така не бих препоръчал и възможно най-нов модел автомобил според бюджета. Колкото по-малко електроника - толкова по-малко грижи с поддръжката. За тези пари можеш да си купиш доста сносен автомобил от ~2002-2005, запазен, с глезотийки. Винаги е по-добра опция от измъчено Пежо 2010.

31.   Мацката сега носи от 9 кладенеца вода, че било заради разходи и тем подобни, ама баш си позеленя от завист. То момчето много добре си осъзнава, че си има разходи и си го е написало.

32.   9, какво й е здравото щом правиш основен ремонт? Какво по-не здраво може да се случи?

33.   Общо взето са ти дали правилни насоки - Toyota Corolla, Honda Civic/Jazz или Golf 4/Bora, Audi a3. Може и Мазда но им се носи славата че ръждясват много, но пак зависи.

34.   32 смених гарнитурата и охладителната система. Не защото започна да меси нещо или да прегрява, а защото марката е известна че я издухва от рано и цепи блока. Случи ли се оправия няма. Разглобиха двигателя, гарнитурата изпечена, почнал леко даже да смесва маслото и водата. Добре че в начален стадии, главата в идеално здраве. Нови гарнитури глава, колектори, болтове, гумички, шлайф, хубаво масло и антифриз и работата заспа. Покрай ремонта се бръкнах и малко по-дълбоко да оправя мизерната охладителна система, че отваря късно и затова духа гарнитурата - нов термостат, водна помпа и съединения. Смених и радиатора с по-здрав. Колата сега е в перфектно здраве и може би с вечен двигател заради навременната намеса. Инак след няколко хил км щеше да прегрее и да стане за скраб. Откъм окачване е перфектна никакви забележки и е мазана с корабна смола, няма гниене за разлика от голяма част от таралясниците.

35.   Първата и единствена(за сега) кола, която си взех е AUDI A3 8L 1996г. 1.8 AGN газов инжекцион.
Карам я вече 4 години - 40 хиляди км.
Бюджета за самата кола ми беше 3к. а имах спестени 6к.
Бях си харесал точно този модел от малък и изчетох доста теми в АУДИ форума, относно модела, не съм се хвърлял на сляпо. Доста обяви гледах в рамките на 2-3 месеца и накрая намерих една подходяща и накарах баща ми да отидем да я видим. Беше първата кола, която изобщо съм гледал за закупуване, баща ми я тества и решихме, че е добра.
На другия ден я купих за цената от 2700лв. Това е цената от която горе-долу читавите модели започват.
За тези 4 години, само КОНСУМАТИВИ, като изключим хидравлична помпа(40лв- втора ръка) и бензинова помпа(80лв-нова)

Пълно обслужване, ама разбирай пълно ми струваше 611лв 70лв работа.
Комплект ангр. ремък с ролки, водна помпа, алтернаторен ремък, обтегач на алт. ремък, семеринги на колянов и разпр. вал, О пръстен на маслен охладител, всички филтри, масло двг и ск. кутия, антифриз нов.
Преди 2 седмици при смяната на масло смених и бобината, двг-то прекъсваше. Не беше наложително да я сменям, можеше само да изчистя окиса от старата и да се оправи, но реших да си я сменя защото беше напукан корпуса 120лв за нова.
Има и още много други дребни неща консумативи, като накладки, дискове, тампони и тем подобни.

Прави си сметката сам пич. Харесай си модел, прочети мненията относно характерните болежки на модела и тогава действай.
Моето мнение е, само не си взимай дизел да пушиш и тровиш хората! Икономия няма, а обслужването е осезаемо по-скъпо.

36.   Абе , дали е правилно тяхните да го спонсорират - не знам. Всеки си има представа за живота, ако могат да си го позволят - супер.
Но пък, как не му казахте на момчето , че ако има 5 бона , не си взима кола за 5 бона , а си взима кола за 3 500. Прехвърлания, поддръжка и ремонти и т.н. и т.н. Както споменаха , първата ти кола може да е японска. С времето ще ти минат много коли през ръцете , и се надявам , че ще придобиеш представа кои да избягваш и кои - не.
Аз лично ако разполагах с 5 бона начален капитал на 20-21, бия си шута от България и отивам студент/работник в друга държава. Дет' се вика, ако идеш на най-обикновен гурбет , за няколко месеца ще събереш двойно и тройно тия пари. Следователно , ще можеш и да си купиш по-качествен автомобил с тях. Последното само като предложение.

ДС

40.   Golf 4 kekw

41.   Това са колите : Golf 4 или 5, бмв 3ка, ауди а3 и а4, Форд Фокус и Опел Астра 2005, Мазда 6 и Хонда Акорд. Това са най добрите коли.

