Споделена история от Други

Митове и легенди за "турското робство"
Тук ще опиша някои от най-разпространените заблуди и митове, относно така нареченото турско робство. Моля модераторите да публикуват темата в името на обективността, а читателите да четат внимателно преди да влязат в спор. Говоря от позицията на десетки часове четене, доста книги и томове, както на османски автори, така и на български и чуждестранни. След като се опитам максимално да изчистя пристрастията на отделните автори сумирам накратко най-важното"

1) Що е то турски етнос ?

Турският етнос, подобно на прабългарския е обект на много спорове. Повечето изследователи са единодушни, че са тюркски, номадски народ идващ от Азия което.. ги приближава много до прабългарите! Няма да е никак чудно двете племена да са близки родствено и просто едните да са нахлули в Европа от югоизток, а другите от североизток! За жалост номадите почти не са ползвали писменост и не са оставили солидни сведения.

2) Колко са били "турците" ?

Никой не може да каже категорично, това което се знае почти със сигурност е, че не са били мнозинство, когато нахлуват в Мала Азия(днешна Турция) и я завладяват. По-скоро са били военно-политическата вършушка. Всъщност мнозинството от хората са си били местни, гърци, наследници на Византия. Имало е и множество малцинства - кюрди, сирийци, арменци.

3) Защо "Османска Империя", а не Турска ?

Защото пак повтарям, че е нямало народ като "турци". Говори се за племето огузки тюрки - от там турци след лека промяна в ударението. Османска, защото първият официален султан се казва Осман, основател на династията, чиито потомци управляват.

4) Защо "робство", а не робство ?

Защото робство в истинския смисъл означава безправие, хората губят личната си свобода, превръщат се от свободни личности в безволеви същества, предмети на господаря си. Тук никога е нямало такова нещо! Никога българите не са били оковавани във вериги, никога не са били връзвани да работят в мините. Робство е имало в Рим, робство е имало по плантациите в САЩ, но никога по нашите земи! Българите, никога не са били роби!

5) Защо българските чорбаждии са били баснословно богати ?

Защото преди Христофор Колумб да открие Америка 1492г. и преди да започнат златните времена на корабоплаването цялата търговия между Европа и Азия се е извършвала през Османската Империя! Представете си за каква свръзка и какъв пазар е служела България - между потреблението в Европа и стоките на Ориента! Само венецианците и генуезците са се изхитрли с кораби да акостират директно около Цариград и по този начин да прескачат бълогарските търговци. И затова са станали и те баснословно богати. Бъгларите са били едни от най-богатите търговци, имали са хиляди глави добитък, огромни ниви, магазини, работилници, кръчми и са се ползвали с невъобразими привилегии. Да живееш в Цариград е било лукс, нещо като в момента да си в някоя от столиците на Западна Европа. В Цариград е имало много българи.

6) С какво са ни дискриминирали и с какво са ни облагодетствали за 5 века ?

Това, което почти със сигурност се знае е, че е било забранено църквите да са по-високи от джамиите, християните са нямали право да яздят кон пред мюсюлманин, трябвало е да слезнат и да го поздравят. Християните са плащали по-висок данък от мюсюлманите. В момента, в който някой е приемал исляма, прословутото "робство" е изчезвало! И се е ползвал със същите привилегии, с които и всички други мюсюлмани! Тоест тук не говорим за робство на българския етнос спрямо турския етнос, а за привилегии на мюсюлмани спрямо християни.

Освен това, османската армия е била страшно силна, тук за 5 века почти е нямало войни с въшни врагове, докато преди турците сме били нон-стоп във войни със сърби, византийци, печенеги, кумани, монголци, авари и азари. Да си еничар противно на общото разбиране се е считало за огромна привилегия, нещо като в момента да си във ФБР, а да живееш в Цариград, столицата на империята е било като все едно сега да си в Брюксел - центъра на Европа! Кръвният данък е бил бич за народа, дотолкова че са откъсвали млади момчета от семейството им, но това е била цената, за да ги направят лоялни на властта. А българите не са искали да дават момчетата, просто защото повечето са били земеделци и са искали момчето да продължи стопанството и да не замарява градините.

Коментари

1.   Турците са тюркско племе, също както и прабългарите!!! На английски Turkey бел. прев "тюрки" им е името на самата държава! И прабългарите и турците са били част от Тюркския хаганат, за който случайно или не не се споменава нищо, никъде в българските учебници!!! Хора четете и се информирайте от независими източници!!! Не се оставяйте да ви манипулират и да насаждат омраза!!!

2.   В днешно време турците са микс от много народи!
Сърби, гърци, българи, араби, ци**ни, кюрди и какво ли още не.
Българите турска жилка нямат, защото през тези 5 века, българка турче, заченато от изнасилване не е отлгеждала.
В България турци няма, има българомохамедани, които се турчеят.
Турците имат българска жилка и други славянски, защото както се знае, са взели не малко деца и са ги правели еничари.
Добре, че си обогатиха генния фонд, та тези тук в европейската част приличат поне малко на хора.
Турците имат извършени 2 геноцида, над арменския и българския народ!
Нима това, да ти вземат момчето и да ти на**ат жената е нормално било, макар и в онези години?
Аз не съм много голям, завърших училище преди 8 години, ама на вас в момента така ли ви промиват мозъците в училищата???

