Споделена история от Други

Защо живеете в центъра,нямате ли избор??
Въпросът е кратък и ясен.
Отраснах в центъра. Изборът на родителите ми е бил такъв, не мой.
После в Манастирски ливади.
И накрая в Горна баня.
Но.. въпросът ми е какво толкова намирате в центъра, че се врете там? !
Да се разхождате по Витошка? /изберете си друга главна улица в даден град който не познавам /.
В края на града съм по-спокойна, по-тихо и в мир с мен повече, отколкото насред НДК...
На онези, които се обадят, че пиша тук, защото несъм наясно със себе си, ще отговоря, че знам какво искам, какво ме кара да съм удовлетворена, но и съм длъжна да знам какво искат младите, за да съм в крак с техните желания, не моите.

Коментари

1.   Не живея в София, но с удоволствие бих искал едно апартаментче там.
При възможност да го давам под наем, или да го продам.
Имотите не са просто да си живееш или да стоят празни когато не си там.
Те са средство за допълнителен доход.

2.   Някои хора предпочитат забързания начин на живот и да са близо до магазини, кафенета, ресторанти и т.н. Също за много животът в центъра означава значително по-малко пътуване до работа - кой не би предпочел да стига за минутки пеша, вместо да се блъска по трафика или в градския?

3.   Аз също не бих живял на центъра. Изнервям се всеки път, като отида там, само докато намеря място да паркирам и с тези малки тесни улици с напаркирани навсякъде коли и постоянно да се чудиш как да се разминеш с всяка насрещна кола, направо ми бърка в здравето. Не си представям да живея там и всеки ден по два пъти да се подлагам на това. Сега и без това много хора вече не работят по центровете на градовете, а в промишлени и бизнес зони, а и в различни квартали.

4.   Живях в центъра една година, не ми харесваше, но нямах голям избор. Квартирата ми беше на добра цена и всички видове градски транспорт ме водеха точно там, където трябваше да стигна. Как да пропусна тази възможност?
Бързо свикнах с шума и трафика. Преодолях и малкото места за паркиране. Въпреки това, през почивното си време гледах да отида на някое по-спокойно място- някои парк, по-малко кафе или в планината.
После се преместих в краен квартал. Единственият ми проблем беше, че пътувах 40 минути с тролейбус, но и с това свикнах.
Ако точно сега ми се наложи да си потърся жилище, бих се ориентирала към спокоен квартал с удобен транспорт за моите нужди.

5.   Не харесвам центъра. Живея в момента на квартира. Слава Богу ще я сменям.
Шумно, мръсно ,целият поток от хора минава през центъра. Харесала стм Стрелбище или Манастирски ливади. Хубави са.
Близо до южния парк и Витоша. Има удобен транспорт, близо до центъра. За съжаление имотите са скъпи за покупка

6.   Не бих живяла в центъра!Живея в Бистрица в еднофамилна къща на 3етажа.Спокойствието и тишината тук ,както и чистият въздух не бих го заменила за нищо на света!

7.   Живея в центъра, защото ми е удобно. По малките улички е тихо, а откъм вътрешния двор съвсем. Разбира се, не бих живяла на някой булевард за нищо на света. Мразя да пътувам с градски транспорт или кола, каквато нямам, всеки ден, за да стигна до работа или някъде другаде. Пълна загуба на време. Всичко, от което имам нужда, ми е наблизо. Докато приятелите ми тепърва се прибират и трябва да дават пари за таксита, аз вече съм си легнала да спя.
Та така... далаверата е хем да си в центъра, хем на тиха улица. Не бих живяла извън него. Иначе е много грозен и неподдържан, както и всеки град в България, но това е заради липсата на всякаква естетика у българина и навика ни да живеем като скотове - да позамажем, да скалъпим някакъв Франкенщайн и да избутаме до следващия ремонт. Жалка история.

8.   Защото ми харесва да пътувам до работа само 10 минути, защото улицата в центъра, на която живея и съседните няколко на нея са много спокойни, тихи и защото отивам до най-оживените места на града без кола само за 15 - 20 минути пеша. Защото жилището ми има хубава гледка над сградите и имам тераса на последен етаж. Не мога повече да искам. Не искам да отида в крайните квартали, където живота е спрял и сякаш хората живеят с 10 години назад, а и е пълно с хора от села и разни отрепки. В центъра, поне в моя квартал, са предимно интелигентни хора и хора с някакво потекло, живеещи там от години, а не пришълци.

9.   Живея в центъра и не ми харесва тук, но имам малка заплата и не мога да си позволя квартира. Апартамента тук го държим с единствената цел един ден да се дава под наем и за доход, имаме перспектива по-нататък за друго жилище. Тук е шумно и мръсно. Непрекъснато някой ремонтира и през деня няма тишина. Лятото и през нощта няма тишина, защото хората от близките заведения се напиват, идват на улицата и крещят и това не са единични случаи, а се случва твърде често. До работа не ми е близко, защото работя в далечен квартал. Това, че живея в центъра не значи автоматично, че работата ми е в центъра. Въобще тук не е хубаво, така е. Уличките са пълни с изпражнения от кучетата, защото повечето ги мързи да ги разходят до парка. Лятото по тях се въдят мухи, които влизат в апартаментите.

