Споделена история от Други

Защо мекането е селско, а екането - елитно
Не съм от София, но често гледам из форумите как софиянци (не знам истински или току-що пристигнали), меко казано, се дразнят от т. нар. мекане. Само че като съм чувал как говорят самите софиянци, ме напушва на смях точно те да правят забележка за диалект. Нищо лично, но защо единият диалект е символ на простотия, а другия - едва ли не елитаризъм? Ей това не разбирам.

Звучи ми като "аз съм от София и мога да не осъзнавам колко смешно и неправилно говоря, но ти щом си от прованса, нямаш право да миечиш". Не я разбирам тази злоба.

Коментари

1-50 от 60

1.   Югоизточна България говорят най-правилно, това е ФАКТ!!!

2.   Защото мекането с цялото това "Миеко" говорене дразни ухото и всичките тези звуци се насъбират в нервната система на човек и просто го изнервят,и в един момент с това мекане на човек му иде да ви удари един в мутрата. Сега отговорих ли смислено на въпроса ти.

3.   Това ли им/ти е проблема? А че като в банановите републики у нас телефонист е престижна професия и куп народ няма как да си работи по професията? Това е истинския проблем, тук ако нямаш връзки, не си ИТ, пластичен хирург, чалга пеперуда или мутра не ти остава нищо освен да хванеш слушалката или да емигрираш.

4.   2

Екането викаш, е много красиво, а?

5.   1, я стига се излагай!!! ФАКТ било! Като крещиш с главни букви не ставаш по-убедителен. Точно В Югоизточна България говорят най-грешно, ето това е истински ФАКТ! Там мякате на всяка крачка, постоянно викате "тъй, туй, тоз, таз, тъз" и др. и говорите толкова завалено, че буквално нищо не ви се разбира. Най-правило говорят в Северозападна България, щото нашия говор може и да е твРъд, ама пак е горе-долу по близо до книжовния български и се разбира повече от вашата шльокавица!

6.   Аз съм от София, но не ме дразнят толкова. Поне не всички. Най-правилно се говори в Североизточна България. Мен ме дразни това "брат", което чувам навсякъде в София. Преди 5-6 години я нямаше тази простотия, но чалгаджийския манталитет завзема нови висини или по-скоро удари дъното.

7.   Не ме дразни и не ми прави впечатление нито едното, нито другото. Всеки регион си говори по определен начин и с определени диалектни думи, ние в Пловдив говорим много на "и"

8.   1, там говорите на ВЪЙ. Няма значение, мен ме кефят всички диалекти, но не ми харесва да се плюем за диалекти. Няма как във всички краища да говорим еднакво, дори в съседни села не винаги говорят еднакво. И няма нищо лошо в това. Лошото е да се мислим за нещо повече, защото говорим по определн начин, а да принизяваме другия, че не говорел като нас, нищо че нашето пак не е книжовно.

Въпросът ми е провокиран от това, че масово софиянци правят такива забележки, докато до сега почти не съм чул провинциалист да се жалва, че някой му мекал или екал. Това ми беше интересно. Някаква гоеграфкса надменност ли има, какво, не разбирам.

9.   Диалекта е присъщ на ниската класа хора и на комплексарите. Мои познат говори с ясно изразен диалект, въпреки, че е на позиция, нагласен с костюмчето и причината била "корените му", иначе не било проблем да говори правилно. Интелигентният човек не говори на диалект. Гледайте новините или някое предаване по национални телевизии, диалект, акцент, говорни дефекти и никакъв изказ. Едно време имаше редактори, днес явно няма. Новинарски сайтове същата работа, днес чета в популярен сайт в заглавието неглЕжиран и се отказах да чета повече. И аз правя грешки, проверявам често, а и доста неща се променят, но когато това е на екрана, е много жалко.

10.   2/5, я се озапти малко, бе!

