Споделена история от Други

Как разбирате творчеството на Кристо?
Здравейте!

Всички разбрахме, че на 31 май почина американският артист от български произход Христо Явашев - Кристо. Създател на странни изложби, които всъщност представляват покрити сгради и природни обекти с плат и найлон.

Ето извадка от неговите проекти:

"Бягащата ограда" - Калифорния, САЩ, 1976г.
"Опакованият Райхстаг" - Берлин, Германия, 1995г.
"Портите" - Сентръл парк, САЩ, 2005г.
"Плаващи кейове" - езеро Изео, Италия, 2016г.

и т.н.

Какво казват известни личности за Кристо:

"Той притежаваше лудостта на величието и гения на прекрасното.... " - Еманюел Макрон.

"Кристо обожаваше да преследва невъзможни мечти. Всеки един от неговите проекти е невъзможен и всеки е уникален в начина, по който се прави и проблемите, които произлизат от това...." - Андрей Паунов.

и така нататък.

За мен лично неговото творчество винаги си остава загадка и колкото и да се опитвам да вникна, винаги завършва с неуспех.

Ако някой разбира и може да обясни ще съм много благодарен! :)

Коментари

1.   Не разбирам от изкуство, но мен поне ми харесва това, че той излизаше от рамките. Провокира те да мислиш нестандартно. На кой примерно ще му хрумне опакова Райхстага? Да видиш емблематични сгради в нова нестандартна светлина, си е интересно. Но конкретно послание не мога да доловя, просто е интересно нестандартно.

2.   Зя мен и хората около мен, това, което е правил той не е никакво творчество и е загуба на колосални суми пари, които са на жена му.

3.   Само помисли за въглеродния отпечатък, който този "артист" и "изкуството" му са оставили след себе си. Тонове ненужно захабена пластмаса, които днес замърсяват океаните някъде, а са отровили въздуха някога за да бъдат птоизведени.

4.   Какъв български произход, бе? Роден е в България и не е избягал на 2 години. Така че си е българин, емигрант в САЩ с болни амбиции. Изкуството му е като приказката Новите дрехи на царя - който го е страх да не го помислят за глупак му се възхищава.

5.   Изобщо не го разбирам. Но го уважавам :)

6.   Нямам много време и пиша на бързо. С един коментар едвали може да се обясни с точност на човек, който не се е занимавал с изкуство.
За да разбереш Кристо, трябва да имаш добри познания по история и теория на изкуството, за да вникнеш как и защо се е стигнало до Кристо. Добре синтезирана информация е "History of Art-The whole story" на Stephen Farthing. Мисля, че я има в БГ.
Грозно впечатление ми направи как някои нашенци (по разни сайтове) го оплюха.
Трябва да ви кажа, че Кристо е единственият български художник, чието име присъства в учебниците и албумите по история на изкуството.
Например има го в гореспоменатата книга. Тоест хора от цял свят учат за него и за неговото изкуство.
Също така във всички чуждестранни книги в които съм виждал името му, пише "Христо Явашев, по-известен като Кристо е художник роден в България".
Тези спекулации, че криел, че е българин са тотални измишльотини и простотии на завистници. Навсякъде знаят, че е българин, а ние като народ трябва да се гордеем с постиженията му.
Ако не беше избягал от комунистическа България, нямаше да направи тези грандиозни проекти. По това време в БГ властва Марксистко-ленинската естетика в изкуството и просто Кристо е нямало как да се развива под един тоталитарен режим... но това е друга тема.

7.   Когато един предмет се опакова, той визуално изгубва функционалноста си. На опакованата сграда или мост вече не се виждат декоративните елементи, през прозорците не влиза светлина. Тя се превръща в един бутафорен предмет, който само напомня за това, което е била преди. Временните инсталации на художника позволяват да се направи бързо сравнение между преди, сега и отново преди. Мисля, че така човек може да "рестартира" възприятията си за конкретен обект, който преди това е възприемал за даденост.

Това е смисълът, който аз откривам. Редно е да се добави, че "смисълът" не е нещо универсално за всички хора. Някои човек ще открие едно, друг друго, трети нищо, което съвсем нормално.

8.   Изкуството не се разбира, то се възприема по някакъв начин от наблюдаващия. Провокира мисли и чувства, предизвиква нов прочит на нещата. Не е нужно да знаеш защо и какво авторът е искал да каже. То ти въздейства по конкретен начин Важно е ти как го възприемаш. Аз го възприемам като голяма картина, която е инсталирана в околния пейзаж и в която всички наблюдаващи участват, преживяват и се съдържат в картината. Освен това, във всеки момент картината е различна и след известно време тя изчезва. Никой не може да я притежава, продава, краде, да инвестира в този предмет. Остават само снимките и чертежите.
Факт, че те са имали мащабно мислене и голяма смелост да го направят. били са новатори.

9.   Кристо се опита да ги санира, пък то взе, че се получи изкуство. Дори и да не го разбираш казвай, че ти харесва, за да не те мислят за глупав.