43.   девойчето много тежко приема, че сама е трябвало да си изкара пари за кола? !? Всякаш, ако баща и беше дал за колата 3к или 5к или хК нямаше да ги вземе. Така и се стекъл живота, че сама е трябвало да си я закупи, както повечето хора впрочем го правим, и сега се опитва да го изкара като постижение някакво. А си е чисто първосигнално и първично злобеене. Но тя е успешна млада дама и е над нещата, разбира се. :) а И се справя сама в живота, изградали е характер и моралистично дава насока на момчето.

44.   Зависи за колко годишен модел, ако е модел на 20 години, тогава Фолксваген Голф 4, ако е 15 годишен Фиат Гранде Пунто или Форд Фиеста, за до 6000 може и Мазда 3, Опел Астра, Форд Фокус (преди фейслифта).
За тези пари е добре точно Фиат Гранде Пунто да се купи, или Рено Клио, Пежо 206 плюс, или който иска 207 въпреки че за тази цена тези 207 ще са с много слаба мощност. Фиат също са добри коли. Стига да са в добро състояние. 307 са проблемен модел още от завода и затова цените са такива. Но във България просто от времето е останало това лошо мнение за тези коли. Може би защото тук тези марки коли са търсени често само заради цената. А в Италия, Франция тези коли си ги харесват и по-запазените такива си ги карат и като поостареят, от хората на които им се налага или така искат. Те даже са търсени заради по-ниските данъци и застраховки. Тези които са проблемни, тях ги пращат в България, защото и купувачите им тук търсят най-евтините, а те са си често проблемни. А пък и става въпрос все пак за стари коли. Дори и на новите им трябва обслужване.
Фиат Пунто или такива подобни коли за нормална цена ако са в добро състояние, може да са добър избор. Тези с около 90 к.с. са за предпочитане. Сеат Ибиза е също добър автомобил, но интериорът им е евтин, въпреки че и другите не са разбира се много качествени. Добър вариант е и Поло, конкретно ако може да се направи компромис с външния вид, заради дизайна на фаровете отпред, на модела преди фейслифта. Тези след фейслифта са много скъпи, и то най-вече заради по-новия дизайн отпред и годината на производство, а продавачите тарикатстват като търсят хора да купят модели с много слаба мощност на високи цени. Но попринцип и на Запад Фолксваген са доста скъпи ако са в добро състояние. Но в България при малките автомобили, се внасят често такива с много слаба мощност за да се продават на висока цена и да се извлече повече печалба.
Оптимален вариант може да е Шкода Фабия, първа генерация ако се приеме това че моделът е по-стар, но пък и класическият им външен вид не остарява прекалено много с времето. Качеството им е много добро.
Ако годината на модела няма значение, тогава Голф 4 е много добър вариант, малко по-голям автомобил, с по-обемен багажник и добра бързина. Дизел 1.9 тди с 90 или 101 к.с. са много добри и търсени. Опел Астра от по-новата генерация също са добре, и са по-нови, но пък и цената на тези в добро състояние може да са повече от 5000, някъде около 6000, зависи от годината. Фокус са също добре, но за по-малко от 5000, може само тези отпреди фейслифта.
Като цяло, най-важни са състоятието на конкретния автомобил, и когато е нужно да се направят нужното обслужване и ремонти. Не е подходящо да се купуват коли само защото са по-евтини от нормалното - това обикновено може да означава че има проблем. Ако състоянието е добро, лоша марка няма.

45.   До 3

Дефинирай няколко месеца? 15000 лева? Да, за 3 месеца, ако си на 25-6 евро заплата и разходите ти са минимални - да. Ама говорим за рова, да са две двуетажни легла в стаята, да ядеш само боб и да си взимаш душ само на работа.
Ама ако си в окъсал до такава степен, че да се примиряваш на такъв живот ... защо просто не заживееш нормално и не си останеш в чужбина?!

47.   45 , мисълта ми е че много от 18-22 годишните не мислят за бъдещето, колкото и клиширано да звучи.
Искат да си завършат средното , да запишат някъде колкото да има , тяхните да им накупят колички , те да си бачкат за по 600-700 лева , които ако са им като джобни са си предостатъчни. Това искат , да си джиткат напред-назад , да свирят с клаксони и са ослепяват с халогенните фарове. В което няма много лошо , но това са прекалено разглезващи неща. До 30 ли ще живеем при мама и тати? Какъв характер ще има един 30 годишен мъж, който през целия си живот е научен така? Все едно , мама и тати да ми купят апартаментче , а аз а плащам само сметките. Е , т'ва няма да стане , но съществуваме и хора , които сме отказали най-малката помощ и апартаментите / къщите / земите на родителите ни , само и само , за да опитаме да постигнем нещо сами , пък било то и в чужбина.
Затова мнението ми се припокрива с "мацката" от предните коментари.

ДС

48.   5000 не са малко пари за кола да ти кажа.