Споделена история от Други

Да продам двата и да купя по-голям или ипотека?
Много се колебая, давайте съвет. Просто така да чуя и други мнения, а пък после ще мисля. Имам два апартамента в центъра на град София. И двата са двустайни. С парите от двата мога да купя хубаво голямо жилище, но ако ги продам, когато детето ми порасне няма да има собствен апартамент.
Дилемата е дали да продам и двата или да продам единия, да купя нов и да го ипотекирам, а другия да давам под наем и с него да плащам заема с малка сума за доплащане?
Има ли други в моето положение?

Коментари

1.   Как да ти кажем така, кажи си доходите, какви са наемите на двустрайните, каква би била вноската за ипотечен кредит.

2.   Трябва да си безбожно тъп да продадеш два имота, за да имаш един.

Братан.

3.   А, ако даваш и двата под наем и купиш трети с ипотека, дали ще стане?

4.   Баш сега изобщо забрави за покупка на апартамент. Колко деца имаш, че двустаен ти е тесен? Или са от новите, дето са с размер на боксониера. Не можеш ли да изчакаш година, за да се нагласи пазарът.

5.   Трябваше да дадеш конкретни цифри, за да мога да кажа по-обектинвно мнение - колко горе-долу би взел от двата апартамента и каква е цената на такъв, който би искал да купиш. Какви наеми би взимал и какви доходи и спестявания имаш. Зависи и какви са ти апартаментите, защото ако са панелни, ще губят стойност в следващите години и по-добре да инвестираш тези пари в ново строителство, стига да е качествено.

Аз лично най-вероятно бих продал единия само, за да взимам наем, който ще изплаща големия. Даже ако можеш да изтеглиш кредит (имаш достатъчно спестявания), без да продаваш дори и един, още по-добре - ще взимаш два наема, които ще изплащат големия, дори с по-малка първоначална вноска. Но имай предвид, че сега банките искат голям процент съфинансиране, за да се застраховат от риска, така че ако спестяванията ти са малки, няма да е възможно. Иначе аз мисля, че имотите ще започнат да поевтиняват зимата и в този ред на мисли, може би е добре да продадеш сега и да купиш, ако цените паднат, но разбира се, това са само предположения и не се знае какво ще стане.

6.   Изчакай поне 6 месеца да се види на къде ще отиде пазара, продай единия евентуално и купи парцел и го дай за застрояване и си избери какъв апартамент да имаш, а след това двустайния го дай под наем

7.   Готов имот не се продава, освен ако не е наистина крайно наложително.
Ипотекираш единия или и двата апартамента, купуваш си един по-голям и си изплащаш ипотеките като даваш двата малки апартамента под наем.
Така ще си запазиш малките апартаменти и ще си живееш в свой собствен по-голям т.е реално ще си увеличиш благосъстоянието. Освен това тези апартаменти ще са ти нещо като допълнителен "пенсионен фонд", един ден ще си подпомагаш пенсията с наемите.

8.   По-голяма глупост не бях чувал, Авторе. И то за София. Не продавай нито един... живей в единия и другия дай под наем. Или го пригоди както съм виждал аз... Преди година и половина отидох на гости в Студентски град и в двустаен апартамент само едната стая беше 450лв, направена като хол с легло и секция. Добре направено. Сега няма да можеш да вземаш такъв наем, защото има отлив на хора хоум офис, но все пак де.

9.   Като казваш двустаен кажи точно какво включва това(това че са от две стаи или че има две спални,както е по стария стандарт) каква квадратура чисто са и какво строителство са.Разбрахме,че са в центъра.Дай повече детайли,за да ти се дадат по-добри съвети.

Друго-дали имаш възможност да изплащаш ипотека и до каква стойност ти е ок.Това ти си знаеш.
Може да оставиш този,който е на по-комуникативно място и да си го даваш под наем,а другия да продадеш и да купиш по-голям за който да теглиш кредит.
Ако си с дете до 3 г. някъде може да живеете временно и в малко жилище.Чак по-късно ще имате нужда от по-голямо пространство.
А това,че детето ти няма да има жилище не го мисли от сега още.Много неща могат да станат докато порасне.А и това дете нека и то да има стимул да си направи един ден нещо свое.Ако му предоставиш всичко наготово то какво ще прави?Нека и то да се потруди,за да има...А може да имате и две деца живот и здраве.Ти за всяко ли ще мислиш какво жилище ще му оставиш.

10.   Автор: Благодаря ви. Няма да продавам, ще държа и двата имота, така бях преценил, но исках и мнения.