Споделена история от Други

За Древна Македония
Здравейте. В тази тема ше ви разкажа за един дребен народ, чиято държава от малко петно на картата се превръща в световна суперсила, после изчезва, в последствие и народът ѝ, забравя се и накрая едни самозванци се опитват да си присвоят историята и славата на този народ. Това е Македония, но истинската Македония. Македония е била древна тракийско царство. Самата дума “Македония” означава “земя на богинята Майка”. Тя се е намирала на мястото на днешна Северна Гърция и югозападната част на република Северна Македония. Символът на древните македонци е бил слънце с 16 лъча. 8 дълги и 8 по-къси. Предполага се, че е един от най-старите символи в света, така че траките македонци може да са го наследили от някого. И други народи в миналото са имали подобен символ. Както всички други траки така и македонците не са имали писменост. Първият цар на Македония е бил Пердика Първи. Древните македонци са били ниски, бели, руси и със сини очи. С гърците са били големи съперници. Древногръцките философи са ги описвали, като варвари, тоест негърци, които говорели на тотално неразбираем език и били толкова безполезни, че не ставали дори и за роби. Те не били гърци и никога нямало да бъдат. Държавата им е била малка, нещо колкото Дивия Северозапад, докато на власт не дошъл цар Филип Втори. Той направил реформи в армията. Тогава Македония била тероризирана от Персийската империя, която е по-правилно да се нарича Ахеменидска империя. Копията на персийците на били дълги по 3 метра. В Македония имало много борови гори или смърчове, не мога да ги различавам много. Когато се отсече едно дърво можели да се направят много копия и дълги. Персийците са имали 3 метра копия, а македонците са имали 6 метрови копия. Може и да са били 9 метра, не съм много сигурен. Направили и щитовете по-малки, защото с такова голямо копие и голям щит става прекалено тежко, а за такива дребосъци ше е малко трудно. Те са правели фаланга, подобно на другите тракийски народи. Гора от копия, два пъти по-дълги от на персийците. Превзели големи територии на Балканите. Филип втори нападнал и древногръцките държави. Атина и Спарта са се борели заедно срещу Македония. И македонците са ги победили. Атиняните и спартанците са били едни от най-силните воини на света. Може би знаете, че спартанецът е по-силен и издръжлив от нинджата. А македонците са ги разгромили. Фалангата е била източникът на тяхната мощ. След като превзели Древна Гърция там убили много гърци и палели гръцките градове. Изгорили и Атина. После на власт дошъл цар Александър Трети. Той е един от най-великите военачалници в историята, заедно с Наполеон Бонапарт и Чингис хан. Бил е висок към 153 сантиметра, бял, рус и със сини очи. Учил е при един фревногръцки философ, забравих кой точно. Като млад Александър е бил много тъжен, защото му казвали, че баща му Филип ше превземе целия свят и за него няма да остане нищо. Но не било така. Той тръгнал на поход срешу Персийската или Ахеменидската империя. Тогава тв е била нам-великата държава в света. Най-голямата и най-силната. Била е неща, като Съединените щати са времето си. И явно знаете, че ираните са много добри бойци. Ирани са персийците, кюрдите, сепучите, афганците, таджиките и други такива етнически групи. Иранци са хората, които живеят в Иран. Има си разлика. Те са много опитни бойци. Вижте какво направиха с Исламска държава наскоро. Кюрдите имат смелостта да се изправят срещи турската армия. Като нахлуха в Северна Сирия кюрдите да не би да избягаха? Не, застанаха срещу 30 тонни танкове и се биха. Това ви го казвам, за да се сетите колко силни са ираните. Още в Древността чак до сега винаги са били силни и опитни войници. Голямо предизвикателство е да се изправиш срещу тях. Но македонците са го направили. Тръгнали са на поход срещу Персийската империя. Минали са през земите на другите тракийски племена. На мястото на тва, което сега наричаме Петричко плато е било племето на Зготите. Те са имали много силна конница. Александър ги помолил да присъединят конницата си към армията му. После малко по-на изток на мястото където е днешният Свещен триъгълник, Кръстова гора, Караджов камък и Белинташ един тракийски пророк казал на Александър Трети Македонски, че той ще стане господар на света. В знак на благодарност Александър му дал голямо съкровище, което били заровено някъде около Белинташ. До ден днешен иманярите ровят с надежда да го намерят и не могат. Предполага се, че са златни монети, тежка златна колесница или няква друга ценност. А може и да не е нещо материално, а знание. Баба Ванга е предрекла, че Белинташ ще разкрие тайната си на осмата жертва. До сега има 4 документирани смъртни случая на Белинташ. 