Споделена история от Други

Защо повечето будни българи са родени в Стара планина
Замисляли ли сте се защо повечето писатели, революционери и всякакви значими за България хора поне от този период са родени в района на Стара планина в градове като Дряново, Котел, Калофер, Карлово, Копривщица, Габрово, Търново, Сопот, Жеравна, Трявна и др.? Примери: Вазов, Ботев, Левски, Йовков, Раковски, Каравелов, Дебелянов, Славейкови, Колю Фичето, Райна Княгиня, Елин Пелин, Райна Касабова, Васил Априлов, Ангел Кънчев, Софроний Врачански, Стамболов, Захари Стоянов, Бенковски, Петър Берон, Емануил Манолов, Каблешков, Филип Тотю, Стоян Михайловски, Радой Ралин, Емилиян Станев, Добри Чинтулов и други.

Коментари

1.   Аз съм от Етрополе, китно балканско градче, намиращо се в
Стара Планина. Ама изобщо не съм буден... Все не съм се наспал и проклинам всеки такъв ден в който не съм се наспал и трябва да съм на работа.
А тези, които си написал, явно са били свободни хора и не са ходили на работа, щом са будни.
Не знам, аз така си обяснявам нещата.

2.   Те хората са го казали:
"Планината ражда хора, а полето тикви"

3.   Обяснявам: В големите градове - София, Русе, Пловдив е имало представители на османската власт - бейлербеи, обикновено е имало и гарнизони с войници. Контролът е бил по-затегнат и своеволията са били много по-немислими. В по-малките планински и подпланински градчета не е имало постоянно османско присъствие, поне не в такава степен. Хората са използвали и планината като убежище. Именно затова от там са повечето революционери.

4.   Това се дължи не на климата, а на възпитанието, от което се създава манталитет. В селата и малките градчета около стара планина, хората са живели малко по "свободно" през турско време. Доста от селата по естествените проходи на стара планина са били освободени от част от данъците, един вид като пазители на прохода. Провери местоположението на изброените от теб градове и ще видиш, че всеки от тях пази планински проход. От тези села и градчета хората можели, ако решат да завардят прохода и да убият немалка потеря, дори групата данъчни, които са събрали данъка от север и го носят към цариград. От там идва един вид самочувствие, самочувствие че имаш възможност, имаш избор, което се отразява, както на самото емоционално състояние на човека, така и на начина по който възпитава поколението си.
И днес ако поговориш с човек роден и възпитан в село около проход, той ще заяви "в нашето село по турско, турчин не е стъпвал"
Ако се разровиш в родословното дърво на всеки изброен от теб буден българин ще се изненадаш. Никой от роднините им не се е занимавал с тежък физически труд, който за 19 век е бил нормалното занимание на "нормалните семейства". Примерно на Вазов пра дядото е албанец, баща му е търговец. Ботев е роднина с Христо и Евлоги Георгиеви. Левски от дете е възпитаван за бизнесмен, баща му боядисвал платове и продавал цветни украшения за дрехи, дядо му бил войнуган, дядо му по майчина линия златар, а на 14-15г възраст е обхождал селата с вуйчо си, за да събират таксите за манастира, което е един вид църковен данък. Дядото и бащата на Раковски се занимават с бизнеса с кожи, образоват го в частни училища, главно в Истанбул. Каравелов пък е син на данъчен, баща му събирал беглика (данък за животно). И така нататък, ако те интересува сам порови. Но от казаното по горе можеш и сам да си отговориш, според мнението си за днешните бизнесмени и данъчни, как бизнесмен и данъчен си възпитава поколението. Възпитава го да мисли свободно, днес наричаме това слободия. Само човек, който мисли свободно, му идва идея и кураж, как да промени начина на живот на обществото, онзи който работи тежък физически труд мисли само за собственото си оцеляване.

5.   В час по литература, май ни бяха казали, че е заради търговските пътища минавали от там. Хората са били по-заможни. А и населението е било предимно с българско самосъзнание.

6.   Не знам, но сега са масово идиоти и пияници.

8.   Не искам да обидя никого, но имаше една приказка, която гласеше “Балкана ражда хора, а полето ражда тикви”

Prestige, М23

9.   Много близо до ума, има къде да се крият като стане напечето. Турците не са припарвали по тези места, затова бунтовниците са там.

10.   8, не е вярно, нашата тиква е родена в Банкя.