Споделена история от Други

Българите сме дали език на повече от половин Европа! Ние сме всъщност цивилизация!
Вие замисляли сте, се че всъщност на български говорят по цяла източна и централна Европа! Вземете речник на чешки или полски (да не говорим за руски) и ще се изненадате колко много общи думи и корени имаме! Българският е като латинският!

Примери от гугъл преводача:
/слънце/ на полски е /słońce/, а на чешки е /slunce/;
/дом - dom - Dům/; /река - Rzeka - Řeka/; /мисля - Myślę - Myslím/;
/език- język - Jazyk/; /слово - słowo - slovo/ и много други.
При това са все основни думи, използвани винаги! Тоест те са се запазили още от древни времена, когато сме им ги дали! Всички тези държави са всъщност част от Българската цивилизация! Както казах, българският е като латинският, основоположник на всички други езици.

Моля модераторите, да публикувате темата, та да може повече сънародници да разберат истинският мащаб на нещата.

Коментари

1.   Колко да си тъп!

2.   Не само езика дължат на нас културата, държавноста, писменноста а друг е въпроса че не го признават като исторически факт и са неблагодарни даже изключително неблагодарни.

3.   Патриотизмът е диагноза.

4.   Не е вярно, Кирил и Методи са гърци.

5.   До 10

Обясни му, как така дължи някой нещо на нас? В какво се йзразява дългът им и как да го изплатят?
А и оше нещо - Държавност? Каква държавност? Държавност не е имало преди само 600-700 гпдини. Омало е едно госплдари, верните им убийци и всички останали, които са живяли според правилата на царете.

6.   Българският патриотизъм тоооолкова много си прилича с македонския такъв...

Братан.

7.   Авторче, това се нарича ЕЗИКОВА ГРУПА. Хора много преди теб са го открили. Ние спадаме към индо-европейската ЕЗИКОВА ГРУПА. Имаме общи корени не само с Полша и Русия, но и дори с Германия и Иран (и още много други народи). Езика е общо дело, няма как да го приватизираш. Но въпреки това се намират такива като теб да си го присвоят.

В (международната) наука е общоприето да се счита, че езика ни произхожда от старославянският. НО има две изключения. В България го наричат старо-български, а в Македония старомакедонски.

Както искате го тълкувайте, но е редно да знаете, че не сте единствените. Македонците са изпреварили нашите патриоти. Както знаете Македония е винаги първа)))

8.   До номер 4.

Кирилицата я създават Климент и Наум в Преславската книжна школа, а те са били българи. Кирил и Методий създават глаголицата.

Така че спокойно драги ми патриоти, що се отнася до кирилицата, да, наистина това е българска писменост. Тук спор няма.

9.   Виж същото могат да кажат и чехи и поляци и т.н. Факт е, че има общи думи, но това не е само в Европа. Вземи думата майка, почти на всички езици е нещо подобно. Историята всеки си я интерпретира. Важно е друго, сега, реалността. Факт е масовата емиграция, факт е, че заселили се чужденци продават имоти, колко бяха ужилени на Банско от некоректни строители. Факт е, че ни набиват медийно колко много са се засели в България и малко се говори за кражбите и как това все някой пребит пенсионер самотник в с....., а пък масово щастливо заселване на чужденци. Най-бедната държава в ЕС, най-ниската МРЗ, корупция, стачки и т.н. Да си патриот е чудесно, но реалността е факт. Факт е, какви вековни ценностни има и тънат в разруха.

10.   Тук чета коментарите и умрях от смях разни идиотщини от сорта на "Царе и техните верни убийци"хора като не познавате българската и световната история на средновековието не пишете такива малоумно идиотски коментари това дразни умния и мислещ читател.

11.   До номер 2

на мен и теб лично нищо не дължат. Това твоето се нарича мания за величие. Изключително често срещана диагноза на Балканите, особено в страни като България и Македония.

12.   О, Боже..

Ето ти четиво за славяните като идентичност и потекло:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Slavs

Ето ти четиво за хората като идентичност и потекло:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Human

Ето ти четиво за планетата:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Earth

Уикипедия не е от най-добрите информационни звена но е безплатна.

Айде сега навържи всичко как са произлезли хората, как са се разпръсвали, как са се образували и еволюирали гени, езици, култури, вярвания, писменост. Потърси и история на това как са се образували и идентичностите (хората да се наричат едни друти по различен начин и да изпитват принадлежност към нещо характерно).

И прочие

13.   По тази логика и чехите може да кажат същото.

14.   Не мания за величие а национална гордост.

