Споделена история от Други

Защо ни внушават омраза към турците?
Още от малък си спомням как на училище госпожата ни разказваше за терора на османската власт над българите, за кръвният данък - как отнемали децата от родителите, клането при Батак и т.н. (нарочно няма да изреждам и за напред всеобщо известни факти)
Даже когато се оказа, че един от съучениците ми е етнически турчин, всички други деца го намразиха и той се разрева (бяхме малки), а до това всички баха приятели с него. Госпожата беше напълно нормален човек, учителка по български, да не си помислите че е била някаква дърта бабичка. Между другото същите неща ги говореше и за комунизма или фашистите (за газови камери).... не знам, ама имам такива спомени... как ги били разстрелвали... не ги пускали в чужбина, явно е било за комунизма... та така де, да не се отвличаме от темата...
Днес много обичат да говорят за турското робство и целият този терор над тогавашните българи, но всъщност, колкото и да ви е смешно, това е било далеч по приятно от онова което се е случвало в християнските "цивилизовани" страни на запад в същият този период. Там точно по това време инквизицията е била във вихъра си, горели са на клада всички наред. Всички знаем съдбата на чешкият национален герой Ян Хус. Жените е било е достатъчно просто да събират билки в гората и директно са ги обявявали за вещици.

ОК, турците са ни направи много лоши неща. Ами добре де, защо тогава мразим само турците? Много други народи също са ни правили мръсно. Вземете гърците например. Би трябвало да знете за изгорените до основи села и хилядите прогонени българи от Беломорието. Ами именно гърците (Византия) ослепява цяла наша армия, това е нещо брутално, краен акт на жестокост за назидание. Но такова е било времето. Даже съм чел, че османската инвазия в Европа ЗАПОЧВА като отговор на кръстоносните походи, а рицарите не са правили нищо друго освен да грабят.

Принципно се отнасям негативно към омразата към други народи или религии, но с горе-приведените факти, иксам да покажа, че няма дори и реални исторически основания за подобни нападки конкретно срещу турците. Мисля, че няма нужда да казвам, но през турското робство ние сме живяли със сигурност не по зле от в Русия например, където си е имало чисто робство. На всичкото отгоре ние не сме воювали, просто защото сме нямали армия и държава. Нашата култура се е развивала. Едва ли с това могат да се похвалят много други поробени народи.

Обаче въпреки горе-приведените факти, наистина сериозно го има това отрицателно отношение към турците, въпреки че всеки обича да изтъква своята толерантност към другите народи.....

Коментари

1.   Наполовина турчин съм и също съм си задавал въпрос. За мен това си е цяла политика на принципа "разделяй и владей", който е много успешен и даде на българската политика личности като Волен и Доган. Нарочно пишат такива неща в учебниците, за да могат още от малки да им набиват в главите колко са лоши турците. А едно време самият Левски е казал, че трябва да бъдем единни.

ОК, да приемем, че наистина турците едно време са извършвали зверства. Но каква вина имам аз самият, който съм роден повече от 100 г. след Освобождението? Аз на кого какво съм направил?

Но знаеш ли, аз забелязвам, че напоследък обществото ни узрява и хората започнаха да разбират, че сме силни, когато сме единни. Ей го сега хората протестираха за това, че Доган е окупирал държавна земя и си е построил палат на плажа. По стара традиция Доган реши да го обърне на етнически конфликт, да докара там български турци и накрая да ги остави да си се карат и бият, а той да излезе чист и нещата да се забравят. Обаче какво стана? Турци и българи заедно запяха химна и аз бях изключително приятно изненадан. Всъщност никога не се бях изненадвал толкова приятно от българското общество.

А знаеш ли защо бай Тошо е решил да организира Голяма ексукрзия? Защото обикновените българи са застанали на страната не на властта, а на съседите си турци. Тогава той се е уплашил да не се обединят всички етноси срещу него и затова решил да шкартира турците. Ето пак принипа "разделяй и владей".

Тук е момента да благодаря от все сърце на българите, които не са се поддали на провокациите, защото нещата тогава били на ръба да се случи косовски сценарий. Но обществото е показало зрялост и не се е разединило. Голямо БРАВО, за което!

В крайна сметка хорта започнаха да осъзнават, че независимо дали сме турци или българи, обикновеният човек все си е от страната на булката и общият ни враг са политиците. Примерно аз като съм половин турчин, нима Бойко не ме краде и мен както и чистите българи? Защо трябва да се мразим ние, след сме прецакани всички?

