Споделена история от Други

Защо толкова много българи използват Facebook ?
Здравейте. Направило ми е впечатление, че няма друга страна в света където Facebook да е така разпространен. Чак ми е трудно да си представя какво би било без него. В миналото имаше такъв период когато се използваха вайбър или други подобни, но сега са напълно забравени и заменени от Messenger. Да удобно е, да безплатно е, да няма лошо, но защо точно FB?
Не знам има ли хора в България, които все още да нямат фейсбук профил...
Дори в САЩ не е толкова разпространен или ако е, няма чак пък такъв монопол. Руснаците също не го ползват, те си имат свои еквиваленти, които покриват руско говорящите страни, като Казахстан или Украйна. Но дори там не е като при нас, всеки втори човек да е с профил. За Западна Европа знам, че там също не е така популярна тази мрежа... Китайците имаха май Вайбо или нещо подобно. С около половин милиярд покритие, мисля.
Сякаш хората тука не могат без тази платформа.
Иска ми се да се върнем в добрите стари времена преди около 5-6 години, беше някак си по-романтично, по-нормално.
Защо Фейсбук е монополист точно тука, защото Зукенберг е с български корени ли))) Та те направо детронираха всички наред, някой помни ли Скайп?
Явно на хората им харесва да си публикуват снимките в интернет на всеобщо достояние...
Ще ми е интересно да чуя мненията ви.

П. С. Въпроса не е защо толкова много хора ползват Фейсбук, а защо е безспорен монополист.

Коментари

1.   Използвам случая да попитам аз нямам Фейсбук, но четох, ме мога да имам мисинджър само, въпросът ми е, месинджър подобно на Вайбър ли и примерно, или подобно на фейсбук постоянно залива добави този, онзи.

2.   Аз нямам ФБ. Познавам още няколко. Така че има изключения. А на запад мисля, че повечето имат поне регистрация, ако не го ползват често.

3.   Защото всичко ти е на едно място (за добро или лошо). Може да си постваш каквато си глупости искаш в зависимост от интересите ти и да говориш с познати. Аз с моите хора говоря 50 на 50 с месинджър/телефонно обаждане.

Даже и някакви игри има, които някои за моя изненада играят.

Не мисля, че е вярно, че не е популярен на запад. Живея в Англия в момента и повечето англичани, които познавам също имат ФБ.

4.   Защото е лесен за ползване и винаги има какво човек да прочете без да е нужно да чати.

5.   Просто защото фейсбук е удобен. Имаш месинджър и всичко онова което иначе трябва да го имаш в отделни приложения.
Плюс това фейсбука така е направен, че ако си направиш профил след това не можеш да го изтриеш и тоест ти щеш нещеш си длъжен да го поддържаш.
Също така фейсбук е много важен за компаниите и икономиката като цяло. Някаква фирма пуска реклама за 10 лева и вече има сумати продажби. Така че компаниите също имат интерес.
А и българина с неговите комплекси иска постоянно всеки да знае къде е бил, какво е ял и т.н.

6.   Навик. ФБ е много дървен сайт. Предпочитам WhatsApp и Скайп ми липсва. Във ФБ само групите ми харесват, но до сега не съм получил работа от там.

7.   Аз от месец съм си изтрил Фейсбука , голяма тъпотия е.

9.   Не знам. И аз имам фейсбук, но съм обсебена по инстаграм. Не че нещо, ама във фейсбук са главно възрастни хора. В инстаграм има повече тийнейджъри и млади хора.

10.   Мъж на 30 съм. Преди около 3 или 4 години си премахнах профила, защото ми беше писнало да виждам все едни и същи хора, които всеки ден си качват приблизително еднакви снимки. Отделно е претъпкано с всякаква информация и ти все четеш, четеш и главата ти е пълна с излишна информация (заради това нещо взех да забравям елементарни неща които имах да върша ). След изтриването на фейсбук профила първата седмица е ад. Буквално ти нямаш, за какво да си боравиш с телефона. След като свикнах вече без фейсбука се чувствах психически много по добре. Започнах да използвам телефона за други полезни неща

11.   Никога не съм имал, няма и да имам профил в този помиярник. А потребителите в него ще бъдат първите, които доброволно и с радост ще припкат за имплантирането на чипчето.

12.   най-вече щот са прости и по цял ден се барат по ташунките и не са свършили работа и за 5 стотинки.

става ли въпрос и за жени там вече каузата е загубена - цял ден ще си щракат по глупавите телефони и фейсбук. това важи и за джендърите...

14.   "Също така фейсбук е много важен за компаниите и икономиката като цяло. Някаква фирма пуска реклама за 10 лева и вече има сумати продажби. Така че компаниите също имат интерес."

За съжаление ...

15.   До 12

А за пичовете, батките и хомофобите какво важи?

16.   Но иначе, един средно дълго оплакване:

