Споделена история от Други

Кой е по-зле, циганинът или бежанецът.
Здравейте. Виждам, че отдавна България е балдисала от ромското си население. Европа напоследък се напълни с бежанци, които не са никакви бежанци, а са нелегални мигранти мюсюлмани. И циганите и бежанците, така да ги наречем са прословични с ниската си култура, мързела, лошата лична хигиена и куп други недъзи. Все се чудя кой е по-лош. Нека да ги сравним. Първо общите неща. И циганите и бежанците създават проблеми. Не могат и вероятно нямат особено желание да се интегрират. Предпочитат да живеят на държавни помощи вместо да работят. И двамата имат висока раждаемост. Вършат престъпления, но и едните и другите са безнаказани. Спасяват ги обикновено тъмната им кожа, етноса им, приказките, че бежанците бягали от война, бедността и крайният марксизъм на господата европейци. Харесват мръсните катуни и за тях пространството не е особен проблем. Без свян могат да нападнат и пребият човек. Обичат и да изнасилват европейски жени и да тормозят “белчовците”, но още повече обичат мазна музика. Изглеждат доста еднакви, но имат и големи разлики. Започвам с братята роми. Те май крадат много повече от бежанците. Не че бежанците не крадат, но циганите сякаш са ненадминати в това. Циганите са доста задружни. Пипнеш ли един идва цяла банда, за да те набие и вече се пишеш заминал. Само че за разлика от бежанците си нямат национална идентичност, нямат книжовен език и като цяло нямат нищо свое и много държави злоупотребяват с това като ги карат да се пишат я турци, я румънци, я македонци и какво ли още не, за да се спекулира, че дадените държави имат свои малцинства там. Но хубавото при тях поне за България е, че макар и да се множат лудо не прииждат нови непрекъснато и даже някои се изселват. Бежанците не само, че се множат много, ми и неорекъснато идват нови. Бежанците за разлика от циганите носят със себе си и радикален ислям. Правят терористични атентати на религиозна основа, опасват се с динамит, стрелят с Калашници и се опитват да натрапват своята вяра, която е много опасна. Това циганите слава богу не го правят. Но с бежанците не може да се спекулира, че са някакво малцинство от друга държава. Циганите създават и лошо впечатление за държавите, от които идват. България и Румъния имаме лоша слава на много места заради миргавите весели приятели с български и румънски паспорти. На много места мислят, че сме мургавелковци, които викат и крадат всичко, до което се докопат. Паспортите на България и Румъния вече станаха невалидни за някои държави заради циганите, което никога не е добре. Но едно много обшо нещо между тях е, че винаги се защитават с това да не се поставят висчки под общ знаменател. Струва ми се, че бежанците са по-голямо зло. Исляма е много по-опасен от ромските крясъци, а той се разпространява с бурна сила и е напълно възможно изведнъж бежанците в Западна Европа да си направят някоя своя република на територията на някоя държава там. Освен това циганите са свикнали повече да живеят сред чужди. Забравих да кажа, че и двата са си расисти, но и винаги се намира някой, който да ги защитава. Какво мислите вие, кои са по-голямо зло? Циганите или бежанците?

Коментари

1.   "Това циганите слава богу не го правят."

Те и 99.99% от емиграните и бежанците не го правят. Или искаш да ми кажеш, как има хиляди убити от терористи всеки ден в Германия?

"Освен това циганите са свикнали повече да живеят сред чужди. "

