Споделена история от Други

Вреден ли е каналът Cartoon Network?
Здравейте. Искам да поговоря с вас по една тема тя е за детския канал Картун Неуърк и дали той е вреден? Аз съм момче на 18 години и за себе си мога да кажа, че съм абсолютен олигофрен. Тъжно, но е истина. Особено във втори клас положението с олигофренията ми достигна критични нива. И причината беше този детски канал. Гледах го постоянно. Гледах го прекалено много. Даже другите деца ми казваха, че гледам прекалено много анимации. Даже се ядосвах защо повтарят едни и същи епизоди постоянно. Бях гледал всички епизоди на всяка анимация, която даваха тогава. Знаех ги наизуст. Всеки път като рабирах, че ще има нова анимация или нов сезон ликувах. Но защо станах такъв олигофрен от анимациите? Перспнажите там много се лигавеха. Имаше една анимация Чаудър с едно нещо, което беше смесица между котка, мечка и заек и адски много се лигавеше. Дори и гласът му беше много лигав. Имаше друга анимация Флапджак, в която също имаше едно бебе, където много се лигавеше. Между другото ако Флапджак го нямаше много от другите анимации нямаше да ги има, защото голяма част от екипа аниматори, които го създавали след време създали свои анимации, като Време за приключения и Стивън Вселенски. Не бях аз единствения, който затъпяваше и ставаше лигав заради тези анимации. Много други деца ставаха такива. Май някъде видях, че този и много други канали се спосорират от Сорос и други скришни чифути, чиито интерес бил обществото да изпростява. Имаше една анимация Стар Уорс:войните на клонираните. Много качествено направена компютърна анимация. Но е странно да пуснеш по детски канал толкова брутална анимация. В нея се показва тежка война, в която в абсолютно всеки епизод има убийства, битки, показват се експлозии, страдание, глад, разруха и такива неща. В анимацията Време за приключения имаше един момент, който тогава ми направи много силно впечатление. Главния герой Фин се изплю вулгарно в лицето на един негодник. След тази случка забелязах, че и много момчета в училище почнаха да плюят. После видях, че тази сцена е отрязана и вече не се показва. В съшата анимация имаше и един цар Струд, който непрекъснато отвличаше принцеси. Друга анимация, която се открояваше беше Парк шоу (Regular show). В нея главните герои Мордекай и Ригби, които работеха в парк непрекъснато бягаха от всякаква отговорност, не работеха и забъркваха бели. Техния леф Бенсън пък беше едно нещо, което не трябва да го има в анимационен филм. Той имаше големи проблеми с нервите и за най-малкото нещо почваше да крещи, да се заканва, да блъска, да рита и да чупи. Скоро го пуснах пак да го гледам и се зачудих дали такива герои, които не могат да си контролират нервите и крещят за най-малкото трябва да са в детско филмче? Имаше друга анимация Невероятният свят на Гъмбол. Много качествена анимация. В нея се показваше една депресирана майка, която работи от тъмно до тъмно, за да издържа семейството си, тя също имаше големи проблеми, блъскаше и крещеше, мъжът ѝ беше дебел мързеливец, който по цял ден спи на дивана и не работи, дъщерята беше нормална и имаше двама сина, които изобщо не учеха, наказваха ги след часовете, непрекъснато създаваха проблеми и се излагаха на всяка втора крачка. Като разказах на майка ми за тва детско тя каза, че е “много образователно”. И сега почна да ми минава през ума какви наистина са тия анимации и на какви ценности могат да научат децата, които ги гледат? В тях единствените ценности, които се показват са мързел, гняв, безотговорност и други такива неща. Направо паднах, като видях другите момчета да се плюят. Това е само от Време за приключения, защото беше доста модерна тогава. Какви са тези неща, които се показват в тия анимации? В тях сякаш мързелът е причина за гордост. А сега като погледна този канал, там вече нормални анимации май няма. Последно имаше 2-3 свестни от типа на Стивън Вселенски и Ние, мечоците, но вече ги няма. Забравих са кажа и за онзи Кларънс. Едно дебело разлигавено лапе, което прави бели, нищо по-различно. Какво мислите вие за този канал? Според вас вреди ли наистина или просто така ми се струва?

