Споделена история от Други

Защо хората мрънкат, че Света София отново става джамия?
Здравейте. Наскоро султанът на Турция Ердоган или по-точно Ердоан реши да направи музея Света София отново джамия. Из целия християнски свят се почна едно мрънкане и то не подмина и България. Според мене и много други обаче тва мрънкане е адски закъсняло. Закъсняло е с над 500 години. Света София е джамия още от падането на Константинопол. Превърната е в музей едва преди някъде 80 години. Ва за какво се мрънка, не мога да разбера. Те просто отварят една затворена джамия. Тя и като музей пак си беше джамия. Аз църква с минарета не съм виждал. Тоест Света София не е църква от повече от половин хилядолетие и вероятно никога повече няма да бъде църква. Гърците ридаеха, защото както знаете целият свят е гръцки. Не съм нито турчин, нито турчофил, но мога да кажа един интересен факт. Константинопол и Истанбул са две тотално различни неща. Константинопол е бил една малка крепост, а Истанбул е дълъг към 100 километра. В момента бившия Константинопол е просто един квартал в Истанбул, който се нарича Фатих. Така че Истанбул никога не е бил гръцки град. Дори и Константинопол не е бил гръцки. Византион е построен от римляните. А император Константин даже не е бил грък, а смесица между римлянин и илириец, ако не ме лъже паметта. Света София също не е построена от гърците. Имперстор Юстиниан, който я е построил е бил роден близо до град Шкуп, днешно Скопие и е бил илириец или дарданец. Даже в миналото е била унищожавана от гърците. В недоволството си са я унищожили 2 пъти. Така че закакво надават рев, че отново става джамия, не мога да разбера? При падането на Константинопол обаче гръцкото население се скрило в Света София да търси спасение там. Турците са ги изклали, типично в техен стил. А като казах турците, те започнаха да се оправдават, че испанците били превърнали една джамия в католическа катедрала, че гърците били превърнали твхни джамии в църкви, че ние сме били превърнали Черната джамия в църквата Свети Седмочисленици, само че тези джамии, които ние, гърците и испанците и други народи сме правели на църкви са били построени от нашественици, които не са имали никакви право на нашата земя, както и турците в случая в миналото не са имали право над Константинопол, така че да не се оправдават. Но да кажа нещо и за нас българите. Защо това ни ядосва нас? Ние сме предимно атеистичен народ, не вярваме много. Даже когато България е била създадена нашите предци са избивали християни. И пак казвам, тоя номер на турците и ние сме го правели. Да не си забравяме историята. А и това нас с какво ни засяга? Също напомням, че яростните ислямисти турците построиха една много красива българска църква в Истанбул-Свети Стефан. Тя е единствената църква в света направена изцяло от желязо. Много яко, нали?:D Някои говореха, че правителството ни трябвало да каже нещо. Защо е нужно да казва? Държавата си е тяхна, да правят каквото искат. Вярно, при протест преди години протестиращи изпочупиха прозорците на една джамия и един турски политик дойде да мрънка, но тук случаят е друг. И почва се, бойкот на турски стоки, сериали, туризъм и какво ли още не. Това ме наведе на друга мисъл. Изборите в Истанбул ги спечели една опозиционна партия и не знам дали е истина, но новият кмет на Истанбук бил потурчен грък и си го признавал. Това, че опозиционната партия е спечелила Истанбул не се харесва на султана Ердоган. Превръщането на музея отново в църква беше негов дорбе обмислен ход. За входа на музея се взимаха към 20 евра, а на година я посещаваха милиони хора. Това са минус десетки, ако не и стотици милиони евра в джоба на Истанбул. Правителството в Истанбул водено от опозиционната партия сега като ги няма тия пари ще се принуди да вдига цените, което ще ядоса хората и ще се загубят стотици хиляди, ако не и милиони гласове. И нещо друго, което даже може да бъде в наш интерес. Турция върви по пътя да стане като Пакистан или дори Иран. Даже ше са по-зле от Иран, защото Иран има независима банка и е независима държава, докато Турция се командва от големи господари, които са доста еалеч от Анкара. Но ше стане като тях. Една държава, която стриктно се води по исляма. Всички знаем какво е в арабските държави, където исляма е на челно място. Всички знаем какво е било в Европа, когато църквата е била на челно място. Води ки те религията ще буксуваш и ще мърдаш напред много бавно. Ако иранците си бяха оставили шаха сега щяха да са си една европейска държава, те го махнаха и не можаха да станат такава. Сега всички ги мислят за талибани, въпреки, че не са. Същото ги чака и турците. Латят напред, като ракета, вържат ли се към исляма отново ракетата ще се приземи и ше си ходят напред пеш с обувките, които даже може и да нямат. Точно затова Мустафа Кемал е отдалечил религията от държавата, за да може Турция да стане по-светска. Преди е била наричана “болният човек” и теокрацията е изиграла голяма роля за това. Разграничили са религията и ето, прокопсали са. Сега пак ще се върнат към нея, не само защото върнаха музея към джамия. Това е просто една част от пъзела. И съм чувал, че Ердоган ги правел тия номера, за да откъсва погледите на народа от не много розовото икономическо положение на държавата. Не знам дали е заради тва, но ако е го прави по много грешен начин и след време може да станат наистина като Иран. Персийците от светска държава станаха ислямска република и сега нямат икономика. Но Турция да е с лоша икономика е в наш интерес. Разпадне ли се Европейския съюз шансът да ни погълнат икономически ще е далеч по-малък. Няма да има и пари да финансират анти-българските си кампании. Така че няма смисъл да ревем. По-добре ще е да си гледаме нашия живот. Вкарването ни в чакалнята на еврозоната е далеч по-голям проблем. Щом ни вкарват в нещо, наречено чакалня, за да приемаме валутата на един фалшив съюз, сетете се колко е фалшива самата валута. Това исках да ви кажа. А вие какво мислите по въпроса? Споделете!:)))