15.   Това е така - ние сме преставители на тракийската цивилизация, която всички гледат да заметат под килима.
Реално почти всичко в съвременната цивилизация, идва от Тракия, а не от Гърция, както се опитват да наложат.
Затова и нашата държава и култура целенасочено и в световен план се унищожава. Всички виждаме последствията.
То не бяха византийско, турско робство, след това въстания, десетки войни, налагането на чужди управници, които нямат нищо общо с българската генетика. Така и не ми стана ясно защо сме приели Батенберг (с баща немски принц и майка - полска графиня) и Фердинанд (син на австриец и французойка) - пълно безумие,. Нормално би било поне да се оженят за българи, но не. Нашичкия Симеон дори искаше да си взима имотите - какви имоти, като ти нищо българско нямаш в себе си, - нито майка ти и баща ти са българи, нито жена ти. Как може да се очаква от някакви чужденци да се грижат за благото на България? Отговорът е - защото от тях се е очаквало точно обратното. Ние нека се позамислим защо нищо не сме направили по-въпроса и досега си мълчим. Все едно сега някой да ни каже - абе ето го Ханс от Баден-Вюртемберг - от утре той ще ви е премиер. Нямам думи просто.

16.   Само се замислете как звучи:

7 милионна България, някога в далечното минало е (дала език) научила да говори 50 милионни Полша и Украйна, и още 150 милиона души в Русия.

Мозъка ти е, за да го ползваш. За логика въобще чувал ли си?

17.   Авторе, първо трябва да получиш благословията на македонците.

18.   Даже на Белгия народните носии, националният герб както и посланието под него са същите като българските. Те знаят това и затова макар и да бяхме супер слаба страна ни вкараха в ЕС в момента в който проявихме интерес. А Турция не я пускат вече 60 години, колкото и да се натиска. Белгииците сложиха на едни от най-важните постове в ЕС българи-Мария Габриел-еврокомисар свързан с ЦЕРН(адронният колайдер)-най-мащабната и велика технология правена някога в човешката историята, машина на времето(за което и вече 75 години няма световна война, тъй като се правят корекции в миналото и бъдещето), прави реално пресъздаване на възникването на вселената, може да прави куп аномалии на Земята, както и да създаде черна дупка. Изцяло европейска и в който участват група от български учени. Миглена Кунева-еврокомисар и ръководител на представителството на ЕС към Съвета на Европа, Кристалина Георгиева-шеф на международният валутен фонд. Белгия е България в западна Европа говореща на няколко езика като официални, тъй като е създадена от български емигранти събрали се от околните и страни-Фарнция и Германия и затова няма един език там. Такъв екземпляр като тях е и Зукърбърг в САЩ, кактго и Атанасов който създаде компютърът. Половин България е емигрирала в тези държави по турско и накрая се е обособила като малка автономност на границата между тях. Затова и Макрон почерпи нашият президент да покара изтребител Рафал на френските ВВС, като беше на посещение във Франция. Белгия все пак е шефът на ЕС и европейците имат интерес да се отнасят с уважение към България. Видяхте и какво стана с режимът на Кадафи след като се опита да екзекутира сестрите ни. Запада така му притисна китките, че изпращяха и изтърва сестрите, а после го обесиха. Без да сме в НАТО. Това, че стотици милиони пишат на българската азбука е най-малкото.

19.   Това са общи славянски думи, всички славяни идват в Европа от едно място и се разпръскват в различни държави.
По въпроса за азбуката Кирил и Методий които са гърци, идват с мисия да дадат азбука на славяните за да може да ги приобщят по-лесно към източното православие. България приема идеята изгражда училища и предава знанията на другите славянски народи.
Реално България е била цели векове най развитата славянска държава, от която е тръгвало всичко, това е страна на 1300 години, няма как да е иначе. Ако не беше тъпотията на Фердинанд сега България щеше да бъде и доста голяма държава с излаз на Бяло море.

20.   До 10

Ползвах думата "господари", защото титлите са различни и има дадена кардиналност, но обясни ми, какво са те, ако не купчина убийци? Или считаш абсолютната монархия и тоталната безнаказаност за действията на аристокрацията, за някаква държавност.
Добре, да речем, че считаш това за държава, а не са сранта - просто територия, на която хората говорят подобен език и се напиват по един и същи празничи. Дори и тогава, искам да знам, как ""ние" сме дали това на Света и защо някой с всичкия си, ще ни е благодарен за това?