Не са и това е проблемът. Много живеят изолирани, в някакъв балон, дето са запазени порядки отпреди 100 години. Жиганскта култура, вярваш или не, е нещо сравнително ново. Преди са обикаляли и като е станело проблем, са ги гонели, но идва великият социализъм и решава, че всеки трябва да се води на отчет, а свободни електрони не са приемливи и ги заселва в "квартали" против тяхната и на новите им съседи воля, но налага стритни правила, как да се процедисра,каот ги поставя едно стъпкна по-ниско от българите. И това продължава почти 50 години. Идва крахът на социализма, няма работа за всички, няма "строителни войски", имаш цигани, които никога никой не е натискал, да се образоват, а всякакви размирици и пролеми, са били потушавани с 50-100 въоръжени полицай, които са пребивали който им падне.
Сега вече идва новото време и гласовете на хората, започват да значат нещо. Изведнъж имаш циганите, които са изключително лесни за манипулиране.
Сега, да речем че си човек с власт, който може да инициара промяна. Можеш, освен да налагаш правила, да следиш и за спазването им, да организираш програми проучвания и да търсиш промяна. Ще отнеме 10-20-30 години, но ще стане. Обаче, тогава губиш лесно манипулируемата маса, която общо взето е изтикана в ъгала, но чийто глас, можеш да печелиш избори. И какъв е резултатът - циганите биват оставяни на произвола. Дават се едни помощи, които противно на вярванията, определено на са "огромни", педофилията бива толерирана , не се правят реални опити за подобрение на ситуацията, а в един момент имаш маса от хора, които вярват, че българите са готови да избият и следователно, в техните очи, българите са ОЩЕ по-лоши отклкот ние ги виждаме.
Все пак, ако отидат 5-10 парчета, започнат га хвърлят камъни и да крещят "На сапун", окичени със свастики, нямаше особено последствия, само допреди 7-8 години. Да, за някой това е нищо, но ако имаш група, която се кълне, че ще избие всички които познаваш, а останалата част от обществот свива ръмене, то тогава почваш да ги възприемаш като враг.

А после имаме и "меката" политика, която някак си позволява, да се гледат 4 деца в неизмазана незаконна барака, без прозорци, без санитарен възел. Резултатът е, че израстват деца, в условия, които са подобни на страна от третия свят по време на война. Бедност, липса на образование, страх от "другите" - естествено, че ще се народят сумати и престъпници, дето не зачитат ситемата и правата на останалите. Не, не ги оправдавам, когато вършат безчинства, както и не оправдавам тези, които не ги преследват с пълната сила на закона.
Но трябва да си МАЛОУМЕН, да не направиш връзката, че просто не се полгат нужните усилия, за да се подобри положението.

А разни, дето си мислят, че като се съберат 20-30 човека, пребият няколко циганина и бежанеца, ще подобрят положението, са си по-бетер и от циганите и от бежанците, взети заедно.

Според мен, ситуацията ще се подобри, когато полицята не се прави на заспала за жиганската престъпност, когато социалните получат достатъчно власт и ресурси, да се справят с критичните случаи, когато всички биват задължавани не само да посещават учиулище, но и да се учат, за да осъзнаят,колко са им скапани условията и когато се предложи работа, различна от метенето на улици, за по 350 лева на месец, защото е почасова.

Да, осъзнавам, че проблемите в България са много но за съжаление, не виждам и опити, за подобряване на ситуацията,извън константното усвояване на евросредства и полагането на минималните нужни усилия, за да съществува държавата.

2.   Хубаво е да научиш думата преди да я ползваш авторе. Какво е "балдисала", вероятно имаш предвид баЯлдисала", но пак не се връзва. БаЯлдисал произлиза от турското "баялдъ" и означава припаднал, ястието "Имам баялдъ" се превежда буквално "попа припадна" толкова било вкусно, че имама припаднал.
А моето мнение по темата е че Европейците са по опасни и от циганите и от бежанциите, взети заедно, защото те ги създадоха. Всяка една европейска държава е избила или кастрирала своите си цигани в първата половина на 20 век, днес същите тези държави опазват нашите и румънските цигани, били "малцинствена група"
По време на комунизма българите са нямали чак такъв проблем с циганите и всички цигани, които са родени и отгледани тогава са говорили сравнително добре български и са работили. От както европейски организации защитават "правата" на циганите в България циганите се влошават, като манталитет, трудови навици и образование стават все по зле.
Бежанците също ги създадоха европейците, държави от европа подпомагат воини в арабския свят от десетилетия, месят се в политиката им внедряват насилствено "демокрация" и при тях, в европа се произвеждат оръжията за тези войни, европейски икономики печелят от тамошните воини, европейски премиер покани бежанците да прииждат в европа, защото не му достига нискоквалифициран персонал за развитие на икономиката в държавата му и т.н.
За терористите мога да кажа само, че не религията ги води, забележи, че терористите нападат граждани на държави от които се чувстват обидени или излъгани, или нападани. Не се ли питаш, къде в кои държави са насочени терористичните атаки и защо? защо Швейцария не се оплака от терористи, защо Нидерландия, Чехия, Полша, Австрия, Сърбия, Гърция няма подобни действия, тези държави също са християнски? Ако нападенията бяха на база религия щяха да са насочени срещу всички, които не са мюсюлмани.

