Споделена история от Други

В крайна сметка светът е черно-бял?
Пример: мъж пие и посяга на жената или децата си.
Той е посочван като лош човек.
А никой не се интересува какво е миналото му.
Вероятно баща му се е отнасял по този начин със семейството си, така както синът му сега.
Може би сега мъжът пие и наранява, понеже не знае как да изразява емоциите си. Понеже може би е бил сам, нямал е бащина фигура. Съмнява се в себе си, не знае дали е мъж и даже се мрази, за това което върши.
И все пак. Нима този човек не насилва хората около него? Нима не се отнася зле със семейството си?
За мен той е лош човек, въпреки миналото му. Каквото и да му се е случило, той не е събрал силата в себе си, за да отвърне и да се противопостави, на това, което се е случвало около него. Даже не се е постарал да спре превръщането си в това, което всъщност ненавижда. Макар че самонавиването е илюзия. Но все пак помага.
Какво мислите за доброто и лошото? Ако някой се е отнасял зле с теб, ти можеш да се отнасяш зле към другите. Но естествено тогава ще бъдеш наречен лош човек. Защото е така. Направиш ли нещо лошо, ти се превръщаш в лош човек. Нищо не ти пречи освен моралът. Който също е илюзия.
Естествено всичко е малко по- сложно, но в крайна сметка, не съм ли прав? Може би всичко е въпрос на възпитание и ако аз вярвам в нещо, ако друг не е научен да вярва не може да погледне през очите ми?
Всичко е въпрос на гледна точка, но човек не може да се гледа отстрани. А щом някой го погледне, той вижда по-ясно, макар и с неговата си представа.
Така че какъв е светът за вас?
Черно бял въпреки всичко неизказано..
Или сложен свят, в който борбата между добро и зло е илюзия?
В какво вярвате?

Коментари

1.   В живота на всеки има и добро и зло, но имаме и свободна воля и въпросът е как реагираме на тях. Може всичко в живота да ти върви по мед и масло, но ти имаш два избора - да станеш арогантен, надменен и да виждаш нещастниците като некадърници или да си останеш земен и благодарен и дори да помагаш на хората в нужда. Ако пък всичко в живота ти е гадно, пак имаш два варианта. Единият е да се отчаяш, да станеш гадняр, да се ядосваш, да се депресираш и т.н. Но го има и варианта да станеш смирен, да бъдеш благодарен и на малкото, което имаш, да не се предаваш и да си оптимист въпреки трудните обстоятелства и да го приемеш като израстване.

Разбира се, по-лесният вариант винаги е да се пуснеш по течнието и да проклинаш съдбата или да се възгордееш и повечето избират него.

2.   Светът не е черно бял. Светът е черен... Може да се каже че филмите на ужасите най-добре го описват.

3.   Това което си написал в началото значи само едно:. Не всеки е годен да бъде родител и не всеки трябва да поема този риск, да съсипе един човешки живот, защото е егостичен и некадърен. Колкото до примера който си дал, надявам се да не мислиш, че повечето хора биха съчувствали на някой, който посяга на жени, само защото е имал лошо детство това не го оправдава в никакъв случай, има терапевти помощ в днешни дни не е чак толкова трудно да потърсиш и намериш стига да искаш. Както вече споменах всичко тръгва от семейната среда, ако детето постоянно гледа как бащата бие майката, много вероятно е един ден и то да стане насилнк или да си избере такъв партньор, може да стане затворено и антисоциално. Всяко дете заслужава родител, но не всеки родител заслужава детето си замислите се над това.

4.   Да речем, че човекът, който открива лекарство срещу рака се оказва педофил-изнасилвач. Ни черен, ни бял. Сиво. Ами повечето хора са в сивото, макар и не така контрастно:)