Споделена история от Други

Съставен акт за неносене на маска на открито
Здравейте,

Бих искала да попитам, ако те хванат без маска навън и ти напишат акт, как може да се обжалва, пада ли в съда и, ако нямаш нищо на свое име (кола, имот, банкова сметка, нищичко), могат ли да ти вземат нещо след време или да те принудят да платиш по друг начин? Изобщо какви са вариантите да се измъкнеш от акта? Не откривам достатъчно информация в интернет специално за тези случаи.

Благодаря!

Коментари

1.   Ето така:
Носи маска

2.   Щом има възможност за "регламентираната" (реално няма закон, но овцете кухи приеха препоръките като закон и се надупиха) дистанция, не те вълнува ако някой ти се доближи. Говорим за открито пространство.
Вариант е е също да отидеш в най- близката клиника/болница и да поискаш от рецепцията листа за попълване за отказ от носене на маската, като мотив можеш да посочиш "астматични пристъпи" в цял свят го има, ако в България се правят на ударени, ти сам/а си потърси.
Също ако си на колело, не само, че не е задължителна маската, а е препоръчително да НЕ носиш такава след няколкото смъртни случая на велосипедисти с маски.
Дори и да те глоби полицай за неносене на маска, не подписвам, но се увери, че си глобен именно за неносене на маска. Дори без адвокат ще си отвееш глобата просто защото полицаи не са компетенти органи и нямат правомощия (За сега) да глобяват за нищо свързано с медицински въпроси ;)
Проучи си и на други езици. Също е добре да знаеш, че се сумите които отпускат за "превенция" на вируса са според броя на заразените и така стана, че всички останали заболявания включително обикновени настинки и стари, познати видове грип излязоха във ваканция и вече всичко е модерния вирус... бизнес, нищо лично.

3.   Здравейте, да може даже много често актовете отпадат, поради закона който беше приет преди няколко години за бурките който, забранява носенето на средство което покрива лицет, а дифениция за предпазна маска няма, най добре ако имате акт се обърнете към адвоката на който му забравих името, той беше писал закона за бурките потърсете в интърнет.

4.   Вариантите са като видиш свинете да се приближават към теб бягай, ако мислиш, че може да им избягаш.

5.   Обжалваш:

ЗAКOН ЗA OГРAНИЧAВAНE НOCEНEТO НA OБЛEКЛO, ПРИКРИВAЩO ИЛИ CКРИВAЩO ЛИЦEТO

Oбн. ДВ. бр.80 oт 11 Oктoмври 2016г.

Чл. 2. (1) Нa публични мecтa нa тeритoриятa нa Рeпубликa Бългaрия нe ce дoпуcкa нoceнeтo нa oблeклo, прикривaщo чacтичнo или cкривaщo нaпълнo лицeтo.
(2) Публичнo мяcтo пo cмиcълa нa aл. 1 e вcякo oбщecтвeнo дocтъпнo мяcтo нa тeритoриятa нa Рeпубликa Бългaрия.

Чл. 4. (1) Oблeклo, прикривaщo или cкривaщo лицeтo, ca плътни или пoлупрoзрaчни дрeхи, пoкривaлa, нaмeтaлa, мрeжecти плaтки, мacки или други пoдoбни eлeмeнти, кoитo прикривaт чacтичнo или cкривaт нaпълнo лицeтo.
(2) Лицeтo e прикритo чacтичнo при нoceнeтo нa oблeклo, c кoeтo ca зaкрити уcтaтa, нocът или oчитe.

6.   Прочети тези два закона.
Закона е над наредбата. Така, че глобата отпада при обжалване.
Важното е да не я плащаш.