3.   Бежанците не могат да бъдат променени, циганите могат - докато имат изгода. Дори ако им се плащаше да имат по-малко деца, вместо помощи за всяко (като в Китай), нямаше и да се размножават толкова. Приемат местната религия. Докато бежанците (мюсулманите) са друга бира, но да не продължавам, че няма да ми публикуват коментара...

5.   Много от мигрантите са мигранти поради куп причини. Не всички са лоши. Не всички цигани са лоши също. Това е предрасъдък. За съжаление опита с болшинството роми води до недоверие в цялостната ромска идентичност. Липсата на култура или по-скоро циганската такава води до деградация. Институционално ако всичко беше наред щяха много и българи и цигани да са в затвора.

Много мигранти са и бежанци. Много са лоши но има и добри. Има и хора с професии из между тях.

При всички положения маргинализацията и разделението води до несработване на икономиката. Трябва всички да работят заедно но това става с приемственост а не агресия, разделение, принизяване и прочие.

6.   Прочетете внимателно коментар номер 1 какво е написал, защото изчерпва почти цялата тема. В лицето на автора виждам ПОРЕДНИЯ, който се води от някакъв първичен стаден инстинкт - "ние сме добри/вие сте лоши" - в случая българите са добрите, циганите са лошите. Най-лесно е да набедим другото стадо за лошо, за да може ние да излезем чисти и да си съхраним стадото. Да ама не.

Толкова ли не разбрахте, че този свят не е устроен така бе хора. Във всяко едно общество има свестни хора, има и много гнили ябълки. Толкова ли не осъзнахте, че всички бедни хора по света са "цигани"! Тоест всички бедняци - независимо дали ще са от Рио де Жанейро, предградията на Ел Ей или от Столипиново са реално сходни в поведението, привичките, начина си на живот! Да, бедните са необразовани, вършат престъпления, трудно се интегрират.

Това е затворен кръг. Ако се чудиш непрекъснато какво да ядеш ден за ден кога да се образоваш ?? Ако всеки ден обикаляш кофите за насъщния кога да станеш ценител на изкуството, скъпите вина и остроумния хумор ? Много е лесно да го раздаваш бохем, ценител и образован, когато си с презапасен хладилник за 2 седмици, само това ще ви кажа! И не ми излизайте как циганите предпочитат да ровят по кофите и зимата на -10 да обикалят с каруци да събират хартия и метал, вместо да работят друго, защото аз това виждам по улиците! Те просто няма какво друго да работят - "кариерното им развитие" се свежда общо взето до чистене на улиците за жените, камионите за смет, строителните бригади и кофите за мъжете. Тук-таме има и в погребалния бизнес. Вършат ви най-черната работа - занимават се с чистене, катерят се по покривите на свой риск, погребват ви мъртъвците. И пак сте недоволни и ако може ще ги затриети тия цигани бе, ей злобата няма край!

Само че ти, който четеш това няма да се хванеш да чистиш улиците, нали ?! Тази работа не е "българска", не е "европейска"! Също ти няма да се качиш на 6 етаж на стара кооперация, за да редиш керемиди, защото мама не те е гледала 25-30 години да паднеш от покрива, нали така ?! А тези хора нямат ли майки бе, нямат ли роднини ? Пак ти няма да ходиш да погребваш мъртъвци, да ги събличаш голи, да ги миеш, обличаш и подготвяш за погребения, защото си с образована и аристократична натура!

