Споделена история от Други

Каква държава е Сирия?
Здравейте. Вече 9 години гледаме и слушаме за войната в Сирия. Продто не ѝ се види краят. И там воюват най-различни страни. Сирийското правителство, сирийската армия на свободата, ИДИЛ (вече унищожен), Турция, Иран, Кюрдите, Ал Кайда, САЩ (които вече май излязоха), Русия, Израел и още най-различни други сили. Там е таква каша, че даже бунтовниците имат бунтовници, които на свой ред също имат бунтовници. Цялата държава е унищожена, повече от половин милион човека са убити, милиони бягат да се спасяват, унищожени са болници, училища, университети, просто една огромна хуманитарна катастрофа. Същото е и в Ирак, но за него няма да говорим сега. А заради медиите аз и много други хора останахме с впечатлението, че сирийците са адски прост и мързелив народ, който прави война в собствената си държава, избива собствените си хора и унищожава собствените си градове, а другите сирийци, които не са съгласни с това вместо да се бият за собствената си държава и да я защитят бягат в богатите европейски държави, където не работят, а само източват държавни помощи и крадат, бият хора без причина, изнасилват и най-лошото, правят териристични атаки. Сирия се превърна в една от най-мразените държави в света. И наистина има много такива хора сред сирийците. Но после аз проучих нещата и разбрах, че тази война не я е почнал сирийския народ. То е лесно да се сетиш, че САЩ и Израел я започнаха. Америка както винаги е най-големият империалист, който вечно е жаден за петрол, а Израел винаги се старае ситуацията в Близкия Изток да е супер сложна и нестабилна. Отделно разбрах и че сирийската банка не е обвързана със световната, а САЩ и Израел по принцип удрят такива държави. А Ислямска държава май вече всеки разбра, че Америка и малкия вагабонтин Израел я създадоха. Същото важи и за сирийската армия на свободата. Намерих и много клипове, които показваха страданието на сирийския народ, ама не на ония дето бягат и после вършат поразии. Не знам как щеше да ми е на мене ако непрекъснато чувах изстрели и летящи куршуми, бомби и бомби, които гърмят около града ми, да ме бомбардират и да слушам танкови вериги. Но основното нещо, което исках да засегна в тази тема не е войната, а това каква държава е Сирия? Освен гореспоменатите клипове намерих и други видеа от Сирия преди войната, най-вече от град Алепо. Преди войната Сирия е била една съвсем нормална държава с нормални хора. Видях как колкте спокойно се движат по улицата, свиркат, хората вървят по тротоарите и се чува човешка глъчка. Било е много спокойно. Преди войната Сирия много е приличала на България, но за хубавите неща. Видях в тези клипове и магазини, където отгоре са изписани надписи и висят реклами. И градовете там са приличали на българските. Алепо е било като София, Дамаск пък като Пловдив. Карали са и аъщите коли, каквито ние тогава. Не много скъпи и лъскави, просто обикновени коли, които вършат работа И сградите са много подобни на нашите. После попаднах и на по-съвременни видеа, снимани встрани от войната. Вече не се водат военни действия из цялата държава. По улиците на много градове вместо танкове се движат нормални коли, хора вървят по улиците, тук-там тича някоя улична котка или куче. От някои сгради се чува как оправят щетите. Има много отворени магазини, заведения, пазари и други неща. Видях и нещо различно за сирийците. Те всъщност не са кръвожадни терористи, а са много дружелюбен народ и винаги са усмихнати. Много обичат чужденци и като видят някой турист му са радват, подаряват му разни неща без причина, махат, казват “Хай”, понякога даже дават малки неща или храни, които продават безплатно. И не са станали такива заради ужаса на войната, преди нея също са били такива. Как изобщо е възможно да има такъв дружелюбен народ? А в Гърция като идеш съм чувал, че в магазина хвърляли монетите с една кисела физиономия. Някои даже не са спрели да работят от началото на войната до сега. Имат и много хубава кухня доколкото разбрах. Храната им била много вкусна и правели сладките неща сладки, без да ги помпят със захар, аспартам, емулгулатори или друга химия. Сирия е и място на една от люлките на цивилизацията. Алепо е най-старият град на света, който още се обитава, изпреварвайки Пловдив и София с хилядолетия. Там има много интервсни исторически паметници, като например Цитаделата в Алепо, която е построена върху хълм, който много прилича на пловдивските хълмове, само че малко по-нисък. Пазарът там е най-старият действащ пазар в света, който за съжаление временно е спрял работа заради войната, но сега май пак работи. В много части на държавата вече е безопасно, колкото би било в Европа. Медийте показват само войната, зверствата и нелегалните мигранти и заради това аз си мислех, че Сирия е чист ад, а сирийците са най-големите талибани, но се оказа, че съм бил много далече от истината. Май е по-правилно да не мразим Сирия, а тези, които започнаха войната там и унищожиха една хубава и мирна държава, която много е приличала на нашата. А мнозинството от сирийците са много добри и дружелюбни хора и не може заради някакъв изрод, който се взривил някога да мразим 20 милиона души. Ще ми се някой ден да отида в Сирия когато там вече е по-безопасно.

