Споделена история от Други

Избор на добър и надежден лаптоп
Здравейте на всички!
Ще си купувам лаптоп, но ми се иска да е надежден и нечуплив. Спрял съм се на марката Dell, но се колебая между два модела, които имат почти еднаква цена (около 3500 лева).
Лаптоп Dell G7 7790 и Лаптоп Dell G7 7700. Кой модел според Вас е по-добре да си купя? Вторият модел Dell G7 7700 е с по-бърз процесор и повече RAM памет, но е с по-тънък корпус (вероятно ще е по-чуплив и повече ще нагрява). И защо ще са на почти еднаква цена, след като вторият модел Dell G7 7700 е с по-бърз процесор? Сигурно има някакви други недостатъци?
Ако имате идея за друга марка надеждни лаптопи, можете да споделите за тях тук.
Благодаря Ви!

Коментари

1.   Нечупливи лаптопи няма.

Ако искаш много здрава машина, в смисуъл на - можеш да я изпереш в земята и да я зариташ, а псоле да работи, предлагам ти, да обърнеш внимание на следните два модела:

- Dell Latitude Rugged (има и Extreme версия, но е много скъпа, обаче нея можеш и с чука да я переш)
- Panasonic Toughbook

Това са "нечупливите", ама са 5 пъти по-скъпи, спрямо чуплив със същите показатели.

А за цената - не е само до процесор. Има мнгоо други работи, които са важни за лаптопа ти. Като за начало - монитора е много важен. Все пак, щего гледаш по-цял ден. Аз още получвам стомашни спазми, като видя повечето лаптопи, които през 2020-а, за повече пари, още не са догонели Retina екранит от 2012-а.
Да не казвам, че ако плануваш да го носиш със себе си на училище или на лекции, батерията също е важна, кактои тракпада. Олеле, колко скапани тракпадове има...
Другото е клавиатурата - ако пишеш на него псотоянно, а клавиатурата е все едно натискат камъчета върху пластелин, ужас ...
И можеш да кажеш - ще ползвам яко монитор и клавиатура и мишка, ами добре - но тогава опираме до портове. Доста лаптопи и до днес са със HDMI 1.4, което не вади 4k/60 или на 1080/60, освен ако не правиш разни акробатики, коитон е си струват. Искаш втори монитор? Ъъъъ ... По-добре с декстоп. Ще ти излезе доооста по-евтино.

Сега, имах лист с модели, да те предложа, ама е ... obsolete. Вчереа официално пуснаха новата RTX3080, след 20 дена илиза 3070 и двете, ще са по-евтени от "предците си". След месец-два идват новите конзоли, които ще са еквивалентни някъде между RTX 2080 и 2080Ti, може би 2080S, за 500 евро, цяла система.
Това което искам да кажа е, че цените на сегашния хардуер, ще почнат да падат, като чувал с картофи, хвърлен от последния етажа на някоя панелка.

Изчакай месец-два и тогава. Бувкално ти казвам, че в близките 4-5 години, няма да има по-лош момента за купуване на лаптоп за игри, отколкото сегашния и другия месец.

А иначе, ако не желаеш за игри:

- Macbook Pro, въпреки, че и Air-a с 4 ядра и 16 gb рам не е лош, но то е, ако си по-Mac orientated.

Най-добрия вариант за мен в момента:
- Lenovo Yoga Slim 7 с Ryzen 4700u и 16 GB рам, добър рейнжж от портове, 16 часа работа, вграденото GPU е достатъчно за Fusion, Blender и дори малко Unity/Unreal, ако се интересуваш, както и добър набор от портове, за 2020-а е, а дисплея не е лош, макар да не е като на Apple-ските машини. Зарежда се през USB C, има си HDMI 2.1, TB 3 и не е лош екран.

- Dell XPS 13/15 - 15-ката я има с добро GPU, мега тъничка е, малко по-скъпа, ночестно казано е един от най-добрите лаптопи за мен, ако не гледаме цената.

Иначе, ако гледаме цената:

Acer Swift 3/5 с Ryzen 4500u или 4700u, макар че са рязали доста, но пак полиучаваш горе-долу добра машина.