7.   Западните страни грам не ги съжалявам! Всички са колониалисти и сега си берат последствията. Англия е владяла Индия и още сумати държави и затова сега е пълна с индийци. Франция е владяла Алжир, Габон, Кот Д'Воар. И затова сега половин Франция е пълна с алжирци, мароканци, суринамци и т.н. Само в Париж са ми казвали, че има огромно гето, което е нещо като град в града и там дори полицията рядко припарва. Този таралеж сами си го сложила в гащите европейците. И цялата им политика е такава - интересуват се само от най-едрия бизнес и компаниите и 0-ва възможност за работа и бъдеще за необразованите и неинтегираните. Просто цялата политика в момента се води от разни богаташчета с офшорки, които си мислят само за бизнесите, знаят че са по 4-5 години на власт и гледат да забогатеят преди да им свърши мандата! И са превърнали политиката слуга на бизнеса, изобщо всичко е мега сбъркано в момента! Какво да говорим за България, където ви управляват има-няма 200 души олигарси и не може да се усетите грам. Компании като А1, Теленор - които надписват и лъжат, босовете с хотели и дискотеки по морето, собствениците на телевизиите, шефовете на БФС, спортните клубове, аптекарския и бизнесът с горива. Натам гледайте и ще видите къде са големите кражби и кой се е оял до гуша! Оставете ги циганите! Ама те хората са го казали - за кокошка няма прошка!

8.   Замисляла съм се и аз над тази тема и за мен и двата са еднакво зле... За съжаление вече, в който и голям град да отидеш на разходка дори - все едно си в Бангладеш.
Ж21

9.   бежанците

10.   Няма разлика! Еднакви паразити са!

11.   До №6 Нямал си никога достъп до циганите и техните общества, говориш това което си чул по медиите. Мнението ти е манипулирано, затова мислиш по такъв начин, въобще не търсиш има ли логика в това което ти се казва от тв, свързваш го само с картинката на циганин бъркащ в казана която си видял.
Аз съм родом от Сливен градът с най-многото цигани в България.
№1 греши, че някога социализма заселва циганите в "квартали" против волята им. Социализма просто ги беше оставил да си строят бараките в покрайнините на градовете на общинска земя, от дадени части са ги гонели, от други не са ги гонели, това не е насилствено заселване, а се води търпимост. Никой никаде насила не е заселил никого!!
№1 греши че "помощите определено не са огромни", вие просто не сте наясно колко са. Едно семейство с 6 деца взема 900-950лв месечно, отделно всяка година всеки член на семейството взема по 325лв еднократна годишна помощ, измислят им причина за документацията, всяко семейство има поне едно дете с ТЕЛК за което не се грижат кой знае колко, но получават по до 950лв на месец в зависимост от процентите по телка, най-често детето е здраво а ТЕЛКа му е фалшив. Два пъти годишно същото семейство получава от червения кръст десетки кашони с хранителни продукти, в момента от вчера пак започна раздаване. Отделно помощ за отопление.
Отделно в махалата никой не плаща вода, ВИК разпределя тези суми на българите пишат ги в фактурите ни като "загуби". Повечето не плащат ток, просто се закачат за жиците. Инкасатор за ток или вода в махалата не ходи скачат му на бой, дори полицаите ги е страх, защото биват нападани с камъни от десетки непълнолетни на които нищо не могат да направят. Ако хванат цигане което е замеряло полицай с камъни са задължени да го пуснат, ако го ударят ще бъдат осъдени, хелзинския комитет осигурява адвокати.
Учителка в ромското училище ми е казвала, че питала циганин-баща, защо не работи, неговия отговор бил "Защо да работя, банкомата дава. а ако почна работа ще ми спрът помощите на децата." Правят си сметката, по добре 900лв помощи от колкото 610лв минимална заплата от която чисто ще вземат 438. Не са толкова тъпи за колкото ги имаш.
Циганите си възпитават децата от малки, че българина е "гяур", долен човек и трябва да не им пука за българите, да се защитават от българите, да крадът от българите. В махалата, дори в училищния коридор се обиждат на "българин", възпитавани са че българите са прости и страхливи хора.
С помощите които им дават, спокойно могат да не се чудят какво да ядът, но циганина няма финансова култура, харчи за два дни това което му дават, ако ще и 5000лв да му дадеш и после рови по кофите, за него ровенето по кофите не е нито срамно, нито гнусно, разбери това №6. Срама и отношението за гнус са възпитани в теб, в тях ги няма. В интерес на истината работата която могат да работят на работно място не е нито по чиста, нито ще е по топло. Само на теб ти се струва гадно, като гледаш по улиците ровенето в кофите, и циганите се възползват от хора с твоето мислене!
Викал съм роми да ми изхвърлят една купчина стари тухли и керемиди от двора, като си плащам прескъпо, защото нямам превоз те имат каруца, те питат а желязо има ли, като казах че няма, лицата им помръкнаха, не са доволни да работят за пари искат да им плащам в старо желязо, просто ръждата им е в кръвта.
Образованието е безплатно в България, затова извинение не могат да имат. Никой не ги ограничава да се изучат, избора дали да учат е техен, а това което могат да работят е следствие на този им избор, не причина!!! Ако ти днес не можеш да работиш пилот не ти е виновна нито държавата, нито обществото, вината че не си учил за пилот е ТВОЯ, ще се наложи да си ограничиш избора на работно място според образованието си както всички хора на този свят. Между другото и пилота не може да работи като хирург, избора му да учи за пилот не му е позволил да стане хирург.
Питаш ни дали ще се хвана да чистя улиците! Ако ме е мързяло да уча като младеж, и керемиди ще редя и мъртъвци ще мия и улици ще мета, не мисли че по света други етноси, които вършат такава дейност няма. Просто в България различните от цигани етноси се образоват и работят нещо друго, не мисли че е лесно да си коремен хирург пак бъркаш в човешките ла*на и черва но с достойнство, или пък да си гинеколог, 80% от жените ходят на гинеколог с миризливо течение, като иде 70г бабичка на гинеколог или циганка със сифилис какъв кеф да я прегледаш нали, колко чиста и приятна работа.