3.   Глупости на търкалета. Да не си живял тогава та знаеш нещата как са били? Българите нямат нищо общо с турците като ген. Правени са и ДНК изследвания които показват, че нямат нищо общо с тях. В значителната си част българите са древен еврейски народ-християни и тук там някой славяни. Е има и известен процент небългари по ген тук. Турците са от едно и също тесто с афганците и иракчаните. Българите са колкото един град население и са изобретили факсът, пътническият самолет, електронният часовник, автоматичната скоростна кутия, технологията на съвременното автомобилостроене, компютъра и много други неща променили светът. Имат участие с учени в андронният колайдер който е най-сложната технология създавана някога на Земята, а един от първите космонавти в света е Българин, както и са създали азбука. А песента на Валя Балканска е сложена от НАСА на златна плоча в сонда и изпратена в космоса, изпълняваща ролята на визитна картичка представляваща човечеството в търсенето на контакт с извънземни. А турците които при това са 12 пъти повече от българите не са дали нищо на светът. Също както и иракчаните и афганците. Даже азбуката са откраднали от немците. Преди това са драскали на арабски. Елементарно е като 2 и 2 защо турците са измислили данъкът да отнемат българските деца за себе си. Да не би случайно да си си помисли, че е бил измислен този данък защото не са могли да си правят деца? Та им трябват българските деца вместо техните. При това и да ги отглеждат като принцове? Ами ето го разковничето, ако още не си се сетил защо е бил този данък. Турската империя е знаела много добре, че тя е от един ген, а българският народ е от съвсем друг ген, който значително превъзхожда турската по всички показатели, особено умствените. Тия неща никога не остават незабелязани, както и по-светлата кожа от тяхната. И за да постави здрави основи в империята е измислила тези попълнения с еничерите, които е поставяла на ключови места в управлението на империята. Именно на тях Турция сега дължи това, че е по-развитата страна от Афганистан и Ирак. Само на тях и на никой друг. Истинските турци като ген са с тъмно кафява кожа, а малкото турци които сега са със светла кожа в Турция, всичките са с български ген, посят от онова време там. Макар и вече доста омешен с турците там. Само, че еврейският ген никой не може да го изпързаля. Това да го репресираш и унищожаваш чрез завладяване е все едно да си погълнал оная отровната риба със шиповете. Крайно неблагоприятна плячка. За което и по един почти свръхестествен начин Османската както я наричаш империя загина, а след нея и всеки друг който е тръгнал да поробва българите и да действа върху тях от позицията на силата. Немците си патят досега заради същото-геноцидът. На васал са превърнати и не могат да кажат гък. Ако кажат нещо ще бъдат опъвани на дълго и нашироко. Само бачкат послушно и правят каквото им каже управляващият, не си иска от тях да мислят. А Англия отива на кино в момента именно заради крайно надменното и враждебно отношение на народът и към българите. Също като османците и съветската империя не разбраха как стана. Референдум за връщане няма да има. Никой не ги бръсне за слива повече. Всички големи корпорации и производства се изнасят от там в момента. Икономиката им отива на кино. Именно затова винаги трябва да се внимава с еврейските народи. ЕС сложи истински българки по ген на ключови места в управлението си, защото знае за тези неща. Главни еврокомисари са българи, шефът на международният валутен фонд също. Първо защото този ген е по-интелигентен дори от арийската раса, но най-вече за да им е мирна главата с нас, и да не се разпаднат и те без да знаят как. И да разбия един мит за Русия. Ключов фактор за освобождението ни е САЩ. Поразровете се за нещата. Значи след геноцидът в Батак, мястото го посещават американски журналисти. Ужасени от безобразията които виждат, правят снимки и заливат със статии във вестници за случилото се. Разбира се затова имат и пръст българите, които добре са обяснили на тях нещата. От там, повтарям от там, а не от някъде другаде разбира целият свят за тези неща и настъпва всеобщо крайно възмущение. Все повече се очертава намеса от вън върху османската империя за тези неща. И точно тогава Русия имаща геостратегически интереси от освобождаване на България, тоест от откъсването на тази територия от османската империя, се включва активно в освобождението и с военни действия. Не си мислете, че е било защото сме им симпатични. Било е от държавни интереси. Русия знаеше, че не е ли тя, друг щеше да го направи тогава и ще се възползва от това. Не е било услуга, а страничен ефект от интерес. Разликата е в концепцията. Българите са известни като големи душмани в османската империя. Неслучайно дотолкова им е било писнало на турците от коварните удари на българите, че накрая за убит турчин са убивали 10 случайни българина, само и само да намерят начин да ги спрат.