А не чак толкова евтиния, но пак добър вариант:
- Asus Zenbook 14, пак със същите процесори.

И всичките обещават по 11 часа батерия.

Това е. За игрови ще мога да ти кажа, след месец, че сега не ми се рови, да гадя кой слух е истина, кой тест е всъщност от нова конфигурация, сглобяване в някое мазе на Lenovo или Asus.

2.   За какво ще се ползва, 3500 са доста пари. Аз взех моя Dell преди 8г. за 900лв. и още работи отлично, вече го дадох на баща ми и той си го ползва.

3.   Аз съм за по-тънкия, а и отгоре на всичко е и по-бърз а и по-нов модел.
За сравнение няма и дума. Пък били на една цена , още по-лесно, въобще за какъв избор става въпрос, мноо ясно.
Пък и дострибутора и производителя явно така поставят цените за да се купува по-новия модел, пък ти недей така, кой ще ти обърне внимание ако купуваш другия.

4.   Въпроса е дали искаш компютъра да поддържа Windows.

Аз лично се хванах за главата от Microsoft след като бях с тях от Windows 98 до XP до Vista и 7.

След като създадоха Windows 8 и Windows-ите след него, всичко стана отвратително. Поне за мен. Отделно липсата на право да спреш ъпдейтите е покъртителна при Windows 10.

Бих препоръчал Macbook от Apple щом си склонен да дадеш средства. Компютрите се модернизират ежегодно, като програмите чрез ъпдейти и с течение на времето започват да ги натоварват операционните системи. След това хората обикновено имат нужда от нов компютър който е по-надежден. Често старите лаптопи или компютри биват хвърлени. При Apple имаш възможност да им върнеш старият си телефон, лаптоп или таблет и да получиш по-нова версия телефон, лаптоп или таблет. Изискванията са просто устройството което им връщаш да не е надраскано и да е функционално. От там ти приспадат цената когато купуваш новото устройство.

5.   Според мен си луд да даваш 3500 лв. за лаптоп...
За тези пари можеш да си спретнеш десктоп-слънце за сериозна работа и игри, и отделно по-скромен, но здрав и функционален лаптоп за пътувания.
Имай в предвид, че на лаптопите, понеже са мислени от страна на миниатюризация, компактност и ниско тегло, елементите им са нагъчкани плътно един до друг и нямат никакво място за ефективно охлаждане. Вследствие на което редовно прегряват и експлоатационният период им се скъсява. => не стават за игри и дълга непрекъсната работа (сметки).
Затова са и скъпи, защото са претърпели дълбоко инженерно оптимизиране, проектиране и т.н.
Но не са надеждни.

И не на последно място - защо не се замислиш за техника-втора ръка? В зависимост от това, което ще правиш има много добри, стари, правени скъпо конфигурации, които са неотличими от нови, по-високо надеждни, но и вече доста евтини?
В края на краищата компютърната техника през последните 10 години (е, може би с изключение на видеокартите) не е претърпяла кой знае какво голямо развитие... Може би единствено в посока спестяване на електроенергия.

6.   Виждам, че още никой не ти е писал, макар, че 5 коментара чакат за публикуване, та реших и аз да си дам мнението. Искам още сега да ти кажа, че аз нямам намерение въобще някога да си купувам лаптоп защото нямам нужда от такъв. Моя е HP десктоп, но е вече 12 годишен и скоро трябва да си купувам нов компютър. Но аз чакам да излезе най-новия модел пак HP. Когато ходя в магазините да гледам компютрите виждам един Лаптоп, който много ми харесва във всяко едно отношение. Ето ще ти го опиша. Той е на компанията LG (live is good) и струва $1499. Ето данните: Процесор 10 генерация-intel I7. Ram 16 GB. Diagonal 17 inches display. 2560x1600 resolution (за мен това е много важно). 512 GB, SSD storage. Battery life 17 hours. Weight 2.98 lbs. Military grade, което означава че не е чуплив. Ако аз трябва да купувам лаптоп ще купя точно този. Не зная ти където живееш дали имате този модел. Аз живея в Америка. Късмет.

8.   Ти пък защо питаш тук?
Питай в някой англоезичен форум.
Или поне в hardwarebg, или в kaldata.

