Споделена история от Други

Подкрепяте ли протестите?
Как се отнасяте към случващото се. Започнаха ограничени опити за блокади в София. Знам че столичани се ядосват. От друга страна на протеста в сряда излязоха над 100 хиляди, изключително много бяха хората. Може би не подкрепяте правителството, но не бихте изкали предсрочни избори...

Коментари

51-70 от 70

59.   Преди 30 години, много малко млади учеха на запад, но днес вече цяло поколение се изучи и квалифицира на запад, къде са сега тези юпита? Ако са се изучили колкото юпитата на царя, мерси, нямаме нужда от такива. Но от толкова много учили на запад, много от тях са в редиците на протестиращите, защо те не покажат на другите какво трябва да се направи, за да станем цивилизовано общество, нали са видели как се прави. Ако си мислите, че като се изрита Боко и живота ще тръгне по мед и масло, жестоко се лъжете. Трябва да се откроят честни и образовани млади хора и да приложат у нас това което са научили, иначе ще продължим да маршируваме на място и вечно ще живеем мизерно!

60.   "Не ги подкрепям и не подкрепям хвърлянето на храна, в частност пъдпъдъчи яйца и чери домати по фасадата на сградата. Явно хората не са никак зле, щом могат да си позволят разхищаването на храната. "

Е въъъъ! Ще речеш, че са мятали крави и прасета по тоя парламент. Колко яйце хвърлха бе, алакноолу? 10 камиона с яйца? То още щеше да мирише тогава! Или 10 кори, за по 4-5 лева!
Моли се да не дойде ден, в който огромни тълпи, няма да могат да си позволят яйца и домати, че тогава няма да има протести, а погроми.

61.   Гледам тук много мнения, че нещата били сложни, че нямало алтернатива, че не знам още какво си. Първо, българите трябва да разберем, че на протест не се излиза веднъж на десет години и че никой не влиза в политиката, за да работи за благото на народа. Всички политици са там за власт и за пари. Въпросът е те да бъдат принудени да работят и за благото на народа. Как става това, ами много просто - със силно гражданско общество. Ако знаеш, че утре могат да излязат 100 хил. и да ти спрат хранилката, съвсем по друг начин ще работиш. Това правителство трябва да падне и то веднага! Следващото, ако не работи, трябва също да бъде свалено по най-бързия начин. Не след една година, не след 2, а веднага! Ако продължаваме да си траем и да се правим на разсеяни, ще продължаваме да се чудим защо всичките ни приятели са в чужбина и защо всички ни се смеят.

62.   До всички, които ги притеснява алтернативата: ако не сте просто зяпачи, предлагам всеки от вас да вземе участие в нова партия и сами да си бъдем алтернатива. Нали това ви е проблема - че няма алтернатива? Отиваме и си я създаваме! Ето ви нови лица в политиката, ето ви алтернатива! Няма да се чудите Божков ли ви плаща, БСП ли, друг ли, защото сме се събрали доброволно и спонтанно и то извън Фейсбук. Кой ли ще си играе да влиза тук, за да обработва населението, когато има онези машини за манипулация социалните мрежи и медиите!

Е, може би просто чакате някой да ви оправи... но ако все пак искате поне веднъж да бъдете активната страна в отношенията държава-общество, заповядайте и да си я направим тази алтернатива! Ако обаче не сте навити, предлагам да спрете да лежите на кълката, че имате право на мнение и просто да млъкнете! Защото ако доброволно се отказваш от правото си на действие, се отказваш и от правото си на мнение! Стига толкова кибици, които треперят до смърт да направят нещо, но пък са готови да критикуват целия свят за всичко! Да ви видим! Мъже ли сте или радиоточки!

63.   Трябва да направим като в Армения. Там милиони протестираха (Армения е няколко милиона), правителството мълчеше. След това блокираха ЦЯЛАТА държава. Три дена бе така, и на четвъртият подадоха оставка.

65.   Този довод с атернативата е много смешен. Ако ти имаш бизнес и работникът ти не бачка и те краде, какво е си кажеш? Аз ще го държа на работа, защото няма алтернатива? Разберете, че шефа сме ние и сме ги избрали да работят. Ако не работят - вън и следващия. Ако и следвщия не работи - вън и следващия. Докато дойде някой, който ще работи.