4.   1) Що е то турски етнос?

Няма такъв. Те са последствие, не са причина. Малко поточе, а не извор.
Няма "прабългаи" има българи.
Версията която описваш е споразумение между великите сили след освобождението. Пропагаднирана главно от един 20 годишен австрийски евреин - Константин Иречек.

Накратко:
- Българите не са дошляци, а автохонно население.

- Славяне е езикова група, не е нито народ, нито генетика, нито духовно-културно наследство. Славяно езичните народи, са приели култура и писменост от българите.

- Траки е екзоним. Гърци е дума от ново време. Има Мирмидони, Ахйци, Спартанци, Атиняни, Торяни, Бербери, Одриси, Синти, Скити, Сармати, Мизи и т. н. и т. н.
Траки са наричали дошляците "гърци" местното население, от което са заграбили кажи речи всичко. Всключително и името Елини, с което те се самонаричат. Идва от Сели (селище, уседнали). Както османците са наричали нас гяури (неверници), траки е същото (варвари)

Още по-кратко:
- Крадеца вика дръжте крадеца.

2) Колко са били "турците"?
Много, тюрлюгювеч от примитивни войски.
Предимно ниски нива на управление.
Не са етнос, в последсвие се опитват стават такъв под управлението на Кемал Ататюрк. Тогава масоните още не са били покварени и превзети отвътре.
Ататюк събира разпиляната маса от бившата империя, разделя ги от назадничевите, войнствени тълкувания на Исляма, и прави светска държава и полага началото на етноса.

Майка му е българка, на бюрото си държи портрет на Левски.

3) Защо "Османска Империя", а не Турска?
Тука си прав.
Имерията е от селджуци - владетели и висши военноначалници, евреи - владетели, банкери, арменци - адмистрация, гърци и българи предатели на високи нива в дъражвата, турци - войници и много еничари войници от всички покорени държави.
Еничарите не са знаели кои са и от къде идват.

4) Защо "робство", а не робство?
Пълна глупост си написъл. Обидна дори за паметта на милионите избити и умрели от робски труд из империята.

Имало е кордони с хора водени с вериги, разселвани. Умишлено са месели населенията от различните покорени дъражви. Размествали са цели села от една държава в друга.

Казваш следното:
"Защото робство в истинския смисъл означава безправие, хората губят личната си свобода, превръщат се от свободни личности в безволеви същества, предмети на господаря си. "

Отново пълна глупост.
Цели села са работели по полетата и всичко което са изкарвали е отивало за изхранване на войската на империята.
Оставяли са им малко, колкото да не умрът от глад.
В Рим и в САЩ поне господарите са се грижели за робите си, хранели са ги, лекували са ги. Нашите роби сами са се оправяли.

Имало е периоди и региони къето хората са живеели по-добре.
Нормално, трябва да си "купиш" спокойствие по някакъв начин, за да задържиш такава голяма територия.
Нали иначе поробените държави ще се вдигнат по-лесно на бунт.

А кръвния данък какво е ефенди?

Да ти вземат първородния син, да го обучат в казарма заедно с хиляди други и след 15-20 години да го пратят да изколи майка си, баща си и роднините си без да знае, че са те? ! Геноцид. Масов.

Бълария излиза от робството с около 3-4 милиона население.

По груби сметки на някои изследователи, щели сме да бъдем окло 20 милиона иначе... Ако се премахне кръвния данък, заличените села и градове чрез избиване, смъртта от глад и т. н.

5) Защо българските чорбаждии са били баснословно богати?

Защото това е стара Римска практика, практикували са я и Османците, практикуват я и сега от Еврогейския съюз!!! И чак пък "баснословно"...
Намали епитета млако ага...

Подкупват една малка част от завладяната територия чрез подаръци/търговия/евро фондове.

Пресен пример - 300 метра улица в София седи разбита, събират се живущи и сами си я ремонтират като плащат на фирма 15 000 лева.
10тина години по-късно партията на Боко Тиквата и другите предатели пускат европейски проект за същата улица - 900 000 лева...
Познай къде отива разликата - корупция, за да са доволи слугите на режима (чорбаджиите). Това е реален случай.

6) С какво са ни дискриминирали и с какво са ни облагодетствали за 5 века?

Тука пак си написъл баснословни простотии.
БИх ти изписъл още текст, но се съмнявам, че ще можеш да го осмислиш.
Липсват ти елементрани исторически познания. Въпреки че умело се укриват по разбираеми причини - все пак ги има, стига да иска няой да търси и да чете.

Един пример само - Малко преди освобождението от Османско РОБСТВО, султана поръчва стоежа на първта железопътна линия Русе - Варна.
Камъните които ползват за настилка... Разбиват и натрошават Плиска и Преслав.

По-надолу не е за автора, а за Бъларите, да знаят от къде идват и кои са!

Защо Султана с последни заповеди прави това? Щото знае истинската исторя и иска да я заличи.