Коментари

1.   Като турчин смятам, че това беше глупост. Но на въпроса защо българите се възмущават. Ами защото мразят турците. Знам сега, че ще изсмучат теории, ще разтягат локуми при това доста логични, но не забравяйте, че 90% от човешкото поведение е емоционално, не разционално, без дори самите ние да го осъзнаваме. Даже човек първо си има мнение и едва тогава търси аргумент в подкрепа, а не обратното. Така е устроена психиката ни.

2.   Не ти изчетох тирадата, отговарям на въпроса. Света София е била средище на християнския свят. Започва своя живот като църква, години по-късно става джамия. Компромисно решение е Света София да бъде музей, лично за мен, компромисно и най-доброто. Четох коментари на мюсюлмани, населили Европа от Африка и Азия по въпроса и най-малкото бях отвратена. Не искам дори да коментирам, с една дума Доган показа среден пръст на християнския свят и традиции. Разбира се, получи адмирации от мюсюлманския. Всички тия населили Европа, коментираха, че тук са ни нужни повече такива лидери. Смятай.

4.   Здравей,

Причината поради която много хора са против Света София да стане джамия е поради това, че вече е била обявена за "музей", била е под егидата на ЮНЕСКО, има културна, историческа и религиозна стойност и т.н. (и не се знае Ердоган, какво ще промени в сградата и до какво унищожаване на историческо наследство може да доведе това).

За тези, които си мислят, че е щото мразим турците. Не е точно така. Аз бях и все още съм известна доза "националист", но не намирам смисъл да мразя хора, които просто са наследници на турците от турското робство (стига самите те да не проявяват някаква омраза или негативна реакция към българите).

Имам доста познати българо-мохамедани, светски хора - разбираме се, били сме по купони заедно и т.н., към тях нямам нищо против.

Естествено има различни нива на "национализъм" и при турци и при българи - най-върлите мразят всички други (българи мразят турци, турци мразят българи, българи мразят румнънци, гърци и т.н.), но има и такива дето разбират, че трябва да има и неква "дипломация" и не става само с омраза.

Имам и познат в БКХ - е тея вече не ги разбирам. Подкрепят бежанци, част от които са ислямски фанатици (като цяло доста глупави и нещастни хора, които просто са оръдието на разни фанатични проповедници, пратени по Западна Европа за да я дестабилизират).

Конкретно за Света София - ми е все тая. В Турция е, Ердоган ако иска да си я взриви. Реално не е била православна катедрала от 500 години (нема какво да се лъжем). Но просто постъпва като всеки "слаб политик" - хваща се за "национализма" и "религията" и скоро сигурно ще почне да ревизира всички промени, които Ататюрк е направил за Турция.

Да не говорим, че през вековете десетки други християнски храмове са превръщани в джамии, десетки джамии в христянски храмове и т.н. БКП превръщаше манастири в обори и т.н. Тъй че самото действие не е кой знае какво, да не говорим, че Света София не е най-важната християнска светиня и без това (поне от 500 години насам).