Коментари

1.   По-голяма съм от теб, израснах с няколко детски от Fox Kids, Jetix и съвсем малко от Disney Channel. По мое време Cartoon Network беше основно на английски, но пък даваха анимации от порядъка на Том и Джери. Не, че беше много образователно, но го нямаше това просташко лигавене в анимационните герои. Майка ми не одобряваше всяко едно детско, което се гледаше по онова време, но ме оставяше да гледам повечето без да мрънка.
По стечение на обстоятелствата станах кака на 13 години. Сега понякога брат ми, който си е дете, ми идва на гости. Абсолютно съм забранила Cartoon Network. Много ме дразнят детските, постоянно се чуват разни нечленоразделни звуци, оригвания и простотии. Децата обичат да подражават на любимите си герои, копират ги почти несъзнателно. Детето гледа анимация и се забавлява с нея, така решава, че видяното е много готино. От всичко видяно по този канал, единствено ми допада онова детско с мечоците. Гъмбъл не ми харесва, не го намирам за даващ добър пример. Може би спада в категорията на допустимите, но не е за съвсем малки деца. В общи линии съм решила, че когато стана родител, ще се опитам максимално дълго да избирам анимациите, които детето ми гледа и времето му пред екрана. Не, че нещо, но не искам детето ми да се държи просташки, да хвърля храна и така нататък.

2.   Здравей,

Много философски въпрос си задал - не бих казал, че Cartoon Network е полезен или вреден. Просто по него пускат анимации, които биха събрали най-много гледания сред определена целева група (малки деца, по-големи, тинейджъри и т. н. ).

Ако пускаха само поучителни филмчета с "добри" и "положителни" герои, малко деца щяха да го гледат, да не говорим, че и истинският свят не е такъв, тъй че пак нямаше да е "полезен" за децата.

Просто не очаквай детски канал да ти изгради ценностите. Едно дете си изгражда ценностите по много пътища - семейство, училище, среда на израстване, телевизия, интернет, приятели, мечти и т. н. Един детски канал е само малка част от тези пътища.

Ако някое дете гледа Cartoon Network по цял ден вече си е проблем, не толкова защото вреди, а защото детето си губи времето и почти нищо полезно няма да научи.

3.   Не знам, наистина го анализираш доста задълбочено. На мен и на мои приятели много ни харесваше Cartoon Network, кефехме му се, но това не влияеше на поведението ни. Не обръщахме внимание на тези детайли. Но сега, като се замисля, си прав - много деца се влияят от детските.
Сега Cartoon Network има много странни и лигави детски, няма ги вече хубавите.

4.   Не съм чувала нито едно от изброените, но по описанието наистина са тъпизми, неподходящи за деца. На 31 съм и навремето гледах Том и Джери, Малчовците, Малкото пони, Светулковците, Грижовните мечета, Плодчетата, Покемон и много други рисувани, а не компютърни анимации. Това за мен бяха качествени детски филмчета без простотии. Детето ми е още малко, но преди да му пусна да гледа каквото и да е, ще се запозная обстойно със съдържанието му. А до 3-4-годишна възраст не е препоръчително да гледа каквото и да е. Проблемът на много родители е, че не се интересуват достатъчно от това с какво се занимават децата им. По-скоро се радват, когато децата се зомбират пред телевизора/компютъра, а те имат свободно време да се ровят по форуми и социални мрежи. Ти няма как да върнеш времето назад, но можеш да се постараеш да не допускаш такива грешки с твоите деца.

