Споделена история от Други

Гранично личностово разстройство
Здравейте, съфорумци! ;)
Знам, че има същата тема. Авторът й и тези, които са го коментирали могат да пишат, ако искат.
Това заболяване е известно още като Бордърлайн. И съвсем не е измислено, реално си е. Всеки може да провери какви са симптомите в нета. Всяка сутрин от 26 г. аз се събуждам с чувство за празнота, лошо настроение, целият свят ми е крив. Всеки ще ме нарани, предаде, подиграе, всеки ми се подиграват, аз го виждам. Сменям настроенията си през пет минути, действам импулсивно, агресивно, лъжа, страх ме е от изоставяне, идеализирам хората, но се страхувам от тях, влошавам живота на близките си и всеки бяга от мен, защото ме смята за " отвратителна, негативна и себична". Бих добавила - меркантилна, инфантил, паразит, насилник, плазмодий, който се мазни на хората, лишена от самочувствие. Не знам коя съм. Не мога да се самоопределя, какво искам, какъв ми е пола, името. Не съм работила, не съм имала връзка, приятели, темерутка съм. Всяка емоция, мисъл, забележка ме"изгаря" и изтощава. Има дни, в които не мога да стана от леглото, дори и да пия кафе, пак не мога да се събудя. Всичко ме наранява. Изпитвам деперсонализации, дереализации, социофобия, ужас и всяка минута е мъчение, лишена съм от чувства. Вглъбена съм в себе си, хаос в ума, пасивна агресия, конфликтният, като малка крадяха, биех се, лъжех, Плача и се самонаранявам, действам срещу себе си, мога да не пия вода и да не ходя до тоалетната. Имам усещането, че се откъсвам от себе си, че ще се разпадна, че ще умра, или че съм обвита във вакуум. Не посетих лекар чак до тази година. Защо? За да не ме вземат за слаба. Тъпата гордост ме прееба, защото съм егати тъпачката. Какво, ако изляза слаба? Никой в семейството ми не ми обърна внимание, бях невидима за тях, само ме обиждат, а и като им съобщиха диагнозата " личностното разстройство", тоест, психопатия, не реагираха. Като цяло, всеки ме обвинява и се държи зле с мен, а аз дори не се защитавам. Мисля, че нямам съвест. Но истината е че се измъчвам от вини и себеотрицание. Как да обикна себе си? Аз съм никоя, невидимата. И не се изживявам на жертва. Искам да бъда позитивна, земна, силна, пестелива, добра, да правя нещо, да работя, да имам самочувствие, да съм красива, обичана, да имам приятели, да мога да говоря, защото аз не говоря, но животът ми е бил тъжен, мизерен, самотен и пропилян, пропилян. Как да бъда позитивна? Да имам енергия?
Ако някой страда от Бордърлайн, нека сподели. Как се излекувахте от това? Има ли лечение? Само с лекарства ли става, или е нужна терапия? Как да си оправя мислите и приоритетите? Все по-трудно ми е, може би трябва да почна с наркотици и алкохол. Мисля си, че имам и шизофрения, защото при мен са налице психотични симптоми и интеракции.
Желая ви слънчев, позитивен и прекрасен ден! :)

Коментари

1.   личностното разстройство, психопатия, шизофрения... ако беше нещо такова, ти нямаше да осъзнаваш, че имаш проблем, съответно нямаше да напишеш такава история. Описваш депресия. Каква е разликата между Бордърлайн и депресия?

2.   Не започвай с наркотиците, ще отключиш и биполярно разстройство и тогава вече ще ти се стъжни живота. Личностното разстройство не се лекува с лекарства и при психиатър. Той ако ти е изписал нещо е да ти помогне с депресията от мислите, които поражда личностното разстройство. Но това не е болест, а патология на характера, ти не си болна. Майка ти и баща ти са сгафили при отглеждането ти, вероятно единия от тях е социопат или с друго личностно разстройство - за това и не са се трогнали, ми не могат, не им се сърди и те толкова си могат. Имаш заучени грешни механизми как да живееш и това се оправя само при психотерапевт. С времето характера може да се коригира до степен поне да се чувстваш добре. Аз се чувствам така, както ти описваш, че искаш, когато не ми се създават проблеми от външни хора, но бях с един човек като теб. Опитах се да му помогна, успях до някаква малка степен да го науча как да си живее живота, но после той започна да друса медикаменти без рецепта и наркотици и отключи и биполярно разстройство, започна да ме заплашва и го зарязах. Така че за това ти казвам - не прави глупости, ще свършиш зле иначе. Послушай ме какво ти казвам, освен психотерапевт, друго решение няма. Спорт също помага, запиши се на плуване или някое бойно изкуство. Аз едно нещо не съм разбирала никога при вас, защо влагате толкова усилия да се държите кофти с някой, нарочно да му нанасяте вреда и после да лъжете как всъщност не е вярно и да лъжете по негов адрес, че е направил неща, които не е? Ами то си личи някой като лъже бе момиче! И да ти повярват веднъж-два пъти, рано или късно ще разберат, че лъжеш. Влагай си усилията да си добър човек. И по-добре да кажеш истината, някои хора ще те оставят, но други ще те оценят, заради това че си честна. И аз искам всички да ме харесвам и понякога ми е кофти, че не е така, но запомни че не е твоя работа какво мислят хората за теб, майната им. И те не са по-добри, всеки е правил ужасни грешки и има кофти минало, така че не може да те съдят. Хората ти се ядосват, че лъжеш просто, това е. Като не искат да са ти приятели - прав им път, други ще дойдат. Отвори youtube и си намери канали на психолози, ако на първо време нямаш пари за психотерапия. Има мн добри канали на специалисти и са безплатни. Малко по малко ще спреш да се чувстваш зле. Дай си няколко месеца, с всеки ден ще става по-добре, ако си "пишеш домашното". Ако не искаш за себе си, направи го за един анонимен профил в интернет. Не можах да спася мъжа си, защото той избра пътя на наркотиците. Но може пък да успея да помогна на теб и да изкупя вината, която чувствам. Просто ме послушай, има много хора които те обичат, но ти не го виждаш. Понякога срещаме хора в живота си и се разминаваме с тях, но те продължават да мислят за нас. Ще нараниш много хора, ако се оставиш така, защото има хора, които ги е грижа за теб, може да са братовчеди, може да е съседа от горния етаж, който е влюбен в теб от 10 години например като в онази песен (living next door to alice), някой съученик, който дори си забравила вече, приятелки, които дори не подозират, че ти имаш такива проблеми.. Трябва да изплуваш от блатото. Успех, ти ще се справиш!