Коментари

1.   Сирия отдавна не е държава. Разграден двор е. За това трябва да благодарят на нашите съюзници и нас фактически.
Я кажете колко оръжия продадохме на терористите?
Ние като държава участвахме в унищожаването на Сирия, както можехме, а после мрънкаме защо имало бежанци на границата.
Погледнете клипчета в ютюб, да видите оръжията на терористите, една наистина голяма част от тях са произведени в България.
Има един мит, той е свързан с това, че бежанците ги приравняват на сирийци, а това не е така. Да имаше вълна, но това остана в миналото. Днес една голяма част от тях са от други страни, като Афганистан например, все пак са 40 милиона население почти.
Ами то и българите са мързеливи, и те бягат в чужбина без да е имало война, няма нужда да казвам, че и ние не сме най-културните на запад. Мит е, че бежанците убиват, правят терористични актове. Истината е че единственото което правят е да получават социални и са фактически паразити, особено за по-бедните страни, но пък им точат нефта. Плюс това всичките тези терористични актове са чисти провокации. Кой ги устройва е друг въпрос, но е факт, че не зависимо какво-що се дига много медиен шум. Имаше сега в Германия преди време някакъв луд разстрелял с пушк хората посред бял ден. Е значи немците са терористи?
Защо Сирия ли? Ами по същата причина по която паднаха Либия и Ирак.
Какво е Ислямска Държава? Това е държава създадена за пряка борба с Иран. Всичко се държи на религиозна основа. Едните са шиити другите бяха някакви други, вече забравих. Но има някаква дълбока вражда.
Главният играч в Сирия е Иран. Те установиха пряк контрол над Сирия и Ирак. Даже заговориха за строителството на жп линия свързваща трите страни. Русия също има стратегически интерес, но тяхната роля е повече военно стратегическа, затова използват авиация и разбира се дипломатическа. Нали трябва в ООН да бъдат защитавани от резолюции, а Русия има право на вето, Иран няма.
САЩ се изнесоха от определени райони само, ИЗНЕСОХА се в нефтените полета около онези две реки, май бяха Тигър и Ефрат. Погледнете на картата, това са нефтените полета.
Като цяло Турция контролира бунтовниците в Идлиб. А курдите като контра пункт пуснаха Асад на тяхна територия.
САЩ ще продължат да дестабилизират от вътре, но пряка военна сила няма да бъде използвана в никакъв случай. Тръмп е адекватен за разлика от другите и знае, че когато започне да се стреля войната приключва. Така че американците със сигурност не са се отказали.
Лошото е че горките хора там страдат. Погледнете снимки от Ракка, какъв ужас е. Не е шега работа.

2.   Ами какво да ти кажа. И аз съм гледала снимки - държава като държава, хора като хора. Имало е и мюсюлмани и християни. Това, което се случва там е престъпление срещу човечеството. Всяка война е престъпление. Това е грешно, ние хората не сме създадени да живеем в такъв свят и нямаме право да рушим природата и да убиваме. Те хвърлят бомби над жилищни сгради с деца и цивилни мъже и жени. Гледала съм как изкарват децата отвътре и те са целите във прах и им тече кръв по главите, бяха на по 5-6 години. А имаше и един запис на една полу-разрушена сграда и една вана беше останала само здрава от целия апартамент. Един баща гледаше в "апартамента" двете си деца. Апартамента беше без стени - в руини, но човека нямаше къде да иде. Истината е, че за всичко това са виновни 10-20 човека по върховете в щатите. Горе-долу всяка война може да бъде решена, когато се премахне върхушката от воюващите фракции, без никои друг да пострада, народа е като стадо овце и прави каквото му се каже, трябва да се сложи само точния управник. Обикновенните хора, както и самите войници са жертва на психопатите в костюми, които издават заповедта. Но и самите войници са от по-ниско еволюиралите души, така да ги наречем. Те ако не бяха, нямаше да ходят да избиват деца, за да служат на чужди интереси. Могат да откажат всички, но не го правят. Ако всички заедно откажем, тогава властта ще загуби силата си. Но за жалост много от хората в света са ниски души, близо до животинските и тепърва имат да еволюират. Хората сме доста различни, въпреки че на външен вид изглеждаме по един и същи начин.

3.   Сирия е била богата държава. Добра причина някой да реши, че не му е удобна.
Разбира се както за което се говори всеки има гледна точка. И ти пробутва неговата. Но правилно си се ориентирал.
Ако се интересуваш от кухнята отиди в ресторант който предлага "Lebanese food" - кухня от Ливан, защото е съседска държава и много от храните им съвпадат.