По ми е интересно Вселенският Патриарх защо не се изказа по-силно срещу това (нали това му е работата уж). Помня как му слушах речи в които предлагаше Турция да стане част от ЕС (макар, че не беше дорасла още). С политиката на Ердоган ще се върне още по-назад с бърза крачка.

5.   Защо мрънкат ли? Защото са кръгли идиоти и не са никакви християни.
Иисус за това ли се бори (?) за да се строят църкви облечени в злато, докато има хора тънещи в мизерия?! В Библията пише, че Христос се е молил в пустинята. Погледнете какви дрехи носи патриарха на Русия. Облечен от горе до долу в злато. Е това ли са те християнските ценности?
Била център на християнският свят. Аха. Само дето по това време християнски са само отделни региони на средиземноморието и абсолютно никой не е искал да приеме християнството. Избивали са се един друг наред.
Сега ще се появят дозина яростни "християни", които ще ме хулят, че казвам истината. Само дето тези "християни" въобще не са отваряли Библията и не знаят дори десетте Божи заповеди.
Да не говорим, че днешното християнство няма нищо общо с учението на Иисус.

Това бяха много малка част от причините да не се трогна ни най-малко когато превърнаха Света София в джамия.

6.   Напълно ясно е, че българското правителство, включително и патриотите нямат да кажат една дума, ясно е, че сме прекалено малки, та да можем да въздействаме по някакъв начин. Света София е типичен пример за византийска архитектура и неслучайно е паметник на световното наследство, следователно тя е на целия свят, а не на Ердоган.

7.   От автора
Ако не сте ме прочели “тирадата,” то тогава по-добре не коментирайте.;) Видя се, че номер 6 не я чел, но коментира. Аз точно за тва говорех, защо е тва мрънкане, че отварят една джамия, която вече почти 600 години е такава и защо атвистичният български народ също се включи в закъснелия плач по тази тема?:)))

8.   Аз съм #5. Да, наистина. Ако не сте дочели темата не коментирайте! Имаше много важни казани неща в нея!
Омръзна ми от всезнайковци. Знанията на повечето коментиращи не могат да заемат и един лист хартия! Ердоган превърна света София в джамия именно поради тази причина! Защото очакваше реакцията на религиозни да бъде крайна! В Турция едни ще го заобичат, но християните ще го намразят, ама какво да се прави, те не са неговият електорат.
Да, разбира се че е редно да е музей, или да се използва по предназначение, тоест православен храм, но ако беше някаква мъничка черква, на никого нямаше да му пука, нищо че е свято място.

Нали уж Християнството учи на смирение? Защо тогава е целият този гняв у гърците например?

9.   Ще отговоря в стила на въпроса ти: поради същата причина, поради която хората мрънкаха, когато горя катедралата Нотр Дам. Защо, наистина? Някога я е нямало, построили са я, после пожар се опита да я върне в начално състояние. Каква е драмата, нали?

Схвана ли?

10.   Илириеци, Дарданци, ти си пренаписал цялата албанска и македонска пропаганда тук.
Обаче ще оставя римсикте истории да фокусирам в други твой точки.

В недоволството си [Гърците] са я унищожили 2 пъти.
Така че закакво надават рев, че отново става джамия,
не мога да разбера?
От една странна казваш че историята по-стара от 500 години
не може да принадлежи на никого,
от другата обаче
че трябва народите да поемат грешките на предците си от преди 500 години.
Избери си едно от двете.

Турция да е с лоша икономика е в наш интерес
Само фенове на бате бойко или на бате путин могат да вярват в такива глупости

Щом ни вкарват в нещо, наречено чакалня,
за да приемаме валутата на един фалшив съюз,
сетете се колко е фалшива самата валута.
Казвай директно тогава в коя валута смяташ да инвестираме.
И после обясни как целият търговски свят състои от балъци
щом търгуват и договарят в евра и долари.

докато Турция се командва от големи господари, които са доста далеч от Анкара
С "големи господари" май имаш предвид някакъв 90 годишен унгарски инвеститор в сащ
който въпреки всичките му успехи,
не печелил нито 1/3 от годишните печалби на газпром.
Ама енергийната зависимост от русия май не е господарство нали?

Ние сме предимно атеистичен народ
Не атеисти а непукисти с пълна апатия.
Атеист не значи да казваш "кво ме касаят религиите бе брат"
а смело да искаш всякакъв храм да стане музей.