Разберете, че няма значение кой управлява, ясно е, че никой не управлява, защото сме готини и е зарижен за нас, а защото иска да се наяде той. Тук идва и нашата роля. Един шеф не наблюдава работникът си на 4 г. веднъж, нали? Не изразява мнението си на 4 г., нали? Ако го правеше, със сигурност бизнесът ми няма да върви. Е, ние защо очкаваме държавата да върви от самосебе си? Трябва постоянно изразяване на мнение и контрол. Ти ако знаеш, че на никой не му дреме и можеш да си крадеш 4 г. необезпокоявано дали ще си седиш на 5 бона заплатка, като можеш да прибереш 5 млрд без последици?

Така че проблемът не идва от алтернативата, а от обществото.

66.   59, защо чакате някой друг да ви покаже, да ви поведе. Ако същите тия "юпита'' яхнат протеста, ще кажете пък, че са платени или си гледат интереса, така че , то не е ни тъй, ни инак. А иначе и аз съм студент в чужбина, ама курбан няма да стават за никой от вас тука.

Левски служи за 2 неща, за уважение, защото се е борил всички да са равни, за една чиста и свята република. Но и за нарицание, щото ако направим аналогията, той е като протестиращите. Борил се, но пък на Стойчо доматите му в село били по-важни и не го интересували "безделниците, дето си нямат работа''.

ДС, 20

67.   Мисля че дойде време в който ..."аз не съм длъжен да участвам" не е оправдание . Тези които живеят в България са длъжни да участват и да престанат да висят на врата на другите. Границите са отворени , като не ви харесва...знаете къде е терминала. Ако пък ви харесва досегашното управление на Боко ...вижте какво казва 32 , явно сте от държавната трапеза . Няма вече хляб за вас, защото в случай че не сте забелязали България е на този хал от вече 30ина години ...и БОЛШИНСТВОТО от хората изнемогва. Да, то на площада ..все още е болшинство.
Държавата но не е съставена от ИТ специалисти , на които им е широко около врата цигани на помощи. Даже и ИТта дори са там.
Време е българския народ да се обедини. Точка.
Най малкото заради това излезте и престанете да си говорите от собствената камбанария. Пречели й на онази госпожа протестиращите. Ами утре 150 лв за пенсия за вас и доживотно изселване в чужбина за децата ви няма ли ви пречи? Да сте си продали апартамента на паветата и да сте си купили два други другаде . Да ви имам проблема честно.

68.   Подкрепям протестите и ходя на тях...
Смятам, че всеки човек трябва да заяви какво не му харесва - на улицата, а не пред телевизора, докато плюе управляващите и се чуди с какво ще плати тока си зимата.

Подкрепям протестите, защото не искам някой ден детето ми да ме пита дали съм била на тях и аз да му кажа: Ми не, то нямаше смисъл".

Подкрепям протестите, защото искам да живея в България и ако сега се оправям, то след време, когато стане момент за пенсия ще е навъзможно - извинете, не ми се емигрира, ама и с 250 лева пенсия не искам да живея.

Подкрепям протестите, защото ако си стоя вкъщи, нямам право да мрънкам.

69.   Подкрепям ги и вече бях няколко пъти на площада. Само хората зависими от хунтата (ГЕРБ-ДПС) не подкрепят протестите. Под зависими имам предвид или финансово зависими или зависими поради роднински и приятелски връзки с други хора, които са близки до тези партии.
Това е последен шанс да започнем да си оправяме държавата. Ако не стане и сега изходът е "Терминал 2". Нямам особена надежда, че ще започне истинска промяна, но да видим - скоро ще стане ясно.

Асото

70.   65, хубава аналогия. И какво става, когато ти така или иначе трябва да наемеш друг работник, и два месеца по-късно пак си го взимаш същия обратно, защото другите са още по-некомпетентни и крадливи? А той потрива ръце и съвсем започва да наглее, защото на теб ти трябва кой да ти работи и вече ти си станал зависим от него, вместо да е обратното? Или решаваш, че ще сменяш до откат, в постоянно текучество си, работа не да върши, а малкото останали ресурси се точат на секундата? Затова се търси отговорност и се поставят конкретни искания, конкретни цели, конкретни срокове. За което обаче трябва гражданско общество с някаква визия и способност за единство и компромис. Иначе ние правителствата ще си ги сменяме през месец и просто нищо няма да работи.