Проект: 654-01-58/20.04.2016 г.
Глава първа.
ОГРАНИЧАВАНЕ НОСЕНЕТО НА ОБЛЕКЛО, ПРИКРИВАЩО ИЛИ СКРИВАЩО ЛИЦЕТО
Чл. 1. Този закон урежда ограничаването на носенето на облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето.
Чл. 2. (1) На публични места на територията на Република България не се допуска носенето на облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето.
(2) Публично място по смисъла на ал. 1 е всяко обществено достъпно място на територията на Република България.
Чл. 3. Разпоредбата на чл. 2, ал. 1 не се прилага:
1. ако носенето на облеклото се налага:
а) по здравословни причини;
б) от характера на упражняваната професия;
в) в рамките на спортни, културни, образователни или други подобни прояви, когато се носи от участниците в тях и е с временен характер;
2. в молитвените домове на регистрираните вероизповедания;
3. когато със закон е установено друго.
Чл. 4. (1) Облекло, прикриващо или скриващо лицето, са плътни или полупрозрачни дрехи, покривала, наметала, мрежести платки, маски или други подобни елементи, които прикриват частично или скриват напълно лицето.
(2) Лицето е прикрито частично при носенето на облекло, с което са закрити устата, носът или очите.
(3) Лицето е скрито напълно при носенето на облекло за цялостно закриване на лицето.
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136914670
_____
Закон за здравето: Чл. 63. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2020 г., в сила от 14.05.2020 г.)
(9) Държавните и общинските органи създават необходимите условия за изпълнение на мерките по ал. 4 и 7, като средствата за осъществяването им се осигуряват от държавния бюджет, съответно от общинските бюджети.
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137201253

8.   Жалко е, че трябва да се крием от безумен закон, ползвайки друг безумен закон ...

9.   Номер 2 никъде не намирам информация за загинали заради маски велосипедисти. От къде чу/ прочете за тези случай?

10.   И на мен ми и любопитно как биха събрали глобите.Моя случай е идентичен-нямам имот,кола,работа,нищо на мое име,а и нямам официален брак.Иначе съм твърдо за маските навсякъде и смятам да спазвам мерките.Въпросът е принципен,вероятно би важал и за глоба в градски транспорт, може би..
Мисля,че рано или късно човек все нещо ще има на свое име /кола,работа и тн /,бързо се откриват промените и ти трескат глобата /запора. Но пък сигурно ще има давност,знам ли...

11.   При съставянето на протокола не се подписваш, а изискваш свидетел /не полицаите/, който да пидпише, че ти отказваш и не си съгласен с акта. След това имаш седем дена да обжалваш в районния съд. Можеш да се представляваш сам и да привлечеш свидетели. Може да изискаш назначаване на вещи лица, които да се произнесат /лекари например/. Можеш да изнесеш всякакви твои и чужди тези и доказателства, защо маските не струват, и защо вируса е едно нищо.
Също така по закон, когато правителството изисква нещо от теб, то е задължено да ти го осигури. Пък за вземането от теб е направо смешно. Не става толу така и то заради акт, който е съставен заради НЕЗАКОНЕН ЗАКОН и неизпълнения задълженията на правителството. С голям зор би могло да се стигне до там заради тъпа маска.
Начукайте им го.

12.   актовете падат в съда, гледай Пламен Пасков, а иначе те парите рано или късно ще си го вземат с лихвите като почнеш работа или дойде имот на твое име

13.   Tц, тц , толкова усилия за неспазване на разпоредбите и то в такава напечена ситуация. Нямам думи! Предполагам, че като се разболееш, ще очакваш да те лекуват.
Между другото, и на вън на улицата някой може да те накиха право в лицето.

14.   Н 9, информацията за починалите велосипедисти заради маските я четох на испански. Случаи в Испания, Бразилия и латинска Америка, ако не се лъжа беше в Чили.
А сега нов случай на млад мъж велосипедист получил инфаркт, бил е с маска, но не казват дали заради маската.
Така или иначе човешкото тяло е най- богато на кислород- 65%
Проучете добре какво си причиняват при дълга употреба на маските...
Аз се придвижвам с колело или колата и в двата случая без маски. Само за влизане в магазин я слагам и дискретно под носа и отворена пред устата. Старая се да изляза по най- бързият начин.
Категорично съм против метода който избраха за намаляване на населението... можеше да започнат да контролират раждаемостта още през 80- те години. Отдавна подлагат на химическа кастрация Африка и Индия например.
Не приемайте думите ми за истина, но си проучете

15.   Благодаря за коментарите! Бащицата слезе и внесе, донякъде, облекчение сред стадото, както се и очакваше. :)

На номер 13 ще кажа, че заради прекарана тежка пневмония в началното училище, имам увредени дробове, чийто капацитет не мога да използвам напълно. Точно аз имам най-голям интерес да се пазя, защото дори един лек грип, ми такова мамата. Но докато чалготеките се пръскат или се разхождам в парка, никой не може да ме накара да нося маска, сори.

