Споделена история от Други

Сърказъм
Здравейте скъпи читатели, които не познавам, може ли да ми кажете как да задобрея в изкуството на сърказма. Попринцип имам чувство за хумор, но рядко ползвам сърказъм.
Мислел съм си да има нещо като онлайн личен тест с въпроси и съркастични отговори, което би било добра идея, но няма такова нещо. Трябва ми малко практика, но трябва да хвана тънкостта да съм забавен, не просто да обиждам някой тайно.
Всеки може да каже, , много си умен", а да си мисли, , че си тъп".
Но това не е сърказъм. Сърказма е тънък.
Дайте съвети, добре обяснени, за да не се чудя кой коментар е съркастичен и кой не хаха.
Благодаря предварително.
(Може би тази история трябваше да отиде в раздел, , образование". )

Коментари

1.   Сарказъм е думата.

2.   Такава дума няма.

3.   Ти освен, че не знаеш как се пише, не знаеш и какво означава, но искаш да го имаш? Сарказмът е най-високата степен на иронията, тоест това е язвителен коментар, който обижда, тоест не се приема добре в общуването.

4.   https://kaksepishe.com/sarkazam/ - започни оттук. Иначе гледай разни комедийни клипчета в YouTube. Единствено за това се сещам аз.

6.   Гледай сериала Д-р Хаус. Много ми харесва сарказмът на Грег Хаус.

7.   Сарказмът е глупава мода за псевдо-интелектуалци. Тръгва от американските сериали, предназначени за дебили с промити мозъци. Не се притеснявай, ако не го владееш добре, всъщност даже се радвай.

9.   За сАрказъм трябва интелект,обща култура и....да ти идва отвътре.Но ще ти кажа,че като цяло това са нискочестотни вибрации,които само галят егото ти и те карат само за миг да се почувстваш по-добре.Човешката душа няма нужда от това нещо наречено сАрказъм.

10.   Има много такива образи. П.Г. Удхаус ми е много забавен, персонажът му Джийвс, например в "Джийвс и мазния тип" ме разбива от смях, много е остроумен.
И Камен Донев ме кефи, особено "Предпочитам да работя с непознати, нивото на доверие е по-високо." Или "В България има повече конфликти на интереси, отколкото интереси."
Скоро в едно клубче ми попадна някакъв сборник със смешки, ама не помня точно името "Платон влиза в бара... Нещо такова беше.

11.   Започни с премахването на ъ-то, защото се пише "сарказъм". После игнорирай неграмотните като едно от коментиращите приятелчета тук, който е прекалено неук да разбере, че сарказмът е старо "изобретение" и форма на речта. Стискай палци и модераторчетата да не изтрият коментара, защото сарказъм не обичкат, но расизъм, сексизъм и игнориране на собствените им правила на форума направо си обожават.

Няма универсален начин да си саркастичен без да си язвителен (все пак е подигравателна ирония, най-острата). Сарказмът е част от хумора на британците и другите англоезични култури (Америка, Канада, Австралия), но не е типичен за всички народи. Не всички го разбират, не всички го различават от директната провокация и няма как да го използваш с гаранцията, че няма да обидиш. Това не е ограничерно до сарказма, а е изначалната разлика между писменото и разговорното слово. Накратко, звучащото добре на хартия няма винаги да изглежда адекватно или естествено във всекидневната реч. Както поведението, тонът и дикцията на актьорите на сцената не изглежда нормално в ежедневието, така е и със различните форми на хумор. Казано иначе: дори и да го владееш, не очаквай всеки да оцени "хумора" ти.

За да разбереш как се използва в практика, започни с примери на употребен сарказъм. Горе се спомена д-р Хаус, но има и много други примери. Сещам се за сериите Zero Punctuation в YouTube, които са ревюта на различни компютърни игри. Авторът на горните анимации има и издадена книга, казва се Mogworld, пълна е със саркастични изцепки. Можеш да гледаш и някои от постаноивките на Джордж Карлин, има ги пак в YouTube. Той има и една книга Brain Droppings, там понякога използва (къде умело, къде не) остър сарказъм. Има места, където се свалят безплатно, питай Google. Дори и в текстът за седми клас "Маминото детенце" има немалко примери за употребата му. Ако искаш филми, гледай Борат, Брюно или Диктаторът, те всички са остри пародии на американската култура и мироглед.

Иначе задобряването става чрез практиката, както всичко друго в живота. Сарказмът, както всяка форма на хумор и гавра, се свежда до уцелване на момента. Не е нужно винаги да кажеш буквално обратното на това, което мислиш, за да си сакрастичен (макар и това да е редовната му форма). Можеш просто привидно да се съгласяваш с нещо, посочвайки абсурдността или неадекватността му. Сарказмът е крайна и остра форма на ирония, която изначално е по-хаплива от по-леките подигравки.

Пример: "Наркоманите трябва да се затварят зад решетките" каза тя, докато си дръпваше от джойнта.
(Подигравка над проявеното лицемерие, няма реално притворечие, но има изтъкване на детайл, който оронва позицията на въпросната изказала се. Не е много остър, клони повече към ирония)

Втори пример: Той възнамерява да спре потока от бежанци като бомбардира държавата им. Точно така, дами господа, ще спре бежанците, бягащи от бомбардировките, като бомбардира страната им.
(Подигравка над изказванията на един британски политик, който смяташе, че война със Сирия ще реши проблема със сирийските бежанци, бягащи от Сирия. Ефектът се постига като се посочат очевдните логически грешки в мисълта, каращо човекът да изглежда като прост психопат)

Трети пример: Истината в думите му ме докосна по-дълбоко, отколкото вуйчо ми, когато бях на пет.
(Гавра, вече с казване на обратното: нито го е трогнало казаното, нито го има за истина, нито вуйчо му го е пипал)

Чети, слушай, гледай, твори.

13.   Целта на сарказма никога не е да обидиш човека отсреща, а напротив заедно да се посмеете на нещо което се иронизира. Моят хумор е почти изцяло изграден от сарказъм, но до сега не съм срещнала някой който да се обиди дори напротив. Като съвет бих ти дала да не правиш остри саркастични коментари пред хора които не познаваш, тъй като все още няма да знаеш какво чувство за хумор имат и дали няма да го приемат насериозно. Тонът на гласа ти също трябва ясно да издава че не си сериозен.

14.   Сарказъм от филмите е неприложим в живота, това са фрази, ситуации мислени, нагласени. Вероятността да минеш добрия тон и граница е гарантирана. Сарказъм и иронията, когато е към теб е ок, така няма кого да обидиш.