71.   Винаги съм с народа, и винаги против властта!

72.   До 62
Абсолютно съм навит. Айде да си основем партия!
Тук пише как: https://pravatami.bg/6645

Трябват ни още 48 човека минимум, с които да съставим инициативен комитет. Останалите детайли и изисквания можете да си прочетете сами.

Име на партията не мога да предложа, нито символ, камо ли химн (по тая тема четох устава на ГЕРБ и ми стана смешно, техният е "ГЕРБ – ти си надежда. В теб е нашта вяра..." :D), но мога да дам няколко идеи за нейните цели:

- Скъсване с миналото. Акцентът ще е върху по-младите, които имат дарбата и идеализма да се трудят за нещо различно. Нема повече "комунисти/синове на комунисти ни управляват". Бих казал максималната възраст да е до 49, но защо? Защото ако си на 49, то тогава си бил на 18 през '89-та, та предполагам си питаел поне някаква (празна) надежда за по-добро бъдеще. Пък и така електоратът който ще може по-лесно да се идентифицира с партията ще е по-голям. В България, 2.7 милиона души са на възраст 20-49.
- Прозрачност, доколкото е възможно. Информационни кампании, даже като предмети в училище - какво аджеба прави правителството и властта като цяло. Смятам, че цинизма на българина идва точно от незнание. Като не знаеш какво се случва, приемаш най-лошото. А липсата на гражданско общество у нас е породена от това, че сме се оставили на течението. Ако децата ни са обучавани, и то в училище, да знаят и да отстояват правата си, както и да се интересуват активно от политика, че и да се организират извънучилищни дейности по темата (детски протести, примерно, с фиктивни желания - "Искаме по-цветни учебници!")... Точно ТОВА според мен сегашните тулупи във властта най-малко желаят. Абе въобще, да се окуражава политическата мисъл във всякакъв аспект.
- Премахване на бюрокрацията, пак доколкото е възможно. Защото БГ институциите те третират като "виновен до доказване на противното". Каквото и да искаш да правиш, трябва да представиш огромно количество документи, едва ли не да доказваш че няма да измамиш държавата. И какво се получава? Честните или се отказват, или се съобразяват с хиляда норми, докато безскрупулните цакат. Последните ще си цакат без значение каква е системата, въпросът винаги е бил и винаги ще бъде доколко компетентни са органите да ги хващат. По тази тема мога да дам елементарен пример: понеже си пуснах данъчната декларация като физическо лице с 1 ден закъснение, ме извикаха в НАП да ми пишат акт. И отидох. И чаках 2 часа, и то не на опашка а просто да се появи служителят, който пише актове. А като се появи, ми каза да... изляза и да поседна, щото писането щяло да отнеме известно време. Тоест... за какво дойдох? А после ми го връчи и ми каза ПАК да дойда, този път да разбера в какъв размер ще ми е глобата. А след това си говорех с един приятел-счетоводител, който ме скъса от подигравки че въобще съм я пускал. Оказва се, че "по-добре никога, отколкото късно"... За какво си говорим въобще?
- Окуражаване на дребното предприемачество и обществено полезните дейности. Искам бай Иван от съседния блок да може свободно да си каже, "абе имам тия умения, дай да си направя работилничка" и да си я направи с минимални изисквания от държавата (примерно да не вдига шум) като гратисен период. Един вид да разбере има ли хляб в работата преди да троши време и пари с документацията, и в същото време да го прави без страх от инспектор, който да му каже, "охо, незаконна дейност имаме тук а? Глоба!" Искам да няма абсурдни ситуации, където граждани си асфалтират черен път и после... глоба. Искам баба Марийка на село да може да си разшири градината благодарение на Европейски проект, и така да продава пресни зеленчуци на фермерския пазар, по възможност без да се налага да попълва 1000 документа, 15 проекта и да й трябват становища от 50 институции.
- Директно свързано с горното: приемане на агресивна политика против корупцията и неефективността на институциите на всякакви нива. В момента, честните в най-добрият случай просто не ги е страх от глоби и това е. Действали са според принципите си и вътрешното чувство за дълг... а според мен трябва да се чувстват поощрени от държавата. Същото и за институциите - влезеш ли някъде, примерно в общината, трябва да се чувстваш че работят за *теб*, че държавата наистина те обслужва. А не че в тази или онази институция е най-благо да назначиш синковеца на ей оня депутат, щот там се подават най-дебелите пачки под масата...