2-ма са паснали и 2-ма са били ударени от гръм. За съжаление за да разберем трябва еа умират хора, което не е добре. После Александър тръгнал към Персийската империя. С по 50 хиляди войници побеждавали армии от 100 хиляди с минимални жертви. Това е заради македонската фаланга и конницата на зготите. Превзели Анадола, стигнали до Армения, от там през Асирия и до Египет, после Месопотамия, Вавилон и до земите на иранските народи. Превзели и тях, после и земите на днешен Пакистан и стигнали до Индия, но не успяли да я превземат. И всичко това за по-малко от 20 години. Древна Македония е втората световна империя след Ахеменидската. Но който превземе персийците почва да се “поперсийчва”. Това се е доказало през времето. И македонци и араби и тюрки и турци, всички те са били повлияни от персийската култура. Персийците просто имат невероятна харизма. Без значение дали са езичници, мюсюлмани, империя, кралство или република, те винаги имат голямо влияние. И Александър Велики се обенил за персийката Роксана. Наредил на хиляди от своите войници да направят същото. Той е построил и много градове. Знаем за Александрия в Египет, която съществува и до ден днешен. Александрийската библиотека и Александрийският фар също са дело на неговите скулптури. Той е оставил е много скултури през похода. Построил е други градове с името Александия. В Египет е имало и македонска династия. Клеопатра е била от нея. Починал е във Вавилон на около 30 годишна възраст. Когсто научили за смъртта му гърците в Атина ликували. Наричали го “тиранин” и с право. Там е убил 6000 атиняни. Неговият брат не бил много способен за цар. Жена му била бременна, но не се знаело дали детето ще е момче, а и да е са щели да бъдат нужни години докато стане голямо, а и тогава може да не става за цар. Империята се разпаднала по-бързо, отколкото била създадена. Станала на други по-малки царства. Александър бил погребан в златен ковчег. Векове след това нак-великите хора в света ходели да се прекланят на неговия ковчег. В един момент той изчезнал безследно и никога повече не бил намерен. Македония съществувала известно време след това, след което била превзета от римската империя. В римската империя много народи са губели идентичността си и са изчезвали. Романизирали се или се елинизирали. Много народи се смесвали. Македонците също се помешвали и губели идентичността си. Започнали да се затриват. После Еимската империя се разпаднала. Балканите били нападнати от варварски племена. После идват българите и сърбите. В тези несигурни времена и множество нападения македонците изчезнали. Помешали се, били избивани и накрая окончателно изчезнали. А през различните епохи различни държави рисували географска зона с името Македония. Накои от тях били на съвсем различно място. И накрая отиваме в 20-ти век. Има географска зона Македония и в нея живеят българи, гърци, турци, сърби, албанци, евреи, цигани и какви ли още не. В Солун е имало гръцка, българска, сръбска гимания и сигурно и други. През първата Балканска война България, Гърция и Сърбия превземат географската зона от Османската империя. Гърците са избили и преселили голямо българско население от южните ѝ части. Сърбите пък започнали да записват българите в северните ѝ части, като южни сърби. Имало и много албанци, които останали извън пределите на новосъздадената албанска държава. В опит да оправи това България участва в куп войни, с които цели да освободи македонските българи, но ги губим всичките. Гърците решават да си присвоят историята на Древна Македония и я лредставят, като древногръцки полис. Македонските българи се помешват насилствено със сръбските колонизатори, а диалектът им се напоява със сърбизми. През Втората световна война за кратко време демографската карта в региона е оправена. Българите са си в България, албанците са