Споделена история от Други

Тегава ситуация
Здравейте, от 2 години, бащата на детето ми се появи в живота му, след като го беше игнорирал напълно много дълги години. Говорихме, заради документи и му казах, ако иска да го вижда и да го чува, за доброто на детето, тъй като у него има желание да го познава. Той разказа, че има нов живот в чужбина, сериозна приятелка, която няма нищо против детето, нов дом, нямал деца. Покани го да му отиде на гости нямало проблем, щял да се радва, да го води някъде и в България, нищо не се случи, само приказки. Детето не е малко, каза, че всеки път като му звънне е някъде сам, в събота и неделя няма достъп. За 2 г. не му показа с кого живее, с кого общува, по празниците му пише съобщение и така. Попитах го дали жена му знае наистина за детето и от какво го притеснява, като че ли си изсмука от пръстите, че знаела, но не му позволявала да контактува с него /промени историята/. Аз съм омъжена, живеем доста добре, детето на практика не е лишено от нищо, мъжът ми го отгледа и се разбират страхотно. Обясних му, че баща му си е избрал, как да се държи и в крайна сметка, най - хубавото е, че не зависи за нещо от него. Да поддържа някакви отношения, доколкото може и да няма големи очаквания, за да не се разочарова много. Детето се чувства малко кофти, че не е прието, че той не е отворен към него, и беше решило да прекъсне всякакъв контакт. С баща му се разделих поради тотална липса на доверие, лъжеше за всичко - години, работа, каквото се сетите. Какво мислите за ситуацията?

Коментари

1.   Мисля че ако съм на мястото на детето няма да позволя такъв баща до себе си и като порасна ще го намеря и ще го набия здраво. А ти май почваш да мислиш как да се съберете ли не разбрах?

2.   Мисля си за детето, че ти като родител леко грешиш, хубаво мъжът ти се грижи детето да не зависи за нещо материално от баща си, но емоционалната връзка с биологичния баща никой не може да замени и детето ще израстне с емоционален проблем. Прекалено си се намесила, като анализираш баща му пред детето, то има собствен мозък и емоции и само трябва да си вади извод, а не ти да му даваш твоето мнение за баща му у на тази база да гради отношения. С двете изречения казани тук детето вече има изградено мнение без да е имало отношения, а кой знае колко други изречения си казала и колко пъти си повторила за да му набиеш в главата, че биологичния му баща е лъжец, да няма очаквания за любов и емоционална връзка. Сега дори и баща му да се е променил, каквото и да направи детето му вече е предубедено, което лесно ще откаже бащата да се доказва, чрез твоите думи детето започва да действа като теб и баща му трябва все едно пред теб да се доказва. Ако бяха започнали връзка да се запознаят с чисти емоции, нещата можеше да се развият по съвсем друг начин. Лошото е че ти не осъзнаваш, че думите които си изрекла не са против бившия ти, а против детето ти. Преди да говориш би трябвало да се поставиш емоционало на мястото на детето, колкото и добър втори баща да има, на едно дете винаги ще му е тежко, защо биологичния баща не го харесва, не го обича, ще търси вина в себе си, твоите отношения с баща му са нещо съвсем друго. Ти като жена си сигурна, че бившия все някога те е харесвал, детето обаче не е имало шанс да разбере и остава с вътрешно закопано надълбоко в душата чувство, че е недостоино и грозно и баща му не го харесва затова нямат отношения. И така нататък нещата са много задълбани в човешката душа.

3.   Здравей 1, не желая омраза и лоши чувства между тях, няма смисъл и не е естествено. За да бъде щастлив и без травми, човек трябва да знае, че е приет и важен за родителите си. Отхвърлянето и игнора от тях, когато си малък и нищо не зависи от теб, не е добре, за по - нататък. Децата са за цял живот, партньори можеш да сменяш непрекъснато, необходими са отговорност и разбиране.

4.   Защо не пишеш на колкото е, така ще получиш по-добри съвети. Остави нещата такива каквито са, не разсъждавай и не анализирай много, не предават твоя опит на детето си. Кажи му как стоят нещата според теб и нека се чуват с ясното съзнание, че детето е добре само да натрупа опит и утре в живота ще знае какви хора има. Кръвта вода не става, и контакта трабва да е умерен и детето ти да му покаже ясно, че не сте идиоти.

5.   Мисля, че си е същият, какъвто е бил. Само че сега лъже друга жена. Най вероятно тя не знае за детето ви.
Моят баща е същия лъжец и манипулатор, едно време лъжеше майка ми и тормозеше мен, сега лъже втората си съпруга и тормози сестра ми. Никаква промяна, никаква поука, като хамстер в колело.

6.   Ако има как намери жена му във фейсбук и и кажи всичко. Със сигурност не знае за детето. Нека да знае с какъв мъж живее. Пък ако наистина жена му не му дава да се вижда с детето си значи бившия ти е пълен идиот.