Споделена история от Други

Купуване на дрехи и обувки... Колко ни трябват?
По време на карантината имах време да изкарам абсолютно всичко от шкафовете и си дадох сметка, че се държат много неща, които са забравени, вече не се ползват или никога не са ползвани, но всъщност всяка вещ е била купена от някого някога било то и подарък.

1) Колко мислите, че струват всичките дрехи, обувки, чанти, които притежавате (целият ви гардероб)? Опитвали ли сте някога да си сметнете колко пари сте дали за това?
5000 лв много ли са или малко?

2) Съжалявате ли за направени покупки? Каква част от нещата, които имате, я ползвате по-често от веднъж годишно?

3) Вие бихте ли намалили гардероба си или напротив не Ви стигат нещата?

Коментари

1.   Обичам да купува рокли, имам около 60 броя. За сега гледам да не купувам вече, пазарувам ги от ремикс предимно и не са много пари. Трябва да се поглезя малко де.

2.   5000 са малко, освен, ако не си падаш по евтини боклуци. Винаги трябва да се купува най-доброто. Един живот се живее, а мъжете се стискат и не подаряват достатъчно. Щом има пари за колата си и за забавление може да даде повече за подаръци.

3.   1)Ако са маркови дрехи и тн-5000 лв са нищо,ако са дрехи и обувки от обикновени магазини са доста.
2)Съжалявам за няколко чифта обувки,които ме кефят,но не са удобни.
3)Да си намалявам не,но гледам да си подменям гардероба-никакъв смисъл няма да се държат износени,скъсани и стари дрехи или обувки(баба ми имаше една етажерка,пълна с обувки на по 20-30 години за всеки случай)

4.   Явно аз съм от тези изчезващите, които мразят да дават излишни пари за дрехи. Имам предвид да са от хубави, качествени материи, но дали са маркови хич не ми дреме. Даже ако не посрещаха по дрехите щях да ходя всеки ден с една и съща блуза и къси гащи/дънки. Виж за качествена храна, образование, пътуване и дори най-добрият психолог пари никога не жаля.

5.   Купувам много дрехи,имам към 60-70 рокли,не знам ще успея ли това лято да ги превъртя и по два пъти.Отделно гащеризони,панталони,сандали.....Не съм смятала колко струват,като дойде следващия сезон пак започвам да купувам нови.Направо като някаква мания.Знам,че е излишно,но като вляза в магазин и не мога да се въздържа.

6.   1) Абсолютно е невъзможно да пресметна сумата на всичките си дрехи и обувки. Някои са по-скъпи, а други са си наистина евтини, пък и паметта ми не е достатъчно добра.
2) Не съжалявам за покупките, които сама съм направила. Пазарувам осъзнато, взимам само неща, от които имам нужда и възнамерявам да нося често. Друга е темата, че все още разчиствам стари дрехи, които са подарени от някого или дадени след чуждо разчистване на гардероб. При мен подареното е много повече от купеното, защото всичките ми роднини ми взимат дрехи за празниците.
3) Намалявам гардероба си периодично от около година и малко. Сортирам дрехите според това дали са запазени, или са за парцали. Тези, които стават ги подарявам на познати или ги дарявам.

Наскоро дочух, че имало вариант стари дрехи да се дадат за рецеклиране. Все още проучвам темата и ще се радвам, ако някой тук знае как точно се случва и къде, ще се радвам да прочета. Знам, че HM имат такава инициатива, но няма оставена кутия в града, в който живея.

7.   5 и аз съм така с роклите, къде държиш толкова дрехи? Аз се вманиячавсм, всъщност защо са ми толкова много...

8.   Да, другото е къде държите толкова неща, като всеки сезон се купува и ако не се махат неща

9.   "Купуваме неща от които не се нуждаем, с пари които ги нямаме, да впечатлим хора които не харесваме"
Това е цялата истина! Промиват ни мозъците с реклами - КУПУВАЙТЕ, КУПУВАЙТЕ, натоварете си кредитните карти и след това плащайте през носовете си. (Защото така другите правят!) Човешкото око насищане няма, особенно женското.

Видяла жабата че подковават коня, и тя вдигнала крак.

10.   Пълна безсмислица е да се купуват толкова дрехи,обувки и аксесоари.Казвам го като жена,страдаща от шопинг мания. Това е диагностицирано като болестно състояние-много трудно подминавам магазин за дамска конфекция или обувен,бижутерийните също са ми слабост,парфюми...Резултагът: Нося нещата,които най-много харесвам,в случая няколко рокли,дънки,три-четири блузки и някои лифтове дънки.Останалите неща стоят натъпкани по гардеробите или в кутии.Прекрасно осъзнавам,че е празна работа,но пак ми се ще да купувам още.Да му се,незнае

11.   Хайде и аз в отбора с роклите. Не съм ги броила но в никакъв случай на са под 100-120. Веднъж съпругът ми преброи чифтовете само летни обувки, стигна до 70 и ми вдигна скандал. Чанти имам около 40. Периодично разчиствам гардероба и непрекъснато подарявам на познати, но после пак се напълва. Ами, видя ли естествена коприна или пък кашмир просто не мога да устоя, като наркотик е. Но! Парите за тоалети си изкарвам лично аз, не пипам в плика с бюджета за домакинството, оставен от мъжа ми.

12.   Здравейте! Каква интересна тема. Все си мисля, че и аз страдам от шопинг мания, но като чета колко чифта сандали и рокли имат някои от вас, просто не мога да се сравнявам, но ще изкажа мнение.
Пазарувам често - ивсяка седмица, или през две седмици, а в най- добрият случай през няколко месеца и то за съответния сезон.
Имам 8 чифта ботуши - три чифта от миналта година и 2 от тази. 2 чифта кецове, 4 чифта сандали, 3 чифта обувки на ток с отворена пета, 1 чифт обивки за планина. Това е което нося. Някои от ботушите и сандалите тази година не съм обувала. Рокли нямам, защото не обичам да нося, Имам поли 4- 5 бр. Блузи пак горе толкова- летни и зимни- общо около 15 - 20 броя. Дънки 4- 6 чифта панталони 3 - 4 чифта. Палта 4 - зимни в различни цветове. Якета- еко кожа 3 броя, (шлифери - 3 броя купени от тази година. ) Парфюми имах три, сега м иостана само 1. ще си купя, като го свърша. Не мисля обаче, че е необходимо да имаме толкова дрехи. Рационалното пазаруване е да купуваш само неща, които са качествени, носиш ги често и не стоят в кутии или в гардерова неизползваеми. Това, което не се носи, е редно да се дари или продаде.