Споделена история от Други

Да си споделим, заплата, сметки, кредити.
Здравейте, пише ви жена на 24 години. Намирам се в странна ситуация според мен и точно заради това пиша тук. Интересно ми е, според вас каква заплата е нормално да получава жена? Работила съм като сервитьорка, изкарвали съм близо 1200 лева на месец. Живея в град близо до София. Сега обаче, съм на етап от живота, на който мисля, че сервитьорството не може да бъде основната ми работа. Ориентирам се към офис, бюро. Имам образование, но за съжаление към момента това, което намирам е със заплата 600, 700 лева, което ми се струва малко. Вие как мислите? Казвам го, понеже с приятелят ми имаме два кредита, общо на месец внасяме по 500 лева и отделно сметките.. Знаете.. Вие имате ли кредити. Просто ми е интересно по-голямата част от хората към коя графа спада. Към тези, които имат заделени пари, или като нас, които все не ни стигат :D. Кредитите са ни защото оправихме апартамента си. Мисля, че ми се струваат 600 лева, недостатъчни. Не мога да преценя масово хората за какви заплати работят. Говоря за хора, които не са с някакви голями амбиции, средно статистически човек. Струва ли си за 600 лева да работя цял месец, макар да е на бюро.

Коментари

1.   Естествено, че не си струва за 600 лв, каквато и да е работата.

2.   Под 1000 лв не се съгласявайте иначе никога няма да се оправим, в София 1000 лв ги взимам чистачките и миячките, едни шопи ли са Бг :(

3.   Оф, като видя някой да дава 600-700 или нещо подобно за 9 часа бачкане, ми иде да му счупя капачките. Ако не можеш да осигуриш приличен доход на подчинените си, хващай си парцалите и отивай да търкаш клозета на Централна гара. Явно за шефче не ставаш. Та да, под 1000 (начално!!) лева е направо нелепо. И аз бих те посъветвала да не приемаш нещо с толкова малко заплащане, освен ако не си на умирачка и да избягаш веднага щом намериш по-доходоносна работа. И аз си търся работа в момента, слагам заплата между 1000 и 1500 и толкоз. Наистина, докато има кой луд да се гърчи за жълти стотинки, ще има и кой да експлоатира. На тия и 600 едва им се откъсват от сърцето, ако може ти да им плащаш, че работиш за тях - най-добре. Нещастници.

4.   До 2

Като нямаш какво да ядеш и къде да спиш, е много, ама много трудно да не се съгласиш.

5.   Еми аз взимам 800 чист, мед. сестра, не знам къде чистачките взимат 1000, на работодателите не им се дават пари. В София е друго, но и много по- сложно, то и там работят за минимална.

6.   2, и като дадат 500 за наем, каква им е сметката, че са се преместили в Софията...

7.   Нормално е да вземаш по-малко, когато за първи път започваш работа по специалността си. Всички знаем с какви практически умения се излиза от университет - никакви. Защо очакваш някой да ти плаща, за да му губиш времето като те учи. Първо трябва да поработиш, да се научиш, а повечето пари ще дойдат, след това. Сервитьорството е докато си млада. А ако си кадърна, с работата по специалността /ако е читава де, а не някакви измишльотини/, заплатата ще расте.

8.   До 6, какви са тея филми в които сте се вкарали, че в София масово квартирите са 500лв и нагоре? Ако искаш лукс съдомиялни и прочие да 600-800-1200лв квартири, но ако просто искаш да има къде да спиш с отопление и кухня с що годе уреди се намира под 350лв! От 5 години съм в София, след като навърших пълнолетие веднага се махнах от провинцията в която израстнах и в която беше нормално да се бъхтиш цял месец за 450-600лв а тези които взимаха 1000 бяха едва ли не Хай лайфа! Докато има кой да им работи за малко пари, те повече няма да ви дадъдт и особено извън столицата. Да като дойдох тук може да съм мизерствал две години и живота ми да е бил по гаден от колкото щеше да бъде в родния ми град, може да съм работил през деня едно а вечер охрана по строежи и да съм си прал дрехите в леген на паркинг с вода от мивката на обществена тоалетна, но сега тея 600лв ги взимам за 4 дена! Никой не казва, че ще бъде лесно и сметките ще започнат моментално да им излизат, но примирят ли се да робуват на някого за минимална само и само да не поемат риска, еми няма да стане!

9.   Имам много хора, които работят за по 600-700 лв особено в частния сектор. Щом не ти стигат парите се ориентирай към професия, където ще изкарваш повече. Ами ако погледнеш статистикатат средната работна заплата в БГ е 740 лв. Какво се чудиш тогава?

10.   8, без пари не ли ги раздават?

11.   До 8, аз пък не мога да разбера "филма", че като мизерстваш и/или като се трудиш, едва ли не си "изплащаш" доброто бъдеще. Просто си бил в точния момент на точното място и си получил въпросната доходоносна позиция. Или си нацелил какво ще се търси на точното място в точния момент, ако е твой бизнес. Нали се сещаш, че това можеше да не ти се случи? Можеше да получиш отказ работодателите, даващи високи заплати, просто защото има кандидат, който ги удовлетворява повече. Ако си инвестирал в нещо, то можеше просто да не се търси, защото пазарите са завзети от друг. Това примерно.
Както ти не си имал избор първите две години, така някои хора са в същата ситуация, но за много повече години или продължава цял живот.

12.   До 8, как така взимаш 600лв. за 4 дена?? Какво работиш?

13.   Подкрепям хора като №2 и 8.
Време е българина да осъзнае, че трудовия договор е договор между две страни, и не работодателя решава колко ще даде, а работника решава за колко ще продаде труда си.
Работодателите са едни купувачи на вашия труд и само от вас зависи за колко ще си продадете труда и разбира се какво качество на труда ще му предложите.
И специално до №5, моя позната е в фирма за почистване на банкови офиси в Бургас и взема 980 лева нето, е разбира се и нея я муфтят с осигуровките и я осигуряват на 700лв, но чисто й дават 980. Развеждат ги с автомобил из цяла бургаска област по офисите на банки в края на миналата седмица казва били в Котел и Стралджа да почистват банковите офиси, вечер ги прибират в Бургас и никога не се е прибирала по късно от 18ч.

14.   Сега за авторката, разбира се че 600, 700 лева са малко, но и отделно човек трябва да се разполага да живее със средствата с които има, да отделя за черни дни и да се старае да не поглежда към кредитни институции. Допустимо е да се тегли кредит за жилище, за болен човек в семейството, за операция или за погребение, но за ремонт да теглиш кредит с 500лв вноска при това че работиш за по малко от 1000 лева ми се струва необмислено. Да теглиш кредити за стоки които днес да ползваш а всъщност да не можеш да си ги позволиш е най-обикновенно консуматорство.

15.   До 12

Всъщност не са толкова непостиижма сума. Според НАП, средната за София заплата в момента е около 1730 лева, което прави малко над 430 на седмица. 600 ще са 2400-2600 лева на месец. Има и готвачи, които успяват да взимат подобни заплати, само след няколко години стаж, при положение, че им се отдава и попаднат в правилнтие среди, където може да си намират работа.

"е разбира се и нея я муфтят с осигуровките "

Този начин на мислене е пагубен за държава, общество и всякакви социални системи.