Защото: "И Ахил водеше със себе си войска от 2500 мирмидонци, наречени по-късно българи. "

Защото това Плиска и Преслав са ДРЕВНИ градове, още от врмето на "траките", не случайно след като се освобождаваме от Римско робство, там правим столици.
Градове от преди Христа, реставрирани от римски императори - с балканаска кръв, родени и те по тези земи.

Населението си седи едно и също.
Били сме в Рим, зелената партия, Юстин, Юстиниан Управда, Константин (който възтановява Плиска и Преслав), Лъв и т. н. са все "тракийски" императори.

Синовете на Княз Кроват (погърчено Кубрат) не се "пръсват" и не загърбват никакъв измислен завет с монголски пръчки - това е грозна лъжа!
Гърците наричат старата държава "стара велика България" именно защото искат да излъжат, че идваме от друго място. Там държавата нито е стара, нито е влика.
Седемте сина са разпратени по ГРАНИЦИТЕ на Духовната Империя - където се разпространява знание и КУЛТУРА и хародите и държавите са се писъединявали доброволно.
Където има Белград по картите са все гранични крепости през различни епохи.

Княз Исперих (погърчено Аспарух) (Испор Рих/Рех/Рекс/династичен владетел) заявява пред Рим, че ВЪЗТАНОВЯВА държавата по СИЛАТА НА РОДОВОТО ПРАВО.

Цар Калоян като разгромява кръстоносците при Одрин от запад го питат с какво право се разпорежда така? И той им връща отговор, че е наследник на Князе и Императори, и има повече права над Източен Рим от тях, защото знае истинската исторя!

!!! НАЙ-ВАЖНОТО!!!

В действителност от около 400 година до 1500 година имаме войни на верска основа.
Рим и всички след него, не могат да зглушат Христовия импулс, защото Христос е от Бога.
И какво правят? Превземат го от въре, налагат монопол над вярата и създават от ВЯРА - религия, а всички които са говорели на Пеласгийски/Балкански/Мизийски/Български език ("славянски"), са се противели на догмата и са имали друго знание и прилагане.

Без робство, без лихварство, без лъжи - Ей затова има над 1000 години войни срещу българите и тези които са ни помагали затова официалната исторя е една лъжа, която много прозира.

Българин в далечното минало е било духовно понятие.
Човек на вяра, добродетел.
Много древни племена са се влели в това име, но те идват от един извор, идват от Балкана.
Още от време оно. И влиянията са главна от тук - навън, а не обратно... Още от внука на Ной, та до днеска...

Падаме под Османско РОБСТВО, защото изгонваме Богомилите и изплащаме този грях така.
И няма значение колко е броя на хората, размера на територията и прочее глупости.
Който не е с Христа е против Него и който не събира - разпилява.

5.   Номер 2: някакви източници да ни посочиш?

6.   2 - те някои и сега са готови да ги *бат и да стават еничари. Викат му политкоректност.

7.   Каквото и да се каже - „робство" или „владичество", това което е било между 1396 и 1878 г., си има едно точно име - КАТАСТРОФА ЗА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД И ДЪРЖАВА.

8.   Евна безполезна логорея! Бил чел, а ние да не сме пасли трева? Това което си написал е всеизвестно на всички, но защо не започна провокацията си с последните изречения, и на всички щеше да им стане ясно какво целиш. Не било робство!? -: " Кръвният данък е бил бич за народа, дотолкова че са откъсвали млади момчета от семейството им, но това е била цената, за да ги направят лоялни на властта. А българите не са искали да дават момчетата, просто защото повечето са били земеделци и са искали момчето да продължи стопанството и да не замарява градините." -Само това като прочете човек веднага ще разбере, че си платен провокатор, агент на Анадола! А какво се нарича това което ти отнема децата и насилствено ги потурчва и зомбира, а после ги превръща в машина за убиване на хората които са ги родили? Най големите золуми в България са правени точно от еничарите. Те не знаят, че са с християнска кръв, мислят се за турци, защото са зомбирани, каквито са днешните турчеещи се българи! В Турция ги наричат гяури, а тук се смятат за турци, това не са ли зомбирани българи? Какво печелят като се дистанцират от обществото и се капсуловат в отделен етнос, сами създавайки си проблеми? Престанете с тези провокации, защото ще докарате времена каквито днес виждаме в Нагорни Карабах! Навремето войните са се водели за територии, утре ще се водят на религиозна основа, а това ще ни върне в средновековието!

9.   Профанизираш 20 века история на огромна територия , засягаща много, много племена и народи , на 50 реда .Ти , изглежда си най-големият умник . Ако е било толкова перфектно , от предпоследните 5 века , щяха да останат огромни владения , замъци , архитектура , християнски храмове , щеше да има морска търговия , както е навсякъде в Европа . Да не забравяме индустриалната революция , откриването на тъкачния стан , парния двигател , книгите , развитието на изкуствата .За това трябват пари , много пари , свободен дух и предприемчивост , а в България ги е нямало .Защо ли ? Какви са ни архиологическите открития , се знае .Ти , крепост , дворец , богатства да си видял от последните 500 години ? Камък върху камък не е останало и нищо ново не се е построило . Има могили от траките ,но от турско време няма .
Ще ти кажа и защо възниква Ренесанса в Европа към 15 век .Именно , защото всички учени от Костантинопол и други центрове са избягали в Европа и са пренесли знания по математика ,архитектура , астрономия и каквото се сетиш .Отишли са първо в Италия

10.   3, не е вярно, че турците не са дали нищо на света.