За самата партия и как е структурирана, бих предложил следното:
- Акцент върху възможностите и образованието. Въобще цялата й структура ще се основава върху меритокрацията и нищо друго. Без елементи като "ама аз съм ръководителят" или "аз пък съм един от основателите, тук съм от самото начало." Ако можеш и си полезен - добре си дошъл. Ама ако има по-компетентни от теб, отстъпи им място - в името на голямата картинка в България.
- Издирване на независими организации, които да я наблюдават и оценяват - били те български, чуждестранни, или и двете. Целта им ще е да съблюдава горното и да се търси обективност. Може да сме дружки по бира (и/или по анонимни коментари в сподели), но в политическите въпроси има ясни граници.
- Тотална прозрачност. Символични членски вноски, останалите приходи - от дарения. Абсолютно всички финансови дейности ще са публично достояние - какви пари влизат, какви излизат и за какво се използват. Същата политика и с даренията: анонимни няма да се приемат, нито от хора с връзки с олигарсите/властта. Дарения от суми над определена стойност няма да се приемат. Идеята ми е, че тази партия няма да се прави за финансови цели, а изцяло в граждански интерес. Не я виждам като доходоносна дейност, ако се превърне в такава ще се изврати целта й.
- Силно онлайн присъствие. Ако не и изцяло. Отворете сайта на която и да е българска партия, и ми кажете... не ви ли изглежда, ако не умрял, то тогава напълно безличен? Проформа уебсайтове са им, личи си че са направени не заради друго, ами "в ерата на интернет сме, ТРЯБВА ни уебсайт". Я си представете сега партия с членове, които активно окуражават теб, обикновения гражданин, да се свържеш с тях онлайн. Да им виждаш постовете и мислите в социалните мрежи, да участват в стриймове където им виждаш лицата, където се дискутират всякакви въпроси *и* можеш директно да участваш. Не ти трябва да ходиш никъде да ги видиш, пускаш телефона докато седиш в тоалетната примерно и слушаш. Или пишеш въпроси. Или тролиш - и това може.

Друго не се сещам за момента и айде стига толкова, че и без това стана дълго. С'а, знам че философията на сподели е да запазва анонимността на пишещите тук, та надали някога въобще ще се видим, но ако на някой му харесват идеите тук, да се чувства свободен да ги "крадне" и представи някъде другаде онлайн... ако не го направя първо аз, де. При всички случаи бих се присъединил към такава партия.

73.   До 65
Дай да доразвия аналогията ти. Значи ти, аз и още 5 човека (общо 7) сме борда на директорите на една фирма и си търсим работник. Пускаме обява /изборите/. Получаваме три кандидатури. Айде наемаме първия. Да, ама се оказва че не само не работи, ами и краде. Уволняваме го. Пак пускаме обява. Пак получаваме три кандидатури, от същите работници. Айде наемаме втория. Ама и тоя тулуп краде бе, уволняваме! Обява за трети път и... пак същите трима, остава третия като очевиден избор. И к'во... к'во, к'во, и той краде. За четвърти път уволняваме и пускаме обява и... я познай от три пъти какво става. Опа, изненадааа! Същите тримца са се класирали, и ни гледат с ехидни усмивки.

Като казвам "няма алтернатива" не казвам дай да наемем някой от мързеливите крадливи работници, или пък да продължаваме да му плащаме заплата. Просто питам: "Какво правим сега?" Защото твоето решение е... "ами ПАК ще наемем първия, и започваме отначало". Да, ама този метод на действие ПИСВА. Затворен кръг е. На човек просто спира да му дреме какви работници са наети, щото все тая в крайна сметка и даже (поне при мен) се промъква мисълта: "Има ли смисъл от тая фирма изобщо, бе?"

Дай да добавя още повече към аналогията ти. Дай да приемем, че тия три кандидатури са единствените, защото са се договорили да пребиват всички новодошли мераклии за работа. Какво правим?

