Споделена история от Други

Чувство за малоценност
Абе хорица, нещо не ми е в ред. Напоследък се чувствам много странно. Много ми е ниско мнението за самия мен. Мисля си че съм грозен, нямам никакво самочувствие като се разхождам някъде съм един свит, кротък, тих. Айде няма да изпадам в подробности. Накратко.
Мисля се за грозен, а хората около мен ми казват, че не съм, но аз пак си оставам на мойто си, че съм грозен.

Имал съм много връзки през живота и във всяка една от тях раздялата идва по моя вина, защото постоянно питам половинките си как може да са с мен, не ги ли е срам и такива неща. И си казвам спирам, симпатично момче си, стига си мисли такива глупости, симпатично момче си.

Но сега след кратка пауза, се появи едно момиче което е по малко от мен аз съм на 20, тя на 16, и очевидно тя ме харесва и аз нея. За разликата в годините, родителите и нямат нищо против, но отново идва онова чувство в мене за малоценност.

Постоянно я питам, като излизаме, не те ли е срам ад си с мен, как може да си с мен, не съм ли грозен някакви такива. Дайте ми някакъв мъдър съвет как да си избия тия глупости, защото е очевидно, че хората ме харесват, а аз себе си не.

Коментари

1.   Промени си мисленето, това е. Казвай си съзнателно "аз съм красив", повтаряй си го постоянно, всеки път когато се почувстваш неловко, грозен и тн. казвай си съзнателно, че си красив. Нали знаеш, че не е важно какво мислят другите, важно е какво мислиш ти. Ако ще и целия свят да ти казва, че си красив, няма да има никаква полза, ако САМИЯ ТИ се мислиш за грозен. Начина е да си промениш стария погрешен мисловен модел, че си грозен и тн. с нов - казвай си "аз съм красив и привлекателен", или каквото решиш, повтаряй си това съзнателно, проумей пак казвам, не е важно ДРУГИТЕ какво мислят и какво виждат. Това е комплекс, всеки го има малко или повече, в една или друга форма. Важно е да разбрем, че НИЕ сме тези от които зависи да променим това, а не някой друг. Ето ти си осъзнал проблема, поискал си да го промениш, промени го!

3.   Мен, ако питаш имаш някъв страх или от обвързване или от жени. И да разсъждавайки по този начин определено си малоценен за самия себе си, но и знай че полезността на един човек към обществото много рядко е свързана с външния му вид, а по-скоро с уменията му :)!

4.   Много ме досмеша от историята ти, не, че е смешен проблема ти, но все едно аз съм го писала :D На мен понякога, когато съм навън ми иде да се извинявам на хората, че им се налага да гледат нещо толкова грозновато като мен. За приятелките ми се чудя как не ги е срам да излизат с мен, а сериозна връзка съм имала една и съм се питала същото за момчето. Разликата между теб и мен, обаче е, че ти явно си въобразяваш само, на мен никой не ми е казвал, че не съм грозна :D но пък аз не съм правила твоята грешка да си казвам на глас тези мои мисли. Никой не знае за тях, а и с възрастта ми се появяват в главата много по-рядко. Като почне да те поучуква живота разбираш, че има къде къде по-важни неща и тези мисли остават на заден план. Освен това съм забелязала, че в редките периоди, в които се харесвам и хората ме харесват повече. Освен това, щом някой те е харесал достатъчно, за да е с теб, значи те харесва такъв какъвто си и не се срамува от теб. Недей да саботираш сам шанса си да бъдеш щастлив! Един път се живее, цял живот ли мислиш така да я караш? Приеми, че не се харесваш и толкова. Приеми, също обаче, че има и хора, които те харесват.

5.   Странно ми е твоето състояние, защото повечето хора, които страдат от комплекс за малоценност трудно завързват връзки поради тази причина. А при теб изглежда този проблем го няма, така че малко не се връзват нещата. Иначе изглежда този комплекс е зарди външният ти вид главно. Така че съвета ми е да не му обръщаш толкова внимание, а да наблегнеш на това какви качества имаш като човек, а ти изглежда имаш такива след като хората те харесват. Така че вместо да мислиш за външният си вид мисли за това какви качества притежават и нека те ти бъдат преоритет. А това със питането на хората какво правят с теб е доста дразнещо, аз имах един такъв познат които не беше кой знае какво на външен вид, но аз го харесвах като човек, обаче с това натякване грозен съм и т. н в един моемент ми писна и наистина самата аз започнах да си задавам въпроса какво съм намерила в този грозник дето сам не се харесва пък аз ще седя да се заблуждавам, че го харесвам! Така че с тия натяквания и да те мислят за симпатичен ти сам си правиш така да започнат да те виждат като грозен. Или просто го казваш, за да ти кажат - ооо не много си прекрасен, което е тъп начин да си просиш комплименти. Получава се както при жените - едната казва -Ау колко съм дебела, а другата я успокоява- глупости как ще си дебела, супер си си. Та така и в твоя случай. Помисли си сериозно над тези неща!

6.   Спри да ги питаш,приеми че щом са с теб значи са харесали нещо в теб.Излагаш се с тия въпроси,щото само момичетата ги задават и то от суета,когато гаджетата им не съм и казали че днес са много красиви.един вид просене на комплименти за повдигане на самочувствието-най-добре ги изхвърли от въпросника си щото ша почнат да говорят много лоши неща за теб и ще ти стане още по-зле повярвай

7.   Ами, насочи мислите си към твоите качества. От поста ти личи, че имаш доста добри умствени възможности, а щом всички покрай теб ти казват, че изглеждаш добре, замисли се, че всъщност може наистина да са прави. И един съвет от мен - спри да повтаряш на момичетата покрай теб такива неща. Жените харесват самоуверени (естествено в граници) мъже, мъже със самочувствие (пак в граници :) ), но не и неуверени, колебливи и комплексирани мъже. Харесвай се сам и другите ще те харесват :). Успех!