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Мекане

11.   Ето за мен сега е загадка защо номер 2 има толкова положително гласуване. Мекането дразнело, а екането не дразнело и на това са му сложили 10 петички. Вие сериозно ли? Изключително неуважително, принизяващо и нетолерантно изказване, при това с двоен стандарт. Защо дразненето да важи само за мекането, но не и екането? Или българинът си е такъв просто и всичко различно го дразни?

12.   На мен, като паднал от Марс, може ли да ми се разясни какво е "екане"? С пример?

Благодаря

13.   12

мислимЕ, вървимЕ, нЕкой, нЕма, избЕга

Смяна да ударенията - свършИл, отидОх.

Това по-недразнещо ли е?

14.   Има литературен български език. И интелигентният човек, без значение откъде е, говори на литературен български език. Определен от учените и Българската академия на науките.

15.   Здравейте, аз съм от Варна! И при нас е същото положение! Когато съм с близки хора, се отпускам, така да се каже, много-много не подбирам думите, но когато се обаждам в Радио Варна, защото всеки вторник след новините в 11.00 започва седмичното предаване "В ефир сте"! Когато се обаждам, говоря с езика на водещия-не си позволявам да изопачавам думите, но другите слушатели-"обаждам са от улица...", "ше направите ли нещо по въпроса?"! Има много слушатели, които не се съобразяват с правоговора и често ме дразнят! А и да не забравяме, че целия екип ги слуша, както и цялото черноморие! И кой знае какво си мислят хората! Излиза, че както си говорят слушателите помежду си, така и говорят в ефир, но според мен така се излагат! Вярно, че във Варна много хора не говорят правилно, но поне в ефир трябва да се спазва някакъв етикет! И на интервютата е същата работа! Поне учителите все пак спазват правоговора! Има едно предаване "Отличен 6", чиито гости са все преподаватели от учебните заведения! От изказа им не мога да се оплача! Има и ученици, които също се стремят, но има още какво да се желае! А защо във Варна не говорят правилно-защото има много варненци, дошли от Павликени, Горна Оряховица, Шумен, Провадия и Белослав! Да не забравяме и окръжните села! Точно те са източникът на тези диалекти, които са се разпространили и в градовете!

16.   Причината е друга и тя не е свързана с регионалните особености на българския език, а с манталитета на хората. Българинът обича да мрази.

19.   Винаги съм намирала хората които говорят умерено меко за много сладко. Екането на Софиянци ми е много превзето и този шопски акцент ми е страшно дразнещ и селски.

20.   Не знам мекане, екане, обаче като отида в Македония и се посирам от смях!
Там просто няма как да съм в лошо настроение - ако случайно изпадна в такова си пускам радиото за 5 минути и стигам до такова кикотещо се състояние, че просто не мога да шофирам вече...
Все едно баба ми или дядо ми ми говори, ама с ужасни правоговорни грешки и бъркайки думите... като препили с шльокавица. Абе ужасТ!
На третия ден, естествено, престава да ти прави впечатление, но до тогава си 100% на черешата! Все едно си изпушил 3 джоинта! :)

21.   Аз пък харесвам Полски, но Руският ми е прекалено лигав, а Сръбския и Западните БГ говори са ми груби с това ударение винаги в началото.

22.   16, прав си и мен точно това ме боли. Че българинът е кофти животно. Ей такива като номер 2 са масово. Вместо да се уважаваме, ние се делим на ечещи, мечещи, селяни, граждани.

Онзи си ечи на воля и не му пречи, обаче много му пречи да му мечат. Ей така разделение да има. Че чак и в мутрата щял да удря. Но виж, ако ечиш, няма да те удря. Да ечиш може. Вижда треската в окото на другия, обаче не вижда гредата в своето. Ама сигурно се мисли за много елитен.