2.   Защото Русия е искала такива неща, написани с езика на омразата да се учат на Балканите за да може да има влияние над балканските народи и да им е "големия брат" и така да властва и на Балканите и да има излаз на топли морета и да неутрализира голяма страна като Турция, която също би могла да властва ако не бъде спряна. Номер 1 много добре го е анализирал- други народи също са ни причинявали зверства, но на турските се набляга специална. Вазов и всички поети и писатели, повлияни от руснаците вкореняват във фолклора същата омраза към турците. Реално много неизгодно за нас, защото ако страните на Балканите си партнираха с Турция икономически, региона щеше да е много по-напред. Но заради омразата много проекти пропадат и големите страни се облагодетелстват от това. Пример-" Южен поток". Разделяй и владей им е принципа спрямо нас. Жалко за нас, но така е - прост народ-слаба държава.

4.   Само няколко уточнение. Фашизма никога не е трепел хора в камери. Фашизма е италианска политическа доктрина и няма нищо общо с нацизма, който е съвсем различно нещо. Казваш, че е било далеч по-приятно. Не знам кое му е било тва приятното, като когато изскачаме от Османската империя сме 3-4 милиона души. В ония европейски държави, където инквизицията викаш, че горяла хора на клади наред са били с по 20-30 милиона население. Само по едно време в Германия е било по-тежко. Каква култура толкова сме имали, като когато изскачаме от Османската империя целия ни език е пълен с турцизми? Назначавали са комисии да чистят българския език от турските думи. А щом там е било толкова приятно, какво стана с понтийските гърци и с арменците? Прав си за гърците, но ти каза за Византийската империя. Как целия Амамдол е бил пълен с гърци, сега там живеят едва няколко хиляди и всичките възрастни? Ами много просто, турците са ги изтребили. Имало е масови кланета в продължение на десетилетия. Който не можал да избяга бил или потурчен или убит. Но тия неща бледнеят пред арменския геноцид. Милион и половина арменци са били изтребени. Останалите прогонени и потурчени. И този Енвер паша, който е главния виновник за арменския геноцид в момента в Турция се смята за национален герой. Един главорез за тях е национален герой. Вярно, опитвал се е да обедини всички тюркски народи в една държава-съюзът ТУРАН и ако беше успял сигурно щяха да трепят наред който им падне. И сега лъжат, че арменски геноцид не е имало и това били лъжи. А ако е имало били провокирани, защото дадени арменски бунтовници трепели турци. Тоест няколко авантюриста избиха няколко турски села и в отговор турците едва не унищожиха цял един народ? За турците винаги оправдание. И в интернета виждам, че много от тях все още са горди с престъпленията си срешу човечеството. Но ако ти им направиш нещо надигат вой до небето. И още нещо. Навсякъде, където е била Османската империя сега е горе-долу едно и също. Мизерия, войни, сепаратизъм, корупция, само някои места правят изключение. А можеш ли да преброиш фалшивите държави, които са създадени на територията на бившата Османска империя? Северна Македония, Косово, Северен Кипър, дори и гръцки Кипър е фалшива държава, Израел, Босна и Херцеговина, Черна Гора, Нагорни Карабах, Абхазия, Осетия, а бе прекалено много са, за да бъдат преброени. Те са създадени от сепаратизъм. И Израел е таква държава, този Израел е създаден от ционисти и няма нищо общо с онзи от Древността. То и ние и други уж реални държави замязахме на фалшиви с политиката си, но това е друга тема. И авторе, турците не са мразени само заради нещата от миналото. Те и в момента се стараят да бъдат мразени. Имат мераци за нова Османска империя. Заплашват съседните си държави с военната си сила, в последно време искат да идвоят морските си територии. И какви са тия турски партии, които правят в други държави? И не рядко съм виждал турци да псуват нас и други държави, за дето нещо ни куцало, я политиката, я армията, я нещо друго и че щели пак да ни превземат и ако почна да пиша кво съм видял коментара ми няма да бъде одобрен. Обичат да се заяждат и мислят едва ли не, че целия сват е турски. Какви са тия карти на Велика Турция с половината България в тях? Това не е просто картинка, а национален идеал. Съществува нещо, наречено неоосманизъм и той убеждава турците, че имат пълното право да си върнат всички територии, които са били в Османската империя по време на най-широкото ѝ разширение. Не са мразени само заради миналото, те по принцип обичат да са мразени. Но не ги мрази целият свят. Те са обичани в ислямския свят. И не са чак точкова лоши. Те помагат на много държави в Африка да се изправят. На пример Сомалия, Сенегал и други такива бедни държави. Когато Северна Корея нападнала Южна Корея те са изпратили там войници да им помогнат и един турски войник взел малка корейка, която останала без радители и се погрижил за нея. Само че те трябва да разберат, че на тоя свят освен тюрки, алтайски народи и мюсюлмани живеят и много други и не може вечно да си съперничат с другите. Явно това не са го осъзнали и за това се държат агресивно с други, които не са алтайци, тюрки или мюсюлмани. Това е моето виждане. Те просто трябва да разберат, че освен тюрки, алтайци и мюсюлмани има и други и тва, че някой ти е крив не значи, че ти е враг.

