Споделена история от Други

Кой човек е "боклук"? И кой "аутсайдер"?
Интересно ми е какво влагат хората в този ужасен израз? Кого бихте определили като"боклук"? Аз мисля, че тази дума има две значения- човек, който не става за нищо, и такъв, който е гаден, кофти, върти курвенски номера. Аз по- скоро се спирам на второто. Защото първото ми се вижда ужасно жестоко и долно. Какво разбирате и под израза "за нищо не става", вчера баща ми го каза на брат ми. Аз, например, считам, че клошарите, курвите и проститутките, лудите, бедните, наркоманите, не са боклуци и аутсайдери.
Какво разбирате под "аутсайдер"? Защо и този израз се използва наляво-надясно? Не смятам, че е редно. В класа си имаме аутсайдер, на когото всички се подиграват. Не мисля, че да си"аутсайдер" е прегрешение, особено когато обществото е причина да си отхвърлен. Явно в този живот всички трябва задължително да са фрашкани с пари, да изглеждат лъскаво, да са нагли бабаити и курви, и да са ама винаги, винаги позитивни, общителни и отворени, щото иначе не са хора.
Вие как смятате? Интересно ми е да чуя повече мнения!

Ж, 13 г.

Коментари

1.   Аутсайдер- Outside, буквално означава- човек извън, извън средата, извън общият кръг и тн.
Както ти даде пример с твой съученик. Той е аутсайдер, защото не е във вашият кръг, не общува с вас, не се вписва и тн.
Бездомници и прочие също може да ги класифицираш като аутсайдери, защото не са в общо приетите рамки, рамки в които трябва да имаш собствен дом, семейство и работа от 8 до 5.
Боклуци са хора, които ти причиняват неприятности. Боклук може да е и най-популярният в даскало. Боклуци са хора, които правят мръсотии, държат се нагло и тн.
Например на един клошар, който нищо не ми е направил, не мога да му кажа "боклук".

2.   Подкрепям №1
И искам да добавя. Когато някой използва израза "за нищо не става" няма предвид буквално, а че не се справя с точно определената дейност, която се очаква от него в дадения момент. Ако баща даде на сина си трион и му каже да отреже дадена дъска, сина не се справя, бащата ядосан каже "за нищо не ставаш". Това съвсем не означава че сина му не става за готвач, за ИТ, за тираджия, думите на бащата в случая означават, че в момента сина му не се справя и е желателно да положи повече усилия за да се научи да реже с трион.

Думата аутсайдер я използват наляво и надясно хора на които им е интересна, мислят че другите хора ще се впечатлят, както самите те се впечатляват от нея, ако той ползва тази дума често, или най-често при тийнежърите ако има кой да се обижда от дадена дума ще му я повтарят разбира се, без дори да знаят какво означава.
Когато аз бях тийн някой беше измислил дума, която нищо не значи, но пък хора които не знаеха се обиждаха.
Наречеш някого самсурляк, кърлънгъч, тартуфлек, буцуняк, щерелеф, каркадъбел, килибек и той се свие, че и ревне и хълца все едно са го нарекли с нещо супер обидно, а то нищо не значи измислил си е думата, но тя въздейства.

3.   За "боклук" всеки си има своя интерпретация, която е предимно негативна, разбира се. Но ние примерно едно време като буйни тийнейджъри сме си викали "боклук" или "лайно" дори с приятелски отношения. А "аутсайдер", както ти обясни колегата по-горе, идва от английското outside - извън. Т.е. човек, който е извън социалната среда, която масата хора е приела. Имал съм периоди и места, в които съм бил аутсайдер. Но тогава аз лично се определях като индивидуалист, не като аутсайдер. Аутсайдер съм за околните, а те за мен бяха просто маса от копиращи се почти еднакви хора, които не смееха да са себе си, или дори не знаеха кои са. А аз се изграждах и осъзнавах - индивидуалист. Препоръчвам на всеки да е по малко индивидуалист, но не е нужно да е някакъв краен вариант. Аз успявам да балансирам между социалното и индивидуалното.

4.   Няма боклуци и аутсайдери. Всички хора са равни. Тези приказки ги говорят или озлобени хора. Или тези, които ръководят оббществото. Така те манипулират останалите и им задават измислени цели - коли, мацки и мачовци, почивка извън България и пр. И хорицата хукват да гонят зададените им цели. А тези, които ги управляват са доволни, че лесно ги манипулират .

5.   Точно па наркоманите са си абсолютни боклуци, те са не просто ненадеждни и непредвидими, те са направо опасни, те са заплаха за обществото ни, защото никога не знаеш какво може да причинят на самия тебе, и въобще на когото и да било!...Най-малкото е да те пребият, а съвсем възможно е и да те наръгат, както 2018г се случи, познавах един такъв-даже двама бяха, които са така "мръднали" както се вика, а единия поне си беше наркоман направо. Бяхме заедно в една програма за младежка безработица, за 8 месеца, и в края на 2017г тоз въпросния го изгониха, и в края на февруари 2018г, под въздействието както на алкохол, така и на дрогата, наръга и уби дядо си по майчина линия, за което го вкараха у затвора, а същото лято делото бе прекратено, и оттогава ни вест, ни кост от тоя!...И на мен какво ми остава, освен да се чувствам кофти щом се сетя за това(макар че почнах да ги забравям вече и двамата де, явно таз коронаистерия леко ми помогна в това отношение), щото само се ядосвам като се сетя за това, и че по време на тия 8 месеца във всеки един момент съм можел да бъда аз наръган от тоя, и който там друг наоколо...
Та просто мисълта ми е, че за наркоманите и пр., точното определение е боклуци(за мен поне), тя тая дума даже може в няколко случая за досадни и гадни хора да се използва...мое мнение.