10.   Ебати тъпия въпрос.

Ти що живееш в покрайнините??? Защото това ти харесва. Хората живеят в центъра - ЗАЩОТО ТАКА ИМ ХАРЕСВА.

Край на диалога. Ти сама ако не можеш да видиш какви са предимствата и недостатъците на едно такова нещо... има ли смисъл изобщо какво да се говори.

Братан.

11.   Коментарът на номер 7 е изключително точен. Колкото и странно да звучи, една не малка част от уличките в центъра най-вече от бул. Витоша в посока бул. Христо Ботев, от двете страни на бул. Македония където минава 5-цата и в района на петте кьошета са доста тихи, а вечер след 7-8 часа буквално птичка не прехвръкват. А пък от вътрешната страна никакъв шум не се чува. Хем може да си ходиш пеша, хем има градски транспорт за където си искаш. Проблемът е с паркирането, ако нямаш гараж или двор и то пак зависи къде. Ако живееш в района на градинката Ереван има места колкото щеш.

13.   А защо искаш да си в крак с нашите желания? Освен да искаш да ни купиш по един имот.. друга логична причина не виждам.

14.   Ами да, номер 13 е най близо до истината. Но не на него или на останалите да купувам, а да помогна на сина си... Просто не искам да обикаля центъра 10 пъти, докато си намери място да спре. Дори да има гараж, я влезе в него, я не като спре друг там. Ако е пеш, да се спъва в криви бордюри, тротоари, плочки и т. н. Да пътува 1 час и нещо до работа, защого работи до Симеоново. Мръсният въздух е ясен на всички ни. Повечето от старите кооперации нямат асансьор.. и ако се падне на посл. етаж, с малко дете и количка...
И тая мъка... за няколко центр. улици, едно метро и 5 МОЛ-а? ! Защо го иска, ми е непонятно... По добре Горубляне да бе избрал.. Авторка

15.   Номер 8,
А да ти светка лампичката, че хората надойдоха щото прекрасните управляващи (не само ГЕРБ) им убиха поминъка по местоживеене? Или това ти идва сложно?

16.   В центъра било лошо, ами то ако беше така, апартаментите щяха да са празни, ама не са...Айде сега. Всеки може да избира. Ако имаш жилище в центъра, го продаваш, купуваш нещо по-скромно в кварталите и от разликата се живееш живота...Обратният вариант не е много възможен, пак поради цените.

17.   В центъра е удобно заради наличието на всичко, което ти трябва за цивилозован и културен живот. Минус - някъде е шумно и мръсно, ако имаш кола си е главоболие за паркирането. Не харесвам неподържаните стари кооперации, в които често мирише на смес от кисело зеле, мухъл и запръжка. Домашните любимци, които опикават и осират всичко, а стопаните им се правят на разсеяни са проблем на целия град!

18.   Ако неврозата ти е признак на спокойствие, жаля хората, живели с теб преди. Центърът е удобен, всичко е наблизо, транспортът е лесен. А и не всички искаме да се врем по дупки в земята. А ти можеш и в курника на село да живееш, все тая.

19.   Не, 15, идват защото им харесва да си турят новия кат и да го разходят по главната. Селяния, това е причината.

20.   Цяла София и другите големи градове са един кенеф.

21.   Авторке, родена съм в центъра на София, и продължавам да живея там. И смятам, че темата ти е измислена, ти просто не си живяла в центъра. Иначе нямаше да задаваш такива, ама наистина абсурдни въпроси. Нито пък щеше да ти хрумне да сравняваш центъра с Горубляне-село, извън София. Макар и със статут на квартал. Нищо не знаеш за духа на стара София, за красивите стари сгради, за кината и театрите, военния клуб, за операта и докторската градина. Говориш банални неща, като разкривени павета. къде ги няма, според теб? Въобще, всеки, който е израснал в Стара София, много добре знае защо живеем в центъра. Защо наемите са три пъти по-скъпи тук. Защо хората първо избират, ако е възможно, да купят апартамент в центъра, а не в Горубляне или Горна баня. А ти тези неща не ги знаеш. Както аз например не мога да разкажа за Стария град в Пловдив, нито за Велико Търново, или за Русе например. Знам само, че ми харесва, но хората си знаят защо живеят там, и защо е такъв техния избор.

22.   Не, 21, не че не съм отрасла и живяла до 20 в центъра.... а просто винаги съм го мразела/слагам и Лозенец в това число/.. От всяка точка на София човек може де отиде и на опера, и на балет. Ходила съм като млада колкото и ти вероятно. Красива архитектура има и в Бояна,
Освен плочки и паркиране ме е дразнел манталитетът на тия де живеят в центъра. Тоест те са нещо по висше от другите щото са на Витошка, Алабин все тая.
Ти си живо доказателство.
А момичетата загинали на Алабин точно, а балконът тупнал долу на Графа ако не греша?? Що пък не беше в Княжево, да речем..
Кооперациите в центъра масово не се подържат-вярно ли е? !
Не, темата не е измислена..
Мисля да и сложа край.
Живейте си там... но не пълнете медиите с перки, плочки и тъй нататък. И зборът е ваш. Квартали на София дал Господ.
Сина ми и той гъзар ще се прави. Нищо ново под слънцето.
Всичко добро желая. авторка