Споделена история от Други

Ниско самочувствие с покритие. Има ли надежда за дефектен индивид като мен.
Здравейте мили хора, изключително съм благодарна, че попаднах на този сайт където всеки може да сподели историята и проблемите си. Моят проблем е, че страдам от ниско самочувствие- " с покритие". Аз съм млада - ще кажете дотук добре, но общо взето с това се и изчерпват положителните ми качества. Отчаяна и безработна съм, без приятели, с проблеми с комуникацията и общуването- толкова сериозни, че на моменти изпитвам панически страх да напусна блока, в който живея, от страх да не ме види някой съсед и да каже "Какво правиш тук не си ли на работа?". Страх да ходя по интервюта, защото нямам никакви умения, нито професионален опит, а за капак на всичко нямам и образование. Не успях да завърша университета. Не успях да създам приятелства. В гимназията също- бях от онези затворени, тъпи хора, които всички отбягват. Още тогава изпадах в депресии и периоди на отчаяние, но нямах към кого да се обърна, нямам и сега. Говорила съм с родителите ми, те не бяха заинтересовани, тогава казваха че нищо не е, че като завърша гимназията и стана студентка ще се оправят нещата, отричаха да има проблем. Сега във всеки разговор ме нападат. Смятат, че страховете ми са просто оправдания да не отида на лекции и да не си търся работа, че съм мързелива и неблагодарна за това, че са ми предоставили възможността да уча без да работя по време на следването. По време на следването ми едното лято ми се отвори възможност за стаж, но родителите казаха, че няма да се справя и да не се занимавам, а най- добре да се прибирам в родния ми град. Тогава аз много лошо реагирах и се скарахме, но сега като се върна назад може би са били прави и ако съм била приела стажа съм щяла само да се изложа, като видят хората каква съм. Сега обаче университета приключи и аз не успях да го завърша. Не знам дали от чувството за непълноценност или защото жинаги където и да отида съм безполезна , но не успявам да намеря дори най- обикновена работа- например като продавач консултант. От многото места на които кандидатствах стигнах до няколко интервюта, но никъде не ме взеха. Още преди да отида имам чувството, че яко ще се изложа и обикновено така и става. От дете се чувствам по този начин- не на място, нежелана, безполезна и излишна където и да отида. Само създавам проблеми. Нищо не зная как да свърша като хората, дори най- елементарни неща. Аз много страдам, защото не знам как да се впиша в днешното общество и да имам нормален живот. Чувствам се недостойна, осакатена и невидима. Чувствам, че не заслужавам да живея. В природата животните като не могат да намерят храна умират, аз продължавам да живея на чужд гръб. Винаги имам чувството че съм направила всичко грешно, че съм се провалила и никога няма да мога да достигна минимума на нормалното пожедение за да ме вземат на работа. Имам чувството, че хората надушват от километри, че съм странна и депресирана и това ги отблъсква още повече от мен. Аз нямам никакви интереси. Нищо не може да задържи вниманието ми повече от няколко минути, защото започвам да мисля за хилядите останали неща които трябва да свърша, или да оправя, или за останалите които не са наред в живота ми. Дните ми минават между плач, сън и мрачни мисли. Често се будя през нощта и сънувам кошмари. Вероятно ще ме посъветвате да отида на психолог. Ходила съм при няколко специалиста със спестените пари, но никой от тях не ми помогна. Опитах и с лекарства- но без резултат. Сега нямам вече финансова възможност да посещавам такъв, а и загубих вяра, че може да има резултат.
Ако сте прочели историята ми, ИСКРЕНО благодаря за отделеното време, то означава много за мен. Много съм се отчаяла, защото проблемите са от години и само се задълбочават. Чудя се изобщо има ли надежда за такава като мен?