си в Албания, а сърбите са на север. След това територията се присъединява към Югославия. Маршал Тито, Сталин и Георги Димитров и Комитерна създават от македонските българи там една изкуствена нация. Македонската нация. Хората там са били едни не особено умни селяни. Причината е, че те са били много дълго време под робство. Първо под гръцко робство. След това са ги превзели сърбите. Налрая кдват турците и след това пак сърбите. И всички тези са били едни агресивни поробители, които са ги тормозели. Ако са ви тормозели в училище знаете какво е, спирсте да мислите за себе си. А представете си да ви тормозят цял живот в продължение на поколения векове. Те са били прекалено заети да оцеляват и не са могли да се просветят. След това сърбите се смесили с тях и комунистите им изпрали мозъците да се мислят за македонци. Започнал процес и на антиквизация. Вече не били просто македонци, ами антични македонци. Няма артефакти, няма исторически символи, няма нищо, което да доказва, че са македонци. В Гърция се случва подобно нещо. И те започват да вярват, че Македония е била гръцко царство и че гърците, които живеят в Северна Гърция са потомци на древните македонци. През 70-те символът на Древна Македония, слънцето с 16-те лъча е преоткрито в едно малко гръцко село Вергина. И гърците и новите македонци пощуряват и създават свои знамена с него. Макетата слагат слънцето на червено знаме, което изглежда много странно. Слънце на червено небе. Гърцоте си лравят две знамена. Едно за провинцията Македония и едно синьо, което твърдят, че е било знамето на Древна Македония. Аз доколкото знам гърците са прекръстили провинцията в Северна Гърция на Македония чак през 70-те или 80-те години. Република Македония след време обявява независимост и започват спорове в Гърция. Наскоро им смениха и името на Северна Македония. И двете държави създават солидна пропаганда, с която да докажат, че Древна Македония принадлежи на тях. А Северна Македония претендира, че всички части от географската зона Македония са населени с “македонско” население, което е асимилирано и националният им идеал е тези територии да се припоят към държавата им. За целта дори създават партии и положението наистина е опасно. Но реалният победител е Гърция. Те успява да убеди всички, че Македония е била древногръцко царство. Добре де, как тогава древните македонци са били руси със сини очи, а няма нито един такъв грък, защо са нападали и убивали гърци и защо древногръцките философи са ги наричали варвари, които не били гърци и не ставали за нищо? Гръцките твърдения не търпят никаква критика. Но щом Северна Македония успява да създаде солидна пропаганда, за да потвърждава своите думи тогава и Гърция ще може. А и вижте на картата как стоят нещата. Гърция е 6-7 пъти колкото Северна Македония. Само в Атина живеят повече хора, отколкото в цяла Северна Македония. Имат много висок бритен вътрешен продукт, 30-тата най-развита държава са и имат много силна армия. А и са далеч по-интелигентни от макетата. Най-важното е и че имат подкрепата на големите сили Великобритания, Франция и САЩ. Северна Македония е малка, има слаба армия само с 2 самолета, които не летят, има само 2 милиона жители, половината от които са албанци, няма икономика и я поддържат единствено сръбските комисии. Ако тя беше голяма и силна колкото Гърция сега всички щяха да мислят, че Древна Македония принадлежи на тях. И да не би да щеше да е вярно? Не, нямаше. Вижте как едни самозванци си присвояват историята и славата на един мъртъв народ, че и влизат в словесни конфликти, само и само, за да излезнат прави. Едва ли истината ше излезе някога. А и да излезне те няма да си я признаят.

Коментари

1.   Много хубава тема, благодаря! Може би само трябваше да я прочетеш и редактираш преди да я пуснеш. Искам да попитам откъде си чел и знаеш, че македонците са тракийско племе ? Аз не съм чувал траките да са руси и синеоки, чувал съм, че славяните са такива. Откъде имаш информация.

2.   Гърчолята на всичко са викали "варвари", дори на спартанците. А това за тракския произход на древна Македония за първи път го чувам. Не знам историята на тези земи толкова дълбоко, но знам че великото Сашенце е говорил на гръцки, наложил го е като език в империята и се е имал за грък. Така че...