21.   Забрави Котай и Индия, и те пишат на кирилица, според вас атакистчетата. ;)

22.   Ама явно сме им взели всичките възклицателни знаци :))

23.   Този пък 18 дава за пример проститутки като Габриел и Кунева и онази изродка Кристалина.

24.   Точно така. Дори на американци, англичани, гърци, немци, италианци, французи и всякакви сме дали езика им. Ей го на български казваме юзър. Американците също я ипозлват тази дума. На английски модерен в фешън - ние също я имаме тази дума. На английски казват хейтър, ние също я имаме тази дума.

На немски вафла е waffel. Случаенос? Не мисла.

Бонбон на френски е bonbons. Случаенос? Не мисла.

Евтин на гръцки е ftinos. Случаенос? Не мисла.

Нещо повече - дори ЛАТИНСКИЯ произлиза от българския.

Кауза на латински е causam. Случаенос? Не мисла.

Излиза, че дори цялата Римска империя и Древна Гърция също тръгват от нашата цивилизация.

Дори на японски кимоно е пак кимоно. Значи и японската цивилизация ние сме я дали на света.

Арабаската цивилизация пак ние сме я дали на света, защото дюнер на арабски е дунар.

Ако се поразровя още малко, ще излезе, че и китайската и индийската цивилизация пак ние сме ги създали. Може би дори е древни цивизицации като Шумер, Персия, Вавилон и т.н.

Подозирам, че и първата жена Ева е била българка, защото и в България има много жени, които се казват така.

25.   24, много си тъп бе, Саше!
Случаенос?
Не мисла.

26.   25, сериозно ли не схвана иронията или си тъп и от Сашето?

27.   19,
откъде са дошли „славяните“? !!!
Ти още ли не знаеш, че „славяни“ никога не са съществували? ! Че такова чудо „славянска“ писменост няма? !
Кирил и Методий са си чисти българи, езикът и азбуката ни са си български, как не те е срам да пишеш такива тъпотии! Такава неграмотност е престъпна! Чети и не се излагай повече така, моля!

29.   Очевидно историята вече не се изучава от учебници написани от професори а от анимационните филми и детските книжки.

30.   Живея в Швейцария и тук на трюфелите викат трюфели, както и в България, но не българите, а швейцарците са взаимствали думата, нищо че до скоро не знаехме какво е трюфел.

31.   Да, вие българите не сте славяни, но не поради исторически факти, а защото не сте достойни да носите това велико наименование ! Ако ви е останало поне малко ум в главата, потърсете в интернет на английски информация за славяните.

32.   27 - стига си ръсил простотии!!

Обясних по-горе за кирилицата! Прочети коментар номер 8 и си научи най-накраят урока, който трябваше да си го научил още в 4 клас!

33.   Ти го кава в Българският език има много думи от Латинския. Значи просто повечето държави сме взели думи от латинския език. И както някой казаха това не е никакъв патриотизъм. Още не сме направили нищо, за да оправим тази държава, ако изобщо може да се нарече такава.

34.   Много се забавлявам от фактът как някои хора извличат чувство за национална и лична гордост и значимост от такива абстрактни неща като какви сме били преди 1000 години или в колко езика има думи с български корен.
Дори и да сме владели планетата преди хиляда години, какво това ни топли днес? С какво държавата България става по-велика и развита днес? Другите държави уважават ли ни повече заради миналото ни? Длъжни ли са да го правят? Може би ние трябва ние насила да си поискаме уважение в любимия на много българи въпрос "Ти знаеш ли кой съм аз?"
Великата ни история и език няма да ни направят децата, няма да ни оправят икономиката и да ни лъснат градовете и селата, за да вземем и ние да заприличаме на онези, от които толкова отчаяно търсим одобрение и уважение. Величието на една нация се гради всеки един момент от делата на нейните граждани. Уважение се печели с действия, а не с жалки кръчмарски спорове за миналото.
На никой по света не му дреме кои сме били в миналото. Ако държавата ни е силна и богата днес, всеки ще ни забележи и уважава, а гражданите ще са горди да живеят и да гледат децата си тук. Това ще се превърне в един естествен патриотизъм, за разлика от сегашния, градящ се само и едиствено на историята.

35.   Докато продължаваме да почиваме на стари лаври ще си умрем в мизерията.Важното е днес какъв си,а не какви са били дедите ти или родителите ти.Нека осъзнаем най-накрая,че нищо не става от нас,дори и чеп за зеле и никой не ни бръсне за нищо.Осъзнаем ли този факт от там нататък следва естественото тръгване нагоре,което разбира се не е лесно и изисква персонални усилия от страна на всеки един от нас.