Коментари

1.   Има надежда, но от теб зависи дали искаш промяна. Проектирай в съзнанието си личността, която искаш да бъдеш и я изиграй! Както актьорите на сцената играят различни роли така и ти трябва да изиграеш ролята на твоето по-добро аз!
Казвам ти го като човек също страдал и все още страда от ниско самочуствие. Просто след една много тежка депресия реших, че в крайна сметка ми се живее, намерих си мечтаната работа - на която обаче не представях като коренно различен човек от това, което бях - абсолютна самотница, без грам внимание от мъжете. Явно добре съм се справила, защото нещата поне в професионалната сфера тръгна добре. Опитай и ти!

2.   Аз съм същата като теб. Съвета ми е да си намериш хоби, нещо да правиш докато те вземат някъде на работа. Сега покрай тази пандемия може и да ти е по-трудно, но ако ще стоиш у вас имай занимания. На мен това ми помага донякъде. Щом психолозите не ти помагат, значи трябва да се справяш сама. Трудно е, но ти самата можеш да си помогнеш. Университет, че не си завършила не е болка за умиране. И аз го зарязах накрая, поради лични причини и честно казано направих добре. Ще си намериш работа и без да имаш висше. Не се тревожи, всичко ще се оправи. Имай вяра и не се отказвай.

3.   Хей, мило момие,какъв е този песимизъм. Здрава си ,всичко се оправя. Недей си внушава разни неверни неща. Отиди на психолог, ако можеш с направление. Започни работа,ако трябва и в някоя верига супермаркети. Представи си болните от някоя коварна болест, как искат да имат твоите проблеми

4.   Трябва да поговориш с психотерапевт, стажът е трябвало а приемеш, от университета да не се отказваш. Поговори с родителите си, още при първите моенти на притеснение с външната среда е трябвало да се вземат мерки.

5.   Аз не знам дали има надежда за такива хора като нас, защото и аз съм като теб, момче съм и имам депресия и паник атаки от много малък, нямам никакво самочуствие а съм красиво момче и много момичета ме свалят но не мога имам страх от хората и от секса, и много пъти съм мислил за самоубийство сигурно и ще го направя и аз много плача и искам да съм нормален, да мога да говоря с хора а не да се крия като сянка и да си стоя в стаята, незнам защо е така, и аз не мога да се справя с нищо, в училище съм много зле като ме изпитат не мога да кажа нищо даже да знам или говоря много тихо и се стресирам когато ми кажат по силно и пак млъквам, като по малък ме блъскаха другите момчета докато се разрева и ме онижаваха по всякакъв начин, аз си останах такъв и сега на 17 и съм още по затворен и не искам хора искам да съм сам и да не правя нищо. Разбирам те много добре и незнам мен ме спасява засега музиката слушам и съм в такива групи, друго нищо не ме интересува и не искам нищо от живота ми не искам да съм се раждал, мисля че освен мен и теб има и други хора и просто исках да знаеш че не си сама, иначе аз сам не мога да намеря решение.

6.   Здравей, Само не каза на колко години и от кой град си? Ако си хубавичка и с добро сърце може и да си допаднем :))

7.   Може би е добре, да посетиш психолог. Много хора са като теб, но на доста от тях може да се помогне, за да имат по-щастлив и спокоен живот.