FB е сладкото.
Не е полезно за теб,но ти се иска повече и повече, а веднъж почнеш ли, просто си пристрастен.
Това важи и за "новините". Всичко е до такава степен изчислено от едни тъпи статистически модели, дето са профилирали всичко на макс, че ви казват това, което искате, без да знате.
СИгурен съм, че много от вас са говорели за продукт по телефона с приятел, а после са виждали негова реклма и са си казвали "Подслушвате ме!"
Не, че не се слуша и всичко не минава през едни филтри, но не се прави директно. Опитайте се, да говорите за трактори John Deere и K-Pop .. говорете си цял ден - реклама няма да видите, ако не сте заинтересовани попринцип. Истината е по-лошо. FB до такава степен те е профилирал, че знае нещата, които ще ти изкочат в главата, преди ти да ги знаеш. Моделите са толкова мощни, че на базата на различни кликвания, на четените материали, на коментарите, на снимките, на познатите, могат да предскажат с невероятна точност тези неща. Дори ползват информацията от други сайтове, които посещавате, от музиката в Spotify и YouTube, която сте слушали, да предвиждат какво ви е насторението.
Споменавам думата профилиране за трети път, вече. Какво е това - това е един модел, в който са зачеркнати различни графи, признаци, както ги наричат, в които всеки е, като примерно герой от RPG игра, само че вместо статистика за сила и точност, има статистики за какво харесва, колко го харесва, коло социален е, колко податлив на различни влияния е, дали харесва сладко, дали харесва газирано, дали има проблеми с образа си и прочие и прочие. Този профил, който се трупа и обновява с времето, после бива прекарван през различни модели, според клиентелата на Facebook, която много хора грешно си мислят, че са те, но всъщност са компаниите, на които продават реклама и информация. ТИ си продукта на Facebook.
Примерно - претърпял си раздяла с момиче, чувстваш се кофти, бил си на диета, сега не си надиета, поръчал си си три пици от нета, слушаш някакви тъжни емо пестнички ... и ХОП - Реклама на някакво ново яке, дето го носи някакъв пич, които прилича на теб, само че доста по-хубав. FB е взел много пари на компания за дрехи и знае, че като пробута тая реклама на 100 човека, с твоя проблем, все 1-2ма ще кликнат и ще купят якето.
Това е! Ако не са реклами, то е константен допамин, все едно дъниш сладко цял ден. Работата е, че като дъниш сладко или дори наркотици, удряш едни лимити и НЕ МОЖЕШ повече. С това, мжоеш да гледаш с десетки часове.

Наскоро бях на интервю в една фирма, а бизнесът им бе, да "произвеждат" новини (истински, не от фалшиви), според профилирането на хората, ограничени до 280 символа със снимка (за да може, да се публикува И в Twitter. Снимките се подбират не според съдържание, а според цветове и предметите/хората в тях, според човека, който ще ги гледа, все едно са опаковка на бонбонче. Новините са само такива, които човека ще хареса! Идеята - да си гледаш телефона през 5-10 минути с "интересни" новини, да ги споделяш и да си задържиш вниманието достатъчно дълго, за да кликнеш на някоя реклама. Близките планове са, да направят по-добър сървис от подобни фирми, които правят това от 3-4 години, защото тези имат повече ... учени. Буквално хора с Ph.D в Статистика, Психология, Компютърни науки и подобни, който яко работят над Data Sceince-a. Вече подбират самите ДУМИ, не просто новините, които искаш да чуеш, и идеята е всеки да получава специализиран занего си текст, както и картинка. Демек, 1000 души, ще пиолучават едно и също, но пригодено за тях.
Дългосрочната игра, обаче е много по-зловеща - да са като "influencer"-ите, но да продават не дрехи, телефони, гримове и компютърни игри, ами "политически идеи" на който си палти за това. И да го правят баааавно и неусетно.

FB не го прави толкова директно, но нарочно оставя такива компании да "въздействат". Ако стане скандал "ааа, ние не знаехме, ще ги ограничим, ама като измислят нещо нопво, ще мълчим 3 години, нищо че инвестираме редовно в такива, като тях и се правим, че не сме разбрали".

Това е FB - една мелачка за мозъка, дето ти пробутва евтин наркотик, зобмира те и те продава. Тези, които не може да зомбира, не са ѝ проблем. Самото ти присъствие в мрежата, придава екстра стойност, дори да позлваш Messanger два пъти в месеца. Някой, някъде, вероятно, ще предпочита да ти е в приятелския списък, дори и да не си говорите.

17.   Аз нямам фейсбук, но мисля да си изтегля месинджър защото съм чувал че не е нужен профил. А пък все повече хора не ползват вече вайбър или други приложения и спряха да отговарят...

18.   "Защо толкова много българи използват Facebook ?" - защото повечето българите са овце.

19.   Как пък ти направи впичатление че 'няма' друга страна с толкова много фб потребители. Та те са почти 2 милиарда потребителите по света. Всики има фб и ползва на страни понякога и други приложения.

20.   Изтрих си фейсбук отдавна, преди повече от 3 години и не съжалявам и за секунда. Прекарвах безумно много време там. За мен хората с фейсбук имат проблем със себе си, който се боят да си признаят. Щастлива съм в личен план, а щастието обича тишината. Нямам нужда от публикуване на снимки с годеника ми. Чакаме и дете. Не изпитвам нужда да си качвам снимки във Фейсбук с големия корем или такива после на детето ми. Чувствам се чудесно така и като човек, откъснал се от тази зависимост фейсбук, искрено го препоръчвам на всеки. Имам си само е Майк, нямам нужда нито от Инстаграм, нито от скайп. В телефона ползвам Вайбър, като безплатна алтернатива на смс ите. Защо българите масово имат фейсбук? Не са само българите, май навсякъде е така. На мен ми е странно снимането на храната, всякакъв друг тип снимки мога да ги разбера. Ако човек не е супер зарибен по Фейсбук, нека си го държи, но иначе е вреден.

21.   Защото сме стей-хоумовци)

22.   За да си пишат и говорят безплатно. Ако трябва и с няколко приятели или колеги от работата да си направите група в Messenger. Аз във Facebook влизам по веднъж на ден, а в Messenger съм постоянно. В Messenger ще можеш да пишеш и говориш с много повече хора, защото за Viber трябва да му имаш номера, а не всеки би ти го дал. А Skype беше за компютрите преди да измислят тези телефони. За какво ти е сега?

23.   Не знам, пич! Аз нямам профил в тая помийна яма и няма да имам - обещал съм си го преди време, а аз изпълнявам обещанията си.