Споделена история от Други

Според вас чатовете тип (viber, messenger и др.) промениха ли общуването между хората?
Ще ви кажа защо питам. Защото имам приятели даже вече не знам дали са такива, които постоянно ми изпращат снимки - какво ядат, къде са, какво правят.
Ок разбрах по дяволите, че днеска ядеш картофи, а вчера си ял пържола, ама защо продължававаш да ми ги пращаш? И едва ли не, чакат задължително коментар към снимката. Аз фейсбук не ползвам, обаче по вайбър ме побърлват с тея снимки и си мислят, че ме интересува, . Иначе да ти звънне да се видите няма как д се случи. Преди тея чатове беше по различно.
Имали ли сте такива отношения, които ви нервират?

Коментари

1.   Достатъчно съм голям, че да съм живял и в ерата преди Интернета... всичко се промени. Абсолютно тотално променено. Само за 20-ина години... Отначало с Интернета дойдоха mIRC, ICQ и подобни чатове - без снимки, без емотиконки, но примерно в IRC имаше канали и можеше да се джойнеш в някой канал на дадена тематика и беше лесно да си пишеш с непознати и да създаваш познанства. Така съм създал доста познати и дори едно дългогодишно сериозно приятелство, както и две гаджета. После дойде Skype - с опцията да си говорите по микрофона, все едно като по телефона. Това беше още преди масовото навлизане на мобилните телефони. Но не можеше лесно да се запознаваш с непознати, нямаше канали. IRC лека-полека умря. Шит. Тогава започна асоциалния ми период... После дойде Facebook. Появиха се "позьорите". С Instagram виждаме още повече позьорщина и празни хора, без души, на които цялото им съществуване се крепи върху социалното одобрение, което ще получат от новото им селфи (а първоначалнта идея на Instagram не е било да е платформа за селфита).

Та, в тази връзка, нормално е да има още повече промени като още повече хора се включват в този вид виртуално общуване и се изключват от реалното общуване. Вече дори бездомниците имат смартфони и "браузват". Tik-tok дори не съм го пускал, само съм чувал че има.

2.   Някой Ви праща снимкина хранта си? Това е странно поведение, съгласен съм. Ако Ви притеснява, защо просто не поговорите с него или с нея?

Но да, чатовете промениха комуникацията и то доста. Тя си се променя още от края на по-миналия век, в интерес на истината.

3.   да с това че вече всички служби знаят какво си пишете и коментирате и във всеки един момент знаят къде сте. Това се казва свобода за наивници.

4.   Ами само с най-близките пиша, иначе е много удобно.

5.   Да - един куп идиоти намериха ново поле за изява.

6.   Живеем в глобален свят и трябва да си разширите хоризонтите и мирогледа!!!
Бъдете с крак с времето, осъзнайте се вече сме ново десетилетие 2020г.!!!
Ако не искаш да ти пращат снимки просто им кажи, толкова е просто!!!

Момче на 19г.

7.   О да, аз не понасям картинките, които ми изпращат ежедневно приятелките на майка ми с поздрав за добро утро, добър ден, добър вечер и лека нощ...Но от култура отговарям по нещо...

10.   Ама 'га праща пишока на невестата не рива, нали?

Братан.

12.   Но иначе, да - промениха комуникацията. Преди никой не ти се обаждаше, за да каже "Здравей! ", а после да чака 3 секунди и да каже на всички, че не си му вече приятел и да напише статия в местния вестник за това.

А днес?

Някой ти пише всеки ден с "Ко стаа", а ти трбява да правиш емотиконче. Ако се забавиш или просот игнорираш глупавото му съобщение, маха те от приятели, после публикува пост със заглавиа "Как загубих приятел! " с цитатаи от някакви малоумни тийн сериали и линкове към тъжни песни на Елиът Смит, а ти просто отговаряш в поста с:

"Брат... в кенефа бях! " и всичко е ОК отново.

Да, определено някой хора хептен ги няма, особено с новите "канали" за комуникация.

13.   Много интересна тема, авторе. Поздравления, че се замисляш над тези неща. Това ми дава надежда, че все още, там някъде, има нормални хора. Аз съм на 31 г. и не използвам никакви социални платформи. Още с излизането на Фейсбук не се поддадох на влиянието и така и не разбрах хора, които си правят профили там. Нито пък имам инстаграм. Единствено поддържам Вайбър, защото там си пиша с майка ми и съпруга ми през деня, когато не сме заедно. Съгласна съм и с номер 1 за всичко, което е написал. За съжаление тези технологии освен че много дават, и много взимат. Често си говорим със съпруга ми, че щеше да е много хубаво интернета да остане само за четене на литература, статии, новини и учебни материали, но не и за контакт между хората. Винаги от това последва някаква форма на малоумщина било то като селфита, търсещи внимание или под друга форма. Вчера си свалих тик ток за първи път и това бяха най-направно изхабените ми 30 минути. Толкова простотия на едно място не бях виждала. Там със сигурност не видях нито един 30 годишен човек, нито един професор или интелигентен човек. Масово хора от нисшата класа, цигани и помаци, които си снимат простотиите и се излагат с детски неща, които са присъщи на ученици от 5 клас... Радвам се, че съм далеч от тези социални платформи. Колегите ми на работа, хора на по 30, 40 и 50 имат фейсбук и ако нямаш те гледат странно. Не те приемат, не ти знаят рождения ден, защото друго си е фейса да ти напомни... ако не си споделил нещо във фейса, то значи не ти се е случило и живота ти е скучен... Никой не иска да те опознае, искат да получат информацията наготово...

16.   Постоянно си пиша в messenger, но никога не пращам какво ям. Ако пратя снимка на някой ще е от чужбина. Ама постоянно си пиша с някой. Кога ще излезем, кой какво е правил, някакви проблеми. Все едно си говоря по телефона. Ама хубавото е, че това е безплатно. Пък и ако ще се обаждам по телефона не знам някой какво прави. Може сега да се целува с някой или да работи, а в messenger виждаш кой кога е онлайн. Пиша нещо и когато го види отговаря. И като започна да съм с някое момче предпочитам повече да му пиша, отколкото да звъня. Така не ме е срам.