Споделена история от Други

Притеснение или?
Не знам как да си опиша проблема и как да го разреша. Когато трябва да си ьапазя час било то за маникюр, фризьор или каквото се сетите, да попитам нещо - се чувствам някак нереално, странно и неудобно. Не съм от най-общителните хора, но пък когато съм в компания не съм и от най-мълчаливите.. винаги гледам записванията да стават онлайн (ако е възможно, дори и за лекар съм си записвала час онлайн) заради това ми чувство от 1г. се каня да се запиша на уроци по английски, но ме спира притеснението ми, че там ще трябва да говоря, а когато говоря с акцент, мисля че е прекалено много, а когато е без ми е смешно.. може да ви звучи никакво, но наистина ми е некомфортно.

Коментари

1.   Социална тревожност. Страх да не се изложиш или да не те критикуват. Единственият начин е да правиш нещата от които се притесняваш. Само така ще намалее тревожността с времето. Иначе колкото повече отбягваш тези ситуации, толкова ще ти е по-трудно.

2.   Аз съм по-зле. На доста места ме е срам да чукна на вратата. В университета като трябва след плащане на семестър да ида до канцеларията се чуда дали да чукна, да не се занимават с нещо друго па да преча. И понякога съм чакала и друг да дойде. Веднъж бях в болница в София за един преглед с майка ми и мисля, че ако бях сама нямаше да мога да се оправя и да стигна до къде трябва. Веднъж исках да си купя вибратор и много ме беше срам да вляза в сексшоп, ама влязох най-сетне. D)

3.   Поработи върху самочувствието си. Обичай се и се цени. И както е казал ком 1 -насили се у прави нещата, от които се притесняваш. След време ще свикнеш.

4.   Съгласна съм със номер 1, прави нещата от които се притесняваш! Аз днес ходих за пица сама, и без да говоря по-телефона с някой (за кураж е на телефона)! Аз треперя като лист и си губя разсъдъка, но както казва номер 1 Ком. Прави нещата от които се плашиш!
Също проследи мислите си и ги оспорвай, търси реални доказателства и аргументи за мислите ти! Идва една мисъл, виж дали е адекватна, дали е вярна, дали това не е само в главата ти!
Примерно ще се изложа, ще умра оле, оле...
Идва паника, страх треперене и замайване, успокой се виж мислите си и го оспори!
Няма да умра ако се изложа, и да се изложа голяма работа, и да се изложа не е края на света! Хората си гледат тях, така че много малко хора биха видяли какво правиш, защото са заети с това да си мислят как другите ги приемат! Има една книга Социлна Тревожност, тя много ми помогна!
В