23.   thumbs up to 20 :) :)

24.   Книжовния български език е език, който се пише правилен и се изучава в училищата, защото когато Джон реши да дойде в България, трябва да знае какъв език да научи. И тоя език е те тоя език (български). Езика за успешна комуникация с чужденците и правене на бизнес (туризъм). Щото един англичанин, научил български, отиде ли у Враца, нема да разбере почти нищо.
Та затова всяка държава си има утвърдена някаква форма на език за правилна.
Навсякъде, всяка държава си има своите диалекти в езика.
Няма неправилен език. Има език за туризъм!
С други думи "правилен".
Правилен български, правилен английски и т.н.

Ха-Ха

25.   Аз съм от Крайще и Пиянец
. На които му се чете ще провери къде е. Не е шоплук макар всички така да мислят. Жокер - на две граници Македония и Сърбия. Като се преселих във Варна ме скъсваха от подигравки уж добронамерени. А аз дори не говорех на " хард" родния ми диалект. Ако пердашех както си знам нищо нямаше да разберат. При все че, някои думи са просто с променено ударение. Супер се дразнех когато се опитваха да ме учат как се говори. Заменяха моя дилектна дума с турцизъм. Бяха убедени, че това е книжовната форма на думата... Или моя диалектна дума с друга от местния диалект. До ден днешен ме потриса как мякането до толкова влияе на някои хора, чак произнасят " бляк " думата "black". Питала съм колеги " Защо никои не се сърди, че циганите във Варна крякат на всевъзможни цигански езици (които е запознат там има различни цигани с различни порядки и езици понякога), а аз говоря на български и всички искат да са ми даскали дащото не мога да кажа "дупи", "доматиту ", Иленки мъ...? ! " Авторе прости хора има навсякъде. Някои дори са маскирани като "ентелегенти ". Лично на мен най ми е мил моя диалект. И то точно тоя, които говорят възрастните по моя край. Чуя ли го е като машина на времето. Ваканци при баба в балкана. Миризма на борова смола, дебела орехова сянка, овче мляко, зелници, череши и милата ми баба Бог да я прости!

26.   20, да, все едно си в някакво паралелно измерение, където са се събрали някакви идиоти, които въпреки, че са изпуснали последните 100 години еволюция, се опитват да говорят български.
Резултатът наистина не е за трезви хора. То не е "трисобен стан", не е "да ошеташ улицата", не е "министерОт", "опщина", направо сбръч :) :)

27.   24 Наложи ми се да обадя в една фирма в северна България. Нищо не разбрах. Как го бяха назначили този младеж незнам. Не само
диалект, а тотално изкривяване при изказ. А ти казваш чужденец.

28.   И двете са селски. Най-правилно се говори в Плевен и в Пловдив (подчертавам - градовете, а не селата около тях). Те са нещо междинно, златната среда сякаш. Останалото няма нищо общо с книжовния език.

30.   Може ли да дадеш пример с екане?
В София живеят много хора от други места и те си носят диалектите. Но все пак, единственият език, на който можем всички да се разберем в книжовния български. Езикът, на който са написани книгите и учебниците ни.
Нье, пили с ориз, пиуле със зеуле, здравейтьи -даже се чудя как да го напиша, не са на български. Че идем, че дойдем, ж 'идим -ж дойдим, ке одиш- еми, на когото му звучи добре, нека така си говори.

31.   Диалектите са общ признак на дадена група. Сред свои хора човек се чувства комфортно. Един отделен човек с диалекта си ще бъде сипатичен и приет, но когато се получи нашествие, няма как да няма реакция, нормална човешка реакция е, от здравословните.

32.   Повече от тук коментиращите не правят разлика между диалект и интердиалект. Състезанието "кой говори по-правилно" е безсмислено и няма общо с ятовата граница. Някои правила са взети от Югоизточна България, други - от Северозападна.

Важно е човек да се стреми да говори книжовно - в училище, в университета, на работното място.

33.   A, разбрах какво е екане. Така се говори в селата около София и малко по-далеч, същото е като мякането, така че с пълно право можете да се подигравате.