5.   Аз съм на 17. Като малък се чудех защо майка ми не ми дава да гледам телевизия. Беше ми забранила да гледам Гъмбол, Парк Шоу и много други такива. Сега като се замисля аз въобще щях да изхвърля телевизора на сметището. Не искам мойте деца да гледат подобни промивки на мозъка.
Единствената анимация която може би ставаше, беше Финиас и Фърб. Ама тя дори не е на картун. Също така обичах да гледам Нинджаго, свясна 3D анимация. Но те се броят на пръсти.
Само колко много обичах да гледам Парк Шоу, ама не, майка ми го бе забранила изрично... и правилно. От друга страна аз не харесвах Гъмбол или още повече Флапджак, абсолютни изроди бих казал. Чалдър беше интересно...
Прав си Авторе. Това е брутален опит да ни зомбират. Аз сега не си спомням много от тези анимации, но това е нормално. Проблемът е че всичко това остава в подсъзнанието и чрез него се внушават разни неща. Прочети за силата на подсъзнанието, в интернет е пълно с информация. Аз съм си задавал въпроса, какво по дяволите им струва на режисьорите да се лишат от всичките тези изродски персонажи, които ту се лигавят, ту убиват някого. Какво им пречи да направят едно нормално детско, което възпитава реални ценности.
Ама не е само така с картун нет. Сега на скоро за плейстейшън излезе нова хитова игра. В първата част от 2013 се разказваше за тъндем от баща и дъщеря, които минават през приключения, оцеляват в постапокалипсиса и т. н. След 7 години чакане в 2020 излиза втората част. Хората искаха да видят продължението на тази завладяваща история, да видят как порасна момичето... НО разработчиците направиха обрат! Малкото и сладко момиченце Ели от първата част в която всички се влюбиха порасна и се оказа, че е лизбийка. Има няколко кът сцени където се целува с гаджето си жена. Че и на всичкото отгоре в първата част ти играеш с бащата и дъщерята. Сега ти играеш с дъщеря - лизбика и гаджето - лизбийка. Да не говорим, че 90% от жените в играта са напомпени и изглеждат повече на трансджендъри от колкото на нормални хора с нестандартна ориентация. Няма да испадам в подробности. Реакцията на аудиторията не почака. Рейтинга на първата част от 2013 бе над 9, 5 от 10. Изключително висока оценка. На втората част оценката падна до 3. Брутален срив. Дори на запад са се възмутили от жестоката пропаганда.

Като цяло всичките ми връстници са олигофрени. 90% от класа ми (само момчета). Сега бе дошъл тази година един американец в училище. Държи се като дете, а е на 22. Добър човек е, абе пич е, но безумно много де лигави.
Сега Картун не знам има ли хора още да го гледат. Последно преди 3 години като го бях пуснал за 2 минути, прегледах рекламите. Ами то канала умря. Обаче в америка знам, че имат доста повече предавания.

6.   Склонна съм да се съглася с мнението ти, но не мога да кажа, че като цяло всички анимации са вредни и тъпи. Има много добре направени, образователни анимации с поука в тях, за мен анимациите са съвременният еквивалент на приказките за деца. По лесно е да пуснеш някое филмче на детето си, отколкото да отделиш време да му почетеш, което за мен не е много правилно, но това си е мое мнение. Специално за канала за който си пуснал тема съм напълно съгласена, понякога попадам докато сменям каналите и наистина потресващо е положението там, как няма да застъпват при положение, че въртят един и същи епизод по хиляда пъти. Преди гледах Гъмбол и още си ми харесва наистина мисля, че си е добра анимация. Колкото до анимациите като цяло аз харесвам творчеството на Тим Бъртън има и много добри японски анимета на Макото Шинкай.
Ж20

7.   Навремето учих английски език с този канал, но и си заслужаваше да се гледа. Сега е пълен с боклуци, чиято цел е да се подмажат на това или онова лоби. Кеф ти обработка по въпроса за гейовете, кеф ти феминистки, кеф ти друга подобна тема.

Ако някой търси детски канал, не бих препоръчал Картууна! За съжаление той вече не е такъв, а просто анимирана версия на пропагандата, която по цял ден се лее от медиите по света.

9.   Аз като малък се смях на родителите си като ми казваха, че промиват мозъците ни с тези анимации. Сега съм длъжен да се съглася. За съжаление е късно(

10.   Наруто е супер класика както и много японски анимета и никой родител не може да ми каже какво да гледам когато на мен ми харесва,всеки човек сам решава какво да гледа няма значение дали е на 12 или 40 ,баща ми гледа самурай Джак и One Piece и райдърите не сте нормални да забранявате на децата си да гледат каквото искат!