16.   Номер 13 е прав.За късмет баш на улицата може да ти кихне някой,а не винаги можеш да успееш да си на метър-два разстояние..
Номер 12,да,като се почне работа,ще те хванат и ще си ги удържат глобите .но само ако си НАД минималната заплата...Масово се осигуряват на такава. А ЕДИНСТВЕН имот,когато и да се получи,НЕ може да се отнеме -налага се възбрана,но не и да го вземат директно.Само ако е статут офис,магазин, гараж, НЕ жилище ..тогава може,да.
От н. 10

17.   Не съм сигурна, че тези закони важат в епидемична извънредна обстановка.

18.   "Така или иначе човешкото тяло е най- богато на кислород- 65%"

В превод?

19.   Нещата, писани тук, не са особено верни. В извънредно положение законът дава правомощия на МЗ, чл. 3

20.   Н 18, какъв превод искаш?Писах ясно- проучете!
Ето ти линк: https://www.greelane.com/bg/наука-технологии-математика/наука/elements-in-the-human-body-p2-602188/
Проучи като лишим тялото, органите, клетките си от нужното количество кислород какво се случва. Тепърва започват вторичните ефекти...И тях ще впишат като "корона" не се съмнявай.
А какво вдишваш с маската?
Казах и горе, не настоявам някой да ми вярва (За неща които учим до 8- ми клас...) А да си проучете сами.
Човекът забрави да мисли, по- лесно е да приеме връзка на информация включително когато това застрашава живота и/или свободната му воля!
Авторе, щом имаш и проблем с белите дробове е още по- наложително за теб да ДИШАШ свободно.
Прави си чайове от евкалипт, вдийвай изпаренията докато се вари и прави упражнения за дълбоко дишане поне два пъти на ден по минимум 5 м.
Вдишваш дълбоко, пълним дробовете с въздух и броиш до 10, издишаш бавно. В началото може и да не стигаш до 10 заради проблема ти, но ще видиш как с малко време ще "отвориш" дробовете си. Минимум 10 дълбоки вдишвания за дробовете, по възможност сред природа- сред дървета или вода (море, река)
После още поне още 10 дишания, но вече вдишваш дълбоко и откарваш въздуха надолу до точката между тестисите и ануса, там ти е 1- и витален енергиен център. Издишваш бавно.
Придвижвай се с колело.

21.   И какво като им цитирате членове и кодекси, аре стегнете се. Ти им обясняваш, че нямат право да дърпат жена, която чака дете в трети месец, а те я дърпат като парцал на протест. И тя не представлява заплаха за тях, не посяга, не държи нож, пистолет, палка, камък или бутилка. 65 кила жена я дърпат двама по 110 кила. Правят каквото си искат и ще го правят. Когато мъжете станат мъже и джендърите и феминистките бъдат завряни в кучи гъз, тогава ще имаме едно общество със силни мъжки елементи. И също да се убие ИТ сектора. Той проиьвежда много кашкавали на шамар живот.

22.   До 21

Каквос тава? Да не би да осъзна, че карането на камиончета, копането на въглища, мъкненето на тежки обекти и охранителната дейност, не са точно "професии на бъдещето", а онея "гадните зубрачи" изкарват 12 пъти повече от теб?
Нали бяхме много "мъжки" 90-те години. Ем да, виж резултата. Премиерът мутра, всеки бизнесмен му избива пот на челото, като го попитат "откъде изкара първите милиони", а ако не си забелязал, странта е забила и тъпче на едно място от 2011-а, с изключение на шибания IT сектор.

23.   13 - ако трябва да се крием като плъхове само защото ни е страх някой да не ни кихне в лицето, не виждам какъв живот е това. Вируси и бактерии ще съществуват винаги и те са милиарди. Това не означава, че трябва да носим кърпи, треперейки, че някога бихме се заразили от нещо. Аз нямам намерение да живея вечно, явно за теб не е така.

Номер 2 е прав. Просто си носи някакво листче, че не можеш да носиш маска по медицински причини. Никой по закон няма право да те пита какви са причините, защото това е лично.
А и наистина, полицията не е компетентен орган по тези въпроси.
Трябва да се борим за правата си, защото ако приемаме всички простотии, които се опитват да наложат, утре може да кажат, че е задължително да излезеш само по гол задник. Макар че и тогава може би хора като номер 1 или 13 вероятно ще спазят и подобна разпоредба :)