5.   По тази логика трябва да мразим и руснаците, защото те след 1945 г. са помогнали комунистите да дойдат на власт. Аз лично не мразя никой. Обаче се дразня на настоящите протести, защото хората, които протестират, за да се приберат вкъщи, използват метрото в София или пък бул. "Васил Левски" в гр. Варна, които проекти бяха осъществени заради настоящата власт. Поне за град Варна мога да кажа, че ако бяхме останали със стария кмет, сега градът щеше да е много зле спрямо инфраструктура и инвестиции. Кой, каквото иска да си говори, но аз лично подкрепям настоящата власт.

8.   Защото са окрали всичко произведено в България цели 500 години. Защото бедността, която цари днес в България е резултат от 500 години ограбване от турците.

9.   Това, че се учи историята каквато е, не значи че се проявява омраза. Тя е източник на познание, което да служи, за да не бъдат повтаряни старите грешки. Както виждаш благодарение на това българи и турци понастоящем живеят в мир. Миналото е просто урок, който да служи за нормалните взаимоотношения в настоящето. Примерите (фактите) които си дал по никакъв начин не омаловажават това, което се е случвало в миналото и никой не е казал, че само българите са били потърпевши и са тормозени някога. Ясно е, че е имало много грешни идеологии, които са били във вреда на хората, но историята е хубаво да се помни, защото със себе си тя носи и уроците на миналото.

10.   Н 5, работата по метрото започва през 1967 година. Това е мащабен проект, който за който са нужни много време,усилия и знания, изграждат се проекти, чертаят се планове за промяна на кварталите в София, и т.н. Работят екипи от строители, архитекти, проектанти, чертожници. Това се прави много преди да дойде сегашната власт. Ти не го слушай нашия льольо Борисов, който се бие в гърдите, че той бил построил метрото. Нищо подобно няма. Започнато е преди 50 години. Ако беше останало на него, парите щяха да бъдат откраднати, и нищо!

11.   Наследник съм на клани пт Батак. Не ги мразя. Като отделни хора турците са супер. Не харесвам исляма като религия и не харесвам как звучи турския език. Не ми е любимата култура, но имаше хубави турски сериали едно време (сега са бози).

12.   Автора е...
Да, наистина арменският геноцид е черно петно на Турция и турците.
Но пък си мисля, че така е било и в цял свят (в зависимост от периода). Никой не мрази немците заради геноцида над евреите или французите/белгийците заради робите в Африка, или ипсанците/португалците заради плантациите в Южна Америка. Ами да не забравяме миролюбивите японци, които избиха над 20 милиона китайци в средата на 20 век.
Отговора е ясен- "разделяй и владей". Тук поне няма спор.

Само малко уточнение номер 4. Ние излизаме с 3-4 милиона население? Ами то и унгарците днес са колкото нас, а Австрия и Швеция дето са били империи и са поробвали другите народи сега са около ~9 милиона. Плюс това гъстотата на населението тук е сравнително висока. А територията ни не е колкото на Франция. На всичкото отгоре Германия или Англия например са били съюзи от много малки княжества. Германия пък се обединява окончателно чааак 1871 година.

13.   "#7 ...Така че гушни си рязаното приятелче, поиграй си с рязаното му приятелче и се чуди пак защо не харесваме подчовеци, които зад гърба още псуват на гяур и се молят на педофила Мохамед."