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Turkish_inventions

А за нобелови награди колко имат българите и колко турците? За модерното здравеопазване пък какво да говорим. Българите се лекуват в Турция, а не обратното. Дори най-добрия кардио хирург в света е турчин - д-р Оз.

11.   8, няма "християнска" кръв, християнството е религия (сбор от измислени истории и приказки), а не етнос. В Нагорни Карабах агресорът е Армения, а не Турция или Азербайджан.

12.   3 и 4

Хахахахаха. Болни мозъци. Потърсете някакъв лек.

13.   Архивите можеш да скриеш или да промениш, но родовата памет как ще изкривиш?! Все ми е тая какво казват историците, в народните песни не се пее за доволните гяури по селата, а за синджирите роби към Стамбул. Имало е робство по турско време, особено в началото на инвазията на Балканите и това е доказано - робското тържище в Истанбул е било най-голямото в тази част на Европа. Имало е насилствена асимилация и помохамеданчване, имало е масови убийства по време на възстанията, имало е всичко, за което пише в историята. Голяма работа, че в селото имало един богат чорбаджия, нали някой трябва да говори с местните на техния език и да събира данъците. Данъците са се откупували от властта, и това е също управленска техника - така канализираш недоволството извън управлението и го насочваш към онзи, който ти взема. Робството е не само правна, но и социална категория - ако нямаш право на оръжие, нямаш право на придвижване, нямаш право на самозащита, работиш без пари ангария, плащаш повече и по-големи данъци, ти си роб в социален смисъл, не е нужно да те продават за да те нарекат роб. Тези 500 години още ги плащаме - чрез изменен генотип на хората, чрез откъсването от Просвещението на Европа, чрез въвежедането на ориенталщината като част от народната психика, чрез социален нихилизъм, наследен от онова време. Така че, авторе, не ми пей някакави дитирамби колко е било яко тогава. Оскърбителен е дори фактът, че ползаш за тази цел Български букви, които достойни хора са опазили като са плащали от джоба си на учители и свещеници да преподават, докато чорбаджиите са си пращали децата в медресетата. Да бяхме само ние, да кажеш че е лъжа, а то - от всички околни държави дето са били под турска власт - все същите неща и от техните архиви. Народ, който не помни миналото си, няма бъдеще. Не става въпрос да живеем в облаците като макаците, но тези неща трябва да се помнят. И Германия има едни заслуги към евреите, дето никога няма да се забравят, и то с основание, но не знам на света дори един евреин, дето ще тръгне да казва, че по времето на Хитлер се развила икономиката и хората заживели по-добре, защото това също е исторически факт до началото на войната със Съюза.

14.   До номер 8: Религиозната война вече започна. Съзнателнто турцизиране на помашкото население ще доведе до октъсването на Родопите от България и Ердоган ще ги получи. Но на никого не му пука. Има теории за т.нар. Еврабия.

15.   Мхм, отваряш Под Игото първа страница и разбираш какво значи робство...
Винаги сами сме се дърпали назад, ама тая отговорност явно е трудна за преглъщане.

16.   Българите са эавистливи и элобни. Грешките са от клавиатурата.

17.   " Все ми е тая какво казват историците, в народните песни не се пее за доволните гяури по селата, а за синджирите роби към Стамбул. "

Доста слаб източник, особено като започне да с окрасява и недоразбира...

18.   3-тият писаал, я кажи след като американците са разбрали за геноцида и Батак, какви мерки са предприели? Какъв е прекиат им принос за освобожедението? Безспорно са се отвратили от зветствата, но пак питам с какво са помогнали освобождението?

19.   " Все ми е тая какво казват историците, в народните песни не се пее за доволните гяури по селата, а за синджирите роби към Стамбул“.

"Доста слаб източник, особено като започне да с окрасява и недоразбира..."

- Точно толкова е надежден този източник, колкото “Старият Завет“ е за евреите - послужи им за основание да си присвоят цяла държава и го ползваха като нотариален акт за земите на Палестина - и той доста е “Окрасен“. Значи, за едно старите писания са достоверни, за друго не са, а? Хрониките за войните на България са верни, нищо, че са на 1000 години, но за турските истории из България не са ? То е ясно, че си от платените на ДПС тролове, ама да бяха избрали някой по-квалифициран...

