Споделена история от Други

Избор на кола на старо от 2007-2014
Първите ми две работи бяха от 2012 до 2014-та. От там имам прекрасни спомени. Дотолкова, че се оглеждам за кола на старо и правя струвам, все на модели от тогава се спирам, това са колите, които имаха хора от работите и някои бяха чисто нови, други стари:

Дачия Дъстър I, Тойота RAV4, Киа Рио 2011-2015, Мерцедес А класа, Ситроен С3 пикасо, Ауди А1 първо поколение, Алфа МиТо, Пежо 208 първото, Сеат Леон, Пежо Биппър/Ситроен Немо, Форд Б макс, Сивик 2011-14, Субару Импреса 2007-2011 и оше няколко. 8

Рав4 обаче май е доста голям (имам проблем с много дълги и широки коли, но предпочитам високи). Сивикът е дълъг и с трудна видимост назад, Импресата също е дълга, но отпред, но оък е японска.

Карали ли сте някой от тези модели и кой ще препоръчате? Биппър/Немо като че ли съчетават компактност с висок таван, главата не опира в покрива, но може да са бивши служебни... С3 Пикадо и Форд Б макс като че ли са хем компактни, нем с добра видимост. Иначе ако имах парите А1 и Мерцедеса са си лукс. Алфата е супер, но капризна? Леон още се произвежда без много промени, защото още изглежда много добре.

Коментари

1.   Забравих и Дайхатсу Териос и Сузуки Игнис.

2.   RAV4 от този период ми е любим модел. Не е толкова дълга, особено предид, че е по-висока и имаш малко по-добра видимост. Аз лично сега се оглеждам за Honda CR-V.

3.   Пред мен скоро ще стои подобен въпрос, но мисля само върху 3 коли-точно Дайхатсу Териос, Сузуки Игнис или Нисан, като се колебая дали няма да е някоя Тойота или Хонда. От изброените Сузукито ми е фаворит все пак :)

4.   За Тойота Рав4: спомням си преди години направиха тест в едно предаване на 10-ина джипа. Познай кой спечели първото място...

5.   Колите са доста разнообразни като калибър. Според парите ли си ги избираш? Имам толкова пари - дай да видим какво се продава за толкова. Това е грешен подход. Помисли колко хора ще превозваш, къде ще спираш и караш (в града или извън) и тогава преценявай малка кола ли ти трябва, голяма, дълга, висока. После колко ще гори, колко струват частите, дали е обект на кражби (= трябва каско). От изброените реални кандидати са само Сеат Леон, Ситроен Ц3 Пикасо, Аудито и Алфата. Дачията - ако ще е такси.

6.   5, а защо не и Кия Рио? Казват че Европейките са чупливи.

7.   Ако купуваш кола на старо не заради външния вид и "гъзарията", а защото искаш да ти върши работа дълго и безпроблемно, марките безапелационно са три. Надеждноста им е в изброения ред:
1. Тойота/Лексус - на практика неунищожими автомобили. Който и модел да вземеш няма да съжаляваш
2. Хонда/Акура - произвеждат най-добрите и здрави бензинови двигатели в света.
3. Мазда - коли с доста прилична здравина

Всички останали марки си имат своите не винаги приятни особености, които често са свързани с големи разходи за ремонт.
Силна препоръка - стой много далеч от американските, френските и италианските коли. Марките Дачия, Нисан, Опел, Джип и Мицубиши също са френски.
Обожествяваните от българите БМВ, Мерцедес и Ауди - това са капризни коли, с много скъпа поддръжка (много ремонти), особено от споменатите от теб години. Ако перспективата да си по сервизите през месец не те плаши и имаш дълбок джоб да плащаш ремонтите... защо не, купи си ги. Гаджетата много връзват с тях.
Фолксваген, Шкода, Сеат - заслужават си само и единствено ако са нови. Щом минат 150 хиляди, буквално започват да се разпадат. По различни причини имат огромни проблеми и с бензиновите, и с дизеловите им двигатели. Огромни проблеми с DSG автоматиците. Малко по-добри са от френските. Като цяло, след 2005 година са много далеч от предишната си слава и продължават да вървят надолу и в днешни дни.

8.   7 благодаря. И аз мисля, че японските коли са супер. А корейските? Сузуки и Субару на старо капризни ли са?

10.   От 7 до 8
Корейските автомобили бележат огромен възход в последните няколко години...да кажем последните 4-5 години. Визирам Хюндай и дъщерната му марка Кия. Не се одлъгвай да купуваш Кия, която е произведена преди 2015-20016 - качеството им е много слабо и страдат от много проблеми както по механиката, така и по сглобката и интериора. Не случайно, дълги години бяха известни като евтини и скапани автомобили. Сега се говори, че нещата драстично са се подобрили, но времето ще покаже. Хюндаите са по-здрави от Кия, но по-добре се разрови и прочети за тях, защото аз нямам личен опит.

Субару - това е много специфична марка, заради боксеровите двигатели и постоянното 4х4. Носи им се славата на много здрави автомобили, които обаче , изискват безапелационна навременна поддръжна и смяна на консумативите - на около 8000км. Двигателите прегряват лесно и ако колата се претовари и прегрее двигателя, се налага смяна на уплътнения на главите. Други проблеми проявяват много рядко. Като цяло, малко механици ги разбират добре. За тях си има специализирани сервизи. Избягвай дизелите им - чупят колянови валове като солети. Ако ще купуваш Субару - само бензин.
Сузуки - нямам личен опит. Доколкото знам, Тойота притежава част от Сузуки и/или работят заедно по определени проекти, което говори много добре за марката. Например сега ще пускат нов СУВ, който е почти идентичен с RAV4 (но по-евтин), и дори се сглобява на същата поточна линия в Япония. Чувал съм, че са доста евтини за поддръжка и здрави автомобили. Доколкото съм се возил в тези коли - просто ми евтинеят, приличат ми на японска Дачия. Въпрос на вкус :)

Пожелавам ти успех с избора! Пиши какво си си купил.

11.   10 не мисля че си прав, възходът им започна точно около 2010-11. Една Киа от 2012-2014 е по-здрава от едно Рено от същите години. А има и кии на 20 години които още се движат.

12.   Тойота са грозновати коли, возят твърдо и са със слаб двигател. Изключение са само най-големите им джипове като Ландкрузер и Лексусите, но те са страшно скъпи. А супер качеството им е мит. От японските коли от този период и по-евтин ценови клас една от малкото изглеждащи добре е Mitsubishi Outlander 2003–2006. Иначе от изброените симпатична е Алфа МиТо но като качество не знам как ще е. Пежо 208 също е яко. Бих добавил също Рено Модус като симпатична и много здрава поне на удар със сигурност кола. А ако не те стиска да се бръкнеш повече друга яка кола е Subaru Tribeca 2006–2014.

13.   За номер 7. Карах rav 4 и след него Land cruiser. Побърках се от сервизи и смяна на какво ли не. Смених с BMW X5 e70 и не съм имала проблеми! Не знам за какво говориш....

14.   Веднъж човек като свикне на високо и 208 и МиТо са му като да седи на улицата. В последните години се нароиха сума ти субкомпактни сувове и кросовъри. От посочените години обаче се сещам само за Териос, Джимни, Игнис и Рено Каптюр като най-ново. Вече Субару XV, Митсубиши AXS и Сузуки S Cross са малко по-големи, а Форестър и Рав 4 са си направо гиганти. SX4 е по-малко, но дизайнът ми е малко скучен. Трибека също ми харесва, да. От хечовете Рио и Импреса ми грабват вниманието.