9.   Acer са прилични, Tosbiba също правят хубави лаптопи. Другото гледай със сигурност да е с Ryzen процесор, че Intel са тотал щета.

10.   Вземи си ASUS ROG Zephyrus G14, ама версията с RTX 2060 Max-Q, а тя ще е доставена в България в края на този месец.
Тва е новата гъзария на пазара и се говори, че е доста надежден ;)

11.   Търсиш в Техномаркет в всички големи вериги.
Основно матриса процесор гледаш колко е процесора от нагоре със турбо кор i5 i7 колкото повече рам толкова по добре. Търси си със видео карта гт форс от 4 7 гб. Като се купува да се купува добра резолюция лек и качествен като го разглеждаш пипай материалите отвори и виж как се отваря затваря търси качество

12.   От автора:
Благодаря за хубавите съвети и коментари. Тези дни доста неща изчетох и прегледах в Интернет относно лаптопите. Включително и в чуждестранни сайтове. Нещо като че ли се отдръпнах от лаптопите с марка Dell. В много форуми се говори, че по-мощните лаптопи на Dell и тези, които си бях харесал аз, имали едно доста неприятно нещо. Лошо охлаждане. При натоварване, много често прегрявали. Тоест, имали лоша охладителна система и при натоварване много бързо температурата на процесора при натоварване достигала 95, че даже и 100 градуса и за да не изгори процесора, автоматично принудително падали честотите му. Това ме накара малко да се отдръпна от Dell.
Оказва се, че най-важното нещо е лаптопът да не прегрява.
Всичко това ме кара да се замисля и да се насоча към някоя друга марка лаптопи. Не знам коя марка да избера, обаче. Не знам коя марка лаптопи са най-надеждни и да не прегряват.

13.   До 12

Винаги гледай ревюта на конкретни модели, по възможност няколко месеца след излизането им. Има добри марки с лоши модели им и лоши марки с добри модели.

А аз има предложение - вземи си стабилен десктоп. Така и така го искаш за игри, ще се наложи да си вземеш хубав дисплей, за да изкараш максималното от машината. Бонусите са, че повучаваш доста повече за парите се, а имаш и възможност за смяна/надграждане. При повечето лаптопи това е ограничено. Само моделите на Alienware (пак Dell), ти дават опция за смяна на GPU, но уловката е, че е само и единствено, такива специално пригодени от Alienware работят и проектът е пълен провал.
Възможно е да попадне н лаптопи с несменяем там, несменяем хард, а тогава, след изтичането на гаранция, при проблем е чао направо. А и доста са ограничени, примерно сам с един Hdmi изход. Ако няма Usb C с Display Port (трябва да се обърнеш към спесификаците тук) или Thunderbolt (засега само Intel процесорите го имат, така че си ограничен за употребата на Ryzen, които са по-добри в момента, по цена и скорост). Отделно, ако Hdmi-я не е 2. 0, забрави за 4к или 144hz на 1440p. Ограничен си до 1080p до 120 фрейма, без HDR.

Вземи си добра конфигурация и свестен монитор. За лаптоп - Lenovo T430 с SSD и си готов. За 300-400 лева, ще си намериш с 4-8 GB ram. Можеш да ъпнеш до 16, но е мега овъркил. Батерията, като нова държеше по 8 часа на нормална работа. Смяната е 50 лева.

Повярвай ми - освен ако не правиш wan партита с авери, няма да видиш особено ползи от преносим мощен лаптоп. Аз лично виждам само негативи, защото пътувам често и знам как е! Дебела машина, дето едва ти се събира във вече голямата раница, с огромна тухла. Заема ти цялата чанта. Нищо не остава. Ако ти трябва за училище/университет, ще те боли гърба, а и пак ще ти трябва тъхлата, защото батерията реално кара 3 часа МАКС и то като е чисто нова. После е 1. 5-2 часа. И ако пътуваш, няма да имаш много време за игри. Ако имаш нещо важно, което изисква компютър, то едв ли им нужда от 11000 cuda ядра и 10 gb v-ram.

А ако много имш нужда, има и remote desktop, ssh и такива.