Споделена история от Други

Генетично ли се предава това до колко години ще живеем?
Здравейте! Винаги ми е било интересно дали продължителността на живота на човек зависи от гените. Някои казват, че Бог решава кой колко години ще живее, но малко съм скептична към тази хипотеза. Моята баба е на 94 години, каза ми, че майка й е доживяла до 99 години, а баща й до 93г.
Вие какво мислите по въпроса?

Коментари

1.   Има наследствена предразположеност към това колко продължително ще живее човек и към това дали ще се изявят дадени болести или не. Но всичко това зависи в голяма степен и на факторите на околната среда - начин на живот, начин на хранене, вредни навици, спортуване, стрес и т.н.

2.   От гените е зависело някога, сега вече не.
За дълголетието е много важно в какъв район живееш, как се храниш, дали си обикновен пенсионер, или това че си пенсионер не те прави инвалид и продължаваш активността си.
Не може да очакваш, че като дишаш мръсен въздух, храниш се с боклуци, облъчваш се с тв, телефон и компютър, не водиш динамичен живот и ще живееш 80-90 години.
Поколението на 90-те и 2000- ако доживее до 65-70 пак е добре, но ме съмнява.
Отделно изкуствено се създават болести, които за по-слаб организъм като на бебетата и пенсионерите е смъртоносен.

3.   Продължителността на живота зависи от много фактори, но повечето са свързани с гените, средата на живот и начина на живот. Комбинация от тези фактори е. Ти имаш гени за дълголетие от родителите ти. Ако се храниш пълноценно, но не прекомерно, спортуваш редовно, нямаш вредни навици, не работиш в опасна среда, не живееш в стрес, пазиш се от злополуки, получаваш отлично здравеопазване, ходиш редовно на прегледи и изследвания, то ти ще живееш много дълго, дори над сто години. Със сигурност въображаемият ти приятел не участва в уравнението.

5.   Помня, че имаше определен ген (или група от такива), определящ продължителността на живота в червеи. Учени бяха премахнали този конкретен ген, даващ възможност на животното да не умира от естествена смърт. Има и такъв вид медузи (Turritopsis dohrnii), които са билогично безсмъртни (това е научен термин, не го съчинявам). Това не означава неуязвимост, но тялото не е "програмирано" да се съсипва с времето. Помня също (но не знам къде четох), че имаше статия навремето, в която учени оповествяваха, че на човек е заложено генетично да живее към 150 години (май). Но това зависи от състоянието на медицината, имунната система, начина на живот, стрес, всичко. Така че има генетична основа, но тя за момемта не е единственият определящ фактор. Колко живееш зависи от теб и как си в ежедневието. Бог няма да те спаси, ако пушиш като комин, ядеш само пица, дишаш от ауспуха на кола и пиеш само кола.