Споделена история от Други

Въпрос за здравните осигуровки
Здравейте!
Виждам, че тук се задават въпроси по всякакви теми и се намират компетентни хора, които да отговорят. Ситуацията ми е следната. Завърших 2010, но до сега не мога да си намеря работа. Работила съм за кратко на граждански договор, примерно този месец, след два месеца пак и така. Имам да дължа здравни осигуровки за 6 месеца към момента.

Въпроса ми е, освен сумата от 16.80 на месец дължа ли някаква лихва върху тези пари. Днес попаднах на информация за някаква декларация 7 мисля и че който не я е подал дължи глоба 500лв. Не съм се регистрирала в Бюрото по труда, нямам трудов стаж официален. Всъщност ходих след като завърших да питам как стои въпроса с регистрацията и от там ми казаха, че в моя случай нямало смисъл, нямало как да ми помогнат, обезщетение не ми се полага, а с моето образование нямало тука работа. (не съм от голям град)
Та основния ми въпрос е дължа ли я тази глоба за неподадена декларация?
Моля някой ако знае да ми отговори, наистина няма кой да питам.
Благодаря.

Коментари

1.   Не дължиш глоби, но дължиш лихви за тези месеци. За един месец на сумата от 16, 80 се падат 11 стотинки на месец лихва. Moже би се увеличава след това лихвата, но това ще да е.
Не се вкарвай във филми! Отиди и си плати при пълна възможност вноските.
Все пак проблемът с работата остава. Ако трябва взем от близки малко пари на заем, но напусни това градче и си търси щастието другъде!

2.   Декларацията се пуска за да ти кажат за какъв период дължиш осигурителни вноски

3.   Ако не си подала декларация 7 досега, по-добре не я подавай въобще. Ако я подадеш със закъснение, както е в твоя случай, със сигурност ще ти напишат акт, а иначе може да ти се размине. Освен това, ако нямаш достатъчно пари за всичките здравни осигуровки, можеш да оставиш неплатени до 3 месеца, без да загубиш здравно-осигурителните си права.
Единственото, което трябва да направиш, е да отидеш в НАП, там ще ти кажат дължимата сума (предупреди ги, ако няма да плащаш всички вноски) и ще те упътят къде да я внесеш.

4.   Eто тук можеш да разбереш какво дължиш в действителност http://www.nap.bg/ в графата" електронни услуги",нужно е да се регистрираш и изтеглиш там каквото трябва ти ще видиш като цъкнеш

5.   1. При неплатени здравни осигуровки над 3 месеца се дължи глоба от 500лв /това е от скоро и можеш да се спасиш с повече късмет/.
2. Декларация № 7 също е задължителна/ има някакви санкции/.
3. Има някакви лихви, но не са големи.

В най-скоро време отиди до териториалното поделение на НАП, където ще попълниш въпросната декларация №7 и там ще ти кажат колко осигуровки трябва да платиш. След това трябва да отидеш до банката и да преведеш въпросната сума за осигуровките и лихвите.

6.   Хора, не пишете неща, които не знаете или поне предупреждавайте, че не сте сигурни, защото може да подведете момичето, но после няма да му плащате вие глобите нали?

Това, за глобата при неплатени осигуровки за над три месеца, не е вярно. Не може и глоба, и лихва.

7.   Авторке отидеш ли в НАП да питаш за осигуровките, първата им работа е да те оведомят за глобата за декларация №7 а тя е от 500 до 1000лв. От НАП ще ти напишат АУАН поради това, че си закъсняла с подаването мисля че срокът е месец след напускане на последното работно място и се подава от всички. Така или иначе глоба ще имаш. Можеш да подадеш жалба за глобата за декларация №7, че не си знаела, не си работила досега, не си посещавала бюрото по труда ако ти я уважат, актът ще се отмени, но ако не - ще те извикат да ти връчат наказателно постановление да си я платиш. Здравноосигурителните ти права също са прекъснати и там има лихви и наказание от 1 месец дори и да платиш на момента един месец нямаш право да ползваш здравни услуги.

8.   Авторке, може 7 да е формално прав, но аз бях като теб, само че с 1, 5 г. назад и никакви глоби не съм плащала!
Отивай и си плати вноските, затварят си очите. Никакви декларации не съм подпълвала, дори родителите ми се занимаваха с въпроса. Проблеми са нямали!!!