Константинопол е просто един квартал в Истанбул
Много големи градове дължат цялата си слава на един малък квартал
който преди векове е бил целия град. Виж например колко малък е бил рим.
Този град днес щеше да е някакво зачукано село време без римската империя.
Но целият свят го познава заради древния град рим.

Така че Истанбул никога не е бил гръцки град
В истанбул преди 100 години турците са били само половината от населението.
В този турски град живели много народи. Защо после се изселили?
Нацистката германия не била еврейска държава но това не оправдава холокоста.
Пак да не забравим че само 10 години след края на войната
турците на истанбул, не самият медерес а хората,
пресъздавали тяхната версия на кристална нощ в погромите на 1955.

11.   Защото Ердоган е терорист ислямист :)

12.   Виж, не става дума просто за някакъв си музей, а за света София, която е символ. А и проблемът не е само превръщането и пак в действаща джамия, а опит да се заличи и унищожи всичко за което Ататюрк се е борил. Т.е. това е символичен акт, с който Турция се отказва от всичко постигнато през 20 век, за да се върне пак в 19, че и по-назад. С това си действие Ердоган ясно заявява, че не го интересува модернизацията на Турция, а предпочита да направи опит да възстанови Османската империя, което, съгласи се, няма как да се приеме добре нито от съседните държави, нито от партньорите на Турция в НАТО. В крайна сметка, днес превръща един музей в джамия, а утре? Утре, като нищо ще почне и териториални претенции към съседите си да има! Да не говорим, че позволили да религиозни фанатици да вземат властта и да определят политиката... Иран, номер 2, ама на границата на Европа. А това опредено не гарантира мир и стабилност в региона.
Така, че нещата са доста по-сложни отколкото просто връщането на статута на света София от преди Ататюрк.

13.   Авторе ще си отговориш сам, само като прочетеш малко защо сградата Света София е направена музей и вкараш малко размисъл.
Сградата е не само сграда, тя е символ на стъпването на османската империя в Европа. Направиха я музей, за да "докажат" на европейците и най вече на съседите си, че се разграничават от османската империя и вече са нова държава Турция, изхвърлиха документацията на империята, затриха и загърбиха всичко имерско преди 90 години. Сега обаче от 10-15 години все повече се свързват с имперското си минало, възвръщат у народа си имперския дух. Чрез промяната на статута на Света София показват на народа си, на съседите и на Европа, че те са онази империя от която уж се отричаха преди 90 години. Това е политика, не просто история както вие си мислите. Те нямат нужда от мюсюлмански храм за да променят статута, наоколо имат достатъчно джамии, целта е друга.

14.   Защото са тъпи. Ако очакваш от хората да мислят с главата си, ще си винаги разочарован. Повечето хора мислят със задника си и си личи. Само не разбирам примерно всеки тука ми защо ми хвали Ататюрк, смисъл кво изобщо знаете за него и периода му на управление. То и аз не съм експерт, любител историк съм и доколкото съм научил, причината да бъдат изселени гърците от Истанбул е познайте кой. Като цяло държавата на Ататюрк е била кофти за тия, които не са били етнически турци, и него разбирам донякъде, ама не е бил кой знае колко по-различен от Ердоган, единия е вървял по етническа линия, другия по религиозна, все същата тъпня. Даже религиозна може би е една идея по-нормално, защото нали се сещаш, че етнос и да искаш не може да си промениш, т.е. дискриминиран си на база на нещо, върху което нямаш некъв контрол, ама казах ти, не очаквай от хората да мислят с главите си, да четат и да си задават въпроси, мисия невъзможна

15.   Защо не съзнават, че нямаме общо с чисто исторически с нея, но трябва да се чете, това е.

16.   "Също напомням, че яростните ислямисти турците построиха една много красива българска църква в Истанбул-Свети Стефан. Тя е единствената църква в света направена изцяло от желязо"

Ало какви са тези глупости? Пропаганда от Анкара? Цялата тема също? Църквата е построена изцяло от България с български средства от австрийски специалисти. Отлята е от желязо в Австрия и транспортирана на части с влакове до Истанбул където е сглобявана. Сигурно и това че е желязна е единствената причина да не е претърпяла разрушения от турците. Малкото църкви в Турция са на закътани и затворени зад високи стени места за да няма посегателства. Да си християнин там е кошмарно. Всякакви християнски материали извън църквите се приемат като посегателство върху турската култура и се наказват. Тази църква е по-скоро залъгалка пред света че Турция е "светска" държава която приема другите религии, с цел да има претенции в Европа да се строят джамии на всякъде. Само за това не я пипа Ердоган и присъства на преоткриването и.