Споделена история от Други

Как да НЕ се изразявам като 7годишно?
Здравейте, бихте ли ме посъветвали как да мога да се изразявам по добре и по интелигентно, а не като малко дете? И как да разказвам история, така че да е по увлекателна? Искам да се изразявам с доста разннобразни думи и да мога да използвам доста повече речника ми например както адвокатите го правят.

Коментари

2.   Мдаа, тя тая работа тръгва отдалече.
Дали си разказвач, дали си писател.
Пък то да си разказвач и писател трябва дарба, после техническите средства да владееш като петте си пръста това сравнения, хиперболизация, рими да ти текат по естествен начин без дс се замисляш.
После да си изчел едни всгони с книги и литературната критика към тях, то да си изледал класическите филми, постановки, мюзикъли.
Цял живот да си работил и надграждал и то от дете.

3.   Използвал/а си "доста" два пъти в едно изречение, това е доста :). Започни да обогатяваш речника си, това става с четене, предимно на класическа литература, а не на булевардни романчета. Може да ти се види скучно, но класиката се отличава с правилен и разнообразен изказ, а и е почти сигурно, че ще смаеш връстниците си. Пиши повече, прочитай какво си написал/а на глас, ако трябва се запиши и прецени как ти звучи, ако нещо те дразни - поправи го. Това, което искаш става с четене и практика, успех!

4.   Чети повече и ще си обогатиш речника.

5.   Трябва много да четеш, така се трупа речников запас. Така се учиш не само за говориш, но и да пишеш. Когато пишеш по-добре, се пише винаги с тире.

6.   Чети книги гарантирам ти, че ще си обогатиш речника

7.   Можеш да четеш повече книги или когато синоним на дума която използваш често в ежедневието си ти хареса, сядаш и го учиш с още няколко. Ползвай правилата в литературата, изразявай се с възможно най-много думи, без повторения и използвай възможно най-малко думите брат, маняк и всеобщо заучените фрази, които наборите ти използват, те просто те правят да изглеждаш далеч от интелигентен човек. А за историите и как да са по-интересни, зависи от обкръжението ако темата е забавна и приятна и приятелите ти имат общи интереси с теб, нещата които говориш винаги ще им допадат.

8.   Предполагам си на 10-11г щом се сравняваш със 7 годишни. За да обогатиш речника трябва: 1) Да четеш доста книги и то не тъпотии като Хари Потър, а да наблегнеш на неща писани преди 50-100-200 години. 2) Да говориш редовно с хора с богат речник, което не е много лесно за реализиране. Едно е да намериш такъв събеседник, друго е и да има желание да ти отделя време. Така че започни с книгите.

9.   Четене на книги. Това е начинът, по който да можеш най -лесно да обогатим речниковото си богатство и съответно, ще получиш директни примери как най-добре да ги използваш в разговорната си реч

11.   4 и 6 са ти казали достатъчно. Това, което ще добавя аз е увереност. Трябва да се чувстваш уверен/а като говориш, да не се притесняваш.

12.   Чети книги, много книги, така ще натрупаш словесен и речников ресурс. Говоря за истински книги, а не за електронни.

13.   Четене на книги и опит за премахване на паразитните думи, като "ми, нали, значи, таковата, унуй там, ъъъъ, ииии".
Като юноша не четях много, но като студент ми дойде акъла и подхванах книгите. В добрите периоди прочитам по една книга седмично. В лошите по една месечно, и така вече 7-8 години.
Започни с класическа литература и автори (наши и чужди). Не да ми четеш книгата на Криско или Емил Конрад, хаха.
Аз си редувам- исторически, на социална тематика, политически науки и по някое и друго криминално романче или философско течение.

14.   Бихте ли ми препоръчали кой книги да чета?

15.   Бихме. И не "кой", а "кои" :).

При четенето на чуждоезична литература, преводачът е също толкова важен, колкото и автора. За съжаление масата преводи след 1989 са под всякаква, поради политиката на издателствата, да дават жълти стотинки на студенти от филологиите, вместо да платят, както трябва на професионалист. Преводите на Свинтила и В. Петров така или иначе ще си останат недостижими.

Кои книги да четеш? Тези, които те привличат. Ако харесваш приключенска литература, най-близката до твоята възраст, абсолютният фаворит е Рафаел Сабатини. И в "Капитан Блъд", и в "Скарамуш", има напрегнато действие, романтика, а героите се изразаяват остроумно и ерудирано.
Ако се увличаш от фантастика, опитай цикъла "Аз робота" или "Фондацията" на А. Азимов, както и разказите на Р. Шекли, особено сборника "Недокоснат от човешки ръце" на библиотека Галатика.
Ако търсиш нещо по-романтично, може да си премериш силите с "Отнесени от вихъра" или "Птиците умират сами", дискурсът там е безупречен.

От българските автори ти препоръчвам практически ВСИЧКО, което ти допада, като жанр, стига да е от преди 1989г.

Приятно четене!