20.   От 3-ти до 10-ти

Знам, че турците са направили ятаганът, гадулката, ракията и останалите изброени неща от същият калибър в енциклопедията. Само, че тези неща са абсолютно несъществени, затова дори и не ги отбелязах, а казах директно, че не са дали нищо на света. Под нищо имам в предвид нищо съществено в изкуството или науката. Нямат абсолютно никаква база за сравнение с нещата които са дали българите на света, които при това, повтарям са колкото един град население и са 12 пъти по-малко от турците. Само затова не разбирам как изобщо на някой може да му мине и през ум, че имаме нещо общо като ген. Колкото до успешните хирурзи в Турция. Ами виж ги добре. На истински турци ли ти приличат? С тъмно кафява кожа и зурлести лица ли са или повече на българи ти приличат? Пак казвам, ако не е е българският ген посят в Турция чрез еничерите, Турция днес щеше да е на същото ниво като Ирак и Афганистан. Истинските турци по ген, които са основната част от населението на Турция са с тъмнокафява кожа и зурлести лица. Виж добре и управляващият Турция. На турчин по ген ли ти прилича, или по-скоро на двойник на българският министър председател по царско време полковник Христо Калфов. Дали е случайно това или има някаква генетична връзка от османско време? Само едно ще ти кажа в заключение. Генът помни всичко. Просто наблюдавай Турция.

21.   Ти си с промит мозък, няма смисъл...

Само с едно ще се "съглася" с теб:
"А българите не са искали да дават момчетата, просто защото повечето са били земеделци и са искали момчето да продължи стопанството и да не замарява градините."
Ама, РАЗБИРА СЕ, не се обичали децата си както родители обичат ДЕЦАТА СИ, трябвала им е просто работна сила!

И.и.т!

22.   №11, когато анадолците налазват тази земя, тук населението е християнско. Да ти обяснявам ли, че щом населението е християнско, то и кръвта му е, кръв на християни, не се прави на интересен, много добре разбираш какво се подразбира под християнска кръв! Не тези анадолци са били някакъв фактор, а раздорите в българската държава са им помогнали да навлязат и обсадят Търновската крепост. Ако българите са били единни, никакъв мюсюлманин не би навлязъл на територията й! Когато Търновското царство е падало, в същият момент Видивското се е радвало, и после стават васали на османците. Сега сме в същото положение, не се учим от историята, но който си забравя миналото, неминуемо го повтаря. Срамота е, че шепа примитивна паплач е успяла да покори смел народ български! Вместо да спорим и да се плюем, по добре да си научим историята и да се вземем в ръце, иначе провокатори като автора ще продължат да ни лазят по нервите. Хайде германец да говори за геноцида над евреите, а тук сме като разграден двор, всеки си лае каквото си иска. Трябва със закон да се забрани да се говори за тези отвратителни времена, а модераторите трябва въобще да не допускат подобни теми, защото това поражда разделение между българите!?

23.   До 11-ти

Напротив има християнска кръв, а също и християнството е етнос. Христос е казал "Аз съм лозата, вие сте пръчките; който пребъдва в Мене, и Аз в него, той дава много плод; защото, отделени от Мене, не можете да сторите нищо. Ако някой не пребъде в Мене, той бива изхвърлен навън като пръчка, и изсъхва; и събират ги та ги хвърлят в огъня, и те изгарят." А също и "Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене и Аз – в него". Това последното се отнася за причастието, оставено като тайнство от самият Христос на тайната вечеря и се взема под формата на хляб и вино в църквата, след покаяние за греховете, за опрощаването им, а ако се вземе без покаяние за греховете изгаря човекът, тъй като грехът и христовата кръв не могат да съществуват заедно в един организъм. Всички християни са свързани в едно, като пръчките на една лоза, а в тях се движи Христовата кръв. А също така всички те имат много общо помежду си, за разлика от останалите. А също така те са светлината на света. Без християнският свят светът е една джунгла. Цивилизоваността, както и всички значими неща в развитието на човешката цивилизация са с произход християнският свят. Какво представлява светът без САЩ, Канада, Австралия и Европа, излишно е да се коментира дори.

24.   Българи сте много злобни и ме убивате от смях с вашето лицемерие. Римската империя с много повечето зверства е "велика" във вашите очи, а Османската - най-голямото зло хахаха Руснаците, които избиват повече свои сънародници от всяка друга страна в света я величаете, американците/австралийците, които избиват 99% от червенокожите в Америките и аборигените в Австралия много ги харесвате и смятате за "цивилизовани", а османците с много по-малкото "грехове" ги мразите в червата си и ги имате за "варвари". Хахахаха Между другото, забелязвам, че истинските "варвари" (викингите) също много ги харесвате.

Сега ще ви дам една малка тайна - по време на войни се убиват хора, обикновено за контрол над територии и/или ресурси и ако загубилите са все още сред живите, трябва по някакъв начин да покажат на победителите, че може да са им от полза. Ако загубилите продължават да създават проблеми на победителите, победителите ги елиминират. Съжалявам, така работи светът и то от много отдавна. Силният бие слабия, големият изяжда малкия. Във войната няма морал, всичко останало са празни приказки за запълване на свободното време.