12.   Анимациите имат за цел, да те накарат да гледаш, да ти прилекат вниманието до такава степен, че да изгледаш и рекламите. Това! Съдържанието трябва да зарибява, не да поучава.
Специално се позлват цветовете, които ти привличат вниманието. Специално се позлват тоновете в молодийките, които ще те карат да гледаш. Специално се подбират тематики и прочие, които са достатъзно глупави, че да накарат вски да ги гледа и да не мисли.
Това е за тях. А после, ти трябва да ревеш на майаки си "купи ми това, вземи ми тая апликация, искам PS4"...

Това са анимациите. Политическите тематики са по-скоро нужда, отколкото изискване. Ако са "феминистка" анимация, никой няма да ги обвини, че са патриархална анимация. Хич не им и пука за политическа пропаганда. Идеята е, че колкото повече народ гледа анимацията, колкото повече врасти майка си за играчки и им купува "мърча", отлкова повече печели.

13.   По-зле влияят турските сапунени сериали. Такава простотия се лее от тях, такъв ориент! А едно време бяха качествени - Перла, 1001 нощ, Малки жени, Езо, Цвете от изтока и много други.

15.   М на 30
Cartoon Network беше най-якия канал като бях малък. Сега е боза. В старите детски, които не да детски а просто анимация имаше дълбока мъдрост в тях, сегашните анимации ги правят специално за деца едва ли не ги използват за възпитаване (промиване на мозък).
Наистина анимациите от едно време като Том & Джери CLASSIC, и какви ли не, Scooby doo със Scrappy Doo, имаше поука и за възрастни, дори преди месеци си изтеглих всичките Tom & Jerry от 1940 приблизително да ги гледам за кеф, не само ми беше интересно, но и се убедих, че това са анимации не детски и са за всички възрасти, по-късните Tom & Jerry са скучни или просто тъпи.
Общо взето... Както ТВ е направено за уведомяване, по едно време са започнали да се възползват от това, че много хора ги гледат и са започнали да налагат модел на мислене, така става и с CN. Не е от миналото време, може и да е, но с комбинация "глезени времена, постоянно промиване на мозъка, налагане на модел на мислене. " Дори като не гледаш месеци или години ТВ, като се замислиш, че по ТВ дават реклами и ти става смешно, че все още има хора, които гледат ТВ се предават на рекламата. (дори реклама на лекарства... off-topic).

CN 95та година и около нея беше най-доброто нещо от телевизия, което съм получил.

16.   Картуна от много време е пълна боза. Аз го гледах много през 2003-04-07 тогава имаше много добри детски които наистина са интересни и има сюжет. Cow and Chicken, Samurai Jack, Megas XLR, KND, Clone Wars, Powerpuff girls(старата версия), Fantastic Four. Тогава беше хубаво че беше и на английски и можеше човек да научи английски малко или много а сега и това не може да направи.

17.   Аз също израстнах с Cartoon Network. Сега съм на 27. Отдавна не съм гледал анимациите им защото интересите ми се развиха в друга насока. Може би до 16 годишен го следях тогава, както и приятелите ми. Когато бях малък, тогава беше всичко и на английски език. Определено много помогна за научаване на езика по-добре. Имаше анимации като Courage (the cowordly dog); Kids Next Door ; Ed, Edd and Eddy, Tom & Jerry, The Powerpuff Girls; Samurai Jack.

Тези ми бяха от любимите.

Смятам че в днешно време много хора се затварят и продължават да гледат анимации и като възрастни, включително такива като The Simpsons Family; American Dad; Family Guy.

Доста хора играят и play station.

Аз лично не намирам време за това, макар че ми се е случвало да изгледам някоя друга серия от тези по-новите американски анимации. The Simpsons Family особено преди даже ги следях като ставаха популярни.

Ако човек се застоява обаче във този анимационен свят, не развива мозъка си. Това затъпява. Определено анимациите са хубави за малки деца не разбшращи света, като намират включително цветовете в анимациите за нещо интересно. Това са млади, развиващи се организми и умове обаче. За възрастен мозък обикновено идва време да се разграничи. Ако не се развива после следват трудности особено в професионален план. Тук говорим за транзиция от дете към възрастен. Дори образователните системи са на нива от 1-ви до 12-ти клас. Елементарно, Средно, Висше ниво да речем (колкото и нескопосани да са). Това е пример за развитието и трудностите по степени.