8.   Миличка излез от сегашната си зона на комфорт, махни се от вашите, от средата и отвори нова страница. И малката стъпка която си искала да направиш е попарена от родителите ти. Стой си, не прави нищо и после яко мачкане типично по бъргарски. Не може да стоиш просто така, деградираш. Да уж ти е добре, но всъщност ....?
Ако ще работиш започни да четеш как да се придтвавиш на интервю. Вземи си една тетрадка и пиши, всичко онова, което те впечатлява. Гледай видеа и ще видиш, че ще станеш по-уверена с времето.
Абстрахирай се от хората, кой рекъл, питал, това няма значение. Каквото и да те попитат, не е нужно да отговаряш. Не падай толкова ниско. Няма смисъл. Търси вариант да учиш и да работиш. Внимавай с какво си храниш съзнанието. Ако всеки ден гледаш "успешни" соц. профили дали е добре това за теб. Това ли е реалността. Чети как да си повишен самомувствието, пиши си всичко, което те впечанлява и кара да се замислиш. Препрочитай го.
Трябваше да ходя на едно гости. Том щеше да е моя позната, която винаги гледа да ме унижи и "хапе". Дъпжах се доста време тактично, дори самоенижанащо и този път бях сигурна, че пак ще ме започне. Злобна е, защото завижда, защото не може да си наделее над ината и егоизма. Трябваше ми време да го осъзная. Вече бяха напрегната от поредното виждане и ето, че всъщност то се отложи. Стрес за нищо и ти така, не започна стажа а знаеше, че ше се изложиш. Не стоят нещата, като ги виждаш. Чети в нета за границите на личното ни пространства, за човешките отношения и ще видиш света с други очи.

9.   Спокойно, не си дефектна, много хора като теб са минали през такива неприятни етапи от живота, просто в момента света е леко напрегнато място. Важното е че ти ще се справиш, все от някъде се започва, не мисли че ще е вечно така, след години сигурно ще се обръщаш назад и ще си казваш "Не е било нужно да се притеснявам чак толкова, ето че нещата се подредиха". Така че горе главата и ти пожелавам сила, за да не се предаваш никога!

10.   Хайде като психолозите не са ти помогнали, аз да се опитам да ти помогна, искаш ли? На теб просто ти е удобно така. Нищо не знам, нищо не мога, нищо не ми се получава, никой не ме обича, никой не ме приема. С една дума - аз съм инвалид. Оттук насетне: моля помогнете ми като ми подхвърляте милостиня на мен, нещастния недъгав човек. Не на мене тия, мацко! Всичко си можеш ти, но не ти изнася, защото в ролята на жертвата все някой ще се погрижи за теб. Като начало излез, купи едни кори, сирене и яйца и направи една баница. И не ми излизай с номера, че и рецептата не можеш да прочетеш в интернет. Сложи я на масата и кажи на майка си и баща си: сядайте да хапнем, докато е топла. Изчисти къщата, например, отмени майка си. Иди в кварталния фризьорски салон и се подстрижи по коренно различен начин, боядисай си, ако трябва, косата синя, червена, розова, зелена, все едно... експериментирай. Изхвърли абсолютно всички ненужни вещи от стаята си. Предполагам си се заринала с някакви сантиментални боклуци, просто ги разкарай. Бих ти предложила редовен и напоителен секс, но казваш, че и гадже нямаш, но това не е проблем - надявам се знаеш как сама да си доставяш удволствие, ами прави го редовно. Като казвам редовно, имам предвид по два пъти на ден. Като ти блеснат очите, то и гаджето ще се появи. И започни да четеш. Не форуми. Книги!!! Но не любителска психология от типа на "Как да спечелим приятели", а истинска художествена литература, класика. Яж много плодове да ти се избистри кожата и да имаш енергия. И ми се обади след два месеца да кажеш как се развиват нещата. Подозирам, че до тогава и работа ще си си намерила. И запомни, че светът е огледало - каквато застанеш пред него, такава ще те отрази. Стани слънце, и всички ще те видят.

11.   Тези психолози, при които си ходила, не установиха ли причината за твоето ниско самочувствие и чувство за малоценност? Такава със сигурност има.
Според мен, един добър психолог и редовни посещения биха избистрили картинката.
Но понеже в момента нямаш възможност за това, ще трябва да се бориш самостоятелно.
Разбирам те, защото и аз винаги съм се чувствала не на място; в клас потъвах от срам от самото си присъствие там.. В последствие ми се наложи донякъде да преодолея този срам, за да мога да уча, работя и т.н. Това става само като си налагаш да бъдеш сред хора, друг начин няма.
В училище децата са жестоки (неумишлено) и мачкат по-свитите (не защото са тъпи, а подсъзнателно им изглеждат като по-малки деца). Но в компанията на възрастни ще се отпуснеш малко по малко.
Важно е да станеш автор на живота си и да излезеш от ролята на жерта. Това ще ти даде сили.

