Споделена история от Други

Защо сотаджиите са се помислили за полицаи?
Здравейте,

Доста често ми се е случвало насред нощта да си седя кротко и мирно на улицата или в колата и да спрат сотаджии, след това почват да ми искат обяснение кой съм, какъв съм и едва ли не се правят на полицаи.
Аз реално си спирам на обществена улица, а не на частен парцел.
Съвсем ми е ясно, че сотаджиите не могат да ми искат каквито и да е обяснения или да ме задържат, според вас това нормално ли е и и може ли просто да ги игнорирам или да им кажа да си гледат работата, или, че ако искат нещо да се обадят на 112?
Не искам да се заяждам с никой, но ме дразни факта, че се мислят за богове, а реално се правят на псевдо мутри и на много изпечени тарикати.
Нямам проблеми да давам обяснения на полицията какво правя и защо, но на такива по закон не съм длъжен в такива ситуации, поне аз така предполагам.

Само в нашата държава ли е така? Някакви специални права ли имат сотаджиите? Защо всеки в държавата ни с малко власт се е помислил за Бог и за нещо повече от останалите?

Нека поясня, че реално спиранията и престоите ми са били пред нас (пред къщата) или на улица без частни имоти и парцели.

Благодаря.

Коментари

1.   Аз живея в чужбина, но това лято като се прибрах и си бях в София, една вечер докато шофирах в Драгалевци точно преди да се включа в околовръстното, получих съобщение на телефона, отбих колата и спрях пред нещо, което ми изглеждаше като строеж... Докато отговарях на съобщението дойде един здравеняк около 25-30 годишен, иначе много любезен беше и ме пита дали имам някакъв проблем, нещо, ако може да ми помогне, защото съм бил спрял пред някакъв обект, който охранявали.
Отговорих му, че съм спрял, за да пратя съобщение по телефона и след 2 минути тръгвам. Човекът ми пожела приятна вечер и си замина.
След това като си продължих пътя и аз се замислих - бях спрял на улицата на държаван път. В крайна сметка, разбирам, че охраняват нещо си, но както ти казваш, те нямат никаква юрисдикция извън имота, който охраняват. Така, че не би трябвало да ми държат сметка за това, какво правя отпред...
От друга страна като знам как става всичко в нашата родина, предпочитам да не се замесвам с разни типове, които приличат на мутри и които ще ме сгънат с една ръка, особено в квартали като Драгалевци, където се напълни с мафиоти и политици (или нещо средно).
Колко случая имаше, когато някой яде бой от охраната на разни мутри и след това нищо не става.
Бих бил по-склонен да си търся правата, ако случката става посред бял ден и има все пак и други хора наоколо.

2.   На мен сотаджиите много ми мутреят.
Работил съм в хотел като рецепционист, само нощни смени.
Почти всяка вечер сотаджиите се събираха на дружинка, да пият кафета в лобито на хотела.
Ако не са с униформи, имаш чувството, че са 90тарски мутри.
Гледаха нагло, постоянно си приказваха за к*рви, кой кого пребил, кой на кого счупил краката и тн.
Постоянно ме бъзикаха "има ли к*рви, има ли проститутки в хотела" и тн.
Като цяло изглеждаха някак дрогирани, че и като дилъри даже.
Абе в България, на Бай Ганьо му дай една униформа и му гледай сеира.

3.   сотаджиите са на дъното на обществената стълба, заедно с таксиджиите и брокерите на имоти - пълни отрепки, какво очакваш от такива? Бачкат за 800 лв и се правят на много големи, такива им плюя директно в лицето като тръгнат нещо да ми говорят ;D

4.   Явно пича е закъсал яко за хора и вече събира от кол и въже.
За сайбията на сот161 пиша, някога го познавах ;) за патрулките събира изгонени ченгета и всякакви биячи.

5.   Т. нар. сотаджии са всичките мамини синчета. 98% от тях са с очила, не защото са прочели много книжки, а защото не харесват положението, в което са, т.е. на мамини синчета...

Това, че се мислят за голямата работа се казва "Ефект на Дънинг-Крюгер" - склонност, при която неквалифицирани индивиди страдат от илюзорно превъзходство, изразяващо се в надценяване на собствените познавателни способности. Тази склонност се приписва на метакогнитивната неспособност на неквалифицирания да разпознава грешките си...

6.   Повечето са турбо селяни, те ако имаха акъл нямаше да работят това.

7.   Според мен имаш право да мълчиш и да си тръгнеш все едно нищо не е станало. Но СОТ могат и да ти викнат полиция и тогава ще трябва да се обясняваш. Нека да си правят каквото си искат. То реално всеки може да те спре на улицата и да ти говори каквото си иска.

8.   Аз от СОТ 161 съм видяла само помощ. Две случки...бях нощна смяна, два магазина един до друг,влиза един пиян при колежката и и налита,опипва,и то зад касата...измъква се тя за секунда и идва при мен разтреперана и уплашена /при нея нямаше СОТ /,викнах ги аз, след минута пристигнаха и си прибраха пияния...
След няма и месец СОТ-а успокояваше и мен...един колега се напи и ми налетя със заплахи,ама за ключа от касата...викнах ги и си прибраха и този пиян...
Отделно имам приятели от много години в СОТ 161.
Съзнавам,че това което пише авторът,е различно,но исках да покажа и друга гледна точка.

9.   2, тия кафета по 20 стинки ли си ги плащаха, сигурно шефа им се е разбрал с хотела да ги “пази” за без пари срещу безплатни нощни кафета за персонала. И страшните мутри ходят само там на тумби да пият кафета и да се правят на мъже. Смешни и нещастни.

10.   На празната кратуна - Номер 7 ще кажа, че имаш право да си затваряш противната уста и да не заповядваш на хората. Всеки може да си спира където си иска и да си прави каквото си иска в рамките на закона и не нарушаване на обществения ред. Ако обществения път, за който плащам данъци минава през празната ти сотаджииска кратуна ще спра там ако искам, ако искам ще мина и през него. Теб не те засяга хората къде и как ще спират. Полицията, когато дойде за подобен случай няма никакво право да казва на хората и да държи сметка къде ще спират.

11.   От 2 до 9.
До фоайето на хотела имаше кафе машина. Правеше възможно най-гадното кафе по 30ст. До хотела имаше и денонощен питстоп, но там то беше по 1лв.
Сотаджиите бяха скръндзи и не им се даваше 1лв. за кафе.
В питстопа по едно време бачкаше една яка мадама, само на нейните смени си купуваха кафе от нея, хаха.