18.   Всичко си зависи от човека. Не съм съгласен с част от мненията на хората в по-горните коментари. Аз лично за последно гледах детски преди 10тина години, и точно част от въпросните детски които автора спомена. Какво стана с мен? Пораснах, превърнах се в нормален човек с интереси в други области. Развих контакти, приятелства, следвам в добра специалност. Нещо лошо да е станало? Но със сигурност има и хора, които със или без гледане на детски се превръщат в боклуци, олигофрени и всякакви подобни типове. Зависи си от характера на детето и от характера на неговите родители. Ако едно дете успява да полага баланс между образованието и развлеченията не виждам къде е проблема?

19.   Имам сестра 8 години по-малка от мене и понякога с нея гледам Cartoon Network или Disney channel и доста се смея на глупостите. Щом на мен започна да ми става смешно и малко глупаво, а съм на 20 значи не е за деца. Понякога, дори баба ми казва, че вече са развалили детските сериали. Пълно е с глупости, а преди време не е било така.

20.   Сега ще излиза нова анимация, създадена от създателя на Парк Шоу. Казва се Close Enough. Казват, че е в една вселена с парк шоу и че персонажите от старото детско се срещат в новото в различни форми. Обаче анимацията не е за деца. Ако се интересуваш, проучи малко повече. Хуморът е горе-долу същия

21.   https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Cartoon_Network_(Европа)
А ето ти и Уикипедия! Тук всичко пише! Как и защо този канал се е метаморфозирал през годините!

22.   То и аз се учех на английски допреди 18 години с тоз канал, то това има свойта логика!...До лятото на 2009г докато беше все още на английски, от есента нататък вече премина изцяло на български,което за мен не беше чак толкова лошо, тъй като имаше доста изречения от епизодите на отделните филмчета, които не можех да си ги преведа, та това с превода ми помогна и много се зарадвах-ако щете за филмчета като Бен 10, ако щете Секретните Сатърдей, Фантастичната четворка някой и друг епизод...дотогава поне си ги имаше тия филмчета,обичайните с които бяхме свикнали години наред да ги гледаме, и от част от които доста се затъпяваше даже, но как да е...Иначе и за мене Чаудър беше грозотия, него по-малко го гледах, но сега вече, доста години по-късно, не искам и да си представя какви по-големи грозотии се излъчват по този канал, чувал съм ги само по имената им, и дотам...не ми е интересно вече,то вече телевизия не гледам де,щото всичко вече се качва в Интернет,включително и у vbox7,и досега влизам за по нещо в него, за някой музикален клип, а понякога и за анимации, и там са качвани много работи през годините!...Но да,Cartoon Network определено вече не е онова,което беше до 2008г, вярно е това-имахме късмет ний,децата на прехода, не само докато още беше на английски, но и въобще филмчетата които се правеха тогава, измежду тъпотиите все пак имаше и свестни такива, колкото и да е...

23.   18 УНСС, ВТУ, НБУ хахаха

24.   Пххх ... CN е нищо! Ти да видиш купина 11 годишни, дето гледат South Park, Hellsing и цъкат яко GTA, какво чудо е, а на долният етаж се казва:
- Забавлявате се децата, детско гледат.
Кво детско бе! Първото е егати и шоуто, дето имаш есцена, как мишка, пъхната в здника на гей, който се казваше г-н. Роб, отиде на епично приключение за да си спаси живота, втоторо е за вамприи, нацисти и жетвти на сексуален тормоз, а третото е симулациа на това, как да си най-големият престъопник, убиващ стотици, ако не и хиляди ХОРАААА!!!!!!!!

И кво? Нищо не стана. Е да, няколко типчета са малко по-вулгарни, едно о т момизетата още се облича, като аниме геройче и според приятелят и не силягат, преди да си сложи грим и да правят някакъв roll play, ама спрямо тея, дето гледаха само дисни и станаха турбо чалгари, от нашите хора в затовора нема, а повечето сме с доста добри професии и тук, и в чужбина!

Споко, да не ти пука!