12.   До 11

Кажи тогава, как да се справим с проблема? И не бъди толкова циничен. Не всички искаме да ти четем простотията.

13.   12 Къде видя цинизми? И с какъв проблем искаш да се справиш?

14.   №6, много примитивно мислиш, навсякъде имало бедни, които не искали да се интегрират!? Не бяхме толкова бедна държава като Бангладеш, че хора да умират от глад. Преди 89-та всички цигани работеха и бяха интегрирани, нямаше престъпления, всички имаха прехрана. Дойде фалшивата "демокрация", разтуриха икономиката ни, унищожиха заводите и всички станахме бедни и гладни. Започнаха престъпленията, защото хората нямат какво да ядат. Има много бедни българи, които не се превърнаха в престъпници, защото са работливи и си гледат градинки по селата и преживяват скромно. Циганите станаха нагли, защото с наши пари политиците ги подкупват, дават им помощи, водата им е безплатна, крадат си ток колкото искат и никой не ги закача, буквално живеят на гърба на народа, каква толерантност към такива паразити? Твърде добре си бяха интегрирани, но не е луд който яде зелника, а който им го дава. Пак Боко си изберете, и ще продължите да си отглеждате цигани, които да ви ...!?

15.   Каквто винаги, някой пита, как да се реши проблема, па те му начаткали единичките ...

16.   До автора: На колко си? Сериозен въпрос, защото с този изказ и начин на мислене ми звучиш като ученик. Просто искам да разбера откъде ти идва гледната точка.

До 2: най-вероятно става въпрос за "бахтисал".

До 6: наемал съм цигани от немай къде да ми вършат работата, вярно, но никога повече. Оставиха си ръцете. Хиляда пъти предпочитам да дам двойно, но за професионалисти които ще свършат работата не само по-качествено, но и ще внимават да не омажат други работи. Точно така стана с братята роми, колкото работа свършиха, толкова и допълнителна отвориха.

До 11: ми много ясно, пич. Да бях в ситуацията на оня циганин-баща, и аз щях да правя същото. Да не съм луд да работя цял месец за някакви си 50-100 лева отгоре, които така или иначе бих могъл да изкарам от "бране" на старо желязо или с пари под масата да върша работа на българите. Между другото, същото е положението и на запад, особено в Америка. Там бедните негри по гетата, а също и "white trash" бели из затънтените щати живеят единствено от социални помощи. Не са амбицирани да си търсят работа, защото ще се бъхтят за минимално повече пари -- просто не си струва.

Разковниче има, но в България първо корупцията е прекалено висока, второ циганите са прекалено ценни като евтин електорат и трето сме прекалено бедни за да си го позволим така или иначе - универсален базов доход. Тоест, получаваш пари от държавата независимо дали си безработен, или ако работиш - колко изкарваш. Да кажем са 400 лева, или някаква сума която гарантира че ще можеш да се подслониш и да се изхранваш, дори без да си мърдаш пръста. Правени са пилотни експерименти и изследвания по темата, като резултатите са противоречали на очакванията. Всички са си мислели, че като имаш гарантирани пари в сметката, няма да си мърдаш пръста и ще си лентяйстваш по цял ден. Получило се точно обратното - участниците в изследването не само се амбицирали да си търсят работа, най-малкото защото им писнало да висят вкъщи, но и започнали да придобиват квалификации за по-добре платени позиции.