3.   Сега като се замисля и при мен има нещо подобно , но ти определено ме водиш .
Може от семейството да идва всичко .Премести се да живееш някъде в друг град примерно започни нов живот . Спортувай от опит знам ,че убива депресията .Аз дълги години изпитвах вина за нещо незнам и аз кво и просто трябва да смениш средата да се обградиш с други хора и да забравиш че хората са лоши щото като цяло ти ги правиш такива . Реалността си я създаваме ние ,а тя е неутрална . Създай си добра карма като правиш нещо добро за някой и не очаквай нищо в замяна . Давай примерно стотинки на просяците най-лесно. Каквото посееш това ще пожънеш .

4.   Потърси психоаналитичен психотерапевт.

5.   Хубавото е, че си посетила психиатър. Започвай лечение. Като ти се успокои мозъка, тогава разсъждавай.
След като се стабилизираш най-добре си намери работа.

6.   Бордърлайн , депресия , обсесивно компулсивно разстройство....ей тия думички много модерни станаха.
Баба ти навремето само Бордърлайн й е бил в главата
Това са "празни диагнози" , върху които процъфтява индустрията на психолозите и аз съм абсолютно убеден, че някой тук ще ти каже "отиди на психолог"..Във всяка тема тук има поне по един такъв. Все едно досега българския народ само по психолози е ходил и всички сме луди , щото не сме стъпвали при такъв.

Реално тялото ти не може да задържа серототнин. SSRI хапчетата само задържат серотонина (инхибитори) за известно време , както е при нормалните хора.

Защо си се докарала дотук? Защото вашите много са те глезели и хипоталамуса ти работи на пълни обороти. А след всяко нагорнище следва надолнище. Вселената е в баланс.
Вкарай се в живота на обикновените хора , не искай много от живота и си намери монотонна работа. Намери си и една приятелка поне , която ДА ТИ СПОДЕЛЯ своя живот , не ти твоя на нея. Това е началото. След две три години ела пак да пишеш тук. После хормоналния ти баланс ще се нормализира като поотраснеш . Хайде , успех!

8.   Авторката- благодаря за коментарите. Номер 2, няма какво да се измъчваш, ти не си виновна за мъжа си, разбери го. Всеки сам си кове съдбата, просто така се е случило. Спри да се измъчваш, ти не си психолог, нито майка Тереза, че да спасяваш другите.
До последния коментар- И как разбра, че съм глезла? По един мой коментар? Браво, ти си психолог! Дано нямаш деца, че с такива разсъждения ще ги побъркаш. Бордърлайна си е реално състояние, но ти знаеш по- добре от лекарите, нищо, че те са учили. Сега кажи за илюминатите и за мигрантите.
Да, единият ми родител беше с това заболяване.

9.   Само, че бордърлайна не е заболяване, а личностово р-во. Не се лекува, трябва да свикнеш да живееш с него чрез помощта на психолог.

10.   до 6: Думичките сега навлизат, но не е като в миналото да ги е нямало тези разстройства. Просто хората не са ги идентифицирали. Казвали са на такива хора, че примерно са с много променлив характер, или че са лунатици и тн. Освен това, физическата работа, която масата хора са практикували в миналото, действително помага, както сега примерно спортът помага. Тялото отделя ендорфини при физическа дейност, независимо дали ще е копане на полето или бягане на пътеката във фитнеса. Сега като авторката има някаква представа какво й има може да вземе някакви мерки.

Както казва номер 4 - ако можеш потърси психотерапевт. От описаното ми изглежда, че проблемът тръгва още от семейството ти, а вероятно и от поколение назад. И да, спортът определено помага и е най-евтиното, което можеш да направиш на този етап. Дали ще е бягане, фитнес, боен спорт, танци - нещо, което да движи тялото ти и да те изпотява.

11.   Нямаш ли някакво целенасочено занимани? Сама се наричаш паразит. Защо не ходиш на работа. Започни и няма да ровиш из нета и да вадиш глупости, които не са достоверни с реалната психопатология Грничното и психопатията са два, независими еддно от друго пс. синдрома. Най лошото нещо е човек да бездейств, защото си спира личностното развитие. А няма ли развитие, започва деградация, самуразрушаване и т. н.
Нещата зависят единствено от теб и твоите реакции. Или хващаш и правиш нещо за да тръгнеш като човек, или си пиши и се оплаквай по сайтове....