Споделена история от Други

Лична карта
Може ли да си подменя личната карта, без да съм сменила документално постоянния си адрес и да напиша друг?
На 19 съм.

Коментари

1.   Мисля, че може, но после трябва да отидеш в общината и да си смениш адерсната регистрация.

2.   №1 не е прав! Ако беше толкова лесно, всеки можеше да се регистрира, че живее у тях!
Първо в общината да си смениш адресната регистрация и на база на нея сменяш личната карта.
За да смениш адреса си трябва да имаш основание, да си собственик или наемател на имота в който желаеш да се регистрираш. Като наемател трябва хазаина да дойде с теб в общината с документа си за собственост и да декларира, че е съгласен да имаш постоянен адрес в неговия имот.

3.   от номер 1 до номер 2

Да, точно така е. Сега се сетих, че жена ми така беше направила. Смени си първо адресната в общината и после си смени личната карта, като при попълване на заявлението, адреса и излезе автоматично от системата.

4.   Ами имам основание, не живея с дядо ми, живея при приятеля ми от година. Смисъл едва ли ще се върна в бащиния дом нямам нищо повече там. Нямам брак с приятеля ми и затова не смятам, че на документите ще има нужда от неговата информация. Освен, че ще напиша общият ни адрес вече.

5.   За промяна на адреса в личната карта първо се отива в общината и се подава заявление за смяна на постоянен адрес. Задължително трябва да присъства и собственика на имота или да имаш нотариално заверено съгласие от него. Носи се и нотариалният акт. Ако приятелят ти не е собственик на имота, трябва да имаш съгласието на собственика.

6.   Авторке защо се правиш, че не разбираш какво означава думата "основание"?
Без значение е дали ти е приятел или хазайн, собственика на имота трябва да е съгласен документално да те приеме в имота си. Това приемане в имота му ти дава права, и натоварва собственика на имота със задължения.
Адреса който е записан в личната карта е твоя официален адрес, докато не го смениш там ще получаваш писма от институции, ако се наложи там ще те търси полиция и т.н. Което пък натоварва собственика след години да се занимава да им обяснява от кога не живееш там, защо ти е дал адреса си за твой постоянен и защо не знае къде живееш в момента и т.н. Тоест човека който ти дава такова право трябва да ти е доста близък, трябва да е сигурен в бъдещите ви отношения, да е сигурен че ще знае къде си примерно след 5 години. Защото той може да те приеме днес, но утре (след 5 години) не може да те изхвърли документално от дома си, физически може да те изгони когато си иска, но документално не може, ти ще се водиш с постоянен адрес у тях докато ти решиш да си сложиш друг адрес.
Аз имах проблем със сина на стария собственик на едно от жилищата ми, макар да ми го продаде баща му, синът не си променил адресната регистрация, че и фирми отворил на моя адрес, съдиха нещо фирмите му, постоянно имах залепени бележки от съдия изпълнител на вратата си, издирваха го и полиция, никък не е приятно и затова хората вече рядко се съгласяват да приемат човек да си слага постоянен адрес в техния имот.