Респект номер 7. Изключително прогресивно и цивилизовано мислене.

14.   Нарича се родова памет. След 500г потискане и унищожаване какво очакваш - да мине едно поколение и да кажем "еее, какво толкова, то е било отдавна". Поляците защо мразят руснаците? Да не мислиш, че е само заради социализма. Изгледай пак Капитан Петко воевода, Време разделно и Записки по българските въстания - пък дано ти се освежи мозъка. И не се напъвай да обясняваш, че имало художествени измислици. Ако има измислици, то пропуснатите мизерии са 1000 пъти повече.

15.   Нямало било "дори и реални исторически основания за подобни нападки конкретно срещу турците". Ти учебник по История на България отварял ли си през живота си? Всички тези изклани българи по времето на Османската империя какви са? Въображаеми може би?

Не са някакви си там хора (били те учители, писатели или историци), които ни карат да мразим турците, а историческите факти. Те заедно с факта, че повечето турци са горди от кланетата, които техните деди са извършили, ни кара да мразим турците. Само при падането на България под турско робство са били избити между 50% и 75% от българите. И това е само при завладяването без кланетата през следващите 500 години. Можеш ли дори да си представиш какво означава повече от половината от един народ да бъде избит? Такова зло никой друг не ни е правил. Нещата, които са ни причинявали други народи, просто бледнеят пред това.
Да сравняваш кланетата на турците над християните с Инквизицията и нейните жертви в Западна Европа е просто смешно и срамно.

Османската инвазия била, видиш ли, реакция на кръстоносните походи. Първият кръстоносен поход е през 11 в., докато мюсюлманите пробват да нахлуят в Европа още през 7-и век през Балканите (Да си чувал някога за хан Тервел?) и през 8-и век през Испания. (Там ги спира Карл Мартел) Според теб кой е агресорът? (Да, арабите не са турци, но противопоставянето е на религиозна основа, а не на етническа.)

Сравняваш турците и техните зверства с немците (нацистите), но удобно забравяш факта, че днешните немци осъждат нацизма, признават Холокоста за зло и сега в Германия има множество паметници на жертвите на нацизма. Къде в Турция има паметници на изкланите българи, гърци, арменци, сърби,... (списъкът е много дълъг)? На официално ниво тези неща се отричат (явно животът на християните за тях няма значение), а обикновените турци са горди с геноцидите, извършени от техните прадеди. ГОРДИ СА! Ти можеш ли да проумееш какво говори за един народ подобна гордост? И как мога аз да обичам такива хора? Това е все едно един евреин да обича неонацисти.

Мога още много да напиша за откровените глупости, които си написал, но май няма смисъл.

17.   " След 500г потискане и унищожаване какво очакваш - да мине едно поколение и да кажем "еее, какво толкова, то е било отдавна"."

Вече минаха 5 поколения от тогава. Колкото до омразата, тя често се излува върху хора, които нямат никаква идея, че са "убийци и поробители". Не виждам, нашите смели момци, биячи на турци, да нападат турски бандити, висши членове на ДПС, които секрият за сараите на Доган, нито да бият крайни националисти, които си метаят, да се върне Османската Империя и да станат везири.
Не - тормозят се хора, които често са по-бедни от тях самите, не могат да си позволят защита, хора, които ходят на работа с тях, ядът в същите кръчми като тях, вероятно слушат и същата музика, като тях, даже може и да имат родствена връзка, за която не подозират или просто игнорират.
Това е проблемът!

"Германия пък се обединява окончателно чааак 1871 година."

Като го кажеш, излиза, че "Германия" не я е имало преди това ...

18.   Комунягите са разбрали, че най-лесно се управлява чрез максимата "Разделяй и владей".
Комунистическите мутри никога не са виновни за нещо.