34.   Проблемът не е в мекането, а в това, че така се разбира, че не си местен. А хората винаги са подозрителни към непознати. Можеш да говориш на безумен диалект, но ако всички говорят като теб, няма да е проблем. Ако обаче миекаш и по-лошо опитваш се да правиш забележки на другите, че не говорят като теб в София, е не очаквай да си добре приет.

35.   Специалисти езиковеди казват, че най-правилно и книжовно говорят в района около В. Търново.

По чисто технически причини обаче София е столица в момента и шопския диалект на жителите му се налага, едвали не става елитно да говориш така....

Въпреки, че чисто исторически града няма богато историческо минало или наследство, нито местните хора са признати за особено напредничави (всички знаем историята за дървения шоп, който е твърдоглав, трудновъзприемчив и си мисли, че от Витоша по високо нЕма и от ИскърО по-дълбоко нЕма), нито са борбени-не са взели участие в Априлкото въстание (не са се вълнували от съдбата на държавата си явно и са се скатавали).
Въпреки, че града навремето е бил едно кално място със схлупени постройки без особена архитектура и дух. Но след освобождението по географски и други причини е решено да стане столица на държавата... И сега жителите му се чувстват някак елитарни, колкото и да е странно, без да има защо и без да имат някакъв особен принос.

36.   В Сливен говорят най-правилно езика!!!;)

37.   Това е нормално и го има в доста други държави. Дялекти има, има и специфични произношения. Авторе моля НЕ подбуждай омраза, ние сме един народ. Това че не си чувал дадена дума или произношението и до сега не трябва да подбужда подигравки. Няма значение къде си роден, ние сме един народ и не стига, че се делим на етноси и религьозни принадлежности и даваме определения за хора въз основа на това, а сега и на най-вярно говорещи българси език ли да се цепим?

38.   Да вземем пример с други държави. Великобритания и Северна Ирландия. САЩ, Канада и Австралия. Германия, Австрия, Швейцария. Япония и още много други. Във всяка държава, даже във всеки край, провинция, щат, префектура и т.н., има различни диалекти и акценти, но рядко може да се види такова разделение и съобразяване как, къде, и с кого разговаря даден човек.
А тук направо ще се избием. Всеки учи другия как да говори и кое е по-правилно. Тези, които говорят меко, критикуват другите, които говорят твърдо и обратното. Случвало ми се е да разговарям с хора, които говорят меко и да ми се присмиват, че говоря по-твърдо и не ми разбирали. А пък аз съм длъжна да им разбирам всичко.

Мисля, че не трябва да се обръща толкова внимание на тези неща.

39.   Майка ми е от Ямбол, баща ми от Ихтиман, едните икат, другите екат. Като се съберем "правилният диалект" е топ тема.
Няма да забравя как като малка след цяло лято в Ямбол, баща ми не искаше да си говори с мен. Идва да ме прибира с нова кола и аз го посрещам:
"Въй татье, тъз кола нова лии, наша лии?" и той "Тъз кола е наша ми, тъз селянка чия лии?"
Като ни прибираха лапетата от село септември месец в Пловдив не можехме да се разберем и се подигравахме едни на други. Но, най много го отнасяше едно Лили, дето ходеше в Петрич. Лилито си беше за преводач.
До към 20 годишна диалектът ми се струваше ниска култура, и колкото и умни неща да говореха състудентите ми, нещо не можех да ги взема за интелигентни хора само заради него.
На 30, намирам диалектите за богатство на езика и са ми много интересни, вече нямам такъв предразсъдък и нищо не ме дразни.

40.   Оо, Номер 20, като ти мине еуфорията, прочети инструкциите как се поставя дамски тампон на македонски и ти гарантирам смях и добро настроение за седмици.
Имах една колежка от Дойран, викаше ми "Като се нашминкам, ще ме треснеш ли?" - в превод, като се гримирам, ще ме снимаш ли? Викам й "Аз да, ама на мъжете не им го казвай т'ва."