9.   а как стои въпроса с тези които са в чужбина и те ли ще бъдат глобени

10.   Не, няма да бъдат глобени, номер 9. Ако си в страна от ЕС, твоето осигурително дружество в съответната страна ти издава формуляр Е104 за това, че си бил осигурен в последните 3 години при тях и почваш направо да си плащаш в България, ако си решил да се върнеш у нас.
Ако не ти се занимава с Е104, ако не си се осигурявал в другата държава, казваш и ти, че си бил безработен и не си разбрал и просто плащаш 3 години назад по 16, 80+лихвите. Това е.
Ако ги имаше тези глоби от 500 лв. и ако се спазваше това, дори да ги има, нали щеше да избухне социално недоволство. И сега милиони нямат здравни в Бг-то, какво да правят ромите например?

11.   10 Ромите не ги мисли за толкова прости, посещават само бърза помощ, която е безплатна за децата си ползват всички услуги, защото са безблатни. Пък и нали знаеш, че в нашата държава ромите са с преференций. Има доста глобени с по 500 лв Българи, чети в нета, доста са се оплакали.

12.   И аз скоро плащах осигуровките на децата ми и служителката в НАП ме посъветва да не подавам декларация 7, защото глобата няма да ми се размине.

Номер 10, здравната осигуровка не една и съща като размер, за последните три години. За 2009, например, беше 10. 40.

13.   Добър ден,
Казвам се М и съм учаща в САЩ от 7 години. Предотставила съм документ в община Асеновград с който доказвам учението си навън през тези години. Съответно ми бе издадено удостоверение, че съм здравно осигурена и че мога да ползвам правата си при лекари и зъболекари. Моят зъболекар ми направи две пломби на 19. 12. 2012, които ми се полагат безплатни като здравно осигорена. Той провери онлайн и информацията в сайта на здравната каса показваше, че нямам осигуровка въпреки издаденото ми удостоверение, че правата ми за здравни осигурповки са възстановени и съответно пойска да му платя свободни цени за две пломби и че не може да ме таксува като здравно осигурена, защото все още името ми не фигурира в онлайн регистрите. Не мога да приема че след като съм възвърнала правата си на здравно осигурена от 19. 12. 2012 аз трябва да плащам свободни цени за полагаемите ми се процедури. Моля да ме посъветвате как да се аргументрам пред моя зъболекар, че той не може да ми иска свободни цени след като му показах документ издаден от общината за възвърнати права!

14.   Здравейте,
Аз съм с прекъснати здравни права, но неплатените осигуровки надвишават 3 години, което с лихвите е доста голям сума. Възможно ли да си платя за 1 година назад за да си върна здравните права или е задължително за 36 месеца назад?
Благодаря Ви предварително за отговора!!!

15.   номер 14 - задължително отиди в НЗОК, те ще те опътят при правилното място в НАП.
Ако си бил безработен, сумата не е толкова голяма - някъде към 17 лв. на месец. Можеш да плащаш в удобни за теб вноски, но правата ти ги възстановяват, ако платиш цялата сума. Ако си работил, търси сметка от работодателя си, той е бил длъжен да плаща. Ако си бил фирмаджия, тогава задължението ти действително може да бъде значително, консултирай се със счетоводител. В НАП имат всяка седмица (различно във всеки район) час за консултации. Отиди, ще ти дадат добър съвет. Нищо не струва!

16.   № 14 За да си върнеш здравните права не само трябва да платиш за 36 месеца ами и да изчакаш още един, чак тогава ти възтановяват правата. Защото се навъдиха преди година много такива, които си внасят за 36 месеца само при условие, че им се налага операция или скъпо лечение. затова сега има едномесечен срок след плащането. По същата причина май и на №13 са й взели за стоматолог.

17.   Здравейте, имам странен проблем със здравните усигоровки :)
Става въпрос за това, че от както родих преди 11 месеца и фирмата, в която работех и майка ми са ми плащали редовно здравните осигуровки заедно. Въпроса ми е мога ли чрез някакви действия да ми върнат едните 11 месеца плащани здравни осиг. от държавата?

19.   Съпругът ми е с неплатени здравни осигуровки за 08.09.10.11-2015 год.Какво трябва да плати за да си възвърне правата.

20.   Здравейте, от около 5-месеца не съм си платил здравните вноски бях в чужбина
Искам да попитам сега ако отида да си платя само тези последните вноски ли ще си ги платя или ще има и някакви глоби