Дали същото ще се получи и при циганите (и България като цяло) не мога да кажа. Интересът клати феса обаче, ако се окаже че е по-изгодно финансово да работят нещо сигурно и законно отколкото да обикалят с каруците и да "берат" съм абсолютно сигурен че ще се интегрират набързо.

А бежанците? Западна Европа гледа на тях в дългосрочен план. Населенията на европейските държави застаряват масово, всеки източник на свежа и евтина работна ръка е добре дошъл. Иначе Ахмед Сирийски може да е краен и консервативен ислямист днес, ама децата му ще ходят в западни училища и ще общуват със западни деца, ще говорят перфектен немски/английски/френски/т.н. На Ахмед внуците няма да слушат бръщолевенията на дяда си, а ще мислят светски и ще са послушни колелца в машината на немската индустрия, примерно.

17.   До 16
Разковничето ти не ми допада. Имаш реален пример в България. А именно домът на отец Иван в Нови Хан. Отец Иван и покрив им осигурява и храна, мърмори им да работят, праща децата на училище всеки ден, вече 30 г, обитателите нито са се амбицирали да придобиват квалификации, нито кой знае каква част от тях са тръгнали да си търсят работа, ако въобще са се изнесли то е защото отеца ги е изгонил, всяка зима нямат дърва, все няма достатъчно храна за децата, мине не мине месец и все търсят помощи, все имат нужда от нещо. За 30 години така и не излезе от там един добре образован, един среднист- специалист, добър заварчик или автомонтьор примерно, а няколко стотин, да не жажа хияди деца се родиха и израстнаха там.
Вярвам ти че си вярваш, че ако имали сигурна законна работа, нямало да "берат", обаче аз №11 ти обясних дилемата даваш му работа за днес за пари, той пита "желязо има ли" и се мръщи че само пари ще има.
Колкото за внуците на Ахмед, те са бъдещите немски цигани. Колкото нашите цигани ходещи на училище са станали колелца в нашата индустрия, толкова и внуците на Ахмед ще са колелца в немската. По вероятно е да създадът огромни гета и да действат като американските негри в гетата.
Разбирам защо мислиш по твоя начин, но това са само плановете на евроуправниците, най-вероятно мислиш така, защото не си попадал на гледката на местата където днес са настанени бежанците в Европа, бежанци настанени от преди 5 години, а аз ги видях, на няколко места. Около блоковете в които са настанени има контейнери в които безплатно да си хвърлят боклука без да го разделят, подобно на бг в махалите, в същия град местното население не само плаща такса за да изхвърли боклука си, но и държи кофите в дома си, на стълбищна площадка и ги изкарва за изхвърляне на улицата по правилник /пластмася в понеделник, стъкло в сряда, биологичен отпадък в четвъртък сутрин/. Нашите българи са на квартири в градчето и ходят чак до блоковете на мигрантите да си изхвърлат бутилките от бира, защото там е безплатно изхвърлянето и личната им кофа за стъкло не се пълни. Това беше отговор на специално зададен от мен въпрос, защо вървят километър и половина за изхвърляне на стъклото и то през нощта. Оказа се че всяка къща заявява че годишно ще има примерно 3 кофи с стъкло, 40 кофи биологичен отпадък /ако няма мелачка на мивката си/, и 5 кофи пластмса. Ако изхвърли повече, догодина таксата за боклук ще е по висока. Камиона за боклука брои пътите в които е спирал за изхвърляне на кофа с боклук пред дадения адрес.
В училищата има същото разделение като в България, училище за местни, и отделно училище за децата на мигрантите, точно както в бг уж не ги делят, ама на практика не е точно така, има ли мигранти в едно училище местните отписват децата си и ги записват там където учениците са само местни. Така са се отделили училища за мигранти и училища за местни. Съответно и в училището за мигранти се занижава нивото на изискванията към ученика, образоват ги колкото бавноразвиващи.