25.   Ей, затова не трябва да има теми за история и политика, така се дава поле за изява на хора, като номера 3, 4 и автора. Хубаво има раздели за проблеми на работа, в училището/университета, здраве, връзки и пр., ама за такива неща, като история или наука, да речем, е добре да се дава трибуна само на хора, които разбират и знаят. Така само започват едни безкрайни дискусии, които не водят до нищо, освен до обиди, след няколко отговра.

По тази тема, със сигурност, тук няма да намерите не само адкватен от историческа гледна точка отговор, но и интелигентно написан с доводи и аргументация такъв. Но пък можете да се начетете на всякакви безумия от типа:
- Султаните са знаели, че българският ген е по-добър от техния. Случайно първата публикация на Мендел върху наследствеността е през 1866 година, която остава непопулярна за следващите 30 години, а чак 1905 г. се използва за първи път термина ген, но султаните явно са ги знаели тези неща априори.
- Да живееш в Брюксел и да работиш във ФБР е супер престижно и е голяма привилегия (сигурно ако си американски ченге).
- Източниците не са важни, но пък за сметка на това, какво казал прадядото на прадядото на някой (родовата памет) е супер надежден източник на инфо по въпроса.
И още други такива, едва ли не са във всеки втори коментар.

26.   Записките по българските въстания - Захари Стоянов, в първата библиотека, читалище в първото населено място на територията на България.
Плащаш 20 леа за членска карта и открадваш книгата, за да я съхраниш и подариш на най-читавия който познаваш.
Предполагам в книжарницата “няма да имат “ място за нея.
Явно настават много много кьорави времена.

27.   Българите се запазили и увеличили , през времето на така наречено уж робството , след 200 300 години ще изчезнат като народ , сега сте по_големи роби , получават най_ мизерните заплати и пенсии , номер 3 всичко това е заради такива като теб ,

28.   4, глупости на търкалета.
Османците са взимали за еничари само деца, които не са могли да бъдат изхранени от родителите си, сиреч - взимали са само от много, много бедните семейства с по 6-7-10 деца. На такива семейства са гледали, както ние сега гледаме на циганите.

Що Левски е имал съдебен процес като е имало "робство", бе, а? Що БЪЛГАРИ са гласували да го обесят, а османци са гласували против, бе , а? Щото от тогава българите сме ЛАЙНА, ей , затова!

ДС,21

30.   Чудно ми е кой и колко е платил на тоя сайт да пуска такава откровенна пропаганда, та това е в разрез дори със собствените им правила (т.2)

31.   20< проччети по-подробно. Не е само ятагана. Има и смислени неща.

32.   До 19

Имаш дувсмислици и грешни факти. Целият ти пост е кръчмарско заяждене, а не добре аргументирано твърдение.
Моето твърдение, не отрича, но и не приема османското робство, а просто бе свързано с това, че не можеш да градиш тезата си върху народни песни, защото в тях може да има разминавания с историческите факти. Какво са направеили с данни от Старият Завет, как ти интерпретираш несвързани с темата на разговор събития и добавяш безсмислени умозаключение, няма нищо общо с това, което казах аз.

36.   Абсолютно пошла и провокативна тема...

Все едно да се запиташ дали всъщност някога си имал майка и баща, и чрез подобни словоблудства като горните да си "докажеш", че всъщност нямаш, и не си могъл да имаш, тъй като еди-какво-си, ала-бала и дръж-ми-шапката! Един вид си се появил от нищото, а тези истории с родителите и раждането да ги разправят на баба ти...

Тъжно и жалко е, че съдържателите на сайта толерират подобно поведение и допускат подобни теми.

37.   До тук изчетох един тон глупости. Много ясно, че имаме общо с турците, 5 века сме били ОБЩА държава, те са се местели тук, ние там.
Дори 1000 преселници да е имало на година от българските земи към Турция(а те със сигурност са били много повече!) знаете ли това колко прави за 400 или 500 години, бе ? Колко привнесена кръв и ген ?! В обратната посока също.

Знаете ли колко турци има в кърджалийско, пазарджишко, в Разград ? Няма какво да спорите има ДНК изследвания, които доказват всичко - генът не може да го излъжеш. Ето ви и таблицата с изследванията от март тази година:

https://www.dnaweekly.com/wp-content/uploads/2020/03/content-a-map-of-europe-based-on-haplogroups-1.png.webp - тук ще спомена, че най-забавни са ми гърците, които излезнаха с почти еднакво ДНК с турците! Ама нормално, нали преди това е било "Византия"!

Няма как прабългарите и турците да нямат общо, защото и двете племена са номади. Да ви го обясня ли на срички но-ма-ди. Хора, които непрекъснато се местят в търсене на по-добри пасища за статада си. Като опасат стадата тревата на едно място и веднага се местят. Били са в състава на Тюркския хаганат, просто защото друга държава е нямало и няма как да са били отделни държави! То дори се води не държава, а цитирам "конфедерация на номадските племена"!