19.   Това са 500 години, напълно съм съгласна с номер 14. Напоследък стана модерно да се говори, че сме си живели прекрасно през тези години. Да, много е хубаво да те карат насила да приемаеш тяхната религия, да вземат детето ти, да изнаилят жена ти. Гаден народ са, до ден днешен много турци мразят българите, считат ги за по-долна класа хора, гяури звучи ли ти познато. Имаше една инсталация, не помня на кой художник беше, изобразяваше страните в ЕС. България беше направена, като тоалетната на Турция. Защо ли?
Ти продължавай да си обичаш хората, който са издевателствали над прародителите ти. Как ще ме убедиш, че тези изроди са добри човечета? Цян народ, който коли, беси, ограбва и какво ли още не 500г. днес ще ни бъде приятел ли? Нали така е модерно. Да те убият, защото си българин и си християнин, това е геноцид. Ти ходи сега да целуваш и прегръщаш мародерите, нали така е модерно. Скоро сигурно ще напишат нови учебници, където се обянява, че сме живели в хармония с тях. Даже имам някакъв спомен за нещо подобно. Имаше и едно лафче, госпожата изпитва детето по история, а то отговаря ,,да кажа истината или както е по учебник''.

20.   Не знам, всичко е политика, аз не харесвам ДПС (но и повечето български партии), но проблеми с турците нямам. Имам двама приятели, които са от турски произход и са много точни момчета, помагали сме си в трудни моменти. Не деля хората на раса, етнос, религия, а на добри и лоши.

22.   Аз лично не мразя турците, не бих ги мразил за нещо, което се е случило в миналото, защото се предполага, че съвременните турци не се гордеят със зверствата, кланетата, изнасилванията на своите предци. Винаги трябва да се дава на човек възможността да бъде опознат отвъд предразсъдъците и да докаже какъв качествен човек е. Истински вярвам, че няма съвременен нормален човек и турчин, който да е горд с подобно минало. Ако пък има, веднага мога да заключа колко некачествен, лош и с болно мислене е, а такива хора около себе си не желая - независимо от народността.

В заключение, авторе, ще ти кажа, че е чудесно, че не мразиш никого и нито един от етносите и народите - така е и редно. Абсурдно е обаче поради тази причина да се опитваш да подменяш факти от историята ни. Едно е да мразиш, да внушаваш омраза и коренно различно е да си учиш и четеш историята каквато е! В крайна сметка романът на Вазов не случайно носи името "Под игото", нали? Можеше да го озаглави "Съжителството", но явно нещо го е карало да се чувства под робство (иго означава робство, ако не знаеш). За Христо Ботев, Васил Левски, Любен Каравелов не си ли чувал? Не знаеш ли срещу какво са се борили те? Човек не се бори срещу нещо, от което е доволен си мисля аз. Пожелавам ти здраве, авторе, и поне малко желание за познание и просвета. Само така ще можеш адекватно да представяш добронамереността си към останалите хора и нации. В момента се е получил обратния ефект и историята ти вместо добронамерена и позитивна е грозна. Желая успех!

24.   Историята не е, за да мразим някого, а за да се учим от нея, да се развиваме и усъвършенстваме към по-добро. Ако турците се гордеят с престъпленията си, това показва що за хора са.

Автора

25.   Защото българинът обожава да мрази и да е расист. Превърнал го е в своя отличителен белег. Тесногръдие.

26.   ДПС е чисто етническа партия. Някои българи, които членунат в тази партия за мен са чисти предатели кариеристи. Цял живот живея сред тези хора и съм убеден, че никой от тях не милее за страната, в която е роден. Те не гледат бългаска тв, не слушат бг музика. Всички са със сателитни чинии и гледат само турска тв. Не случайно наричат Турция-ана ватан(Майка земя)Случайно съм дочувал реплики между тях като гяури, будала булгар и др. Даже съм виждал надпис на стената на тоалетна, , Знамето на Турция наближава, , Веднъж питах един колега турчин, , Абе колега толкова ли сте прости да събирате от село на село пари в чували за Доган., а той ми отговори-абе бате така е, ама поне един от нас да е добре, , Не знам как да определя това изказване. Фанатизъм ли е, омраза към България ли е, страх ли е?

27.   Как се предполага да ги харесваш и оценяваш като нормални човеци? Погледни новините за храма Света София и интервютата на фанатизираните ислямисти, погледни как благославят Ердоган за тоя акт... Още от Османската империя са сеели само смърт и разруха! Не бих проумял един българин да ги приема, това е моята гледна точка.

28.   Турците са извършвали нечовешки зверства с всички народи независимо от расата и религията им, така че е явно, че си имат проблеми и те са доста сериозни съдейки по това, че поведението им на насилници, подлеци и крадци продължава и до сега.
Ние българите сме се държали неадекватно с векове и си имаме проблемите, но отношението ни към турците си е напълно справедливо.