1.) Първо, опитай се да спреш да се самообвиняваш. Не те взимат на работа, защото нямаш опит, не защото нещо не ти е наред (Абсолютно съм съм сигурна, нищо, че не те познавам).
Въпросът е да започнеш отнякъде и след това става по-лесно. Аз си завърших университета и много, много време търсих работа.
Но всеки стаж ще ти помогне.
Седни, помисли какво искаш от живота. Какво искаш да работиш. Съвсем ок е и да не знаеш.
Започни ТИ да търсиш работа. Пиши на фирми, питай за стаж (пиши им защо искаш да работиш при тях, с какво са те впечатлили, дори да не си впечатлена в действителност).

2.) Започни да спортуваш, има много безплатни клипове с йога, аеробни и силови тренировки. Трябва ти само подложка за упражнения. Това променя биохимията в мозъка (гарантирам, аз страдам от тревожност и виждам видим ефект) и ще се почувстваш по-добре.

3.) Направи си рутина на деня, ако нямаш. Примерно: ставаш, тренираш, хапваш и т.н.

4.) Излизай на разходка всеки ден. Ако някой съсед те пита защо не си на работа, в което де съмнявам, освен ако не е ужасно невъзпитан, се усмихни и кажи, че в момента си взимаш малко почивка. Въобще да не ти пука за мнението на другите, защото истината е че то няма значение за твоя живот. Никакво.

5.) Намери си хоби. Аз примерно обичам до чета. Като потъна в някоя книга, си почивам от собствените си грижи.

Имаш да извървиш дълъг път, мотивирай се с това. Трудностите в живота ни дават необикновена сила и ти един ден ще се видиш силна! Стоманата се калява в битката!
Горе главата. Смятам, че един ден ще осъзнаеш, че си качествено човешко същество и ще се обикнеш, а до тогава не се предавай. Успех!
Ж32

12.   Здравей! Опитай се да не се отчайваш и отдаваш на мрачните мисли. Действително ти е трудно, а сега в тази обстановка като прибавим и сезона още повече. Но.. стъпка по стъпка ще се оправиш! Или както е изразът "не е важно колко бързо вървиш напред, важното е да продължаваш". Започни с дребните неща и радости. Направи си хубав чай. Вземи си дълъг душ. Почивай си. Подреди си мислите. За университета не го мисли, много хора не завършихме включително и аз. Не е задължително и да ставаш продавач консултант. Има толкова десетки хиляди неща да се правят. От хора като теб например често стават страхотни писатели, точно защото са неразбрани и имат много богат вътрешен свят. Започни и с някакви физически упражнения, дори да са леки. Това много тонизира и отпуска! Йога, разтягане, лека загрявка. Важното е да се прави нещо. Аз например сега последните месеци си разчистих много неща от стаята и ги пуснах за продан в интернет. Просто, за да не зациклям, пък и имах ненужни вещи. Едно момиче в същия сайт, в който пуснах моите неща пък предлагаше ръчно направени подаръци от шоколад, шоколадови букети и т.н. Изобщо хората с какво ли не се занимават има хиляди варианти. Важното е да се започне отнякъде. Успех ти пожелавам и бъди здрава!

13.   Отиди на психолог. Също може да отидеш на църква или да започнеш йога. Религиите помагат в такива случаи. В христианството казват, че Бог те обича и има план за теб. Че си важна и ценна. Имаи доста книги за самочувствието и пр. Започни да работиш над себе си. Учи чужд език,с него пи-лесно ще си намериш работа. Обичай се. И ако можеш не живей с родителите си. Те не са ти пимогнали,кофато си им казала как се чувстваш. Може те са са причина,че те неглижират и не ти обръщат внимание. Здрава си, млада си. Действай.