Я сега една аналогия от мен. Значи, отиваш в публична тоалетна. От тъмното ти изскача един и те... оправя. Как да е, преглъщаш унижението, почистваш се доколкото можеш и си тръгваш. След време пак те хваща зора, искаш не искаш влизаш в същата тоалетна и... от тъмното изскача някой. Веднага заемаш отбраняваща се поза, този път няма да се дадеш толкова лесно! Да, ама оня ти вика, "споко бе, не съм като оня последния. вЕрвай ми." Отпускаш се, обаче по някое време обръщаш гръб на тоя втория и... изотзадзе, дет се вика, 800 секунди те такова. И така няколко пъти. Все ще дойде момент, в който или няма да искаш да ходиш в тая тоалетна повече, или ще си крайно придирчив. И си знаеш че влезеш ли, ще изрецитираш някой друг ред от песента "Как боли" на Азис. И така стигаме до следната ситуация: аз седя на входа и гледам подозрително. "Ей там виждам некъв в тъмното, дали няма да ни такова. Как да разберем?" Пък ти ми викаш: "Нема страшно, бе, смело с гъзъ напред и така докато се научат я да използват вазелин тоя път, я презерватив, а може дори да започнат да ни питат, пак отзад ли искаме или отпред този път." :D Признавам, че аналогията към края хич не е точна, но ме изби на простотия. Надявам се обаче поне гледната ми точка да е малко по-разбираема.

74.   И аз съм за основаването на партия. Трябват млади образовани хора. Тук е анонимно иначе можехме да се съберем и да си основем ,,партията на народа''.

77.   74, какво пречи, че сте анонимни, делата са важни а не имената. Нали имате фейсбук, не може ли да се организирате там, да си направите среща, после учредително събрание, да си съставите програма, регистрирате се и започвате дейност. Представяте си програмата за народно обсъждане и ако е приемлива от народа, на изборите печелите мнозинство и изритвате мутрите от властта. Дали ще имате куража да им търсите сметка, за това се искат топки, не само акъл. Тук почвата е балканска, не френска, не става само со кротце, трябва и кютек!

78.   Разбира се че не, полицията най - накрая започна да изпълнява функциите си, а именно да въдвори ред там, където цари хаос и беззаконие. Много дни почтените работещи граждани бяха държани, като заложници от една група платени идиоти и дечурлига, новината много ме зарадва. Радев повече няма да седне на президентско място, малко му остава. А на изборите отново Герб може да стане лидер, ще видим. Едно е сигурно никой не иска мръсните комунисти виновни за най - големия генцоид на българскя народ.

80.   "Комунистите" са и ГЕРБ бре. Само дето сега и полицията и прокуратурата и паничката с помия която ти подават са техни. Ей такива като тебе си заслужават кочината в която живеят . Знаеш ли прав си. Продължаваш да тънеш в мизерия , докато накрая умреш с убеждението , че "комунистите " от ДАЛЕЧНОТО вече минало са ти виновни.

81.   Дори и без Фейсбук става. Слагате едно сподели или споделен/споделям в името или девиза на партията и пишещите тук ще се сетя каква е тая партия. Във Фейса предимно се гледат зрелища, полезна работа не съм видял да се върши. Ще ти напишат 100-на, че ще се включат /за пред приятели и познати/, а после ще си бият камшика.

83.   Драги протестиращи, мислете рационално, а не емоционално. Вярно е, че 500 години сме скланяли глава, 30 години сме търпяли мутри. С тези си действия сега само давате трибуна на служебно правителство да пооткрадне туй, онуй. Есента и зимата няма да са никак леки, за да си го правим още по-сложно. Но пък сега имате около 6 месеца да се изявите и да формулирате платформа, комитети, да намерете привърженици и да участвате в изборите през март. Направете го, с плюене и опъване на палатки не става. Не съм от Герб, бсп, дпс и не подкрепям протестите, защото не са градивни, както и 2013г. не доведоха до нищо, просто защото нямаше силни кандидати с достатъчно подкрепа. Ето сега имате шанса да приложите научените уроци и да направите нещо смислено, когато му дойде времето през март. Не подкрепям протестите, защото съм доволна от живота си, без да съм чакала нещо от държавата, роднини или богат мъж.

51-70 от 70