29.   Византийско робство - 157 години.
Турско робство - 482 години.

Освен това ослепяването, за което говориш, е било по-отдавна, така че спомените са по-слаби. Ако добавим и речите на Ердоган, където редовно говори за "границите на сърцето си", в които включва и наши, и гръцки територии, и сирийски.

Кажи ми честно! Как да имаш добро мнение? Но наистина Ердоган много помага за засилване на това отношение. А факта, че управлява толкова дълго и явно мнозинството в Турция няма нищо против речите му и по-специално "границите на сърцето му" е силна причина да не харесваме турците. Избрали са си човек, който мечтае за наши, гръцки и сирийски територии, които да станат част от Турция, макар да не го казва в прав текст. Да, и аз мога някой ден да се изцепя за "трите български морета на сърцето ми", ама дали някой ще се върже, че само си говоря и нямам нещо предвид?

34.   До 26

Защо па си мислиш, че турците и помаците, членуващи в тази партия са нещо поразлично? Защото тези, които познавам, са все собственици на заведения, хотели и прои и се държат, все едно са някакви местни царе.

35.   Извяинявай, млади авторе (сигурно си тийн), но текста ти е ... смехотворен (да се изразя меко). Но най-фрапиращото беше това: "Нашата култура се е развивала. ". Просто съм безмълвна...ако наистина така смяташ, няма никакъв смисъл някой да се опитва да ти отваря очите с обяснения....

36.   24/Авторе,

Ако знаеш отговора, защо задаваш въпроса? Не се гордеят с историята си ли според теб? До ден днешен се отрича арменския геноцид, едвам някои от тях някакво въображаемо "депортиране" признават. Какво мислиш, че много жалеят за извращенията при потушаването на Априлското въстание? Яд ги е само, че светът тогава се погнуси от тях и никой не си мръдна пръста, за да им избърше ислямския гъз, когато Русия реши да ми нацепи един. Сегашният им президент е диктатор, колко време царува? Де факто им е лидер вече 18 години. Жалко за Света София, джамия ще е пак. Защо според теб толкова турчулята набиват на (вероятно) тюрксият произход на прабългарите? За да кажат "ама тия са баш турци, нищо че говорят някакъв славянски, дай им още няколко турцизми и сме лика-прилика", та после да се чудиш откъде им идват териториалните амбиции. Провокират Гърция, окупирали са колко години част от Кипър, плащат за пропаганда из цяла Европа...

Какво да харесваме на исторически враг, който таи имперска амбиция към чужди (не само наши) земи, превръща се в диктатура и регресира към религиозна политика? Как според теб са гушнали тези земи по-рано? Възползвали са се от разединеност, минавали са с дипломация и хитрост. Станали ли са достатъчно силни - ятаган. И питаш защо ги мразят българите? Питай гърци, сърби, арменци, евреи, може доста сходни отговори да чуеш. На Германия ѝ стискаше да признае греховете ѝ, Турция кога е? Никога.

38.   Проблемът е, че освен убийствата на хора има и културно унищожение. Едно е да те завладеят германци, англичани или испанци и след 100г да ти остане нещо положително. Но 500г да те дърпат назад е меко казано зле. Испания е преживяла подобно нещо с арабите, но са имали късмета да задържат малка област с испанска власти и част от аристокрацията си.

39.   Вижте, просто близо 5 века сме били под управлението на друга държава. Това е. Както в момента сме българска държава, така тогава сме били в османска държава. И не имало такива издевателства каквито много хора си представят. Във мирно време хората си съжителстват и най-общо казано си живеят живота. Но когато настане военно време, тогава страстите се изострят, както се случва в Батак по време на Априлското въстание. А Априлското въстание си е определенно военно време. А на война хората отиват, за да се избиват един друг. Просто това са правилата на играта.
Ето например знам за моя род, че през Първата Световна Война един от моите прадеди се сражавал с французи(та даже и случки от фронта знам). От 1915 до 1918. Българи са избивали французи и французите са избивали българи. Факт. Просто както казах това са правилата на играта. На война е така.
А сега мога да пожелая всичко добро на французите. Хора, не забравяйте, че това са просто изкуственни граници между хората. Това деление християни, мюсюлмани и т. н са просто граници поставени от историческите процеси протичали в дадена област.
Не мразете никой. И също така бог не съществува. Нелепо е в 21век човек да вярва, че има бога на небето.