41.   40 забавно, нямам тампони да видя..

42.   А да ви е идвало наум, че шопите са най-чистите българи? Тук има древни обичаи, древен фолколор /Бистришките баби/, традиции, които не са отмрели, а турски крак не е стъпвал!

43.   До 42

Какво по дяволите изобщо означава “чист българин” ?!

А тези, които са “нечисти”, защо ще им е, да се водят по твоя алъш и традиции. Все пак с асмао за висшата раса българи, нали тъй?

44.   До 31

Нормална и здравословна релация ли беше, като в училище имахме бежанци от Грузия, с български корени, но говореха доста развален български и ИСКРЕНО се опитваха и го подобряваха, да се намерят трима малоумника и да ги тормозят постоянно?! И какво постигнаха! Опазиха “България здрава”. Сега същите малоумници са чистач, служител на кандиналдс и охрана в дискотека. Въпросните тормозени се преместиха в Северна страната. Братът е завършва психология догодина, а сестрата е детска учителка. Можеше да живеят в България, ама нали трябвало някакви лайнари да пазят “чисто” ...
Доколкото разбрах, баща им срещнал съшито отношение от съседите им.

45.   Леле хора, дори и google translate не отчита македонския. Сега се сетих ей така от любопитство да пейстна това 'Като се нашминкам, ще ме треснеш ли?' и ми излезе "разпознат: български" :)

46.   35 аз пък предпочитам Рим, Краков и Будапеща и дори Сливен пред смотани градове като Търново. Тези накачулени къщички не ми допадат, все едно си в Турция или Албания!

48.   Има книжовен български език и на него трябва да се говори. Във всяка държава има диалекти и те са богатството на езика.
Колкото до темата защо София е избрана за столица, може да се прочете в Уикипедия историята. Създадена през 6 хилядолетие преди Христа, тракийско селище, център на Римската провинция Дакия, на отделни княжества -изобщо град с богата история. Конкретно е надделяло стратегическото й местоположение. Търново лесно може да бъде превзето със сухопътна войска от север, изток и запад. София е обградена от високи планини и е трудна за прввземане. Като чета тук виждам как много хора са се преместили в София и им е трудно да се адаптират, но ще свикнат с книжовния език.

49.   Веднъж спираме в едно село и питаме едни мъжага пред кръчмата - в коя посока е Елхово? А, Йелхово ли? Йелхово, да.
Аз съм от София и като съм в Бургас нищо не им разбирам на местните, честно.

50.   "Има книжовен български език и на него трябва да се говори. Във всяка държава има диалекти и те са богатството на езика. "

Някак си едното изречение, противеоречи на другото. Как ще има диалекти и ще са богатства, ако трябва да се се говори на книжовният език? Или "трябва да се знае И книжиовният език" или "само книжовният език"?
И кажи ми моляте, ако е така, защо не говорим, като в книга на вазов отпреди 130 години?

51.   42, а в останалите краища на България няма автентичен фолклор, така ли?
Други "баби" няма, "Бистришките" са единствени?

P. S. Наклонените черти не са скоби.

53.   До 49

За цялото си величие, което би следвало да идва от потеклото ти, това не би било проблем, за всемогъщия ти интелект :)

Освен ако ... ако не си чаааак толкова голЕм за колкто се имаш ...

63.   53,толкова голЕм съм за колкото се имам,не се безпокой за мен. А ти с твоето тъпо мекане по добре да вървиш на логопед,че говорните ти дефекти няма да се поправят сами.

70.   63, не съм 53, но ми е странно как разбра през текста му, че мека и има говорни дефекти. Освен че си голяма работа, имаш и свръхестествени способности явно. Мога само да благодаря на Бог, че такива благословенни хора ходят по земята, по която и аз. Дано и ние поне малко попием от тяхното висше съзнание.

1-50 от 60