Знаете ли колко българи има в Бесарабия, в Украйна - знаете ли, че има българско училище там и хора, които се смятат за българи и всяка година ходят от външно министерство за 24 май, ама си мълчат като по телевизията! Знаете ли, че Казан, Волоград са български градове, нещо за Волжка България чували ли сте или само каквото прочетете в учебниците ?! Знаете ли, че има мнения, че Иван Грозни е български цар от волжките българи, а именно при него Русия става, това което е и от едно Московско Княжество става огромна сила! Да не мислите, че ни смятат за братя и са ни освобождавали ей така!

Изобщо за някаква "чиста" нация ли се смятате ?! Я проверете колко арменци има във Варна. Колко хора със самосъзнание на сърби във Видинско.

39.   Чувал ли си за черния арабин водещ 3 синджира роби? Според теб сигурно не са били роби, а просто да не се изгубят са ги вързали с вериги, иначе е можело да си ходят. А? Робството е на ниво народ. Нямало е официален робовладелски строй в империята, но християнските народи преди 19 век са били като роби. Щом турчин може да убие българин и няма да бъде обесен за убийство, какво е? Само няма конкретни частни робовладелци да се каже тоя човек е роб на еди кого си, а просто християнските народи са роби на турската част / държавата. Общо взето прочел си някаква промивка и бързо си решил, че ти харесва идеята и защо да не я приемеш за истината.

40.   до автора
доволните хора не вдигат въстания
доволните хора не описват в творчеството си неволите си
доволните хора не казват “свобода или смърт“
доволните хора се ползват от благата на държавата равнопоставено
доволните хора не ровят по чуждите хроники за историята си, понеже историята им е изтрита от поробителя
долните хора не ги отвличат по харемите и еничарските корпуси
мога до утре така...
Авторе, интересно ми е какви доводи ще обясниш на арменците на каква далавера са били с турците...
Само с едно нещо съм съгласен - когато си победен на война, не те галят по главата. За това цар Иван Александър си има историческата вина за разкъсването на България, което я прави слаба пред турското нашествие.
Но да дрънкаш тука как не е имало робство, е оскърбление за дедите ни. И на мен не ми харесва да са били такива, но историческият факт е такъв - били сме победени и владени 500 години. Но не очаквай от българин да даде положителна оценка на този период от историята ни. И под византийска власт сме били 200 години, ама за зверства тогава никой не пише по хрониките. Сигурно е имало насилие, ама не систематично и провеждано на ниво държава...

41.   Били сме под робство, точно колкото са били под робство всички други части на империята! Тук се е казвало Бейлербейство Румелия, имало е Египет, Сирия, Анадола. Нали се сещате, че няма как тук да е имало робство, а на другите места не, или пък обратното. Просто, защото заповедите са идвали от едно място и са били еднакви за всички!

42.   до 41
Да ти прави впечатление, че страните които изброяваш са мюсюлмански? Това определя коренно различен правен статут в империята. Мюсюлманите са били по-високо в социалната йерархия от всеки друговерец..

43.   до 32 от 19
Може би не съм бил ясен. Фактът само по себе си не може да бъде верен или грешен, той е просто факт - нещо, което не подлежи на оспорване. Дадох примера със Стария завет в смисъл, че там има неща, които няма как да знаем дали са били истина, но цял свят приема, че еврейското царство е било на земите на днешна Палестина и потвържадават претенциите на евреите върху тази земя - приели са го за факт въпреки, че не е доказано. Същото е и с християнството по принцип. По аналогия - не можем да кажем дали в народното творчество има истина или не, но когато има от много несвързани източници съвпадаща информация, историците го приемат за вярно. Голяма част от писаната българска история е загубена, но по останалото може да се каже, че властта е била жестока с покорените народи - пример Арменският геноцид. Някой тук даде пример с древен Рим - не бъркайте най- старата цивилизация с нашествие на номадски народ. След Рим е останало толкова, че и до днес цял свят се трупа да гледа. Останала е писменост, законите ни са на база древното римско право. Да, и те са били насилническа власт, но е било чест да станеш Гражданин на Рим и всички са се стремели към това. Колкото до Русия - вероятно има истина че управлението е било твърдо, но социалният ред е бил различен от Турция, но и там също има културно наследство - архитектура, изкуство. От турската империя са останали няколко джамии... Изобразително изкуство липсва и е разбираемо, защото коранът не позволява изображения на живи същества. Колкото до абригените на Австралия и индианците в Америка - не питай американците за тях, питай подчиненият народ. И едните и другите са нямали писменост, какви „достоверни“ източници можеш да намериш - остава устната реч и народното творчество. Факт ли е геноцидът над тези народи - факт е. Избити ли са с хиляди - избити са. Никой не казва Браво на америка за това. Но дори и в онези времена държавата им е дала право на територия и самоопределение - да, резервати, но с право да си ги управляват. Тук не е било така.